Povinnosti pri zmene zdravotnej poisťovne – oznámenie o zmene, vrátenie preukazu

Rozhodli ste sa zmeniť zdravotnú poisťovňu? Každý rok sa pre toto rozhodnú desaťtisíce Slovákov. Ak patríte medzi nich, tak je tento článok jednoznačne aj pre vás. Všetky poisťovne sa v súčasnosti predbiehajú, kto dá klientom lepšie podmienky, vypracuje im lepšiu ponuku alebo ponúkne kvalitnejšie poistenie.

Zmena zdravotnej poisťovne – podmienky

Zmena zdravotnej poisťovne môže byť naozaj zložitý a zdĺhavý proces, keďže si treba porovnať všetky podmienky a vybrať si poisťovňu, ktorá by vám najviac vyhovovala. Dnes sa vám budeme snažiť popísať, načo všetko sa máte pri zmene poisťovne pripraviť, čo tento proces obnáša, aké sú vaše povinnosti pri zmene poisťovne a všetky ďalšie detaily.

Prečo sa oplatí zmeniť zdravotnú poisťovňu?

Ak ste klikli na tento článok a úplne nemáte v pláne meniť zdravotnú poisťovňu, tak vás možno aj k tomuto procesu presvedčíme. Na otázku, či sa oplatí zmeniť zdravotnú poisťovňu, je odpoveďou jednoznačné áno. Možno sa vám to môže zdať zbytočné, keďže v každodennom živote až tak dôležitosť tejto oblasti života nepociťujete. Ale keď ochoriete, potrebujete si neustále kupovať lieky alebo potrebujete rýchlu zdravotnú starostlivosť, tak vtedy sa preukáže, či máte dobrú zdravotnú poisťovňu a dobré podmienky.

To, ako dobre si vyberiete zdravotnú poisťovňu, ovplyvní čakaciu dobu na operácie alebo vyšetrenie u špecialistu, na ktoré sa môže čakať týždne, dokonca aj mesiace. Tiež to ovplyvňuje platby za lieky a procedúry navyše. Ak ste sa ešte stále nezamýšľali nad tým, či máte dobré podmienky vo svojej zdravotnej poisťovni a nad jej zmenou, tak si myslím, že práve teraz je ten najvhodnejší čas. A my sa vám posnažíme tento proces čo najviac uľahčiť na základe všetkých informácií.

Kedy a ako často je možné meniť poisťovňu?

Základným pravidlom, ktoré pri zmene poisťovne platí, je to, že ju môžete vymeniť len raz ročne. No a kedy konkrétne? Je to vždy k 1. januáru nasledujúceho roku, preto je potrebné začať s papierovačkami o niekoľko mesiacov skôr, pretože termín najneskoršieho podania prihlášky je 30. septembra. Ak by ste si zmenu zdravotnej poisťovne ešte rozmysleli, tak môžete vziať podanú prihlášku späť, no je to možné len do vyššie spomenutého dátumu, čiže opäť 30. septembra príslušného kalendárneho roka. Vybrať si môžete medzi štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a súkromnými poisťovňami Dôvera a Union.

Ak by ste si podali prihlášku do viacerých zdravotných poisťovní než len do jednej, ste povinní tieto prihlášky do 30. septembra zobrať späť okrem tej, ktorá sa nachádza vo vami preferovanej poisťovni. Zdravotná poisťovňa je do 15. decembra povinná potvrdiť túto prihlášku a doručiť preukaz poistenca do piatich dní odo dňa potvrdenia prihlášky, čiže najneskôr 20. decembra. Aj napriek tomu je tento preukaz platný až od 1. januára nasledujúceho roku. Ak máte občiansky preukaz s elektronickým čipom, kartičku poistenca vám nevydajú, keďže ju máte zahrnutú v spomínanom občianskom preukaze.

