Starostlivosť o zubnú náhradu – ako často vyberať zubnú náhradu, čím vyčistiť protézu?

Snímateľná zubná náhrada je vítaným riešením pre ľudí, ktorí prišli o svoj chrup. Rovnako ako je potrebné starať sa o zuby, je nevyhnutné čistiť a udržiavať zubnú protézu. Aj na ňu sa totiž budú lepiť zvyšky jedál a nápojov, ktoré je potrebné odstrániť.

Starostlivosť o zubnú náhradu zahŕňa parvidelné čistenie

Práve správna dentálna hygiena je nevyhnutnosťou pri udržiavaní zdravia ústnej dutiny. V tomto článku sa dozviete, ako na to.

Účinné prostriedky na čistenie zubnej náhrady

Ako čistiť snímateľnú zubnú náhradu

Čistenie zubnej náhrady by sa malo stať súčasťou vašej pravidelnej rutiny. Veľa ľudí s protézou na začiatku nevie, ako sa o ňu správne starať, príp. im spôsobuje bolesti v ústach alebo sa obáva, že si ju pri čistení poškodia. Preto je dôležité vedieť, ako na to.

 1. Pripravte si prostredie: Pri čistení zubnej náhrady sa môže stať, že vám nechcene spadne a poškodí sa. Preto je dobré vyložiť si okolie umývadla uterákom a mať na zemi v kúpeľni koberček. S náhradou narábajte opatrne, neohýbajte ju, aby sa nepoškodila.
 2. Uvoľnite zubnú náhradu: Ak používate fixačné gély, ktoré udržia protézu cez deň na mieste, večer môže byť ťažšie ju uvoľniť. pomôcť však môže kloktanie teplej vody, kým sa náhrada neuvoľní.
 3. Vyčistite si ústnu dutinu: Ak vám na ďasnách ostal nalepený fixačný gél, pomôcť môže kloktanie teplej vody s rozpustenou soľou. Zvyšky môžete odstrániť aj mäkkým, čistým uterákom, no nie kefkou, ktorá by vám citlivé ďasná ešte viac podráždila. Na čistenie akýchkoľvek zvyšných zubov použite klasickú zubnú kefku s mäkkými štetinkami a bežnú zubnú pastu. Na čistenie jazyka môžete použiť škrabku alebo tú istú zubnú kefku.
 4. Vyčistite zubnú protézu: Na rad prichádza čistenie zubnej náhrady. Najprv ju len opláchnite pod tečúcou vodou izbovej teploty. Potom použite kefku na zubnú protézu, na ktorú naneste špeciálnu zubnú pastu na protézu a postupne vyčistite všetky časti zubnej náhrady. Napokon opláchnite.
 5. Namočte protézu na noc do vody: Na noc môžete zubnú náhradu namočiť do vody alebo čistiaceho roztoku na protézy. Nemusíte ju odkladať do pohárika, ako to kedysi robili naši starí rodičia, ale dnes už nájdete špecializované pomôcky na odkladanie zubnej protézy na noc, kam si ju zatvoríte a zabránite tak vniknutiu prachu, nečistôt a baktérií.

Pred použitím zubnej náhrady v nasledovné ráno si ju vždy dôkladne opláchnite čistou vodou, a to predovšetkým vtedy, ak používate čistiaci roztok. Ten by ste mali úplne opláchnuť, inak hrozí podráždenie, nevoľnosť či zvracanie. Okrem pravidelného čistenia v domácich podmienkach je dobré chodiť na pravidelné prehliadky k zubárovi, ktorý vám z času na čas odporúči profesionálne čistenie.

Zubnú náhradu môžete na noc namočiť do vody

Ako často čistiť protézu?

Podobne, ako v prípade zubov, zubnú náhradu sa odporúča čistiť dvakrát denne – ráno a večer. Ak nemáte dostatok času, minimum by malo byť raz denne, a to večer, predtým, než ju vložíte do vody alebo čistiaceho roztoku. Ráno si však protézu vždy minimálne opláchnite pod tečúcou vodou. Ústnu dutinu, teda jazyk a ďasná, nezanedbávajte a čistite dvakrát denne. Predídete tým množeniu baktérií, zápachu z úst a iným problémom.

