Ako sa starať o zničené farbené vlasy? Pomôže šampón a kondicionér na farbené vlasy

Farbenie vlasov je služba, ktorá predstavuje hlavný príjem kaderníkov a kaderníčok. Zmena farby je bežná najmä u žien, a to nielen z dôvodu prekrytia šedín, ale aj preto, lebo sa chcú cítiť krajšie.

O farbené vlasy sa treba pravidelne starať

Máte nový exkluzívny účes a farbu? Potom by ste mali vedieť, akú starostlivosť vyžadujú farbené vlasy.

Šampóny a sprej na farbené vlasy

Prečo sa starať o farbené vlasy?

Starostlivosť o vlasy je potrebná či máte alebo nemáte zafarbené vlasy. Do každodennej starostlivosti patrí určite česanie, používanie olejov, masiek, primerané umývanie vlasov a pravidelné podstrihávanie končekov. Farbené vlasy si vyžadujú väčšiu pozornosť, aby nedošlo k strate pôvodného odtieňa farby skôr, ako je to napísané na obale farby. Navyše, farba mení štruktúru vlasu, čo môže spôsobiť dlhodobé alebo v tom horšom prípade doživotné poškodenie vlasov. Pri nedostatočnej starostlivosti sa môže stať aj to, že o vlasy prídete, napr. pri domácom experimentovaní s farbou na vlasy.

Správna starostlivosť o farbené vlasy

Napriek tomu, že zvyk je železnou košeľou, snažte sa svoje obvyklé rituály nahradiť starostlivosťou, za ktorú sa vám vaše vlasy určite poďakujú. Vymeňte:

Domáce experimentovanie za profesionála

V prvom rade, určite sa nefarbite doma, ak ste to v živote nerobili a neproste o to ani vašu neskúsenú kamarátku. Veľmi často sa totiž stáva, že dievčatá s čiernymi vlasmi túžia byť blondínami a tak na vlasy aplikujú peroxid vodíka. Nemusíme vám asi prezrádzať, čo sa vplyvom dlhého pôsobenia peroxidu stáva s vlasmi. V tom lepšom prípade, z vás bude len žltá kačička, v tom horšom, vlasy na hlave už nebudete mať. Namiesto toho sa zverte do rúk profesionálnemu odborníkovi, ktorý vie, čo robiť.

Drahú kozmetiku za kvalitnú

Dámy často používajú mnohé prostriedky, ale nie také, ktoré ich vlasy naozaj potrebujú. Buď ide o lacné napodobeniny originálov, alebo potom o predražené prostriedky, ktoré absolútne nie sú vhodné pre ich vlasy. Najfatálnejšou chybou, ktorej sa dopúšťajú ženy s farbenými vlasmi, je, že používajú prostriedok, ktorý je určený na inú farbu vlasov. Existujú prostriedky pre každý typ vlasov, pre každú farbu a v drogériách pracujú školené predavačky, ktoré vám určite poradia dobre, nebojte sa ich opýtať.

Na vlasy treba používať kozmetiku určenú pre konkrétny typ vlasov

Časté umývanie za umývanie raz za čas

Ďalšou veľmi častou chybou je časté umývanie si farbených vlasov. Či chcete alebo nechcete, i keď máte najkvalitnejšiu farbu a používate tie najkvalitnejšie prostriedky, farba sa časom zmyje alebo ju vytiahne slnko. Napriek tomu, že používate ochranné balzamy a ďalšie prostriedky proti UV žiareniu, aj častým umývaním sa ničí kvalita farbených vlasov. Časté umývanie spôsobuje zvýšenú produkciu mazu, čoho výsledkom sú mastné vlasy. Je to prirodzený proces vlasovej pokožky, keď sa stratí mazivo, po umytí vlasov majú vlasy pocit, že sú suché a tak sa chránia rýchlejšou tvorbou mazu. Ten zabezpečuje pružnosť vlasov a je jednou z dôležitých zložiek vlasu.

