Doprava z certifikovanej lekárne zadarmo Ukázať podmienky

zavrieť

Helikobakter pylori – príznaky. Spravte si test, liečba je komplikovaná

Špirálovitý paličkovitý mikroorganizmus, ktorý sa usídľuje v dvanástniku alebo v žalúdku – to je helikobakter pylori. Žije v ich povrchových stenách a v pokročilom štádiu môže spôsobiť i chronický zápal žalúdka. I keď mnohí túto baktériu spájajú s rakovinou, nie je jej hlavnou príčinou.

Helicobacter pylori v žalúdku

Helikobakter produkuje ureázu, čo je enzým neutralizujúci žalúdočné šťavy. Vďaka tomu môže prežiť v žalúdku a ďalej sa množiť, často bez výraznejších príznakov. Príčinou jeho šírenia je predovšetkým hygiena, ale tiež zlé stravovanie, napätie či stres sa môžu na ňom podpísať. Oslabená imunita mu totiž dáva zelenú.

Čo je Helikobakter pylori?

Helikobakter pylori je baktéria, ktorú môžeme zaradiť medzi najrozšírenejšie infekcie sveta. Keďže jej prenos súvisí najmä s hygienickými návykmi, najrozšírenejšia je najmä v rozvojových krajinách. I u nás sa však vyskytuje v nezanedbateľnom množstve 40%.

Zaujímavosťou je, že v porovnaní s inými druhmi baktérií prežije v nehostinnom prostredí žalúdka, kde pôsobí silná žalúdočná kyselina. Helikobakterovi dokonca takáto kyslosť a vlhkosť vyhovuje, preto je považovaný za hlavnú príčinu žalúdočných a dvanástnikových vredov.

Helikobakter a príznaky u detí a dospelých

Zaujímavosťou je, že veľké množstvo ľudí trpí nakazením helikobaktera, pričom o tom vôbec nevie. Príznaky sa totiž v počiatku vôbec nemusia objavovať alebo sú veľmi podobné bežným ťažkostiam spojeným s trávením. Medzi prvotné príznaky môžeme zaradiť neustály hlad a nutkanie stáleho prísunu potravy. Neskôr sa môžu dostaviť i ďalšie nepríjemné príznaky nákazy heliobakterom:

  • spomínané tráviace problémy
  • bolesť brucha
  • pálenie záhy
  • nadúvanie
  • zápach z úst
  • pocit plnosti žalúdka
  • zápcha
  • napínanie na zvracanie
  • väčšie pocity únavy

Niektorí pacienti, ktorým bola zistená prítomnosť helikobaktera v žalúdku, sa sťažovali tiež na výrazné akné či kožné problémy. Spojitosť baktérie v súvislosti s dermatologickými problémami však nebola vedecky preukázateľná.

Liečba h. pylori je jednoduchá

V prvom rade liečba závisí od toho, v akom pokročilom štádiu premnoženia sa baktéria helikobakter nachádza. Množstvo ľudí vsádza na prírodný spôsob jeho zahubenia. Domáca liečba helikobaktera síce pomáha zmierňovať bolesť či jeho negatívne pôsobenie na organizmus, no zvyčajne ho nedokáže úplne zničiť.

Keďže ide o infekciu bakteriálneho druhu, najúčinnejším zabijakom helikobaktera sú antibiotiká. Nimi docielite vyhubenie tejto nepríjemnej baktérie. Môže dôjsť i k tomu, že vznikne recidíva, a to v prípade, že vo vašom tele zostala časť baktérií, ktoré odolali liečbe. Je to menej častý jav a nastáva u pacientov, ktorí počas života užívali veľké množstvo antibiotík.

Ak dôjde k opätovnému premnoženiu helikobaktera pylori, lekár vám nasadí špeciálnu medikamentóznu liečebnú kúru pozostávajúcu z kombinácie antibiotík. Je však potrebné počkať určitý čas, kým baktéria „dorastie“, aby ju mohli účinne zneškodniť. Zvyčajne trvá liečebný proces dva týždne.

