Zodac skvelý na alergiu aj kašel bez predpisu?

Pokiaľ trpíte alergiou a potrebujete utlmiť jej príznaky, máte na výber viacero možností. Jednou alternatívou je Zodac. Tabletky, ktoré zmiernia príznaky alergie.

Antihistaminikum Zodac

V tomto článku sa o Zodacu dozviete všetky potrebné informácie.

Zodac v akciovej cene kúpite ✅ v online lekárni najlekaren.eu!

Čo je alergia?

Alergia je prehnaná reakcia nášho imunitného systému na určitú látku, s ktorou sa dostaneme do kontaktu. Tieto látky nazývame v tomto prípade alergény. Pri alergickej reakcii ide o vyplavenie väčšieho množstva histamínu do organizmu, čo sa prejavuje reakciou organizmu. Práve histamín je zodpovedný za príznaky alergie, ktoré ju spúšťajú. Alergické prejavy môžu byť rôzne, záleží od typu alergénu. Na zmiernenie príznakov sa využívajú antihistaminiká, teda lieky na zmiernenie alergie.

Čo je Zodac?

Zodac je voľnopredajný liek, ktorý mierni príznaky alergie. Zaraďujeme ho medzi antihistaminiká, teda lieky, ktoré odstránia prejavy vyvolané histamínom. Zodac zmierňuje očné príznaky sezónnej, ale aj celoročnej alergickej nádchy. Pomôže vám so svrbením, upchatým nosom, kýchaním aj s vodnatým výtokom z nosa. Taktiež je účinný na prejavy žihľavky alergického pôvodu.

Muž s alergickou reakciou čaká na vyšetrenie

Účinky lieku Zodac

 • Zmierňuje príznaky alergie
 • Tlmí príznaky sezónnej a celoročnej alergie
 • Poskytuje úľavu pri žihľavke neznámeho pôvodu

Zloženie

Liek obsahuje účinnú látku cetirizín dihydrochlorid. Pridané látky: monohydrát laktózy, kukuričný škrob, povidón, magnéziumstearát, hypromelóza, makrogol, mastenec, oxid titaničitý, simetikónová emulzia SE 4.

Zodac je určený deťom od 6 rokov a dospelým, ktorí trpia sezónnymi nádchami a alergickými prejavmi žihľavky.

Dávkovanie

Liek užívajte tak, ako vám predpísal váš lekár. Pokiaľ ste si liek zakúpili sami, prečítajte si príbalový leták. Vo všeobecnosti platí nasledovné dávkovanie:

 • Deti od 6 do 12 rokov užívajú ½ tablety 2x denne.
 • Deti nad 12 rokov a dospelí užívajú 1 tabletu denne.
 • Tablety je potrebné prehltnúť v celku a zapiť dostatočným množstvom vody.

Vedľajšie účinky

Tak ako takmer všetky chemické lieky, aj Zodac môže mať vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie patrí ospalosť, závraty, nevoľnosť, sucho v ústach, alergické reakcie (čo je trochu paradoxné, ale nebýva to časté), bolesti hlavy a i. Pokiaľ sa u vás prejavia vedľajšie účinky, kontaktujte svojho lekára. Možno bude potrebné, aby vám predpísal iný typ antihistaminika s odlišnou účinnou látkou ako je cetirizín.

Bolesť hlavy pri alergii

Tehotenstvo a dojčenie

Pokiaľ ste tehotná alebo dojčíte, neužívajte tento liek. Liek môže ohroziť plod a účinná látka sa dostáva aj do materského mlieka. Náhodné užitie lieku by nemalo mať následky, ale je dobré sa mu vyhnúť. Pre viac informácií sa poraďte so svojím lekárom.

Na čo treba dať pozor

 • Pred použitím si pozorne prečítajte príbalový leták.
 • Nepoužívajte liek, ak ste alergickí alebo precitlivelí na niektorú z látok!
 • Nepoužívajte liek pokiaľ trpíte závažnou poruchou obličiek!
 • Neprekračujte dennú dávku!
 • Nepodávajte liek deťom mladším ako 6 rokov. Pre mladšie deti zvoľte iný druh tohto lieku.
 • Počas užívania lieku nekonzumujte alkohol!

Obsah balenia

Zodac sú tablety obalené filmom. Jena tabletka obsahuje 10 mg cetrizín dihydrochloridu. Balenie obsahuje 7 tabliet v pevnom obale a príbalový leták. Existujú aj 20-, 60- a 90-kusové balenia, tieto však už nekúpite voľne v lekárni, ale musel by vám ich predpísať lekár. Ak máte závažné problémy so sezónnymi alergiami, rozumnejšie, ako sa liečiť sám, je navštíviť svojho obvodného lekára, ktorý vás pošle na odborné vyšetrenie k alergológovi.

