Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Slnečné okuliare chránia zrak pred slnkom v lete i v zime

Všímajte si dôležité parametre, ich tvar, na čo sú určené a aj to, ako pohodlne sa v nich cítite.

Slnečné okuliare pre celú rodinu

Prečo nosiť slnečné okuliare?

Kvôli ochrane očí, čo asi viete. Možno však neviete, čo presne môže slnečné žiarenie spôsobiť vášmu zraku. Je toho celkom dosť, toto sú však najčastejšie ochorenia, ktoré vznikajú v dôsledku nechránenia si očí pred slnkom:

 • Rakovina očných spojiviek: Očný melanóm vzniká práve v bunkách, ktoré produkujú pigment. Preto je pre ne slnečné, resp. ultrafialové žiarenie extrémne nebezpečné. Ohrozené sú predovšetkým očné spojivky.  
 • Katarakta: Toto ochorenie je celosvetovo najčastejším dôvodom poškodenia, dokonca straty zraku u ľudí starších ako 40 rokov. Ide o zákal očnej šošovky, ktorý je spôsobený taktiež ultrafialovým žiarením.
 • Makulárna degenerácia: Je spôsobená „zmiznutím“ strednej časti sietnice oka. Nestojí za slepotou, no za vážnymi poškodeniami zraku, jedným z rizikových faktorov je práve slnečné žiarenie.

Slnečné okuliare – filtre a certifikácie  

Výber okuliarov podľa UV filtra v podstate nie je žiadna veda. Čím nižšie číslo, tým menšia ochrana. UV filter chráni vaše oči pred UVA a UVB žiarením, ktoré spôsobuje mnohé problémy (Skratky UVA aj UVB označujú to isté – ultrafialové žiarenie. Ide o názvy jeho rôznych vlnových dĺžok).

Skutočne kvalitné okuliare, ktoré môžeme označiť za dostatočnú ochranu očí, by mali byť vybavené 100 % UV filtrom. Tento údaj môžete nájsť aj pod označením UV 400. Ide o ekvivalent k UV 100 %, označený inou jednotkou (nanometrom). Môžete sa stretnúť aj s označením UVC filter. Ide o filter, ktorý je určený na ochranu pred ultrafialovým žiarením v spektre C. Pozitívnym plusom je aj ochrana zraku pred infračerveným žiarením.

Okuliare s UV filtrom, ktorý chráni zrak pred UVA a UVB žiarením

Zamotávať sa nám to trochu začína až pri kategóriách ochranných filtrov, ktoré hovoria o tom, koľko slnečného žiarenia dané okuliare prepustia k vašim očiam. Pozor, tmavšie sklo neznamená automaticky aj lepší UV filter. Ten je v skutočnosti bezfarebný.

 • Kategória 0: Ide o úplne bezfarebné až mierne „zafarbené“ sklo okuliarov, ktoré je vhodné na nosenie počas zamračeného počasia alebo šera. Tento filter totiž k vašim očiam prepustí 80 – 100 % svetelného žiarenia.
 • Kategória 1: Filter prepustí od 40 do 80 % svetelného žiarenia, čo je ešte stále pomerne veľa. Takéto okuliare sú postačujúce na nosenie počas polo-zamračeného počasia.
 • Kategória 2: Označuje okuliare s mierne tmavými sklami. Sú vhodné na nosenie v jeseni alebo na jar, kedy slnko nie je extrémne silné. Filter s označením 2 k očiam prepustí 18 – 40 % žiarenia.
 • Kategória 3: K vašim očiam prenikne len 8 – 18 % žiarenia, čo znamená, že ide o pomerne tmavé sklá. Sú vhodné na nosenie v lete a tiež v zime. Poslúžia vám aj pri pobyte pri vode, pretože dokážu do istej miery tlmiť odraz svetla od vodnej hladiny.
 • Kategória 4: Filter ktorý prepustí len 3 – 7 % svetelného žiarenia je dobrou voľbou na nosenie v zime, hlavne na horách, kde je slnko obzvlášť ostré, a taktiež na dovolenke pri mori. Naopak, takéto okuliare nie je vhodné používať pri šoférovaní, keďže môžu zásadne skresľovať a obmedzovať videnie.