V prípade, že by ste prihlášky nezobrali späť, všetky tieto prihlášky by boli považované za neplatné a neprijali by vás nikam. Ak prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne podávate ako zákonný zástupca určitej osoby alebo ju podávate ako fyzická osoba, ktorej bol daný poistenec zverený do starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, ste povinný podať prihlášku do rovnakej zdravotnej poisťovne aj za poistenca.

Poisťovní je na výber viac – ktorú si vybrať?

Na internete si môžete prečítať viacero článkov o tom, ktorá zdravotná poisťovňa je najlepšia, ktorá ponúka najlepšie podmienky a do ktorej určite musíte ísť. Dávajte si pozor, hlavne ku koncu roka, pretože niektoré z týchto článkov môžu byť práve týmito poisťovňami zaplatené, preto absolútne nepatria k tým objektívnym. Na otázku, ktorá je tá najlepšia poisťovňa, neexistuje jednoznačná odpoveď, aj keď môže niekto tvrdiť, že tá a tá poisťovňa je pre neho najlepšia. Aj táto oblasť je pomerne subjektívna a musíte si zvážiť, čo vám bude vyhovovať a čo, naopak, nie. Záleží aj od vášho veku, zdravotného stavu, životného štýlu, požiadavkách a potrebách ohľadom zdravotnej starostlivosti.

Na otázku, ktorá je tá najlepšia poisťovňa, neexistuje jednoznačná odpoveď

Zdravotné poisťovne sa dnes vo veľa veciach odlišujú. Niektoré poskytujú viac zdravotných benefitov pre ženy, iná zas lepšie výhody pre matky a ich deti. Sú aj zdravotné poisťovne, ktoré preplatia lieky na predpis v prípade, že si prepoistíte celú rodinu. Aby ste sa v službách zdravotných poisťovní vedeli zorientovať, je dobré spraviť si taký malý prieskum a porovnanie jednotlivých poisťovní. Na internete dokonca nájdete aj programy, ktoré vám podľa vašich požiadaviek zdravotné poisťovne porovnajú.

No a o aké hlavné parametre by ste sa mali pri poisťovniach zameriavať, aby sa vám jednoduchšie rozhodovalo? Odporúčame vám sledovať nasledovné benefity:

  • Výhody pre deti, prípadne pre celú vašu rodinu
  • Vyšetrenia nad rámec zákona
  • Príspevok na lieky na predpis alebo ich celkové uhradenie
  • Príspevok na starostlivosť o zuby
  • Výhody v oblasti čakacích lehôt

Postup pri zmene poisťovne

Keď už ste sa teda rozhodli pre zmenu zdravotnej poisťovne, čaká vás niekoľkokrokový proces, pri ktorom by ste mali byť hlavne trpezliví a treba dávať pozor na všetky termíny, ktoré sa zmeny týkajú. Aj napriek tomu je tento proces každým rokom jednoduchší, keďže veľa byrokratických záležitostí prešlo z poistenca na zdravotné poisťovne, niektoré procesy sa už zdigitalizovali. Vráťme sa však k procesu a jednotlivým krokom, ktoré si teraz po poradí vymenujeme:

1. Výber konkrétnej zdravotnej poisťovne

Porovnajte si jednotlivé výhody, nevýhody, prejdite si ich stránky a všetko, čo poistencom ponúkajú. Je viacero stránok, kde súhrn a porovnanie týchto ponúk nájdete. Skúste si to spísať napríklad na papier a tá poisťovňa, ktorá bude mať u vás najviac bodov, vyhráva.

2. Výber spôsobu podania prihlášky a podanie

Je viacero spôsobov, akými môžete prihlášku podať. V prvom rade je to prihláška papierová, zaslaná poštou na konkrétnu poisťovňu. Takúto možnosť poskytujú všetky tri poisťovne. Rovnako môžete prihlášku podať aj osobne na konkrétnej pobočke poisťovne. Všetky poisťovne poskytujú tiež online prihlášku, avšak vyplnenú prihlášku vám na podpísanie doručí kuriér alebo pošta. Posledným spôsobom je elektronické podanie prihlášky, čo je možné len v poisťovni Dôvera. Prihlášku tak podpíšete pomocou kvalifikovaného elektronického podpisu priamo na webe Dôvery. Tento proces nie je zložitý, zaberie vám menej než 3 minúty.

