Starostlivosť o mliečne zuby: ako dieťaťu umyť zuby, zubná kefka pre deti od 1 roka

Prvé mliečne zuby detí vypadnú a nahradí ich trvalý chrup, čo býva často dôvodom, prečo sa starostlivosť o prvé detské zúbky zanedbáva. So starostlivosťou o detské zuby sa spája mnoho mýtov a rodičia často nevedia, kedy a akým spôsobom je vhodné s čistením zúbkov začať.

Starostlivosť o mliečne zuby začína prerezaním prvého zúbka

Správna starostlivosť už o prvý chrup má pritom významný dopad na zdravie zubov aj v neskoršom veku.

Detské zubné kefky vhodné pre najmenšie deti

Keď začnú rásť detské zúbky

Prvé detské zúbky sa začnú prerezávať v 6. mesiaci života dieťaťa, keď sa objavia prvé rezáky na spodnej čeľusti. Dieťaťu postupne narastie 8 rezákov do 12. mesiacov, pričom tieto zúbky začínajú vypadávať ako prvé, keď má dieťa 6 rokov. Ostré, bočné zuby nazývané očné zuby narastú do 22. mesiacov, dieťa ich má 4 a vypadnú okolo 10. roku. 8 stoličiek, teda širších zubov určených na žuvanie potravy, možno zazrieť rásť postupne od 13. do 33. mesiaca života. Rastú ako posledné a ako posledné aj vypadávajú, keď má dieťa 10 – 12 rokov.

Prerezávanie zúbkov môže byť nepríjemné, dieťa ďasná bolia, sú citlivé, čo sa prejavuje na mrzutosti dieťaťa. Dieťa je ľahšie podráždené, môže plakať, viac slintať aj mať o čosi vyššiu teplotu. Aj keď dieťa preskúmava objekty vkladaním do úst už od 3. mesiaca, pri prerezávaní zúbkov používa rôzne hračky a predmety na žuvanie. Vtedy môžu pomôcť detské hryzadlá určené presne pri prerezávaní zúbkov, ale aj chladenie či masáž ďasien, ktoré zmiernia tlak a uvoľnia bolesť. Pri prerezávaní si dajte pozor na dostupné liečivá a vždy si prečítajte ich zloženie (nemali by obsahovať benzokaín a lidokaín) a ak si nie ste istí, vždy sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Kedy je potrebné začať s čistením zubov u detí?

Starostlivosť o zuby bábätka by mala začať hneď pri prerezaní prvého zuba, či už v 6. mesiacoch, alebo skôr. Starostlivosť o ďasná by pritom mala začať už od 3 mesiacov. Vtedy je vhodné ďasná čistiť jemným utieraním vlhkou, mäkkou handričkou 2x denne. S čistením zúbkov to nevzdávajte, ani keď to nie je práve obľúbená aktivita vášho dieťaťa. Neodstránený povlak na zuboch detí môže viesť k zubnému kameňu aj vzniku zubného kazu. Kazy a infekcie v chrupe dieťaťa môžu spôsobiť, že stále zuby narastú nakrivo a pokazené zuby môžu maž vplyv aj na vývoj reči a výživu dieťaťa.

Kedy začať s čistením zubov u detí?

Takáto rutina je dôležitá aj z toho dôvodu, že si dieťa od útleho veku zvykne na čistenie a pri prerezaní zúbkov bude preň samozrejmosťou. Pri prerezaní prvého zúbka môžete začať s používaním mäkkej zubnej kefky pre bábätká alebo pokračovať s handričkou, ak si dieťa na kefku nevie zvyknúť. Zubnú pastu nepoužívajte od prvého prerezaného zúbka, ale od 12 – 18 mesiacov. So zubnou pastou to nepreháňajte, pre najmenšie deti stačí pasta vo veľkosti zrnka ryže. Postupom času by sa toto množstvo malo zväčšiť na veľkosť hrášku (od 3 rokov).

Kedy je čas na prvú návštevu zubára?

Návšteva zubára nepatrí medzi obľúbené aktivity nielen detí, ale aj niektorých dospelých. Preto je prvý kontakt so zubárom veľmi dôležitý. Keď dieťa vezmete po prvý raz k zubárovi, malo by ísť o pozitívnu skúsenosť, ktorá v dieťati nezanechá traumatický zážitok z bolestivého zákroku. Nečakajte tak dovtedy, kým dieťa začne bolieť zub alebo sa vyskytne iný problém. Naopak, zubár sa odporúča navštíviť už pri prvom prerezaní zuba alebo aspoň do dosiahnutia 12. mesiaca. Detský zubár skontroluje stav chrupu a môže vám dať užitočné informácie o čistení zubov a zubnej hygiene, o používaní cumlíka či satí prsta a ich vplyve na vývin zubov, o prerezávaní zubov aj vplyve výživy a kŕmenia z fľaše na stav zubov.

