Čo na zubný kameň? Pasta, škrabka aj dentálne špáradlá

Esteticky i zdravotne nepríjemná záležitosť – zubný kameň netreba podceňovať. Jeho vzniku síce môžeme predchádzať, no i tak nie je vylúčené, že sa neobjaví. V tomto prípade je ideálne zbaviť sa ho čo najskôr, aby nevyvolal ochorenie zubov a ďasien. Prečo sa tvorí? Ako ho odstrániť? Ktoré prípravky sú dobrou voľbou? Fungujú domáce recepty?

Kontrola zubného kameňa na zubnej prehliadke

Téma ústnej hygieny rezonuje v ušiach pomerne často, no aj napriek tomu sa stále mnohí neriadia heslom „jednoduchšie než riešiť (liečiť) komplikácie je predchádzať im...“. Zubný kameň má tendenciu pôsobiť ako neškodný návštevník, no za jeho prítomnosť sa platí. A to doslova.

Obľúbené produkty

Čo je zubný kameň?

Zubný povlak, ktorý sa v ústnej dutine postupne hromadí, neveští nič dobré. Podobu zubného kameňa však nadobúda až jeho stvrdnutá forma, ktorá je pevne uchytená na zub. Na odstránenie v tomto štádiu už nepostačuje bežná domáca starostlivosť, vyžaduje si odborné vykonanie dentálnej hygieny.

Zubný kameň je individuálnym problémom. Zubný povlak, ktorý mu predchádza, prebieha ako fyziologický proces, a preto sa niekomu tvorí viac, inému menej. Ovplyvnený je niekoľkými faktormi. Hygiena a správna technika čistenia zubov má v tomto smere nezastupiteľnú úlohu, no i tak nedokáže eliminovať zubný kameň na nulové hodnoty.

Prečo sa tvorí?

V ústnej dutine sa nachádza niekoľko druhov baktérií. Laicky ich môžeme rozdeliť na dobré, ktoré majú za úlohu štiepiť potravu a udržiavať potrebné pH, ale tiež na zlé, ktoré vznikajú napr. pri nedostatočnej alebo nesprávnej hygiene, počas choroby. Dôvodov na vznik zubného kameňa je ale viac.

Možné príčiny:

 • baktérie + hygiena = zvyšky potravy sa v priebehu dňa zachytávajú na okrajoch ďasien, zuboch i v medzizubných priestoroch. Mikroorganizmy ich premieňajú na zubný povlak, ktorý je ale takmer neviditeľný (vytvára však drsný a vhodný podklad na hromadenie ďalších častí jedla, a tým aj ďalšej vrstvy povlaku). To, či sa zmení na viditeľne hrubší, záleží najmä od pravidelnej a správne vykonávanej hygieny. Začína sa totiž tvoriť už 2 hodiny po jedle a tvrdý nános dokáže vzniknúť už za 2 týždne.
 • kvalita slín + zloženie potravy = mnohí ľudia si naozaj poctivo a pravidelne umývajú zuby, no napriek tomu sa u nich tvorí zubný kameň rýchlejšie ako u tých, ktorí si s ústnou hygienou príliš veľké starosti nerobia. Môžu za to ložiská slín v kombinácii s ďalšími organickými látkami v ústach – výsledkom je ich zmineralizovanie. Aj preto bývajú najviac postihnuté dolné rezáky a horné stoličky (miesto, kde ústia slinné žľazy).
 • genetika + zdravotný stav = tvar zubov a ich rozloženie môže byť dané geneticky. Stoličky s komplikovaným ryhovaním či ľudia s prekrývajúcimi zubami majú vyšší predpoklad na tvorbu zubného kameňa. Užívanie niektorých liekov má na nej taktiež svoj podiel (samotný zubný kameň nie je daný geneticky!).

Ako vyzerá zubný kameň?

