Valeriána lekárska a jej účinky na nespavosť – čaj, tablety aj tinktúra

Valeriana officinalis je latinský názov Valeriány lekárskej. Viete, o akú rastlinku ide? Možno vám napovie jej ľudový názov – Kozlík lekársky. Je to liečivá bylinka, ktorá sa bežne vyskytuje aj na lúkach a pri potokoch Slovenska. Spoznáte ju podľa bielo-ružových kvietkov, ktoré rastú v trojramenných vidlicovitých vrcholíkoch.

Valeriána lekárska na lepší spánok

Kvôli účinkom koreňa Valeriány sa zbiera v mnohých krajinách na farmaceutické účely. Ak trpíte nespavosťou, predmenštruačným syndrómom alebo ťažko zvládate stres, určite ňou nepohrdnete ani vy a možno ju začnete pestovať aj u vás v záhradke.

Valeriána vo forme čaju i kvapiek

Benefity Valeriány lekárskej

Valeriána sa používa v liečiteľstve a farmácii pre mnohé dôvody, predovšetkým pre jej sedatívne účinky. Tie sú výsledkom látok, ktoré pôsobia nezávisle, ale vo vzájomnom pôsobení sa ich účinky zosilňujú.

Medzi top účinky Valeriány lekárskej patrí:

 • uvoľňuje telo a myseľ,
 • má upokojujúce a relaxačné účinky,
 • eliminuje pocity úzkosti,
 • zlepšuje latenciu (čas potrebný na zaspanie) a kvalitu spánku,
 • znižuje krvný tlak,
 • je prevenciou výskytu mŕtvice a infarktu,
 • zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS),
 • zmierňuje príznaky menopauzy (potenie, nervozita, nespavosť, vysoký krvný tlak),
 • uvoľňuje svalové napätie, a tak účinne pomáha pri syndróme nepokojných nôh,
 • pomáha ľahšie zvládať fyzický a psychický stres,
 • podporuje dobrú náladu.

Valeriána ako sedatívum na spanie

Koreň Valeriány lekárskej obsahuje mnoho látok, ktoré majú hypnotické a sedatívne účinky. Dokonca sú jej účinky porovnateľné s liekmi na predpis ako je napr. Xanax a Diazepan. Môže za to kyselina valerénová, ktorá zvyšuje hladiny GABA (kyselina gama-aminomaslová), ktorá zase zabraňuje nadmernému dráždeniu neurónov. Ďalšou sedatívnou látkou sú iridoidy a kyselina izovalerová, ktorá tlmí svalové kontrakcie vyvolané predovšetkým stresom (napätie, svalový nepokoj). Reguláciu a kvalitu spánku ovplyvňujú hesperidín a linarín (antioxidančné flavonoidy), ktoré majú zároveň aj protizáchvatové účinky.

Valeriána lekárska priaznivo ovplyvňuje kvalitu spánku

Valeriána proti PMS

Vďaka tomu, že Valeriána má antispazmatické účinky, telo uvoľňuje od napätia a kŕčov. Preto sa osvedčila aj počas obdobia menštruácie a pred ňou, kedy mnoho žien zažíva ťažko zvládateľné bolesti. Na maternicu pôsobí tak, že tlmí svalové kŕče a uvoľňuje kontrakcie maternicového svalu. Keďže zlepšuje aj náladu a navodzuje pocit duševnej a telesnej pohody, je výborným prostriedkom, obzvlášť počas menštruácie. Počas "vašich dní" môže pokojne nahradiť lieky proti bolesti valeriánou.

Poradí si aj s chronickým stresom

Od kvality spánku závisí aj úspešnosť vášho nasledujúceho dňa. Ak stresujúci deň predchádza zlý spánok, stres organizmus zvláda oveľa náročnejšie. Tým, že Valeriána podporuje prirodzený spánok, podporuje uvoľňovanie serotnínu, ktorý zlepšuje náladu a ľahšie zvládanie stresu. Okrem toho pozitívne vplýva aj na hladinu GABA, čo znamená nielen zvládanie stresu, ale aj rýchlejšie a jednoduchšie upokojenie sa.

Najobľúbenejšie produkty s obsahom Valeriány

Formy

Valeriánu lekársku nájdete v lekárňach, v čajovniach, v supermarketoch, v obchodoch so zdravou výživou v rozličnom prevedení. Pri príprave produktov sa používajú 2 formy. Prvou je šťava z čerstvého koreňa a druhou je mrazený koreň, ktorý sa melie na prášok. Takto pripravená bylinka sa predáva ako tinktúra/kvapky, čaj, tabletky/kapsuly. Ťažko povedať, ktorá forma je najlepšia. Každá má svoje výhody a nevýhody. Dôležité je však vždy sledovať obsah Valeriány na obaloch.

Čaj z Valeriány lekárskej

Zaujímavosťou je, že Valeriána lekárska svojou vôňou priťahuje mačky. Tie sa zvyknú o Valeriánu obtierať a hrýzť jej listy, ktoré v nich vzbudzujú príjemné pocity a malátnosť. Preto sa využíva aj v priemysle na výrobu mačacích hračiek. Ak teda nebudete vedieť, či naozaj ide o Valeriánu, možno vám napovie váš mačací priateľ.

