Syndróm vyhorenia u zdravotných sestier, študentov, učiteľov aj lekárov

Syndróm vyhorenia alebo „burnout syndrome“ sa v posledných rokoch skloňuje stále viac. Nejde len o krátkodobú únavu a stres, ktoré prežívame v práci, ale tieto pocity, môžu prerásť do štádia dlhodobého psychického a fyzického vyčerpania.

Syndróm vyhorenia u dospelých - fyzické a psychické príznaky

Syndróm vyhorenia môže postihnúť každého, zdravotné sestry, učiteľov či študentov. Aké sú príznaky a ako prekonať syndróm vyhorenia? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Čo je syndróm vyhorenia

Syndróm vyhorenia bol prvýkrát opísaný v 70. rokoch minulého storočia americkým psychológom Herbertom Freudenbergerom, ktorý ním popísal postupnú stratu motivácie a emočné vyčerpanie. Freudenberger o ňom nielen šíril osvetu, ale sám syndrómom vyhorenia trpel, a preto ho dokázal popísať aj z osobnej skúsenosti.

Syndróm vyhorenia možno popísať ako pocit nesmierneho fyzického, psychického a emočného vyčerpania. Aj keď tento problém sa dlhé roky nepovažoval za oficiálnu diagnózu, Svetová zdravotnícka organizácia sa rozhodla zaradiť ho do zoznamu psychických porúch a definuje ho ako syndróm spôsobený chronickým stresom na pracovisku, ktorý človek nedokáže zvládať.

Príznaky

Symptómy syndrómu vyhorenia možno rozdeliť na fyzické a psychické. Medzi fyzické príznaky patria:

 • chronická únava, celková slabosť
 • nespavosť
 • zhoršená imunita, náchylnosť k chorobám
 • chudnutie alebo priberanie
 • strata chuti do jedla
 • rôzne bolesti (hlava, chrbtica, brucho) a tráviace problémy

psychickým príznakom syndrómu vyhorenia patria:

 • znížená produktivita a kreativita
 • podráždenosť
 • neschopnosť sústrediť sa, zhoršená pamäť
 • psychická a emocionálna vyčerpanosť
 • úzkosť, depresia
 • cynizmus, pesimizmus
 • negatívne pocity (hnev, strach, smútok, bezmocnosť)

Ako predísť syndrómu vyhorenia

Možno aj vy pociťujete niektoré z príznakov syndrómu vyhorenia a v práci ste dlhodobo vystavení stresu. V takom prípade je vhodné zamyslieť sa nad preventívnymi opatreniami. Syndrómu vyhorenia predchádza chronický stres, preto sa v prevencii zamerajte na zníženie stresu v práci aj v osobnom živote. Ak ste zavalení úlohami, vytvorte si zoznam priorít, menej dôležité úlohy delegujte a naplánujte si úlohy tak, aby ste stihli všetky dôležité termíny.

Ako predísť symptómu vyhorenia?

Stresujúcim faktorom môže byť aj neustále vyrušovanie zo strany kolegov a multitasking – venovanie sa viacerým úlohám naraz. Ak ste zavalení väčším množstvom úloh než je pre vás fyzicky možné zvládnuť, komunikujte tento problém s nadriadeným. Vyhnite sa workoholizmu – byť neustále zaneprázdnený a nemať žiaden čas na oddych a osobný život nie je záslužným činom, aj keď nás spoločnosť mnohokrát núti k tomu, aby sme tomu verili.

Nájdite si preto čas na seba, na oddych a ničnerobenie, na svoje koníčky a záujmy, čas na rodinu a priateľov a zdravý spoločenský život. Ak si pri tomto poviete, že pri množstve vašej práce je to nemožné, skúste sa zamyslieť, či je takýto životný štýl udržateľný aj z dlhodobého hľadiska. Nezabúdajte na fyzickú aktivitu, cvičenie, ale aj čas strávený v prírode, prechádzky, výlety a načerpanie novej energie.

Ako prekonať syndróm vyhorenia

Aj v tomto prípade platí, že najlepšou liečbou je prevencia. Ak však už syndrómom vyhorenia trpíte, zastavte sa na chvíľu, zvážte svoje možnosti a začnite konať. Jednou z možností je vyhľadať odbornú pomoc psychológa alebo psychiatra, ktorí vám prostredníctvom terapie pomôžu zvládnuť symptómy. Nebojte sa požiadať o pomoc a komunikovať s kolegami, nadriadeným, partnerom, rodinou či priateľmi.

Zaraďte do svojho každodenného života aktivity, ktoré vám pomôžu uvoľniť sa a prísť na iné myšlienky. Nájdite spôsob, akým si dokážete oddýchnuť, dbajte na dostatok spánku a pravidelnú fyzickú aktivitu, ktorá pomáha znížiť stres.

Liečba syndrómu vyhorenia - základom je dostatok spánku aj fyzickej aktivity

Pri práci si robte kratšie, no častejšie prestávky, aby ste predišli rýchlej únave. Spríjemnite si pracovné prostredie napríklad kúpou ergonomickej stoličky pre pohodlnejšiu a príjemnejšiu prácu.

Ak trpíte syndrómom vyhorenia, ktorý je charakteristický chronickým pocitom vyčerpania, doprajte si viac času na odpočinok a venujte čas sebe samému. Ak to potrebujete, nehanbite sa vziať si niekoľko dní voľna na dočerpanie energie. Zamyslite sa nad tým, čo práve potrebujete a budujte si pozitívne návyky, ktoré vám pomôžu zrelaxovať a znížiť stres.

Otázky, ktoré vám môžu pomôcť odhaliť syndróm vyhorenia

Ak máte po prečítaní článku pocit, že aj vy trpíte syndrómom vyhorenia, tieto otázky vám môžu pomôcť zistiť, či to tak je. Ak na väčšinu otázok odpoviete pozitívne, je šanca, že týmto syndrómom trpíte. V takom prípade sa nebojte vyhľadať odbornú pomoc.

 1. Máte problém sústrediť sa?
 2. Chýba vám energia a cítite sa unavení, aj keď ste spali dlhšie než zvyčajne?
 3. Ste sebakritickí a máte často negatívne myšlienky?
 4. Ste často podráždení a hocičo vás dokáže rozhodiť?
 5. Ste častejšie chorí, máte bolesti alebo tráviace ťažkosti?
 6. Máte pocit, že sa výsledky vašej práce zhoršili a ste menej produktívni?
 7. Máte nechuť až odpor chodiť do práce?
 8. Stránite sa kontaktu s ľuďmi a je váš život momentálne charakterizovaný skôr neustálou prácou?
 9. Máte pocit, že vám prestáva záležať na vašej práci?
 10. Trvá vám plnenie úloh dlhšie a zdajú sa náročnejšie než predtým?


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačkeDubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.