Ide o žltkastý, niekedy až bledohnedý kalcifikovaný materiál, ktorý pokrýva časť zubov v blízkosti ďasien (v niektorých prípadoch aj ich celú plochu, hovoríme však o vysokom štádiu zanedbania ústnej hygieny, kedy sa objavuje aj ako čierny povlak na zuboch). Sám o sebe nespôsobuje bolesť, no môže vyústiť do komplikácií, ktoré bolestivé sú.

Zuby so zubným kameňom

Aké je riziko, ak si ho nedáme odstrániť?

Zubný kameň môže spôsobiť:

 • nepríjemný zápach z úst
 • krvácanie ďasien
 • zápal ďasien, neskôr parodontitídu
 • v niektorých prípadoch i ovplyvnenie fungovania tráviaceho traktu (ak prenikajú nahromadené toxické látky zo zápalu do krvi)

Doplňujúca informácia: Pri parodontitíde organizmus vníma zubný kameň ako cudzorodú látku a začína bojovať zápalmi. Následkom toho ďasno okolo zuba ustupuje, odkrytý zub sa začína kývať. Dochádza k poškodeniu vlákien, ktoré fixujú zub ku kosti a nakoniec k jeho vypadnutiu (samotný zub môže byť pritom zdravý, bez kazu).

Ako sa ho zbaviť?

To, že je nutnosťou, a malo by byť aj samozrejmosťou, čistenie zubov 2x denne nie je žiadna novinka. Ideálne v kombinácii medzizubných kefiek alebo dentálnej nite. Ak patríte k tým, ktorí tieto podmienky nespĺňajú na 100%, pravdepodobne budete musieť siahnuť po špeciálnych produktoch určených na prevenciu a odstránenie zubného kameňa cena ktorých sa pohybuje od „drobných“ až po desiatky eur (viď nižšie).

Vyberáme z nášho katalógu

Ako odstrániť hrubú vrstvu zubného kameňa? Pokiaľ ide o navrstvený zubný kameň, jediným riešením je procedúra u kvalifikovaného odborníka. Ten určí, ktorý spôsob bude v konkrétnom prípade efektívny. Zaplatíte od 5 € až po cca 50 € (v závislosti od množstva zubného kameňa, typu odstraňovacej metódy, preventívnych prehliadok, od toho, či je zákrok vykonávaný v súkromnej stomatologickej ambulancii a pod.).

Metódy na odstraňovanie zubného kameňa u zubára:

 • ultrazvuk – pomocou prístroja sa prenášajú ultrazvukové vlny, ktoré rozbijú nánosy zubného kameňa nad ďasnami i pod nimi, pričom zákrok trvá len pár minút (táto metóda je vhodná aj na zubný kameň u psa);
 • mechanické odstraňovanie pomocou špeciálnych škrabiek a kyriet – časovo náročnejšia, ale dôkladná metóda;
 • tzv. polishing (leštenie) alebo modernejšia metóda pieskovanie sa používajú na záverečné „vyhladenie zubov“ – zbavenie sa zvyšných mikročiastočiek a pigmentov pomocou silného prúdu vody, vzduchu a piesku.

Je odstránenie zubného kameňa bolestivé? Podľa odporúčaní dentálnych hygienikov je ideálne, ak návštevu u nich absolvujete 1x polročne. Vtedy sa nemusíte obávať bolesti. Ak hovoríme o hrubej vrstve kameňa zasahujúcej až pod ďasno, môže sa na jej predchádzanie použiť lokálna anestézia.

Aké prípravky možno použiť na jeho odstránenie?

1. Roztok na vodný kameň: 

2. Zubná pasta proti zubnému kameňu:

3. Ústna voda na zubný kameň: poskytuje ochranu ďasien a eliminuje tvorbu „zlých baktérií“ v ústnej dutine, ktoré môžu vytvárať zubný kameň a zápach z úst (s jej používaním to ale netreba veľmi preháňať, pretože podľa niektorých odborníkov dokáže vyhubiť i „dobré baktérie“). Pri výbere konkrétneho produktu si všímajte zloženie a určite uprednostnite prípravky bez obsahu alkoholu (napr. Elmex caries protection, Sensodyne cool Mint, Meridol Halitosis a i.).

