Čistenie medzizubných priestorov: medzizubné kefky a dentálne nite – veľkosti, použitie

Starostlivosť o ústnu dutinu už dávno nespočíva len v klasickom čistení zubov bežnou zubnou kefkou. Výskyt skrytých medzizubných kazov a zápalu ďasien nie je príjemnou záležitosťou, preto sa stále viac prízvukuje dôležitosť starostlivosti o medzizubné priestory.

Medzizubná kefka je vhodnou voľbou na čistenie medzizubných priestorov

Čistenie medzizubných priestorov nezaberá veľa času, no predchádzame ním rôznym problémom. Stačí sa naučiť, aké pomôcky si vybrať a ako ich správne používať.

Obľúbené medzizubné kefky

Zubné nite na čistenie medzizubných priestorov

Prečo je potrebné čistiť medzizubné priestory

Čistenie medzizubných priestorov by sme nemali považovať len za nejakú doplnkovú záležitosť, ale za podstatnú súčasť čistenia ústnej dutiny. Čistením medzizubných priestorov sa môžeme zbaviť zvyškov jedla a zubného povlaku nachádzajúcich sa v priestoroch, ktoré bežným čistením zubnou kefkou len tak nedosiahneme. Ukladajúci sa povlak a zvyšky jedla pritom môžu spôsobiť radu problémov týkajúcich sa zubov aj ďasien.

V medzizubných priestoroch sa môžu tvoriť nepríjemné zubné kazy zasahujúce obe pri sebe stojace zuby, ktoré je zároveň možné odhaliť len röntgenom. Tieto skryté zubné kazy sú preto často prehliadané a objavíme ich až neskôr. Zubný povlak, ktorý pravidelne neodstraňujeme, môže časom zatvrdnúť a zmeniť sa na zubný kameň, ktorý odstráni až zubný hygienik. Zubný kameň je pre zdravie zubov nebezpečný, tvorí drsný povrch, na ktorom sa usádza viac povlaku, pričom v dôsledku zubného povlaku vznikajú zápaly ďasien a ďalšie nepríjemné komplikácie.

Zanedbávaním medzizubných priestorov trpia aj naše ďasná. Tam, kde sa usádza potrava a zubný povlak, totiž vznikajú zápaly ďasien, tie krvácajú a môže dôjsť až k odhaľovaniu zubných kŕčkov a nepríjemnej bolesti. Paradontóza je ochorením, ktoré často vzniká práve z dôvodu zanedbávania starostlivosti o ústnu dutinu, a čistenie medzizubných priestorov výrazne vplýva na jej predchádzanie a pomáha pri liečbe. 

Aké pomôcky jestvujú na čistenie medzizubných priestorov

Tradičnou pomôckou na čistenie medzizubných priestorov je zubná niť. Pozná ju snáď každý, no v praxi ju využíva už omnoho menej ľudí. Vedeli ste, že dentálna niť má hneď niekoľko alternatív? Vďaka rôznorodosti pomôcok na čistenie medzizubných priestorov si môžete vybrať tú, ktorá vám vyhovuje najviac, prípadne používať kombináciu dvoch pomôcok. Každá má totiž svoje špecifiká – niektoré čistia lepšie väčšie medzery medzi zubami, iné jednoducho vojdú do užších medzierok. A keďže aj naše zuby nie sú úplne pravidelné, je potrebné čistiace pomôcky prispôsobiť svojim individuálnym potrebám.

