Toto je 5 chýb, ktoré robíme pri používaní umývačky riadu

Myslíte si, že umývačku riadu vie používať každý, kto ju v domácnosti má? Omyl! Spísali sme pre vás niekoľko najčastejších chýb, ktoré robíme pri používaní umývačky riadu. Možno vás prekvapí, čo všetko robíte nesprávne aj vy.

Najčastejšie chyby pri používaní umývačky riadu

Možno sa vám stáva, že je váš riad po vytiahnutí z umývačky zle umytý. Na tanieroch nachádzate zvyšky jedla, na pohároch zaschnuté kvapky či šmuhy a často sa stáva, že riad musíte znovu umývať. A pritom možno len robíte jednu z nasledujúcich chýb.

1. Vynechávanie leštidla

Aj keď si to možno myslíte, leštidlo skutočne nie je zbytočnosť. Zabezpečuje, aby sa na povrchu riadu netvorili kvapky a zaisťuje aj jeho rýchlejšie schnutie. Leštidlo by ste mali určite používať najmä vtedy, ak máte v domácnosti tvrdú vodu. Pozor, s dávkovaním opäť opatrne. Príliš veľa leštidla spôsobuje na pohároch škvrny.

Leštidlo by ste mali určite používať najmä vtedy, ak máte v domácnosti tvrdú vodu.

2. Nesprávne dávkovanie umývacieho prostriedku

Ak je umývacieho prostriedku príliš málo, nedokáže umyť riad dôkladne. Ak ho použijete príliš veľa, môže na riade ostať. Pri používaní umývacieho prostriedku do umývačky sa preto vždy riaďte pokynmi výrobcu, ktoré nájdete na obale.

Dávkovanie tabliet do umývačky riadu

Používajte pritom kvalitný prášok alebo tablety do umývačky riadu. Takéto prostriedky neumývajú len riad, ale zabraňujú tiež usádzaniu vodného kameňa a nečistôt v umývačke, čím ju ochraňujú. 

3. Nesprávne ukladanie riadu

Pri ukladaní riadu do umývačky musíte zabezpečiť, aby sa voda mohla dostať ku každému kúsku riadu. To sa vám najlepšie podarí tak, že do hornej časti uložíte menej špinavý riad, ako sú poháre, hrnčeky či misky a do dolnej časti špinavšie taniere a hrnce. V spodnej časti je totiž silnejší prúd vody. Riad pritom ukladajte nie na seba, ale vedľa seba, a to tak, aby sa jednotlivé riady vzájomne nedotýkali. 

4. Umývačka je neprimerane naplnená

Nie je dobré, ak púšťate ani poloprázdnu, ani preplnenú umývačku. Ak je umývačka naplnená len čiastočne, v zásade to nie je to problém, pokiaľ nespustíte úplný umývací program.

Úplne stačí, ak nastavíte iba oplachovací cyklus. Vždy na tom ušetríte viac, ako by ste riad umývali ručne pod tečúcou vodou. Rovnako však nie je dobré, ak je umývačka preplnená. Zásadné je, aby sa voda dostala všade, a to v tomto prípade nie je možné. Dôsledkom bývajú zvyšky jedla na riade, ktorý potom musíte umývať znovu.

5. Umývačke nie je venovaná primeraná starostlivosť

Starostlivosť o umývačku prioritne znamená jej pravidelné čistenie. To znamená najmä umývanie filtra (stačí prepláchnuť prúdom čistej vody) a dvakrát ročne pustiť umývačku naprázdno len s čističom umývačky. V prípade, že tak nerobíte, pripravte sa na povlak na umytom riade či nevábny zápach z umývačky. Aby ste vašu umývačku chránili a predĺžili jej životnosť, používajte soľ do umývačky. Nielenže zmäkčí vodu, ale zabezpečí aj lepšie umytý riad.


Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate prírodnú kozmetiku, výživový doplnok alebo čokoľvek, čo by podporilo zdravie našich čitateľov? Dajte im o sebe vedieť!...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Pampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitiePampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitie

Vlhčené obrúsky sú veľkou pomocou pri prebaľovaní, pri utieraní rúk a úst dieťatka pri jedení, mimo domova, v parku či pri cestovaní. Vyskúšali sme vlhčené utierky Pampers Aqua Pure.

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.