Hotovo! Prihláška je podaná a vy ste si zmenili poisťovňu. Dávajte si však pozor na všetky termíny tak, ako sme na vás apelovali už vyššie. Ak by ste podali prihlášku po určenom termíne a podáte ju o pár dní neskôr, tak síce bude platná, no bude sa považovať sa prihlášku podanú 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka. To znamená, že keby ste podali prihlášku 1. októbra 2020, tak oficiálne bude vaša žiadosť podaná 1. januára 2021. Zmenu poisťovne potom schvaľuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Vaše povinnosti pri zmene zdravotnej poisťovne

Aj napriek tomu, že sa niektoré úkony delegovali na samotné poisťovne, aj vy máte jednu povinnosť, ktorú pri zmene zdravotnej poisťovne treba urobiť. Mali by ste to oznámiť svojmu zamestnávateľovi. Vzor oznámenia o zmene zdravotnej poisťovne nájdete aj na internete. Zamestnávateľ by mal o tejto zmene vedieť najneskôr do ôsmich dní, čiže 8. januára roku, kedy ste už oficiálnym členom poisťovne. Ak by ste žiadosť poslali napríklad 20. septembra 2020, tak by mal byť zamestnávateľ o tom oboznámený najneskôr 8. januára 2021. Naopak, ak zmeníte zamestnávateľa potom, ako podáte prihlášku, je vašou povinnosťou oznámiť to vašej novej zdravotnej poisťovni najneskôr do 8. januára. Čo sa týka vrátenia zdravotného preukazu starej poisťovni, nie je to vašou povinnosťou a preto tento preukaz jednoducho stratí svoju platnosť.

No a čo všetko za vás spraví vaša nová poisťovňa? To, že došlo k zmene zdravotnej poisťovne, nahlási vášmu všeobecnému lekárovi. Tiež bude komunikovať s vašou starou poisťovňou a odhlási vás zo zdravotnej poisťovne. Poslednou ich povinnosťou je vystaviť a doručiť vám kartičku poistenca, prípadne len európskeho preukazu zdravotného poistenia.

Iné povinnosti sú pri zmene zdravotnej poisťovne SZČO. Musia novej zdravotnej poisťovni nahlásiť výšku preddavkov na zdravotné poistenie. Hovorkyňa VŠZP vysvetľuje, že poisťovňa, do ktorej sa poistenec prehlásil musí byť v predstihu informovaná o výške preddavku, aby vedela odhadnúť objem očakávaných platieb a skontrolovať správnosť výpočtu preddavkov. Výšku preddavkov je možné oznámiť aj formou odpisu ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie, ktoré SZČO predkladala ešte minulý rok predchádzajúcej poisťovni.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?

Keďže ide o pomerne častú chorobu, existujú isté metódy, ktoré pomáhajú pacientovi lepšie znášať a kontrolovať ochorenie tak, aby nenastali komplikácie. Pri cukrovke I. typu je to...

Karpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunelKarpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunel

Máte sedavé zamestnanie, často a dlhodobo pracujete s myškou a klávesnicou? Trápi vás brnenie v prstoch, opuch či bolesť zápästia? Môže ísť o syndróm karpálneho tunela.

Detoxikácia organizmu – strava, vhodné produkty, vedľajšie účinky. Ako vplýva na chudnutie?Detoxikácia organizmu – strava, vhodné produkty, vedľajšie účinky. Ako vplýva na chudnutie?

Cítite sa slabí a neustále unavení? Trápi vás stres, časté ochorenia a výkyvy telesnej hmotnosti? Možno aj u vás nastal čas na detox.