Ako sa zbaviť svrbenia a štípancov po komároch?

Leto je ideálne obdobie na trávenie času vonku v prírode, na grilovačky či posedenie s priateľmi na terase. Tento zážitok vie znepríjemniť, keď vám okolo uška začne bzučať komár.

Štípance od komárov

Čo robiť, ak si z pobytu vonku odnesieme štípance? Aká je najvhodnejšia prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom? A prečo vlastne štípanec od komára svrbí?

Obľúbení pomocníci so štípancami od komárov

Prečo štípance od komára svrbia

Ak na svojom tele objavíte štípance, najčastejšie za ne môže komár. To, že vás poštípal, si väčšinou všimnete až vtedy, keď vás štípance začnú svrbieť. Typickým prejavom uštipnutia je teda to, že miesto na pokožke mierne napuchne a sčervenie a vy pociťujete nepríjemné svrbenie. Je to reakcia podobná alergii. Vzniká preto, že komár pri uštipnutí vylúči do pokožky enzýmy zabraňujúce zrážaniu krvi. Miesto na pokožke dokonca znecitlivie, prietok krvi zvýšia rozšírené cievy a vaše telo začne okamžite tvoriť protilátky, čo vedie k svrbeniu a opuchu.

Štípance od komára sa prejavujú nepríjemným svrbením

Takáto reakcia na uštipnutie komárom je bežná, prejaví sa len v mieste uštipnutia a po krátkom čase jej prejavy odznejú. Zriedkavo sa môže vyskytnúť aj skutočná alergická reakcia. Prejaví sa vážnejším opuchom, ktorý je rozsiahlejší a pretrváva dlhšie. Opuchy môžu byť sprevádzané svrbením, bolesťou aj horúčkou. Takáto reakcia môže vzniknúť po uštipnutí niektorých druhov komárov a u ľudí s poruchami imunitného systému. Alergická reakcia sa vyskytuje len vo veľmi ojedinelých prípadoch, kedy je vhodné vyhľadať lekársku pomoc.

Uštipnutie u detí a bábätiek

Citlivejšiu reakciu na štípance môžu mať aj deti a bábätká, u ktorých sú štípance zväčša rozsiahlejšie a niekedy aj s pľuzgierom. Ak však dieťa alebo bábätko poštípe komár, nie je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Tá je nevyhnutná len v prípade vzniku alergickej reakcie, problémom s prehĺtaním alebo dýchaním. Najúčinnejšia je prevencia a používanie ochranných prostriedkov ako sú sieťky na kočíkoch.

Deti majú citlivú pokožku a štípance môžu sprevádzať pľuzgieriky

Ako urýchliť liečbu štípancov od komára

Uštipnutie komárom spolu s nepríjemným svrbením a nepekným začervenaním po čase zmizne. Existuje však niekoľko zásad, ktorých dodržaním môžeme liečbu štípancov urýchliť:

  • Prvým krokom po uštipnutí by malo byť chladenie štípanca. Studeným obkladom alebo chladivou masťou spomalíte krvný obeh a tým aj šírenie enzýmov komára v krvi. Reakcia na uštipnutie bude tak miernejšia.
  • Pri uštipnutí platí zásada ranu neškriabať. Čím viac si štípanec škriabete, tým dlhšie vás potrápi. Škrabaním totiž môžete do rany zaniesť baktérie a spôsobiť infekciu. Takúto ranu je potrebné vydezinfikovať liehom alebo iným dezinfekčným prostriedkom.
  • Urýchliť hojenie štípancov môžete s pomocou hojivých gélov, mastí, ale aj za pomoci babských rád.

Čo zaberá na štípance

Pri liečbe štípancov môžete siahnuť po overených prípravkoch z lekárne alebo sa spoľahnúť na domácu liečbu a babské rady. Pri prvej možnosti si môžete vybrať z celej rady rôznych gélov a mastí ako je Octanový krém, Alpa gél či starý známy Fenistil. Podobné masti a gély majú chladivý účinok, zmierňujú svrbenie a začervenanie a pôsobia aj ako lokálne antihistaminikum. Antihistaminikami by mali byť vybavení najmä alergici, ktorí sa takto vyhnú vážnejším komplikáciám. Pri silnejších reakciách možno siahnuť po ibuproféne alebo iných liekoch s protizápalovým účinkom.

Ošetrenie štípancov od komárov

Výborným pomocníkom je aj čajovníkový olej, tiež známy aj ako tea tree oil, ktorý má silné protizápalové a dezinfekčné účinky. Z rastlín netreba zabúdať na aloe vera. Pri štípancoch sa osvedčilo potierať ich dužinou alebo krémami s výťažkom z tejto všestranne využiteľnej rastlinky. V každej domácnosti sa však určite nájde cibuľa alebo strúčik cesnaku, ktoré stačí rozrezať a priložiť na štípanec. Obsahujú totiž alcín, ktorý ranu dezinfikuje a pomôže pri hojení.

V domácnosti sa skutočne nájde množstvo prostriedkov s dezinfekčnými a tíšiacimi účinkami. Patrí k nim aj kokosový a levanduľový olej, bazalka, zelený čaj, med, ocot, nechtíková masť či obyčajná kuchynská sóda s troškou vody. Zubná pasta pomáha nielen pri oparoch, ale aj pri štípancoch. Mentol v nej má chladivý efekt a pôsobí dezinfekčne a upokojujúco. Posledný tip znie možno zvláštne, no je dostupný vždy a všade, nič nestojí a hlavne je účinný. Sú ním naše sliny. Štípanec stačí trošku nasliniť a enzýmy v slinách sa už postarajú o zneškodnenie baktérií.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...

Camilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenostiCamilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenosti

Prerezávanie zúbkov je prvá ťažká kapitola v živote bábätka. Výborným prostriedkom na tlmenie bolesti je   homeopatický tekutý roztok Camilia, po ktorom sa vášmu dieťaťu uľaví.