Dávkovanie

Výživové doplnky, čaje a ďalšie formy majú presné dávkovanie uvedené na obale. Všeobecne sa pre dosiahnutie účinkov odporúča užívať 300 mg Valeriány 2-, 3-krát denne. Pri nespavosti sa užíva Valeriána pred spánkom. V prípade problémov so zvládaním stresu by sa mala dopĺňať priebežne počas dňa, najlepšie 3-krát. Najlepší účinok dosiahnete, ak Valeriánu budete užívať denne, minimálne 4 týždne a nie viac ako 8. Potom by ste si mali dať od nej načas pauzu a v prípade pozitívnej zmeny sa k nej znovu vrátiť.

Pre koho áno a pre koho nie?

Valeriána lekárska, rovnako ako aj iné bylinky, nie je vhodná pre každého. Rizikovú skupinu tvoria ľudia, ktorí majú alebo mali problémy s pečeňou, pacienti, ktorí sa liečia a užívajú lieky na nespavosť a na poruchy centrálneho nervového systému. Keďže spôsobuje zníženie krvného tlaku, opatrní by mali byť aj tí, ktorí majú nízky krvný tlak. Neodporúča sa užívať deťom do 3 rokov. 

Sušený koreň z Valeriány na prípravu čaju

Isté obmedzenia majú pri užívaní Valeriány aj tehotné a dojčiace ženy. Tie ju v niektorých prípadoch v obmedzenom množstve užívať môžu, ale je potrebné to prediskutovať s lekárom.

Vyberáme z nášho katalógu

Skúsenosti

Mnoho ľudí, hlavne tých v dennodennom stresovom vypätí a s poruchami spánku, poznajú Valeriánu a produkty z nej. Má veľa pozitívnych ohlasov. Niektorí ju používajú výlučne len pred spaním, na upokojenie počas celého dňa, ale aj ako prísadu do jedál. Zo všetkých dostupných produktov, dostala najviac chváľ tinktúra z Valeriány. Ani pri jednom hodnotení sme sa nestretli s výlučne negatívnym ohlasom, možno len, že pri vyššej dávke sa môžete cítiť naozaj zle, ako "po opici".

Recenzie a skúsenosti s Juvamed Valeriánou lekárskou heureka.sk

Vedľajšie účinky Valeriány

Veľkou výhodou Valeriány je, že nedisponuje takmer žiadnymi vážnymi negatívnymi účinkami. Jej užívanie je bezpečné, samozrejme za predpokladu jej správneho dávkovania. Nespôsobuje závislosť a ani ťažkosti s jej vysadením. Medzi negatívne účinky, ktoré sa vyskytujú naozaj len zriedka, patrí bolesť hlavy a brucha, prípadné zvracanie, nespavosť. V prípade, ak užijete väčšie množstvo ako je odporúčané, môžete pociťovať zvýšenú únavu a malátnosť, neschopnosť koncentrácie.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 28.05.2019
Hodnotenie článku:
(91.8%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

10/06/2019 14:53
Maroš

Dlhšiu dobu som mal problém so spánkom, tak mi manželka objednala kvapky. Pomohli mi so spánkom a majú aj upokojujúce účinky. Vyskúšal som aj čaj, ten mi až tak nezaberá.

10/06/2019 14:56
Mišela

Ja práveže nedám na čaj dopustiť. Všetci okolo sa síce sťažujú, že zapácha, ale mne vonia :-) Na môj spánok má priaznivé účinky. Občas si ho urobím aj vtedy, keď sa potrebujem upokojiť kvôli práci a pomáha mi aj pri nervovom vyčerpaní.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Opaľovacie krémy s bronzerom – najlepšie na opaľovanie do hneda Opaľovacie krémy s bronzerom – najlepšie na opaľovanie do hneda

Pre tmavé opálenie za čo najkratší čas boli vyvinuté opalovacie prípravky s bronzerom. Sú však bezpečné a ich efekt je naozaj taký ako výrobcovia sľubujú? Dozviete sa to v našom článku!

Liečba zlatej žily aj v tehotenstve. Ako odstrániť hemoroidy po pôrode? Liečba zlatej žily aj v tehotenstve. Ako odstrániť hemoroidy po pôrode?

Aké sú príčiny vzniku? Ako sa zlatá žila prejavuje? Ako vyzerajú hemoroidy? Existuje masť na zlatú žilu? Ako prebieha liečba hemoroidov? Všetko toto sa dozviete v našom článku.

Podváha a podvýživa u dospelých – príčiny a riešenia Podváha a podvýživa u dospelých – príčiny a riešenia

Ako pribrať za krátky čas?   Jestvujú lieky na podporu nárastu telesnej hmotnosti? Ako upraviť jedálniček, aby šla váha hore? Aj tieto otázky trápia ľudí s podváhou alebo podvýživou.