Dôležitý je aj certifikát CE, ktorý hovorí o kvalite UV filtra a zaručuje, že dané okuliare vyhovujú aktuálnym štandardom EÚ.

Je nosenie lacných slnečných okuliarov bezpečné?

V minulosti, keď sa o dôležitosti ochrany očí pred slnkom až tak veľa nehovorilo, sme si bežne kupovali lacné slnečné okuliare na trhoviskách. Potom prišla osveta, ktorá zahŕňala aj informácie o UV filtroch. Podľa redakčného testu Hospodárskych novín, sa však aj skutočne lacné okuliare z „blšáku“, ktoré mali označenie UV 100 %, ukázali pri ochrane zraku ako efektívne. Iné to bolo už pri lacných okuliaroch z krajín mimo EÚ. Pri nich informácie o UV filtroch nesedeli vždy na sto percent.

Problém lacných okuliarov sa však ukázal inde, a to v nekvalitne osadených sklíčkach alebo rámoch, ktoré sa zlomili už pri najmenšom ohnutí. Ako nepostačujúca sa ukázala i kvalita šošoviek, ktoré sa pod vplyvom tepla deformovali alebo skresľovali videnie.

Nepodceňte správny výber šošoviek  

Šošovky, teda sklá okuliarov, sú vyrábané z rozličných materiálov. Tomuto parametru venujte skutočne veľkú pozornosť. V prvom rade ide o bezpečnosť. Sklá, ktoré sa ľahko rozbijú, vám môžu spôsobiť vážne zranenia. Kvalita materiálu však rozhoduje aj o tom, ako dobre budete cez okuliare vidieť. Na výber máte z dvoch kategórií šošoviek:

 • Minerálne (vyrobené zo skla): sú ťažšie, riziko ich rozbitia je väčšie, no sú zároveň odolné voči poškriabaniu a slúžia ako dobrá ochrana pred infračerveným žiarením.
 • Organické alebo plastické (vyrobené zo syntetických materiálov, prevažne z plastu – polykarbonát, akrylát, nylón atď.): sú vysoko odolné proti rozbitiu, majú nižšiu váhu, no ich ochrana proti infračervenému žiareniu je slabá, sú tiež náchylnejšie na poškriabanie, môžu však obsahovať aj špeciálnu vrstvu, ktorá ich pred ním ochráni.

Pri výbere slnečných okuliarov je rozhodujúci aj materiál použitý na výrobu šošoviek

Typ a farba šošoviek slnečných okuliarov

Farba skla nie je len „imidžovou“ záležitosťou, má aj svoju praktickú funkciu. Na tento parameter sa pri výbere slnečných okuliarov pozerajte hlavne z hľadiska ich konkrétneho využitia.

 • Žlté a oranžové sklá: sú vhodné na nosenie pri zníženej viditeľnosti (napr. hmla, sneženie), oceníte ich hlavne v zime pri „nízkom“ slnku alebo na lyžovačke.
 • Ružové sklá: priestorové aj detailné videnie je v nich na dobrej úrovni, zvyšujú kontrast v zhoršených svetelných podmienkach a predchádzajú únave očí.
 • Hnedé a medené sklá: pri pohľade cez ne je videnie skreslené najmenej, okrem toho zvyšujú kontrast, preto sú dobrou voľbou pre šoférov, nič nepokazíte ani pri ich bežnom nosení.
 • Zelené sklá: majú schopnosť znižovať jas, ide o univerzálnu farbu okuliarov, ktoré sú vhodné na bežné nosenie.
 • Modré a fialové sklá: tlmia bielu farbu a mierne zvyšujú kontrast, hodia sa napríklad do hôr a tiež na letnú dovolenku.
 • Sklá so samočinným tónovaním (fototropické okuliarové šošovky): ide o sklá, ktoré svoju farbu menia v závislosti od sily či sklonu slnečného žiarenie, tieto kúsky stoja viac, no sú ideálne na nosenie počas celého roka a pri akýchkoľvek príležitostiach.

Ako si vybrať okuliare podľa rámu

Dôležitým parametrom sú aj okuliarové rámy. V prvom rade by ste sa mali pozerať na materiál, z ktorého sú vyrobené. Obyčajný a lacný plast nevydrží takmer nič, navyše si pri jeho zlomení priamo na vašej tvári môžete poškodiť zrak. Pokiaľ ste si plastové rámy obľúbili hlavne kvôli ich malej hmotnosti, vyberajte si kvalitné a špeciálne tvrdené plasty (napr. polykarbonát) alebo tie s vyššou flexibilitou. Riešením sú aj rámy z titánu, ktoré nezlomíte ani keby ste veľmi chceli, no sú zároveň extrémne ľahké.

