Škorica ako liek na hnačku, ale aj na chudnutie, vlasy, pleť aj celulitídu

Vedeli ste, že škorica má liečivé účinky? Áno, táto voňavá a chutná prísada, ktorá sa používa najmä na pečenie alebo výrobu cukru, je v skutočnosti aj veľmi silným prírodným antibiotikom.

Zvitky škorice na drevenej doske

V článku vám vysvetlíme, čo lieči škorica, aké sú jej účinky na ľudský organizmus a taktiež vám odporučíme dva vybrané produkty.

Obľúbené produkty s obsahom škorice

Škorica – jej charakteristika a história

Škorica je aromatická korenina, o ktorej sa dočítate, že má liečivé účinky na rôzne časti ľudského organizmu, no zároveň nájdete aj informácie o tom, že pri prehnanom užívaní je škodlivá, ba až nebezpečná. Škorica bola známa už pred viac ako 4000 rokmi a v stredoveku bola po čiernom korení najrozšírenejšou koreninou vôbec.

Škorica sa vyrába z vnútornej vrsty kôry škoricovníka, čo je pomerne náročný postup vyžadujúci si veľkú zručnosť. Nebudeme vás zaťažovať konkrétnymi pracovnými postupmi – dôležité pre vás je, že škoricu si môžete kúpiť buď vo forme prášku (mletú), alebo ako zvitky. Zvitky vydržia dlhšie a môžete ich napríklad strúhať, mletá škorica má zase silnejšiu arómu.

Tip: Škoricu pred kúpou ovoňajte – čím je čerstvejšia, tým má silnejšiu arómu.

Cejlónska (pravá) a čínska (nepravá) škorica

Škorica sa ďalej delí na dve podkategórie. Cejlónska (C. Verum) pochádza zo Srí Lanky, Madagaskaru, Indie alebo Brazílie či Karibiku. Vyznačuje sa tým, že je svetlejšia, jemnejšia a má menej trpkú chuť.

Čínska (C. Cassia) pochádza z Číny a juhovýchodnej Ázie. Je zase tmavšia, silnejšia a vyrába sa z nej väčšina škoricových produktov, ktoré sa predávajú v obchodoch. Obe alternatívy sú si príbuzné a rozdiely v ich zložení sú len minimálne.

Celá škorica

Čo sa týka vplyvu na zdravie, tak oba druhy majú svoje výhody – čínska škorica dokáže regulovať hladinu cukru v krvi, no na druhej strane obsahuje zvýšené hodnoty kumarínu – látky, ktorej prílišná konzumácia môže byť nebezpečná. O tom si povieme v ďalších fázach nášho článku. Cejlónska škorica podľa testov vyzerá bezpečnejšie, no je nutné dodať, že štúdie o vplyve na zdravie sú pomerne nejasné.

Čo je kumarín?

Množstvo kumarínu v potravinách je riadne kontrolované a obmedzované, pretože nadmerná konzumácia môže viesť až k poškodeniu pečene. Pri bežných produktoch problémy s kumarínom nebývajú, avšak pri hotových produktoch a pravidelnom príjme škorice môže vaša pečeň spolu s obličkami trpieť.

Množstvo kumarínu môžete znížiť veľmi jednoduchým trikom. Škoricu v papierovom filtri na kávu prelejte vriacou vodou. Zložka redukujúca hladinu cukru v krvi cez vodu pretečie, no kumarín je nerozpustný, a preto v nej ostane. V špecializovaných obchodoch nájdete škoricové extrakty, z ktorých už bol kumarín odstránený.

Upozornenie: Kumarín môže negatívne účinkovať s liekmi ako aspirín, ibalgin alebo warfarín.

Účinky škorice

Škorica je silné prírodné antibiotikum, ktoré má protizápalové účinky a pozitívne pôsobí na ľudskú imunitu. Dokáže znižovať hladinu cukru a k tomu aj podporuje účinky inzulínu. Takisto má vplyv na kardiovaskulárny systém – znižuje krvný tlak, zrážanlivosť krvi a spevňuje cievne steny.

Škorica v prášku

Škorica je antioxidant, účinný proti baktériám a plesniam, je to tiež relaxačný prostriedok, uvoľňuje črevné plyny a taktiež podporuje prekrvenie sliznice žalúdka a hojenie peptických vredov. Je to skutočne univerzálny pomocník.

Užívanie a dávkovanie

Prehnaná konzumácia škorice môže viesť k nepríjemným problémom s pečeňou či obličkami. Odporúčané denné množstvo pre dospelého zdravého človeka závisí od typu škorice. Pri čínskej škorici je to 1 čajová lyžička, pri cejlónskej je to cca 2,5 čajovej lyžičky. Je to kvôli tomu, že cejlónska škorica obsahuje až 63x menej kumarínu.

Škoricu môžete do tela prijímať pomocou kapsúl/tabliet – v takýchto prípadoch je dávkovanie jednoduché, keďže sa riadite návodom v obale alebo pokynmi lekárnika. Ďalej si škoricu môžete dávať do jedla – približne 1 či 2x denne podľa odporúčaného denného príjmu.

Ak si varíte čaj, tak na 1 liter vriacej vody použite 2 mierne kopcovité lyžičky mletej škorice. Čaj nechajte vychladnúť pri izbovej teplote, preceďte ho a podľa chuti môžete pridať 2 lyžičky medu alebo trochu citrónovej šťavy. Optimálne sú 1 alebo 2 šálky denne.

Odporúčané produkty

Na základe dobrých užívateľských recenzií a prijateľnej ceny pre každého sme si pre vás vybrali 2 konkrétne produkty, ktoré by vás mohli osloviť a pomôcť vám s rôznymi ochoreniami.

Zhrnutie

Škorica má mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus – pomáha najmä s krvným obehom alebo hladinou cukru v krvi. Okrem toho je prírodné antibiotikum, ktoré je účinné proti baktériám, plesniam a vírusom. Je potrebné ustrážiť si správne dávkovanie a hlavne hladinu kumarínu, ktorý môže spôsobiť veľmi nepríjemne starosti.

Obľúbené produkty s obsahom škorice


Autor článku

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

01/04/2019 14:03
Patrícia

Chuť aj vôňu škorice zbožňujem, preto u nás doma nemôže nikdy chýbať. Nevedela som, že je rozdiel medzi cejlónskou a čínskou škoricou a tá cejlónska je zdravšia. ďakujem za info, odteraz si pri kúpe škorice budem všímať, odkiaľ pochádza.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačkeDubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.

Jedno granátové jablko denne? Účinky na zdravie v tehotenstve a na diabetes, zloženie, cenaJedno granátové jablko denne? Účinky na zdravie v tehotenstve a na diabetes, zloženie, cena

Granátové jablko je významným zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Čo je na ňom také výnimočné a prečo by ste ho mali zaradiť do svojho jedálnička? Všetky informácie o zložení a...