Extrémne teplo a zimu za zlatý stred

Vlasy nemajú rady ani príliš horúce prostredie a ani príliš studené. Sú ako rastliny, najviac im vyhovuje mierne prostredie. Vtedy prosperujú, nelámu sa, nevypadávajú. Určite ste si všimli, že počas jari a jesene vlasy padajú vo väčšom množstve ako v zime a v lete. Je to z dôvodu výraznej zmeny teploty. Aj vaše telo a aj vy to vnímate, ale v súvislosti s vlasmi ste sa nad tým nikdy nezamysleli. Keď je zima alebo leto, vlasy sa už adaptovali na zmenu počasia. Takže, ak vám niekto povie, že o vlasy sa treba starať hlavne v zime a v lete, je to hlúposť, pretože o vlasy sa treba starať celý rok. Mimochodom, vlasy neznášajú žehličky, fény, natáčky, soláriá oveľa viac ako prirodzené slnko (teplo) alebo prirodzený chlad (mráz). Takže sa pokúste vyhnúť používaniu týchto prostriedkov, obzvlášť ak máte farbené vlasy, poprípade používajte vhodné prostriedky, ktoré poskytnú vlasom zvýšenú ochranu.

Nešetrné farbenie vlasov za šetrné

Miera poškodenia vlasov farbením závisí do veľmi veľkej miery od šikovnosti kaderníka. Ak je použitá správna technika farbenia a na vlasy sa nanáša vymývacia farba, teda tónovacia, ktorá sa vplyvom umývania vlasov stráca, vlasy sú menej ohrozené. Je to totiž najšetrnejšia metóda. Má to však aj isté nevýhody a tou základnou je, že nie je isté, že vám dokonale prekryje vaše pôvodné vlasy a teda aj šediny. Opak „šetrnej“ metódy je metóda, pri ktorej sa používajú dlhodobé farby, ktoré sa nevymyjú. Obsahujú peroxid vodíka, ktorý vlas vysušuje a zvyšuje riziko lámavosti. Tento typ farieb vám dokonale prekryje všetky šediny.

Bežnú starostlivosť za špeciálnu starostlivosť

Dnes si mnoho žien dáva zosvetľovať vlasy a byť blond bolo a vždy aj bude in. Horšie je, že veľa žien nevie, ako sa o takéto vlasy starať. Dôležité je vyhýbať sa slnku a slanej vode. Svetlé vlasy sú suchšie ako tmavé, o to viac, ak sú ešte aj farbené, pretože zosvetľovanie vlasov sa uskutočňuje pomocou peroxidu vodíka, ktorý vlasy vysúša. Používanie  masiek, olejov a kondicionérov by malo byť samozrejmosťou.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vlasová kozmetika

Užitočné rady, aby boli vaše farbené vlasy vždy tip-top

Mať krásne, dlhé a zdravé vlasy v novom šate, to chce nielen odhodlanie ísť ku kaderníčke, ale aj náležitú starostlivosť. Viete, ako si udržať žiarivú farbu čo najdlhšie? Viete, ako sa starať o svoje farbené vlasy? 