Chioská masticha zmierni nepríjemné príznaky

Ak sa nechcete liečiť antibiotikami, do úvahy prichádza aj prírodná liečba helicobaktera pylori. Priaznivé účinky pri liečbe má napríklad Chioská masticha. Ide o živicu stromov rastúcich na južnej časti ostrova Chios v Egejskom mori.

Tento prírodný produkt nevyvoláva vedľajšie účinky a je vhodným kandidátom na žalúdočné, ale i črevné ťažkosti, ako aj na redukovanie tejto nepríjemnej baktérie.

Helikobakter test si môžete urobiť aj doma

Máte podozrenie na prítomnosť helikobaktera vo vašom tele? Urobte si test zo stolice. Tester je bežne dostupný v lekárňach a vyznačuje sa viac ako 80% spoľahlivosťou správnosti výsledku. Oproti dychovému testu, ktorý taktiež pripadá do úvahy, je finančne menej náročnejší.

Z recenzií produktu:

Skúsenosti s domácim testom na heliobaktera zo stolice

Okrem vyššie spomínaných testov z dychu a stolice môžete vyskúšať aj testy helikobaktera z krvi.

Ak chcete nechať zisťovanie výhradne na lekárov, počítajte s tzv. gastroskopiou. Pomocou gastroskopu, a teda hadičky ukončenej minikamerou a osvetlením, vám lekár odoberie vzorku zo sliznice žalúdka, ktorú následne pošle na histologické vyšetrenie. Tento spôsob je menej príjemný, keďže ide o zavedenie sondy do žalúdka cez ústa, prípadne nos, no stopercentný.

Helikobakter strava – je nutná diéta?

Upravená strava vám pomôže obnoviť črevnú mikroflóru, čo pomôže pri liečbe, no nie jej samotným účinkom. Potrava by mala byť obohacujúca najmä na ryby, biele mäso, rastlinný olej, brokolicu, potraviny s vitamínom C či na obilniny. Stravu je vhodné doplniť aj o ✅ probiotiká.

Helikobakter a prenos - je infekčný?

Opäť platí, že dodržiavanie hygieny je nutnosťou. Prípadný prenos na zdravého človeka totiž môže nastať análno-orálnou cestou, a teda napríklad prostredníctvom špinavých rúk, cez ústa, následne do tráviaceho traktu.

Infikovať sa môžete tiež vtedy, ak použijete neumytý príbor po človeku, ktorý má v tele baktériu. Je však nutné poznamenať, že infikovanie hrozí najmä vtedy, ak má človek výraznejšie znížený imunitný systém. Častá otázka sa týka prenášania helikobaktera bozkávaním. Štúdie sa zhodli, že takýmto spôsobom sa nenakazíte. Je to možné len ak by sa obsah žalúdočnej šťavy zo žalúdka dostal do vašich úst a premiešal so slinami.Publikované dňa: 27.02.2018
Hodnotenie článku:
(87.6%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Švédske kvapky - bylinné extrakty na vnútorné aj vonkajšie použitie Švédske kvapky - bylinné extrakty na vnútorné aj vonkajšie použitie

Švédske kvapky sú špeciálnym bylinným prípravkom na lepšie trávenie, účinkov na zdravie však majú viac. O ich plusoch a mínusoch či dávkovaní sa dozviete v článku.

Probio-fix - recenzia na probiotický výživový doplnok Probio-fix - recenzia na probiotický výživový doplnok

Probiotické baktérie majú priaznivé účinky na ľudské zdravie. Prípravok Probio-Fix obsahuje 4 miliardy životaschopných baktérií v 1 kapsule. Aké probiotické kmene sa v Probio-fixe...

Crohnova choroba - symptómy, diagnostika a liečba ochorenia Crohnova choroba - symptómy, diagnostika a liečba ochorenia

Pretrvávajúce bolesti brucha? Problémy s častým chodením na veľkú potrebu a komplikácie s úbytkom hmotnosti? Aj tieto príznaky môžu byť prejavom ochorenia nazývaného ako Crohova choroba.