Rám okuliarov by mal byť pevný a ľahký

Druhým parametrom je tvar rámov, ktorý určuje celý vzhľad okuliarov. Ten si vyberajte hlavne podľa vášho vkusu a pohodlia. Na výber máte hranaté, oválne a oválne predĺžené tvary alebo populárne bezobrubové slnečné okuliare pilotky. V posledných rokoch sú IN aj takzvané Cat eye okuliare.

Ako vybrať správnu veľkosť slnečných okuliarov

Vybrať správnu veľkosť slnečných okuliarov nemusí byť jednoduché. Dôležité sú tri čísla, ktoré nájdete na vnútornej časti bočnice (časť, ktorú si dávate za uši). Sú zoradené v takomto poradí:

 • Šírka šošovky je horizontálny priemer skla v najširšom bode (S: 50 mm, M: 51 – 54 mm, L: 50 a viac mm).
 • Šírka mostíka je veľkosť časti, ktorá sa nachádza na nose medzi sklíčkami (bežný rozmer je 14 – 24 mm).
 • Dĺžka bočnice je dĺžka okuliarov od miesta, kde sú pánty po koniec týchto častí, ktoré si dávame za uši, a to vrátane ohnutej časti (bežný rozmer 135, 140 a 145 mm).
 • Výška šošovky je rozmer skla v jeho najširšej vertikálnej časti. Slovíčko „standard“ označuje bežnú veľkosť, ktorá sa pohybuje medzi 32 – 38 mm. Na okuliaroch môže a nemusí byť označená.

Ako zistiť správnu veľkosť okuliarov:  

 1. Ak už okuliare máte, skontrolujte si tieto údaje na vnútornej strane ich bočnice.
 2. Na niektorých okuliaroch toto značenie chýba, v takomto prípade vám pomôže obyčajné pravítko.
 3. Vyskúšajte trik s kreditnou kartou. Priložte si ju pod oko – tesne k nosu, a pozrite sa do zrkadla. Podľa toho, kde karta končí, si viete vybrať správnu veľkosť okuliarov:
  Ak roh karty presahuje vonkajší kútik oka, potrebujete veľkosť S;
  Karta končiaca súbežne s kútikom oka hovorí o veľkosti M;
  Karta, ktorá ku kútiku oka nedosiahne – veľkosť L.

Pri kúpe okuliarov nezabúdajte na pohodlie

Okrem všetkých spomínaných parametrov, vám musia byť slnečné okuliare pohodlné. Nesmú vás tlačiť na nose alebo za ušami. Tento problém riešia rôzne zmäkčené bočnice vyrobené z pružných materiálov. Okuliare vám nesmú byť ani voľné a problémom je tiež to, ak rám zasahuje do vášho periférneho videnia.

Keďže dnes okuliare patria nepochybne aj k módnym doplnkom, určite sa pozerajte na ich estetickú stránku. Univerzálne farby rámov, ako hnedá či čierna, sú najlepším riešením, ak si nechcete kupovať desiatky rôznych modelov.

Slnečné okuliare polarizačné: pre koho sú určené

Niektorí si mylne myslia, že slnečné okuliare bez polarizačného skla nechránia oči rovnako dobre. To je omyl. Označenie „polarizačné“ nemá s UV filtrom a ďalšími ochrannými prvkami nič spoločné. Ide o špeciálny druh šošovky s polarizačným filtrom, ktorý eliminuje odrazy svetla od vody, skla či kapoty auta a zlepšuje kontrastné videnie.

Polarizačné slnečné okuliare zlepšujú kontrastné videnie

Polarizačné slnečné okuliare sú vhodné hlavne pre šoférov, cyklistov, lyžiarov či ľudí, ktorí sa venujú vodným športom, napríklad kajakovaniu. Pri týchto činnostiach najčastejšie dochádza k tomu, že vás slnko oslepí, čo samozrejme nie je bezpečné. Na bežné chodenie po meste či po lese vám teda bohato stačia aj okuliare bez polarizačného filtra, na druhej strane nie je určite na škodu. Jeho výhodou je aj špeciálne sfarbené sklo, ktoré vám umožňuje vidieť „živšie“.