Čistenie zubov zubnou niťou

  • Dentálna niť – Dentálna niť je v čistení medzizubných priestorov známou klasikou. Jestvuje niekoľko druhov dentálnych nití – nevoskované, voskované, s príchuťou, s fluoridom alebo s flaušom na čistenie zubných strojčekov či zubných náhrad. Dentálne nite sú veľmi úzke, preto sa dostanú do akejkoľvek medzierky. Ich nevýhodou je, že nečistia úplne dôkladne a pri väčších medzerách nie sú veľmi efektívne. Navyše naučiť sa čistiť zuby zubnou niťou chce určitú dávku zručnosti a je treba si to nacvičiť, na čo nemá každý trpezlivosť.
  • Špáradlo so zubnou niťou – Táto pomôcka je alternatívou dentálnej nite, ktorá má uľahčiť jej používanie. Dentálna niť je natiahnutá na koncoch špáradla, ktorým sa dá jednoducho manipulovať a dostať sa do medzizubných priestorov. Na konci špáradla je navyše špicatý hrot, ktorým sa možno dostať do ťažšie dostupných medzizubných priestorov. Rovnako ako pri zubnej niti, aj tu je nevýhodou nižšia efektivita pri čistení, no pozitívom je, že sa dobre dostane do úzkych priestorov.
  • Drevené špáradlo – Špáradlo slúži na odstránenie zvyškov jedál zo zubov. Dá sa ním dostať do medzizubných priestorov z boku, no nevyčistí ich tak dôkladne. Drevené špáradlo sa má pred použitím namočiť, aby zmäklo a na ďasná nepôsobilo tak tvrdo. Táto pomôcka sa používa skôr ako doplnok tam, kde je ťažšie sa dostať, alebo na odstránenie kúskov jedla. Ich nevýhodou je aj to, že sú jednorazové – dajú sa použiť skutočne len raz, inak si po ústnej dutine roznesiete baktérie.
  • Medzizubné kefy – Za najefektívnejšiu metódu čistenia medzizubných priestorov sa súčasne považujú práve medzizubné kefky. Je možné zakúpiť ich v rôznych veľkostiach, preto sa dostanú do malých aj veľkých priestorov. Štetinky kefiek účinne odstránia zubný povlak, stačí si len vybrať vhodný set kefiek. Používajú sa veľmi jednoducho a intuitívne, dajú sa zakúpiť aj v zahnutých tvaroch, vďaka čomu dočiahnu aj na stoličky.
  • Gumové medzizubné kefky – Predstavujú akýsi kompromis medzi zubným špáradlom a medzizubnou kefkou. Sú gumové a majú tvar medzizubnej kefky so štetinkami, ktoré sú taktiež z gumy. Ľahko sa zavádzajú do priestoru medzi zubami a účinne odstraňujú zubný povlak. Nemajú drôtik ako kefky, preto sú šetrnejšie k ďasnám, ak s čistením medzizubných priestorov len začínate.
  • Ústna sprcha – Ide o prístroj s vodnou tryskou, ktorý má tlakom vody nahradiť medzizubné kefky či dentálnu niť. Voda tak pod tlakom preniká aj do najmenších škár a odstraňuje nanesený zubný povlak. Použitie je jednoduché, pohodlné a na rozdiel or zubných kefiek sa nestretnete s krvácaním ďasien. Pri takomto čistení je potrebné dostať sa do medzizubných priestorov z oboch strán a nevýhodou je aj vyššia obstarávacia cena zariadenia, no v konečnom dôsledku je to cenovo úspornejšie riešenie, keďže vám bude stačiť doplniť vodu.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako čistiť medzizubné priestory

Ak s čistením medzizubných priestorov len začínate, je vhodné navštíviť dentálnu hygienu. Dentálny hygienik vám vysvetlí, ktoré pomôcky najviac vyhovujú vašim potrebám a zároveň vám ukáže a naučí vás, ako ich správne používať.

Ako správne používať medzizubné kefky

Ak ste medzizubné kefky nikdy predtým nepoužili, priestor medzi zubom a ďasnom bude úzky. Vtedy je najlepšie, ak vám dentálny hygienik ukáže, ako medzizubnú kefku zaviesť, pretože ďasno bude krvácať, no netreba sa toho zľaknúť. V prvý týždeň je krvácanie bežné a zmizne postupne, ako sa zápal ďasna vylieči. Zubný hygienik vám ukáže aj to, aká veľkosť medzizubnej kefky je vhodná pre konkrétne priestory. Kefky by mali mať tenký drôtik a dĺžka štetiniek by sa mala prispôsobiť veľkosti medzizubného priestoru. Na miestach s väčšími medzierkami potrebujete kefku s dlhšími štetinkami, do úzkych priestorov sú vhodné kefky s krátkymi štetinkami.

Čistenie zubov medzizubnou kefkou – postup

Medzizubnú kefku by ste mali držať za pomoci palca a ukazováka a zaviesť ju do medzery medzi dvoma zubami a ďasnom kolmo a jemne, nie nasilu. Ak sa budete pokúšať kefku vtlačiť do medzery nasilu, drôtik sa ohne a aj keď ho znova narovnáte, nezachová si už svoju pevnosť. Ak kefku do medzierky neviete vtlačiť, použite kefku s menšou hlavicou. Takto prejdite každú jednu medzierku medzi zubami v hornej aj dolnej čeľusti. Do medzierky stačí kefku vložiť raz, no ak vidíte, že je priestor značne zanesený, kefku opláchnite vodou a skúste to znova. Postupom času sa pre vás táto aktivita zautomatizuje, naučíte sa, ktoré veľkosti vám vyhovujú, a čistenie pôjde omnoho jednoduchšie.