4. Tzv. ústna sprcha (zubná sprcha): využíva jedinečnú technológiu mikrobubliniek k likvidácii anaeróbnych baktérií zubného povlaku. Šetrne masíruje ďasná a zamedzuje ich krvácaniu. Vyčistí aj ťažko dostupné miesta, mostíky i korunky. Ak vás zaujíma, ako odstrániť zubný kameň z protézy, o slovo sa hlási práve tento pomocník. Jeho používanie je vhodné ako doplnok ku každodennej ústnej hygiene (napr. Oral-B Oxyjet MD20, Panasonic EW1611 a i.).

5. Škrabka na zubný kameň: ide o nástroj ukončený malým háčikom,vďaka ktorému je možné dostať sa aj pod nános zubného kameňa z medzizubných priestorov či z oblasti pozdĺž ďasien. Aj keď hovoríme o pomerne precíznom odstraňovaní, vyžaduje si nielen dlhší čas, ale najmä zručnosť. Práve preto odborníci neodporúčajú používať škrabku v domácom prostredí.

Profesionálne čistenie zubného kameňa

Ako odstrániť zubný kameň doma?

Najlepšou liečbou je prevencia. Profesionálne čistenie zubov je síce dôležité, ale stále je len doplnkom ku každodennej starostlivosti o ústnu hygienu. Tá by mala byť alfou omegou. Aj preto sú babské recepty na odstránenie zubného kameňa funkčné iba do tej miery, pokiaľ nehovoríme o niekoľkých vrstvách zubného povlaku.

Alternatívne tipy na odstránenie zubného kameňa:

 • Na zubný kameň orechy? Áno. Nechajte povariť orechové škrupiny 15 min., do vychladnutého odvaru namočte zubnú kefku a zuby umývajte 2 – 3x denne, pokiaľ nedocielite žiadaný efekt (cca 30 g/ 2 dcl).
 • Šupka z pomaranča (očistená od pesticídov) obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú zbaviť sa usadeného povlaku. Stačí ňou prechádzať po zuboch aspoň 3 minúty 2x denne. Ako „zubný píling“ funguje aj žuvanie a „premieľanie“ ľanových semiačok.
 • Kokosový olej je v podstate náhradou ústnej vody. Predchádza ochoreniu ďasien i tvorbe zubného kazu. Jeho chuť je však pre mnohých nepríjemná a preplachovanie časovo náročné (nejde ani tak o samotnú dĺžku trvania, ale o výdrž počas nej – olej nepretržite prelievate zo strany na stranu). Ak si trúfate, urobte tak nie úplne plnou polievkovou lyžicou v trvaní cca 10 – 15 min.
 • Morská soľ má antibakteriálne účinky a okrem zubného povlaku rieši viaceré problémy ústnej dutiny, napr. zápach úst, „bielenie zubov“ a i. Povrch navlhčenej zubnej kefky namočte do morskej soli a 2x v týždni ňou umyte zuby.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 19.02.2019
Hodnotenie článku:
(85%)

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen? Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen?

Ostrá, pulzujúca alebo tupá bolesť zuba či ešte horšie bolesť viacerých zubov je nepríjemná záležitosť, ktorá vie parádne skomplikovať život človeka.   Čo však robiť v prípade, keď...

Domáce testy na pohlavné choroby Domáce testy na pohlavné choroby

Testy na pohlavné choroby si pacient musí u lekára vyžiadať sám, sú cenovo drahé a na výsledok sa čaká aj niekoľko dní. Prostredníctvom domácich jednorázových testov na pohlavné choroby...

Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp

Jód je dôležitým prvkom – minerálom a predovšetkým dôležitou látkou, ktorú potrebuje náš organizmus pre svoje fungovanie. Aké má jód vlastnosti a funkcie? Ako doplniť v tele jód? Pomôžu...