Kedy okuliare definitívne vymeniť za nové

Aj mikroskopický škrabanec na sklách okuliarov môže spôsobiť zhoršenie vášho zraku. Ak sa vám stáva, že vidíte rozmazane, alebo sa vám pred očami mihajú malé bodky, skúste si kúpiť nové slnečné okuliare. Až v 80 % prípadov sú tieto problémy spôsobené práve poškodeniami na okuliarových šošovkách. Staré okuliare by ste mali vymeniť aj vtedy, keď v nich sklá nedržia dostatočne pevne, alebo ak je rám rozťahaný či nalomený. Myslite na to, že okuliare nosíte priamo na očiach, takže aj na pohľad nevinné poškodenie môže spôsobiť vážny úraz.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako vybrať slnečné okuliare na leto

Dôležitým faktorom je samozrejme slnko, ktoré v lete svieti od skorého rána až do neskorého večera, a zároveň o čosi silnejšie. V lete sa tiež potíme, chceme vyzerať štýlovo a okuliare neustále z očí skladáme, pričom s nimi mnohokrát nezaobchádzame v rukavičkách.

 • V letných mesiacoch by sme si mali vyberať okuliare z kategórie 3 až 4 (okrem šoférovania). V našich končinách sú „trojky“ postačujúce, k moru sú lepšie „štvorky“.
 • Slnečné okuliare na leto by vám mali dobre sedieť. Spotená tvár a okuliare, ktoré neustále padajú alebo lietajú do strán, to nie je nič príjemné. Ak ste si okuliare už kúpili a po čase zistíte, že vám stopercentne nesedia, môžete si ich nechať upraviť na mieru v očnej optike.
 • V lete určite oceníte aj polarizačné šošovky, ktoré tlmia odrazy svetla.
 • Spomínané fototropické sklá vám uľahčia život pri presunoch z a do interiéru. Automaticky sa prispôsobia aktuálnej svetelnej intenzite, preto ich môžete nosiť počas celého dňa, a to i pri šoférovaní či športovaní.
 • V lete sú vhodnejšie okuliare s ľahkými rámami, ideálne „otvoreným“, aby ste nebojovali so zahmlenými sklami.
 • Vyberajte si modely, ktoré vydržia pohadzovanie v kabelke alebo pády na podlahu auta.

Slnečné okuliare na zimu

Je síce pravda, že slnečné okuliare sa mnohým spájajú skôr s letným obdobím, no ich nosenie je rovnako dôležité aj v zime. Svoje o tom vedia hlavne milovníci horských športov a tiež šoféri. Slnko sa v zime nachádza bližšie pri zemeguli, takže je oveľa ostrejšie. Svoje robí aj sneh, ktorý slúži ako dokonalá odrazka. Oči si preto nezabúdajte chrániť ani v tejto ročnej dobe. Okuliare by ste mali mať po ruke, resp. priamo na očiach, aj počas bežného dňa, nie iba pri športovaní či šoférovaní. Výber slnečných okuliarov na zimu je v podstate podobný ako v lete. Musia vám dobre sedieť, mať kvalitný UV filter, neskresľovať videnie a byť vyrobené z kvalitných materiálov.

Slnečné okuliare na zimu s kvalitným UV filtrom

Slnečné okuliare pre športovcov

Výber slnečných okuliarov na šport, a to ako na zimný, tak i na letný, je samostatnou kategóriou. Pri výbere sa rozhodujte na základe týchto parametrov:

