Infralampa a jej účinky na jazvy, svaly, artrózu, dutiny aj kríže

Liečba upchatého nosa, prechladnutie alebo chrípka? Významným pomocníkom pri liečbe môže byť infračervené svetlo. Možno ste ani nevedeli, že práve infračervené žiarenie dokáže preniknúť pod pokožku až do hĺbky 10 mm. Nečudo teda, že infrasauna je perfektným prostriedkom regenerácie pre naše telo. Aké ochorenia pomáha infralampa liečiť? Pre koho je vhodná? Čítajte ďalej.

Liečba infračerveným svetlom

Lacný a účinný pomocník. Aj takýmto prívlastkom možno označiť prístroj nazývaný infralampa. A nejdeme hovoriť iba o kozmetike. Liečba infračerveným žiarením sa stáva čoraz populárnejšou, no navštevovať saunu niekoľko mesiacov nie je finančne príliš rentabilné. Za pomoci infralampy pritom dokážete liečiť veľkú časť zdravotných problémov.

Infralampa má veľmi pozitívne účinky na naše telo, pretože infračervené svetlo preniká hlboko do tkanív, svalov, nervov a kostí. Práve vďaka tomu je infralampa skvelým liečebným prostriedkom, ktorý je zároveň určený i pre regeneráciu a skrášľovanie.

Obľúbené infračervené lampy

Názov Hodnotenie Detail
Efbe-Shott 808Zobraziť produkt
Medisana IR 885   ✔   VÝBORNÉ RECENZIEZobraziť produkt
Sanitas SIL 06Zobraziť produkt
Beurer IL 50   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Schott 801   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Ako infralampa funguje?

Infralampa je v jednoduchosti povedané zariadenie, ktoré produkuje infračervené svetlo. Tieto lúče majú vlnenie 780 až 1350 nanometrov. Dôležité je, že lúče infračervenej žiarovky, ktorá sa v infralampe nachádza, dokážu prenikať do našej pokožky až do hĺbky 10 mm. Infračervené svetlo a jeho priaznivé účinky sú známe už z minulého storočia, preto sa nemusíte obávať, že infralampa je, akýmsi „teleshopingovým“ ťahom.

Účinky infračerveného svetla sú známe už desaťročia

Časť infračervených lúčov produkuje dokonca i slnko. Pre oko je toto svetlo neviditeľné a človek iba pociťuje, ako toto žiarenie zohrieva samotné miesto, ktoré je lampou ožarované. Infra sauna, ohrievače alebo infra svetlá nie sú úplne neznáme pojmy, aj preto si infralampa získava čoraz viac a viac fanúšikov, z ktorých sa stávajú úspešne liečení pacienti.

Účinky infralampy

Dôležité je vedieť, ako reálne infralampa účinkuje pri liečbe samotných ochorení. Kľúčom je práve to, že infračervené vlnenie preniká hlboko do našich svalov, kostí, tkanív a nervov. Perfektne zlepšuje krvný obeh a prispieva k lepšiemu okysličovaniu organizmu. Aj preto sa infračervená lampa, ktorej účinok pociťujeme na koži ako mierne teplo, využíva pri hojení a regenerácii po zraneniach. Infračervené svetlo uľavuje od bolesti a znásobuje hojivé účinky, ktoré napomáhajú pri hojení rán.

Zlepšovaním krvného obehu pôsobením infralampy prispievame k rýchlejšiemu prúdeniu tukov, patogénov či baktérií, ktoré tým pádom rýchlejšie vylúčime z tela. Infračervené svetlo takisto vplýva na rast nových buniek a tvorbu kolagénových vlákien.

Infralampa – aké sú jej účinky?

Okrem zdravotných benefitov má používanie infralampy vplyv i na krásu, prospieva zdraviu pokožky a hojeniu rán či jaziev. Infralampa pre deti je takisto vhodným druhom liečby, rovnako ako používanie infralampy v tehotenstve.

Kedy infralampu používať?

Mať infralampu ako súčasť domácej zdravotnej pomoci určite nie je na škodu. Hoci by sa mohlo zdať, že ju využijete maximálne na kozmetické problémy, môže to byť úplne inak. Ochorenia, ktoré nás často dlhodobo trápia a nie a nie sa ich zbaviť, môže účinne vyliečiť práve produkcia infračerveného svetla. Kedy infralampa môže skutočne pomôcť?

 • Nádcha, upchaté nosné dutiny
 • Zápalové ochorenia svalov, kĺbov, nervov
 • Infekcie močovej sústavy, prechladnutie
 • Liečenie poúrazových stavov po zlomeninách, pomliaždeninách...
 • Hojenie rán
 • Bolesť svalov, kĺbov, chrbta, nôh
 • Liečba nechtovej mykózy
 • Liečba kožných ochorení (ekzémy)
 • Problémy so stresom, depresiou alebo úzkosťou

Ak sa chcete sústrediť na kozmetické účinky infralampy určite ju využijete pri problematickej pokožke, problémoch s akné, hojení po popáleninách, zbavovaní sa jaziev alebo strií. Takisto však dobre vplýva na farbu pokožky, chráni pred možným spálením kože od slnka. Aktivuje aj kolagénové tkanivá a prispieva tak k pevnosti nechtov a zabraňuje vypadávaniu vlasov.

Zdravotné benefity infralampy

Ako už viete, terapia infralampou má množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie. Preto okrem ochorení, ktoré infralampa lieči, je dobré vedieť aj to, akým spôsobom voči týmto ochoreniam bojuje.

