Žalúdočné vredy - aké lieky pomáhajú?

Tráviace ťažkosti, kŕče či bolesti brucha sú len niektoré z príznakov nebezpečného ochorenia, ktorým sú žalúdočné (peptické) vredy. O vredoch väčšinou ľudia nevedia až kým nie je príliš neskoro.

Muž trpiaci žalúdočnymi vredmi

Preto si treba všímať varovné príznaky, vyhýbať sa niektorým jedlám a nebrať svoj zdravotný stav na ľahkú váhu.

Účinné produkty na liečbu žalúdočných vredov

Žalúdočné vredy – čo to je?

Ide o zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k narušeniu sliznice žalúdka. Ide o dôsledok nerovnováhy medzi tráviacou tekutinou v žalúdku a dvanástnika. Žalúdočne vredy wikipedia opisuje ako peptické vredy niektorej časti tráviacej rúry, kde je kyslé prostredie. Čo presne vredy spôsobuje, sa zatiaľ nepodarilo zistiť. Spôsobené však môžu byť týmito faktormi:

  • Helicobacter pylori: baktéria vyvolával zápal sliznice žalúdka. Vredy následne vznikajú v zápalom oslabenej sliznici;
  • lieky proti bolesti: vredy môžu byť dôsledkom užívania nesteroidových protizápalových liekov, ku ktorým zaraďujeme aspirín, ibuprofén či naproxén;
  • fajčenie: nikotín, obsiahnutý v cigaretách, znižuje sliznicové prekrvenie;
  • stres: dlhodobý stres môže byť rovnako spúšťačom vredov;
  • alkohol, káva, nápoje obsahujúce kyselinu citrónovú: ide o nápoje zvyšujúce produkciu žalúdočnej kyseliny a tým pádom narúšajú žalúdočné prostredie;
  • rakovina.

Príznaky žalúdočných vredov

Žalúdočné vredy sa nemusia prejaviť hneď, symptómy, ktoré ich sprevádzajú, však môžu výrazné znepríjemniť život. Obvyklá je pálivá, bodavá alebo tupá bolesť v podbrušku, prípadne vpravo pod brušnou kosťou. Bolesť môžu niekedy pacienti pociťovať aj pod pravým rebrovým oblúkom. Bolesť zvyčajne prichádza hneď po jedle, ľudia trpiaci žalúdočnými vredmi nezriedka chudnú, pretože sa snažia jedlu čo najviac vyhýbať.

Bolesť žalúdka kvôli žalúdočným vredom

Bolesť sa však môže objaviť z ničoho nič, trvať niekoľko dní a opäť zmiznúť. Vredy sa môžu prejavovať tiež pálením v pažeráku, nadúvaním, nechutenstvom či nutkaním na vracanie. Pacienti sú často unavení a ospalí.

Náchylnými na žalúdočné vredy sú ľudia infikovaní baktériou Helicobacter pylori, tí, ktorí trpia ochorením pečene, obličiek alebo pľúc, ľudia pravidelne konzumujúci alkohol či tí, ktorí pravidelne užívajú protizápalové lieky. Pokiaľ patríte do tejto skupiny, mali by ste si čo najskôr urobiť test na žalúdočné vredy.

Žalúdočné vredy – diéta

Pri problémoch s vredmi je potrebné zmeniť svoj životný štýl, ale aj stravovanie. Diéta je totiž neoddeliteľnou súčasťou liečby. Dôležité je dbať na pravidelnosť v stravovaní, striedmosť, ale aj šetrnosť stravy. Vhodnejšie je jesť častejšie malé porcie. Jedlo by malo byť ľahko stráviteľné a nedráždivé, odporúča sa menej soliť a koreniť.

Trápia vás žalúdočné vredy a mlieko patrí k vašim obľúbeným potravinám? Keďže žalúdok vylučuje viac leptavej kyseliny a tráviaceho enzýmu ako dokáže výstelka žalúdka zniesť, treba rovnováhu ovplyvňovať stravou. Mlieko sa v prípade vredov konzumovať neodporúča. Mlieko síce neutralizuje, trvá to však iba 20 minút, následne sa hladina kyselín zvyšuje, pretože mlieko je zodpovedné za zvýšené uvoľňovanie gastrínu – polipeptidového hormónu, ktorý slúži na stimuláciu vylučovania žalúdočnej kyseliny. Úľava od bolesti je tak iba chvíľková.

Malá porcia jedla

K nevhodným potravinám patria údeniny, tučné mäso a vyprážané pokrmy, pikantné syry, nakladané mäso, ryby a zelenina, strukoviny a nadúvajúca zelenina. Neodporúča sa konzumovať ovocie so zrniečkami, mak a orechy, kôstkovice a malvice, kysnuté, lístkové a linecké cesto, sýtené nápoje, ostré korenie a veľmi studené alebo veľmi horúce pokrmy. Pivo a biele víno vyvolávajú zvýšenú tvorbu kyseliny, preto by ste ich mali vyradiť zo svojho nápojového lístka.

Žalúdočné vredy – rady

Je viacero spôsobov, ako žalúdočné vredy liečiť. Mnoho ľudí si pozerá ohľadom žalúdočných vredov fóra a diskusie. Ľudia, ktorí si podobným problémom prešli, sa radi delia o rady, ako vredy prekonali. Ak podchytíte liečbu včas, vredy si môžete úspešne vyliečiť.