Od prvej návštevy zubára by mali nasledovať pravidelné preventívne prehliadky každých 6 mesiacov, ktorými sa včas podchytia prípadné problémy a zároveň vám pomôžu im predchádzať. Ak idete po prvýkrát k zubárovi s už starším dieťaťom, nikdy ho nestrašte tým, čo ho čaká, ak sa o zuby nebude dôkladne starať. Motivujte ho pozitívne a pripravte ho na návštevu zubára tak, že si spolu sadnete a poviete, čo môže očakávať. Vysvetlite mu aj to, prečo je dôležité navštevovať zubného lekára, rovnako ako aj prečo je dôležité starať sa o zdravé zúbky.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako naučiť deti čistiť si zuby

Čím neskôr s čistením zubov u detí začnete, tým to bude náročnejšie. Kým spočiatku budete čistiť zuby dieťaťa zaňho, postupom času bude samostatnejšie a okolo 7. – 8. roka by malo čistenie zvládať už samo. Ak začínate s už starším dieťaťom, najprv sa spolu porozprávajte o zúbkoch a o tom, prečo je potrebné ich čistiť. S  dieťaťom začnite tak, že si zaň sadnite alebo sa zaň postavte a v prípade bábätiek si dieťa posaďte do lona. Zvlhčite si zubnú kefku a najprv bez zubnej pasty požiadajte dieťa, aby otvorilo ústa, resp. bábätku jemne otvorte ústa. Zubnou kefkou prechádzajte jemným krúživým pohybom od stredu do strany najprv z vonkajšej strany zubov a potom z vnútornej, pričom sa venujte každému zúbku. Prejdite obe strany horných zubov a napokon sa venujte vrchnej časti stoličiek. Pokračujte rovnako aj na spodnej časti.

Zubnú pastu začnite používať približne od 18 mesiacov, avšak najlepšie je poradiť sa so zubným lekárom. Zubná pasta pre deti by mala obsahovať menej flóru, pričom použiť stačí množstvo vo veľkosti ryžového zrnka a od 3 rokov vo veľkosti hrášku. Po vyčistení nechajte, nech dieťa vypľuje zvyšky pasty, no ústa si nevyplachuje – zvyšná zubná pasta má v ústach pôsobiť. Po vyčistení by už dieťa nemalo pred spaním jesť. Ak si nie ste istí, či dieťaťu čistíte zuby správne alebo či si samo dokáže zuby dostatočne vyčistiť, objednajte si stretnutie s dentálnym hygienikom, ktorý sa venuje deťom. Ten bude vedieť dieťaťu ukázať princíp čistenia zubov aj na modeli zúbkov. Keď dieťa zvládne techniku, už v rannom veku sa tak naučí, ako predchádzať zubnému kazu.

Čo ak si dieťa nechce dať čistiť zuby?

Na čistenie zubov si niektoré bábätká a deti zvykajú ťažšie než iné. Pohyb zubnej kefky alebo handričky v ústach im môže byť nepríjemný a pri prerezávaní zubov aj bolestivý. Tak či onak, vždy je najlepším riešením pozitívna motivácia. Vyhnite sa strašeniu detí zubárom a bolestivým vŕtaním, ale choďte na to zľahka.

  • Pri čistení buďte opatrní – Pri čistení ďasien bábätiek môže byť bábätko podráždené práve preto, že sú ďasná kvôli prerezávaniu zubov citlivé až bolestivé. Buďte tak obzvlášť opatrní a jemní. To isté platí aj pri starších deťoch, kým im ešte pomáhate s čistením zubov (samostatné čistenie by mali zvládnuť od 7 rokov). Nezabudnite ani na vhodnú kefku, keďže príliš tvrdé štetinky môžu pôsobiť na ďasná nepríjemne a spôsobovať bolesť.
  • Nechajte dieťa oboznámiť sa so zubnou kefkou – Deti si niekedy nechcú dať čistiť zuby, pretože sa im nepáči, že im niečo vkladáte do úst. Zubná kefka by nemala byť vnímaná ako nejaký nepríjemný nástroj, ale dieťa by malo mať dovolené sa s ňou hrať, napr. počas času kúpania. Malé detičky prirodzene vkladajú predmety do úst, čím preskúmavajú okolie, a rovnako tak urobia aj so zubnou kefkou, na ktorú budú viac zvyknuté.
  • Doprajte im lákavú zubnú kefku – Detské zubné kefky sú farebné, niekedy aj s obrázkami rozprávkových postavičiek, čím majú deti zaujať a zabaviť. Voľte preto takú kefku, aby bola pre deti atraktívna. Staršie deti nechajte zvoliť si v obchode takú, ktorá sa im páči najviac. Niektoré majú zábavné črty ako zaujímavý stojan aj s pohárikom a presýpacími hodinkami na meranie času čistenia zubov, iné sú v tvare zvieratka alebo v balení obsahujú hračku, s ktorou sa dieťa môže hrať počas čistenia. Okrem pekného prevedenia musí byť kefka vhodná ich veku, pretože zubná kefky pre detí od 1 roka sa líši od tej pre 5- či 10-ročné deti.
  • Čistite si zuby spolu – Deťom sa do čistenia veľakrát nechce, ide o aktivitu, do ktorej sú nútené, a preto je najlepšie ísť príkladom. Zuby si čistite spolu s nimi, čím uvidia, že aj rodičia si musia čistiť zuby a že napokon vôbec nejde o nič strašné. Spolu to pôjde rýchlejšie a možno aj zábavnejšie.
  • Pustite si pesničku – O čistení detských zúbkov už vznikla nejedna pesnička, tak prečo si ju pri tejto príležitosti nepustiť? Pesnička vám pomôže čistiť si zúbky hravou formou a po čase si ju deti budú samy rady spievať, tancovať v čase čistenia zubov a tešiť sa na túto aktivitu.
  • Premeňte sa na zúbkovú vílu – Zúbková víla je mýtická postavička, ktorú poznajú deti hlavne v západných krajinách, ale je skvelou motiváciou pre deti, aby sa starali o svoje zúbky. Po vypadnutí mliečneho zuba totiž môže dieťa vložiť zub pod vankúš, kde ho v noci navštívi zúbková víla a zúbok vymení za mincu alebo malú odmenu, ktorou sa dieťa ráno po prebudení poteší.