 1. Zverte sa do rúk odborníka, ktorý vie, aký typ farby a čo konkrétne má použiť na váš typ vlasov.
 2. Umývajte si vlasy v správnom čase. Veľa žien rovno z kaderníckeho salóna uteká domov, aby si umylo vlasy. Ak ste boli na farbení vlasov, nerobte to. Umyte si ich až o 2 dni, zabezpečíte tak lepšiu fixáciu farby a vlas je už aj tak vyčerpaný farbením, umývanie by ho vyčerpalo ešte viac. Najlepšiu fixáciu vám zabezpečí šampón od L´Oréal Pro Classics.
 3. Zvoľte techniku farbenia vlasov, ktorá vám umožní farbiť si vlasy s odstupom 3 mesiacov. Časté farbenie vlasy zaťažuje a poškodzuje. Mať vo vlasoch niekoľko odtieňov farby je dnes oveľa modernejšie ako mať len jednoliaty tón. Medzi takéto techniky patrí balayage, ombré, babyhiglights.
 4. Používajte vlasovú kozmetiku, špeciálne navrhnutú pre farbené vlasy. Ale pozor, nie je šampón na farbené vlasy ako šampón. Ak máte ohnivo červené vlasy, používajte kozmetiku na červené vlasy. Univerzálnym šampónom je napr. Nivea Color šampón na farbené vlasy alebo Kallos Argan.
 5. Chráňte vlasy pred silným UV žiarením. Hoci všetci milujeme slniečko a slanú vodu pri mori, je to najväčší nepriateľ farbených vlasov. Je dôležité pri pobyte v mori používať ochrannú čapicu.
 6. Obmedzte používanie fénu, natáčok, kulmy, žehličky a krepovačiek na vlasy. Hoci s nimi dokážete vyčarovať účes za milión, ničia vlasy, vedú k polámaným a rozštiepeným končekom. Ak je takáto úprava nevyhnutná, používajte špeciálne prostriedky určené na ochranu vlasov pred vysokou teplotou.
 7. Používajte prírodné séra, oleje a masky s vysokou hydratáciou. Slúžia hlavne ako prostriedok proti lámavosti a štiepeniu končekov, ktoré sú pri farbených vlasoch najcitlivejšou časťou vlasu. Práve farba je to, čo ich najviac vysušuje, čo vedie k ich lámaniu.
 8. Obmedzte používanie lakov, gélov a tužidiel, ktoré zaťažujú vlasy rovnako ako farbenie.
 9. Nepoužívajte nekvalitné kefy na vlasy alebo hrebene, ktoré vám vlasy. Najlepšie sú kefy z bambusových vlákien alebo známe Compact Stylery kefy (tie plastové), ktoré majú štetiny umiestnené tak, aby vám vlasy neťahali a nechlpatili. Ide o kefy na pohodlné rozčesávanie. Ak sme už pri tom rozčesávaní, nikdy si nečešte mokré vlasy, sú mimoriadne citlivé. Počkajte pár minút, pokým preschnú a rozčesávajte až potom, nezabudnite použiť prípravok na jednoduchšie rozčesávanie.
 10. Vlasy neumývajte vrelou vodou, používajte viac teplú ako horúcu a na záver vlasy opláchnite približne 1 minútu studenou vodou. Studená voda podporuje prekrvenie vlasovej pokožky, uzatvára, zaceľuje vlasovú štruktúru, čo vedie ku kvalitnejším vlasom, k jednoduchšiemu rozčesávaniu, k menším vlasovým úpravám a aj k strate lupín.
 11. Pravidelne navštevujte kaderníka. Nemusíte sa pri každej návšteve hneď hrnúť do farbenia, myslite nato, že medzi farbením by mal byť odstup 3 mesiace, do kaderníctva zájdite na podstrihnutie poškodených končekov a po pár rád, ako a čo na vlasy používať. Poprípade vám môže kaderník odsúhlasiť alebo zamietnuť vašu doterajšiu starostlivosť o vlasy. Žiadna rada nie je na zahodenie.

Vlasová kozmetika, ktorá sa postará o vaše vlasy

Nielen drahé produkty sa dokážu adekvátne postarať o vaše vlasy, ale aj tie, ktoré sú v obchodoch často bez povšimnutia, len preto, že sú lacné. To, čo je drahé, nemusí byť aj lepšie. Pozrite si zoznam produktov, ktorý sme pre vás pripravili.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší prírodný olej na vlasy? Kokosový, argánový, olivový, ricínový i avokádový – použitieNajlepší prírodný olej na vlasy? Kokosový, argánový, olivový, ricínový i avokádový – použitie

Máte unavené vlasy bez lesku? Chýba im zdravý vzhľad a hydratácia? Skúste vlasové oleje.

Neocapil dermálny roztok – recenzia, zloženie, vedľajšie účinky prezradí príbalový letákNeocapil dermálny roztok – recenzia, zloženie, vedľajšie účinky prezradí príbalový leták

Farbenie vlasov v tehotenstve a počas dojčeniaFarbenie vlasov v tehotenstve a počas dojčenia

Je vhodné farbiť si vlasy počas tehotenstva? V tomto článku sa dočítate, či chemikálie z farieb ovplyvňujú vývin dieťaťa alebo či po tehotenstve môžete začať používať farby, počas toho...