Čomu sa vyhnite

Na čistenie zubnej náhrady je dôležité používať len také pomôcky a prípravky, ktoré sú určené na čistenie protéz. V opačnom prípade hrozí poškodenie. Vyhnite sa preto nasledovnému:

 • Horúca voda – Mohla by zubnú náhradu ohnúť a pokriviť, takže by vás tlačila a nedoliehala by správne.
 • Bieliace zubné pasty a gély – Tieto výrobky obsahujú bielidlá a iné chemické látky, ktoré by mohli zubnú náhradu nepekne odfarbiť a dokonca spôsobiť poškodenie.
 • Abrazívne zubné pasty – Mohli by poškodiť povrch zubnej náhrady.
 • Tvrdé zubné kefky – Viedli by k mechanickému poškodeniu zubnej náhrady.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie starostlivosť o umelý chrup

Ako sa starať o svoje ďasná

Prechod na používanie zubnej náhrady môže byť pre mnohých náročný. Stáva sa, že zubná náhrada tlačí, neprilieha poriadne, hýbe sa a spôsobuje diskomfort. To môže viesť k otlakom a boľavým miestam až zápalom ďasien. Preto by vaším cieľom malo byť predovšetkým udržiavanie zdravej ústnej dutiny a ďasien. Ako na to?

 • Nevyhýbajte sa návšteve zubného lekára – Práve pravidelné prehliadky u zubára vám pomôžu včas podchytiť akékoľvek problémy, vďaka čomu ich budete môcť riešiť ešte v zárodku, kým prerastú do väčších ťažkostí. Týka sa to úprav vašej zubnej náhrady, ak vám poriadne nesedí a tlačí vás, čistenia zubného kameňa, ktorý sa môže na protéze vytvoriť, alebo predchádzaniu zápalu ďasien a liečby raniek, ktoré sa na nich môžu objaviť.
 • Doprajte ďasnám prestávku – Nosenie zubnej protézy môže byť pre ďasná záťažou, a preto sa odporúča vybrať zubnú náhradu aspoň po dobu 6 – 8 hodín denne. To, ako často budete vybrať zubnú náhradu, je len na vás. Môže ísť o čas, kedy spíte, ale aj dobu, kedy ste doma a zubnú náhradu práve nepotrebujete. Vďaka prestávke budú vaše ďasná schopné lepšie regenerovať a znášať zubnú protézu.
 • Použite fixačné gély – Nevyhovujú vždy každému, ale je dobré im dať šancu. Fixačné gély totiž jednak vytvoria vrstvu medzi protézou a vašimi ďasnami, čím zmierňujú tlak zubnej náhrady, a zároveň ju pomáhajú udržať na jednom mieste, takže nedochádza k odieraniu ďasien a posuvom, ktoré vytvárajú podráždenie.
 • Udržiavajte svoju ústnu dutinu čistú – Čistenie znamená pravidelné odstraňovanie fixačného gélu, čistenie ďasien, aby na nich nezostali zvyšky jedál, čistenie zostávajúcich vlastných zubov, čistenie jazyka a podnebia. Vhodné je používať ústnu vodu bez obsahu alkoholu, ktorá vám pomôže zbaviť sa baktérií v ústach.
 • Vyhýbajte sa tvrdým jedlám – Žutie tvrdých jedál ako oriešky, semienka, jablká, mrkvy a pod. vytvára väčší tlak na vašu zubnú náhradu, a tým aj na vaše ďasná. Predĺžené a náročné žutie tak vytvorí viac trenia, čo sa odrazí v podráždení a zapálení ďasien. Preto sa vyhýbajte tvrdým jedlám, minimálne pokiaľ sú vaše ďasná boľavé a zapálené.
 • Venujte pozornosť otlakom ďasien – Ak vám už vzniknú otlaky ďasien, venujte im náležitú pozornosť. Vhodné je používať rôzne gély určené na liečbu zápalov a hojenie ďasien, výplachy a ústne vody, ktoré majú protizápalové účinky. Ak si nie ste istí, aký prípravok použiť, poraďte sa v lekárni alebo so svojím zubárom.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.