Cena a dostupnosť

Liek Zodac je dostupný vo všetkých lekárňach a taktiež na internetových stránkach lekární. Môžete využiť aj online nákup, avšak pri tomto druhu nákupu odporúčame navštevovať kvalitné a overené stránky. Istota je istota. Cena za 7-tabletové balenie sa pohybuje okolo 3 až 5 €. Väčšie balenia sú už, ako sme spomenuli, viazané na lekársky predpis.

Medzi ďalšie druhy Zodacu radíme:

 • ZODAC GGT - je forma Zodacu v kvapkách, ktorý je určený deťom starším ako 2 roky. Liek je ale viazaný na lekársky predpis, voľne ho nekúpite. Zmierňuje prejavy sennej či celoročnej nádchy a žihľavky. Liek je určený na perorálne užívanie.
 • ZODAC SIR - je forma Zodacu v sirupe. Taktiež je viazaný na lekársky predpis. Je vhodný pre deti od 2 rokov a určený na zmiernenie prejavov alergie.

Skúsenosti a recenzie

Liek Zodac má na internete v diskusných fórach veľmi dobré ohlasy. Liek spoľahlivo utlmí nežiaduce príznaky alergie. Viacerí užívatelia chvália jeho rýchly nástup, ktorý príde po 1 až 2 tabletách. Ďalej boli veľkými pozitívami účinnosť lieku a jeho dostupnosť bez lekárskeho predpisu, čiže nemusíte čakať u lekára na vyšetrenia. Zároveň chválili aj vekové ohraničenie cieľovej populácie. Liek je vhodný aj pre deti od 6 rokov.

Čo sa týka názorov, že sa z tohto lieku priberá, nie je to overené a potvrdené. Sú ľudia, ktorí sa sťažovali, že pri dlhodobom užívaní Zodacu pribrali. Iní Zodac užívali dlhodobo a žiadne náznaky priberania sa u nich neobjavili. Tento fakt teda nevieme posúdiť a nie je ani uvedený na žiadnej stránke alebo vo vedľajších účinkoch na príbalovom letáku. Pravdepodobne ide skôr o placebo efekt, pretože ani staršia generácia antihistaminík (ktorá bola oveľa výraznejšie tlmivá, a teda by teoreticky mohla mať vplyv na spomalenie metabolizmu) nespôsobovala priberanie na hmotnosti.

Zodac recenzia na webe modrykonik.sk

Na záver

Zodac je cenovo dostupná pomoc pri príznakoch alergie, ktoré nám komplikujú život. Preto ak trpíte sezónnymi alebo celoročnými alergickými nádchami, alebo sa vám na tele z neznámych príčin objaví žihľavka, Zodac je veľmi dobrá prvá pomoc. Pokiaľ však Zodac nezaberá, navštívte svojho lekára. Môže ísť o silnejší druh alergie alebo iné ochorenie. Vtedy je potrebná liečba, ktorú môže na základe dobre vykonanej diagnostiky predpísať len lekár.Publikované dňa: 09.02.2019
Hodnotenie článku:
(88%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

100% Sibírska čaga na posilnenie imunity – recenzia, skúsenosti, účinky, cena100% Sibírska čaga na posilnenie imunity – recenzia, skúsenosti, účinky, cena

Potrebujete zlepšiť svoju imunitu a udržiavať sa vo forme? Vyskúšajte Sibírsku čagu v 100%-tnom stave v produkte od Superionherbs. V recenzii sa dozviete o jej účinkoch i dávkovaní.

Oscillococcinum – homeopatikum na chrípku pre deti i tehotné. Zloženie, užívanie, účinky, cenaOscillococcinum – homeopatikum na chrípku pre deti i tehotné. Zloženie, užívanie, účinky, cena

Oscillococcinum je homeopatický liek, ktorý je vhodný na liečbu nachladnutia a chrípky. Ľahko sa dávkuje, je možné ho podávať deťom aj tehotným. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť pred...

Imunax Advance tabletky na imunitu – recenzia, skúsenosti, zloženie, účinky, cenaImunax Advance tabletky na imunitu – recenzia, skúsenosti, zloženie, účinky, cena

Ak máte oslabenú imunitu, obyčajná choroba u vás pretrváva oveľa dlhšie. Ako si pomôcť? Vyskúšajte Imunax, ktorý má pozitívne účinky na imunitu a obranyschopnosť.