Ako naučiť dieťa čistiť si zuby?

Ako možno podporiť zdravé detské zúbky

Pravidelné čistenie nie je jediným spôsobom, akým možno podporiť zdravie detských zubov, no je dôležitou súčasťou prevencie. Nepreháňajte to s cukrom v strave. Strava by mala byť zdravá a vyvážená. Časté jedenie sladkostí, cukroviniek, sladených nápojov či džúsov predstavuje zvýšené riziko vzniku zubného kazu. Preto tieto potraviny a nápoje obmedzte na minimum a po konzumácii nezabudnite na čistenie zubov.

Zubný kaz sa môže vyvinúť aj vtedy, ak má dieťa fľašu s mliekom (alebo inými nápojmi s cukrami) k dispozícii po dlhší čas. Dieťa by malo nápoj skonzumovať v priebehu niekoľkých minút a nepopíjať dlhodobo, inak budú zúbky neustále vystavené cukrom. Skúste preto čas kŕmenia fľašou obmedziť na 5 – 6 minút. Okrem pravidelných preventívnych prehliadok u zubára skontrolujte z času na čas stav zubov dieťaťa aj vy sami a všímajte si žlté škvrny, hnedý povlak, oslabenú zubnú sklovinu či iné viditeľné prejavy nesprávnej starostlivosti. Ak máte pocit, že čistenie vykonávate správne a zuby sú aj tak škvrnité, konzultujte to so zubným lekárom.

Často kladené otázky

  • Kedy by si malo dieťa začať umývať zuby samo? Vo všeobecnosti sa udáva vek 7 – 8 rokov, avšak ide o veľmi individuálnu záležitosť. Platí to, že dieťa si môže zuby umývať samostatne vtedy, keď dokáže poriadne držať zubnú kefku a ovláda techniku umývania zubov.
  • Ako dlho by si malo dieťa umývať zuby? Pre deti aj dospelých platí odporúčaná dĺžka umývania zubov – 2 minúty. Namiesto stopovania času na hodinkách alebo na mobile zakúpte dieťaťu časovač v podobe presýpacích hodín, ktoré niekedy možno dostať v balení s detskými zubnými kefkami.
  • Ako často umývať detské zuby? Tak ako pri dospelých, aj tu platí minimálne 2x denne, ráno a večer. Ráno sa umývajú zuby ešte pred raňajkami, čím sa odstránia baktérie nahromadené v ústach počas spánku. Večer sa umývajú zuby pred spaním, keď už je dieťa po večeri. Po jedle je potrebné počkať 20 – 30 minút a až tak čistiť zuby.
  • Kedy treba začať s čistením medzizubných priestorov? Keď narastú prvé zúbky, väčšinou rastú ďalej od seba a priestor medzi nimi sa zaplní až časom. Zubnú niť a medzizubné kefky treba používať hneď vtedy, keď sa zuby začnú dotýkať – inak hrozí vznik medzizubného kazu. Čistenie medzizubných priestorov môže byť spočiatku náročné, preto sa odporúča navštíviť zubného hygienika, ktorý dieťa naučí techniku.

Detské zubné kefky vhodné pre najmenšie deti

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečbaAko dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečba

Zdanlivo neškodné ochorenie vie pacienta poriadne potrápiť, znepríjemniť mu každodenné fungovanie až znížiť kvalitu života. Čo je to alergická nádcha, ako sa prejavuje a aké sú možnosti...

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...

Recept na domáci jablčný ocot – postup výrobyRecept na domáci jablčný ocot – postup výroby

Postup výroby jabčného octu nie je nijak zložitý a hlavne počas sezóny jabĺk je tento spôsob spracovania vítaný. Ako si vyrobiť domáci jablčný ocot?