 • Protizápalové účinky/úľava od bolesti – pravidelná terapia infralampou definitívne znižuje hladinu zápalu v organizme. Voľne dostupné lieky pri opuchoch, bolestiach svalov či kĺbov teda možno nahradiť infralampou. Mnohé zranenia, ktoré sú sprevádzané bolesťami alebo opuchmi, sa za pomoci infračerveného svetla liečia rýchlejšie.
 • Zlepšovanie krvného obehu – pomáha predovšetkým pri boji s bakteriálnymi a vírusovými ochoreniami. Terapia infralampou zlepšuje krvný obeh a okysličuje organizmus. Naše telo tak rýchlejšie vylučuje škodlivé látky a toxíny.

Infračervené svetlo má liečivé účinky

 • Eliminuje infekcie – predovšetkým infekcie, ktoré vznikajú prechladnutím močového mechúra alebo nosových dutín. V prípade žien často ide o vaginálne infekcie. Pravidelná infračervená terapia pomáha pri opakovaných infekciách, pretože preniká hlboko do tkaniva.
 • Hojenie rán – zlomeniny, vykĺbeniny, otvorené rany alebo pomliaždeniny. Infralampa pomáha dokonale regenerovať poškodené bunky a prispieva k rýchlejšej tvorbe nových buniek. Prispieva aj k regenerácii kožného tkaniva.
 • Funkcia štítnej žľazy – infračervené svetlo pôsobí na náš organizmus tým, že zvyšuje hormóny štítnej žľazy, ktoré sú dôležité pre tvorbu energie a distribúciu živín v našom tele.

Najlepšie infralampy

Infralampa a estetické účinky

Pozitívne účinky nemá infralampa iba na naše zdravie, ale taktiež má priaznivé účinky i v rámci kozmetiky. Estetické účinky, ktoré infračervené svetlo má, sú v kozmetike využívané už nejaké to desaťročie.

 • Kvalitná a zdravá pokožka – problematická pokožka trápi viac a viac ľudí. Často používajú rôzne prírodné krémy, balzamy či iné medikamenty z oblasti medicíny, ktorých účinok je však často neviditeľný. Infralampa na pokožku pôsobí do hĺbky a okamžite. Zvyšuje prietok krvi a napomáha aktivácii pigmentových tkanív. Aktivuje kmeňové bunky a tým napomáha k pevnej štruktúre a zvyšovaniu elasticity pokožky.
 • Hojenie jaziev a strií – častým problémom, resp. estetickým defektom pokožky sú jazvy po akné či popáleninách, alebo strie spôsobené chudnutím a priberaním. Takisto však môže ísť o hojenie rán a jaziev po operáciách. Rovnako tak infralmapu možno použiť aj v prípade ekzémov. Proces hojenia si vyžaduje pravidelné ošetrovanie infralampou, no pomáha výrazne znižovať tvorbu jaziev.
 • Kvalita nechtov a vlasov – niekedy organizmus obsahuje málo vápnika, kolagénu, vitamínu E a množstva iných živín. V takom prípade je potrebné zvýšiť ich príjem, no zároveň nie je na škodu, ak infračerveným svetlom zabezpečíte ich podporu vstrebávania a distribúcie v tele. Zabránite tak vypadávaniu vlasov a lámaniu nechtov. Samozrejme, účinnosť nie je 100 %, pretože infračervené svetlo pracuje s bunkami, ktoré sú v tele a rovnako tak i so živinami, ktorými je telo zásobované.

Ako dlho môžem infralampu používať?

Infralampa na domáce použitie v súčasnosti nie je žiadny problém. Používanie v pohodlí domova je azda tou najväčšou výhodou samotného zariadenia. Všetkého však veľa škodí, a preto je potrebné poznať hranicu, kedy nám aj dobré môže viac uškodiť.

Infračervené svetlo priaznivo pôsobí na pokožku. Infralampa sa často využíva v kozmetike

Terapiu infralampou je možné aplikovať jeden až dvakrát denne po dobu 5 až 10 minút. Ak s procedúrou infračerveného svetla začínate, 5 minút je ideálny čas. Vzdialenosť medzi lampou a vami by mala byť 30 až 40 cm aj v závislosti od výkonu infralampy. Tie sa pohybujú zvyčajne od 75 až po 300 Wattov. Je potrebné myslieť na to, že čím výkonnejšia infralmapa je, tým intenzívnejšie je i žiarenie.

Pri terapii nikdy nepozerajte do svetla a aj pri nahrievaní tváre majte oči zakryté. Pri príliš dlhom používaní môže infralampa spôsobiť podráždenie alebo dokonca popáleniny. Moderné infralampy majú funkcie ako digitálny časovač, ochrana proti prehriatiu a ochrana pred UV žiarením a pre pohodlie natáčanie sklonu, ktoré jej používanie uľahčuje.

Infralampa a tehotenstvo

Zahrievanie plodu je v tehotenstve veľmi nebezpečné a predovšetkým nevhodné. Preto sa budúcim mamičkám neodporúča chodiť do zariadení ako wellness alebo do sáun. Avšak používanie infralampy v tehotenstve je dovolené, pretože infračervené žiarenie zo žiarovky pôsobí na určitú časť tela, na rozdiel od statických bodov infražiarenia v saune, ktoré pôsobia na celé telo.

Čo sa týka infralámp a detí, deti do veku 5 rokov nemajú dostatočne vyvinutý autoregulačný systém telesnej teploty, a preto nie je vhodné, aby trávili čas v saune. Keďže sa infralampa môže sústrediť na konkrétnu problematickú časť tela, ktorá je ochorením alebo zranením postihnutá, jej používanie je povolené.

Obľúbené infračervené lampy

Názov Hodnotenie Detail
Efbe-Shott 808Zobraziť produkt
Medisana IR 885   ✔   VÝBORNÉ RECENZIEZobraziť produkt
Sanitas SIL 06Zobraziť produkt
Beurer IL 50   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Schott 801   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačkeDubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.