Stodal sirup – zloženie, dávkovanie, cena, skúsenosti. Ako dlho užívať Stodal na suchý kašeľ?

Prechod jesene a zimy býva už tradične obdobím zvýšeného výskytu viróz a respiračných ochorení. U mnohých detí i dospelých sa preto objaví suchý či dráždivý kašeľ. Tento nepríjemný príznak sa zvláda omnoho ľahšie s účinným liekom proti kašľu.

Homeopatický sirup Stodal – recenzia

Nie každý však rád siaha po tradičnej medicíne. Pre priaznivcov homeopatickej medicíny je tu sirup proti kašľu Stodal, ktorý sa odporúča aj deťom.

Homeopatický sirup na kašeľ rôzneho druhu Stodal nájdete v ✅ internetovej lekárni Pilulka.sk.

Čo je Stodal

Stodal predstavuje sirup proti kašľu, ktorý je účinný na kašeľ rôzneho pôvodu. Či teda trpíte suchým alebo vlhkým kašľom, prípadne si nie ste istí, tento sirup by mal byť vhodný pre každý druh kašľa. Sirup sa radí k homeopatickým liekom, preto sa skladá z rôznych látok využívaných v homeopatickej medicíne, ktoré vám priblížime v častí Zloženie. Tento sirup je voľnopredajný liek, ktorý je vhodný ako pre dospelých, tak aj pre deti. Užívanie u detí od 2 do 4 rokov a u tehotných a dojčiacich žien by mal odobriť lekár.

Zloženie

Sirup Stodal obsahuje viacero liečiv:

 • Pulsatilla (Poniklec lúčny) – Ide o liečivú bylinu s analgetickými a protizápalovými účinkami. Často sa používa na liečbu respiračných ochorení, astmy, kašľa, ale aj na dezinfekciu rán, kvôli svojim antibakteriálnym a fungicídnym účinkom.
 • Antimonium tartaricum (Vinan antimonito draselný) – Zvykne sa používať ako prírodná látka v potravinách pod označením E336. Pôsobí na dýchacie cesty, pomáha pri zahlienenom organizme a pomáha pri vlhkom kašli.
 • Rumex crispus (Štiav kučeravý) – Štiav je bohatý na antioxidanty, vitamíny a minerály. Pôsobí protizápalovo, antibakteriálne a často sa používa v alternatívnej medicíne.
 • Myocarde (Srdce)
 • Bryonia (Posed biely) – Je to bylina s liečivými účinkami, má preháňavé a močopudné účinky, odplavuje škodliviny z tela. Jej koreň sa používa najmä v homeopatii, aj keď mnohí bylinkári od jeho využitia upustili, kvôli množstvu jedovatých látok v rastline.
 • Coccus cacti (Červec nopálový) – Toto červené farbivo známe ako E120 má živočíšny pôvod. Vyrába sa zo samičiek chrobáka červenca nopálového. Využíva sa najmä v potravinárstve, ale aj v kozmetike či farmaceutickom priemysle ako farbivo.
 • Ipecacuanha (Uragoga pravá) – V homeopatických liekoch sa využíva na liečbu bronchitídy. V minulosti sa používala pri otrávení na vyvolanie dávenia, pričom klasická medicína sa využitiu lieky vyhýba kvôli obavám o jej vplyv na zdravie.
 • Spongia tosta (Hubka umývacia) – V homeopatickej medicíne sa využíva na liečbu kašľa, astmatických príznakov, suchý kašeľ a sucho v ústach, vysychanie sliznice a podobne.
 • Sticta pulmonaria (Jamkatec pľúcny) – V homeopatii sa využíva na liečbu kašľa, suchého dráždivého kašľa a príznakov ochorení respiračného systému či príznakov nádchy.
 • Drosera MT (Rosička okrúhlolistá – materská tinktúra) – V tradičnej medicíne sa táto rastlina používa na liečbu bronchitídy, astmy, kašľa, problémoch s pískaním a hrudníkom pri respiračných ochoreniach. Drosera nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy.
 • Polygala sirup – Používa sa v sirupoch proti kašľu.
 • Tolu sirup – Používa sa v sirupoch proti kašľu.

Sirup je zložený aj z pomocných látok, ktorými sú karamel, jednoduchý sirup, etanol 96 % a kyselina benzoová. Tá sa často využíva v potravinárskom priemysle ako konzervant, ale aj v hygienických produktoch ako dezinfekčný prostriedok proti plesniam. V potravinárstve je označovaná ako E210 a radí sa k nebezpečným éčkam nevhodným pre deti. Pozor by si preto mali dať ľudia citliví na túto kyselinu (často robí problém ľuďom s ekzémami a kožnými problémami).

Účinky

Stodal je homeopatický liek, ktorého hlavným účinkom je tíšenie a liečba kašľa. Stodal má liečiť kašeľ rôzneho pôvodu, teda je vhodný ako pre vlhký a produktívny kašeľ, tak aj pre suchý a dráždivý kašeľ. Účinok Stodalu by ste mali pocítiť do 5 dní, v prípade detí do 3 dní.

Stodal sirup na kašeľ rôzneho druhu

Dávkovanie

Dávkovanie sirupu Stodal sa líši na základe vekovej skupiny, pričom užívanie sirupu by nemalo prekročiť 10 dní.

 • Deti od 2 do 4 rokov – užívajú 0,5 čajovej lyžičky (teda 2,5 ml) 3 až 5x denne.
 • Deti od 5 do 11 rokov – užívajú 1 čajovú lyžičku (teda 5 ml) 3 až 5x denne.
 • Mladiství od 12 rokov a dospelí – užívajú 1 polievkovú lyžicu (teda 15 ml) 3 až 5x denne.