Treba zmeniť životný štýl, čo zahŕňa viac pohybu, menej stresu, obmedzenie mlieka a mliečnych výrobkov v strave. Odporúča sa prestať fajčiť, nepiť alkohol a neužívať protizápalové lieky. Vhodné je užívať betakarotén, zinok, sladké drievko, šťavu z aloe, bylinné čaje. Banány vám posilnia žalúdok, keďže stimulujú množenie buniek a hlienu, čím vytvárajú pevnejšiu bariéru medzi výstelkou žalúdka a kyselinou. Zelený čaj, ktorý má antioxidačné a antibakteriálne účinky, urobí vášmu žalúdku dobre.

Zaradiť do stravy by ste mali feferónky či čili, ktoré obsahujú kapsaicín. Ten stimuluje nervy v žalúdočnej stene, rozširuje cievy a zlepšuje prietok krvi. Cesnak je užitočný pri liečbe rôznych infekcií a ochorení žalúdka a čriev. Dokáže zabiť vírusy a baktérie spôsobujúce tieto ochorenia a tiež stimulovať sliznicu žalúdka, znižuje jeho nadmernú aktivitu, pomáha tráveniu a chráni telo pred zápchami a hnačkami.

Lieky na žalúdočné vredy

Pokiaľ nie sú vredy liečené, môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Niekedy nie sú životné zmeny plne účinné a je potrebné začať s užívaním liekov. Ak máte podozrenie na vredy, mali by ste zájsť za svojím lekárom. Pre potvrdenie diagnózy je potrebné odborné gastroenterologické vyšetrenie, takým je napríklad endoskopia. Pri vyšetrení je cez hrdlo až do žalúdka zavedená tenká ohybná trubica (endoskop), vďaka ktorej môže lekár sledovať abnormality v žalúdku. Diagnózu môžu potvrdiť napríklad aj gastroskopia, kolonoskopia, ultrazvuk či RTG.

Pri liečbe dochádza k podpore ochranných faktorov a inhibícii agresívnych faktorov.

Užívanie antibiotík pri problémoch s vredmi

Liečbu zahŕňajú antibiotiká – v prípade, že sú vredy spôsobené baktériou Helicobacter pylori. Inhibítory protónovej pumpy (napríklad Aciphex, Dexilant, Nexium, Prevacid, Prilosec, Protonix či Zegerid) znižujú hladiny kyselín v žalúdku. Podávané sú aj látky znižujúce pH v žalúdku a neutralizujúce kyselinu chlorovodíkovú a antacidá, ktoré môžu byť celkové alebo lokálne. K základom liečby patria tiež látky na podporu tvorby hlienu a prostaglandínov, komplexná soľ kyseliny citrónovej a sukralfát.

V prípade, že dôjde ku krvácaniu spôsobenom žalúdočnými vredmi, operácia je nevyhnutná (tento stav signalizuje aj červeno-čierna krv v stolici). Chirurgický zákrok je potrebný aj v prípade, že sa v stene žalúdka vytvoril ako dôsledok vredov otvor.

Dvanástnikové vredy

Nielen vredy žalúdka, ale aj vredy dvanástnika sú pomerne časté. Niekedy je ťažké určiť, ktorými vredmi človek trpí, keďže majú niektoré príznaky rovnaké. Oba typy vredov sú sprevádzané bolesťou v nadbrušku, spojenou s príjmom potravy. Rozdiel je však v tom, že pri dvanástnikových vredoch sa bolesť dostavuje 2 až 6 hodín po jedle, často v noci. Príjem potravy vedie k úľave od bolesti. Vzhľadom na to, že pacienti s týmto typom vredov jedlo priam vyhľadávajú, často priberajú. Podľa lokalizácie vredu býva bolesť ostrá, inokedy zas tupá.

Bezpríznakovo, prípadne s nešpecifickými príznakmi (nevoľnosť, nechutenstvo, pálenie záhy, búšenie srdca) môže vredové ochorenie prebiehať u menej než 10 % pacientov. Až jedna z komplikácií býva prvým prejavov vredov žalúdočných či vredov dvanástnika.

Dochádza ku krvácaniu, perforácii (prasknutie žalúdočnej steny), penetrácii (preniknutie vredov do okolitých orgánov) či k nádorovej premene vredu.

Účinné produkty na liečbu žalúdočných vredov

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 24.02.2019
Hodnotenie článku:
(85%)

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Detské koliky a bolesti bruška u novorodencov  – kvapky a krémy ako riešenie Detské koliky a bolesti bruška u novorodencov – kvapky a krémy ako riešenie

Čo spôsobuje bolestivé bruško u novorodenca a aké kvapky alebo sirupy na boľavé bruško pomôžu? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku!

Linex a Linex Forte probiotiká – recenzia, skúsenosti, účinky Linex a Linex Forte probiotiká – recenzia, skúsenosti, účinky

Účinky probiotík sú dokázané, dajú sa pozorovať už v priebehu niekoľkých dní, ale aj mesiacov. Medzi najznámejšie a najlepšie prírodné probiotiká patria bifidobaktérie a laktobacily....

Čo pomôže proti zápche u detí aj v tehotenstve? Preháňadlo, lieky, nápoje Čo pomôže proti zápche u detí aj v tehotenstve? Preháňadlo, lieky, nápoje

O zdraví človeka vypovedá aj pravidelná návšteva toalety. Ak v tele človeka, obzvlášť v systéme čriev niečo hapruje, často sa to prejaví v podobe zápchy. Čo je to zápcha, čo ju spôsobuje...