Zdravý home office: Ako ho zariadiť?

Práca z domu sa v súčasnosti využíva viac ako kedykoľvek predtým. Jej výhody pozná snáď každý. Šetrenie času, pohodlie a pokoj sú len zlomkom všetkého, čo nám poskytuje. Na druhej strane, aby ste mohli tieto benefity získať, musíte mať home office správne zariadený. V inom prípade by mohlo dôjsť k zníženiu produktivity a rôznym zdravotným komplikáciám. Ako tomu predísť?

Zdroj: Shutterstock.sk

Správny výber miesta

Keď si vyberáte, kde bude váš home office, mali by ste sa riadiť niekoľkými pravidlami. Prvým je dostatočný priestor. V miestnosti sa musí dať hýbať. Následne jej nesmie chýbať prirodzené svetlo, ktoré sa postará o dobrú náladu.

Okrem toho myslite ešte na jednu vec. Je ňou oddelenie pracovného a súkromného života. Hoci je to pri práci z domu náročnejšie, ide to. Istotu, že sa tieto oblasti nebudú prelínať, získate vtedy, keď si vytvoríte miesto na prácu.

Využite malý kútik v obývačke alebo v kuchyni. Na home office nepotrebujete celú miestnosť. Kúpte si písací stôl, stoličku a začnite robiť.

Tip: Ak v obývačke nie je miesto, urobte si kútik v spálni. Snažte sa ale, aby ste si prácu nenosili do postele alebo častí, kde oddychujete.

Pohodlné a zdravé sedenie

Pred počítačom alebo za stolom sedíte s veľkou pravdepodobnosťou niekoľko hodín. Myslite na zdravie svojho chrbta a zaobstarajte si ergonomickú stoličku, ktorá má špeciálne tvarovaný chrbát aj sedadlo. Nemali by jej chýbať ani opierky na ruky.

V súčasnosti nájdete veľa krásnych a prepracovaných stoličiek. Určite nájdete aspoň jednu v rovnakom štýle ako vaša domácnosť.

Zdroj: Shutterstock.sk

Ergonomická klávesnica a myš

Pri používaní klávesnice a myši sú vaše ruky v neprirodzenom uhle. Môžu vás preto často bolieť. Niekedy sa táto bolesť môže pretvoriť do menších či väčších zdravotných komplikácií. Vyhnite sa im používaním správneho zariadenia.

Ergonomické myši sú špeciálne tvarované tak, aby nenamáhali vaše zápästie. Majú zaujímavý dizajn, ktorý sa stará o pohodlie. Klávesnice sú na tom rovnako. Spravidla disponujú špeciálnou podložkou, kde si zápästie položíte. Máte tak istotu, že pri písaní nie sú ruky vo vzduchu a zbytočne sa nenamáhajú.

Zdroj: Shutterstock.sk

Kvalitný monitor

Používanie elektroniky po dobu niekoľkých hodín denne nie je príliš zdravé. Bohužiaľ, len máloktorí sa môžu počítačom alebo mobilom vo svojej práci vyhnúť.

Riešením tohto problému je investícia do kvalitného monitora, ktorý by mal mať nielen vysoké rozlíšenie, ale takisto viaceré funkcie. K nim patrí napríklad špeciálne prispôsobenie okolitému prostrediu alebo režim vhodný na používanie večer. Jeho funkciou je tlmenie produkcie modrého svetla.

Dlhé sledovanie monitora počítača môže byť príčinou unavených očí, a to aj vtedy, keď ide o najlepší model na trhu s desiatkami funkcií. Je preto dobré používať okuliare redukujúce modré svetlo. Zabúdať netreba ani kvapky. Vedia vás zbaviť nepríjemného svrbenia a pálenia.

Zdroj: Shutterstock.sk

Vhodný stôl

Pracovný stôl by mal byť dostatočne veľký, aby ste si naň mohli položiť elektroniku aj dokumenty. Nesmie byť na ňom však zbytočne veľa vecí. Budú vás oberať o pozornosť a znížia produktivitu.

Keď za stolom sedíte príliš dlho, zaobstarajte si model s možnosťou zmeny výšky. Po niekoľkých hodinách si ho zdvihnete a pracujte postojačky.

Zdroj: Shutterstock.sk

Zdravý home office je základ

Práca z domu môže byť niekedy náročná. Home office mnohokrát nespĺňa všetky požiadavky pre zdravie a pohodu. Namiesto toho, aby ste robili z postele alebo sedačky, doň zainvestujte. Zaobstarajte si kvalitné zariadenie a vyhnite sa zbytočným zdravotným komplikáciám. Uvidíte, oplatí sa to.

Zdroj: workinmind.orgPridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Natiahnutý alebo natrhnutý sval – príčiny, príznaky, liečbaNatiahnutý alebo natrhnutý sval – príčiny, príznaky, liečba

Základom natiahnutia či pretrhnutia svalu je preťaženie svalu alebo dlhodobé opakované používanie rovnakej svalovej partie. Tieto zranenia však nie sú identické.

Ako dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečbaAko dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečba

Zdanlivo neškodné ochorenie vie pacienta poriadne potrápiť, znepríjemniť mu každodenné fungovanie až znížiť kvalitu života. Čo je to alergická nádcha, ako sa prejavuje a aké sú možnosti...

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...