Ako správne používať zubnú niť

Aj v prípade zubnej nite je lepšie naučiť sa správnu techniku na zubnej hygiene. Na čistenie si odstrihnite asi 40 – 45 cm kúsok nite, ktorú si z oboch strán pozvoľna obtočíte okolo ukazováka každej ruky. Zubnou niťou manipulujete ukazovákom a palcom, pomocou ktorých zubnú niť napnite tak, aby vám ostala plocha asi 1 – 2 cm. Touto plochou v uhle kolísavým pohybom zaveďte zubnú niť do priestoru medzi zubami až po ďasno. V medzizubnom priestore sa zubnou niťou skĺznite po zube do priestoru medzi ďasnom a zubom, čo zopakujete na jednej aj druhej strane. Takýmto spôsobom prejdite priestory medzi všetkými zubami, no presuňte si zubnú niť medzi prstami tak, aby ste vždy použili novú časť nite. Najlepšie je začať zhora zo stredu smerom do jednej strany, potom do druhej strany a napokon sa venovať spodným zubom.

Pri čistení medzizubných priestorov zubnou niťou sa môže vyskytnúť krvácanie spôsobené zápalom ďasien. To by malo do týždňa prestať, no ak sa tak nestane, poraďte sa so svojím zubným lekárom. Krvácanie si môžete spôsobiť aj nesprávnou technikou, ak zubnú niť príliš zarezávate do ďasna. Vtedy je najlepšie navštíviť dentálnu hygienu a naučiť sa vhodnú techniku. Pri používaní zubnej nite majú mnohí ľudia problém s úchopom, obzvlášť pri čistení zadných zubov. Vtedy možno zubnú niť obmeniť špáradlom so zubnou niťou, ktoré stačí držať medzi palcom a ukazovákom a zubnú niť rovnakým pohybom zaviesť k ďasnu.

Obľúbené medzizubné kefky

Zubné nite na čistenie medzizubných priestorov

Často kladené otázky

Ako často je potrebné čistiť medzizubné priestory?

Čistenie je potrebné vykonávať raz denne, pričom nezáleží na tom, či ráno, večer alebo v iný čas.

Je správne čistiť medzizubné priestory pred alebo po čistení zubov?

Čistenie je možné vykonávať pred aj po čistení zubov, na poradí nezáleží.

Ako často je treba meniť medzizubnú kefku?

Medzizubné kefky je možné použiť niekoľkokrát, približne 1 týždeň.

Možno dentálnu niť použiť znova?

V prípade dentálnej nite sa opakované použitie neodporúča. Niť sa môže štiepiť, strácať efektivitu pri čistení a môže zachytávať baktérie.

Prečo pri čistení medzizubnou kefkou krvácajú ďasná?

Krvácanie je spôsobené zápalom, a ten je zase spôsobený nánosom zubného povlaku a zvyškov jedla. Preto je potrebné ich pravidelne odstraňovať. Čistením sa zbavíte povlaku, vďaka čomu sa vylieči zápal a vaše ďasná prestanú krvácať. Krvácanie po týždni samo vymizne.

Ako zistím, že používam správnu veľkosť medzizubnej kefky?

Štetinky kefky musia úplne vypĺňať medzeru medzu zubami a ďasnom. Ak ju nevypĺňajú, použite kefku s väčšími štetinami.

Postačí 1 veľkosť medzizubnej kefky na všetky medzizubné priestory?

Je úplne bežné používať 2 – 3 rôzne veľkosti kefiek. Kým v jednej časti zubov môžeme mať úplne úzke medzizubné priestory, na inom mieste môžu byť stredne veľké či veľké.

Môže čistenie medzizubných priestorov znížiť zápach z úst?

Zápach z úst úzko súvisí s baktériami nachádzajúcimi sa v ústnej dutine. Dôkladným čistením zubov a používaním medzizubných kefiek sa môžete zbaviť zvyškov jedla, množenia baktérií a zápachu z medzizubného priestoru, čím sa zníži aj celkový zápach z úst.


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečbaAko dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečba

Zdanlivo neškodné ochorenie vie pacienta poriadne potrápiť, znepríjemniť mu každodenné fungovanie až znížiť kvalitu života. Čo je to alergická nádcha, ako sa prejavuje a aké sú možnosti...

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...

Recept na domáci jablčný ocot – postup výrobyRecept na domáci jablčný ocot – postup výroby

Postup výroby jabčného octu nie je nijak zložitý a hlavne počas sezóny jabĺk je tento spôsob spracovania vítaný. Ako si vyrobiť domáci jablčný ocot?