Pred užívaním je potrebné poradiť sa so svojím lekárom v prípade, ak ide o tehotné a dojčiace ženy a deti od 2 do 4 rokov. Sirup Stodal by mal uľaviť od kašľu do 3 dní v prípade detí a do 5 dní v prípade dospelých. Ak však k úľave symptómov nedôjde, prípadne sa príznaky ešte zhoršia, je potrebné svoj zdravotný stav a ďalšie užívanie sirupu konzultovať so svojím lekárom. Sirup je možné užívať pred, počas aj po jedle, keďže to na účinok nemá vplyv. Ak však vynecháte dávku, neužívajte dvojnásobnú dávku.

Vyberáme z nášho katalógu

Vedľajšie účinky a upozornenia

Liek vo svojom príbalovom letáku nemá uvedené žiadne nežiaduce účinky, no tak, ako pri každom lieku, aj pri užívaní Stodalu sa môžu objaviť vedľajšie účinky. Ak nejaké spozorujete, liek prestaňte užívať a o ďalšom užívaní sa poraďte so svojím lekárom. V prípade výskytu vedľajších účinkov ich môžete ohlásiť prostredníctvom národného systému hlásenia. Inštrukcie k hláseniu nežiaducich účinkov nájdete v príbalovom letáku.

Sirup Stodal nevyvoláva žiadne nežiaduce účinky

Doposiaľ neboli zistené kontradikcie so žiadnymi inými liekmi. Liek Stodal nemá vplyv na vedenie motorových vozidiel a obsluhu strojov. Upozornenie – liek obsahuje sacharózu a etanol 96 %. Preto sa liek považuje za škodlivý pre ľudí trpiacich alkoholizmom a predstavuje riziko aj pre ďalšie skupiny, a to malé deti, tehotné a dojčiace ženy, pacienti s poruchami a ochoreniami pečenie či epileptickí pacienti.

Cena

Sirup Stodal sa radí medzi homeopatické lieky, preto je možné zakúpiť ho v kamenných či internetových lekárňach. Ide o voľnopredajný liek, teda jeho predaj nie je viazaný na lekársky predpis. V internetových lekárňach sa jeho cena pohybuje v rozmedzí od 4,80 do 7,30 eur. Táto cena sa viaže na 200 ml balenie, ktoré vystačí na 13 dávok pre dospelých alebo 40 dávok pre deti.

Skúsenosti

Tak, ako pri každom lieku, aj v prípade Stodalu sa nájdu užívatelia, ktorí ho hodnotia veľmi pozitívne, ale aj takí, ktorí tvrdia, že im nesadol a kašeľ nevyliečil. Kladne hodnotiaci užívatelia si pochvaľovali príjemnú chuť sirupu a žiaden výskyt nežiaducich účinkov. Mnohí tvrdili, že je dôležité tento sirup začať brať hneď, ako sa kašeľ objaví, kedy je podľa nich sirup najúčinnejší. Viacerí sa taktiež zhodli na tom, že výborne zaberá pri bežnom kašli, no ak už ide o dlhodobý silný kašeľ, prejdú na iný druh lieku. Sirup si na pár výnimiek pochvaľovali aj tehotné ženy, ktorým ho poradili v lekárni ako liek na kašeľ vhodný v tehotenstve. Zo strany nespokojných zákazníkov sa objavili skôr hodnotenia tvrdiace, že im sirup nezabral, pričom sa našla aj mamička, podľa ktorej sirup jednému synovi zabral a druhému vôbec. Objavili sa aj nežiaduce príznaky, ako vyrážky u užívateľa s ekzémom, ktorý bol citlivý na kyselinu benzóovú.

Recenzie a skúsenosti so sirupom Stodal ne heureka.sk

Záverečné zhodnotenie

Pri kúpe sirupu Stodal je treba brať na vedomie, že nejde o tradičný, ale o homeopatický liek. To sa odráža aj na zložení lieku. Obsahuje byliny a látky, ktoré sa bežne používajú v homeopatickej medicíne, avšak v tradičnej medicíne sú niektoré z nich rozporuplné. Keďže obsahuje aj živočíšnu zložku, nie je vhodný pre vegánov. Z hľadiska skúseností zákazníkov však musíme skonštatovať, že išlo o prevažne pozitívne skúsenosti, pričom mnohí sa zhodli na tom, že zaberá hlavne vtedy, ak sa s liečbou začne včas. Aj keď nie každému užívateľovi liek sadol, ide o bežný jav, ktorý sa stáva aj pri tradičných liekoch.


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Je soľ zdravá? Morská, himalájska, lávová, údená soľ – účinky na zdravieJe soľ zdravá? Morská, himalájska, lávová, údená soľ – účinky na zdravie

Soľ je dôležitá nielen pri príprave jedla na zvýraznenie chutí, no má nezastupiteľnú úlohu aj v ľudskom tele. Poďte sa pozrieť, čo za známou skratkou NaCl stojí a odhaliť, čo ste o soli...

Lecitín – účinky na pamäť, chudnutie i na pleť. Aká je cena, užívanie, je vhodný v tehotenstve?Lecitín – účinky na pamäť, chudnutie i na pleť. Aká je cena, užívanie, je vhodný v tehotenstve?

Čo je vlastne lecitín, na čo všetko je prospešný a pre koho je vhodný? Dozviete sa v článku.

Bolesť krížov z prievanu, v tehotenstve, pred menštruáciou – príčiny, cviky, liekyBolesť krížov z prievanu, v tehotenstve, pred menštruáciou – príčiny, cviky, lieky

Bolesť krížov je častým problémom športovcov, ľudí so sedavým zamestnaním i tých, ktorí majú nadváhu. Aké sú príčiny bolesti a ako proti nej bojovať?