 • Okuliare na šport by mali mať plastické šošovky, ktoré sú odolnejšie voči rozbitiu.
 • Rám nesmie ani náznakom zasahovať do vášho zorného poľa. Dôležité je aj dokonalé periférne videnie. Dobrým riešením môžu byť bezobrubové slnečné okuliare.
 • V závislosti od druhu športu si vyberajte vhodnú farbu aj „tmavosť“ skiel. Do hôr sa hodia tmavšie šošovky modrej, prípadne čiernej farby. Pri cyklistike či pri behu potrebujete dobre rozoznávať nerovnosti povrchu, preto vám poslúžia lepšie okuliare s hnedými sklami, ktoré prepúšťajú o čosi viac svetelného žiarenia.
 • Športové slnečné okuliare sa nesmú zahmlievať, mali by tiež zabraňovať stekaniu potu z čela do očí.
 • Polarizačné okuliare alebo modely s fototropickými šošovkami sú pre športovcov vyslovene ako šité na mieru.
 • Dobrým riešením sú tvarované športové okuliare, ktoré majú ochranný kryt po bočných stranách, takže medzi nimi a vašou tvárou nevzniká žiadny priestor. Sú vhodné hlavne na športy, pri ktorých sa potrebujete vyhnúť letiacemu hmyzu, prachu či snehu (cyklistka, lyžovanie...).
 • Okuliare určené na šport vám musia dokonale sedieť, nesmú sa skĺzavať dole z nosa a dobrou vlastnosťou je aj ich odolnosť voči otrasom. Gumička je v tomto prípade plusovým bodom.

Výber detských slnečných okuliarov

Dieťa bude počas dospievania potrebovať niekoľko okuliarov, čo však neznamená, že by ste na nich mali šetriť. 100 % UV filter je základom. Okrem neho pozornosť venujte aj materiálom, z ktorých sú vyrobené šošovky a rám. Musia byť odolné voči nárazom a ohýbaniu. Riziko toho, že dieťa spadne, je totiž omnoho väčšie ako u nás dospelých. Bočnice by mali byť dostatočne pružné, aby dieťa netlačili ani náznakom. Inak môžete bojovať s tým, že ich nebude chcieť nosiť. Veľmi praktickou vecou je gumička, ktorá sa natiahne po obvode celej hlavy. Predsa len, takto ich dieťa nestratí až tak ľahko.

Slnečné okuliare pri šoférovaní

Mnoho šoférov nepoužíva okuliare, pretože im bránia vo výhľade. Lepším riešením je však výber vhodného modelu, ktorý nebude zasahovať do vášho zorného poľa. Hlavne v poobedňajších hodinách v letnom období, keď slnko zapadá, je svetlo vyslovene oslepujúce, čo môže spôsobiť nie jednu dopravnú nehodu. Podobné je to aj pri jesennom nízkom a zimnom ostrom slnku. Okuliare určené na šoférovanie nesmú mať príliš tmavé sklo. Vhodné sú aj polarizačné šošovky, ktoré tlmia odrážajúce sa svetlo z oproti idúcich áut a iných lesklých povrchov. Pri výbere sa zameriavajte najmä na ostrosť a tiež kontrastnosť videnia cez sklá okuliarov.

Tipy na modely slnečných okuliarov 2020 pre malých i veľkých

Chrániť zrak by si mali nielen dospelí, ale aj deti. Pripravili sme preto pre vás niekoľko tipov na slnečné okuliare, z ktorých si vyberiete vy i vaše ratolesti. K obľúbeným sa radia značky Polaroid, Ray Ban či Carrera.


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Povinnosti pri zmene zdravotnej poistovne – oznámenie o zmene, vrátenie preukazuPovinnosti pri zmene zdravotnej poistovne – oznámenie o zmene, vrátenie preukazu

Zmena zdravotnej poisťovne môže byť naozaj zložitý a zdĺhavý proces. Načo všetko sa máte pri zmene poisťovne pripraviť, čo tento proces obnáša, aké sú vaše povinnosti pri zmene poisťovne?

Silymarín – účinky na chudnutie, pečeň, detoxikáciu, skúsenosti a cenaSilymarín – účinky na chudnutie, pečeň, detoxikáciu, skúsenosti a cena

Silymarín je látka, ktorá sa získava z pestreca mariánskeho a priaznivo vplýva na pečen, očistu tela, má antioxidačné účinky. Liečivé účinky silymarínu naozaj stoja za povšimnutie.

Mononukleóza u detí, dospelých, v tehotenstve – príčiny, prejavy, diagnostika, liečbaMononukleóza u detí, dospelých, v tehotenstve – príčiny, prejavy, diagnostika, liečba

Opuchnuté uzliny, bolesť v krku a horúčka – tieto príznaky nemusia značiť len angínu. Často za nimi môže byť infekčná mononukleóza. Čo je mononukleóza, koho najčastejšie postihuje, ako...