Ako odstrániť bradavice na tvári, krku, ale aj nohe? Domácu liečbu ponúka lekáreň

Bradavice charakterizuje hrboľatý a drsný povrch kože, ktorý nemá len podobu guľovitého výstupku, ale tiež tvary ploché a atypické, ťahajúce sa na koži v rôznej šírke a dĺžke.

Veľká bradavica na prste

Aj keď sa bežne zamieňajú za kurie oká, na rozdiel od nich sú prenosné, a to kvôli vírusu HPV – Human papillomavirus. Bradavice vznikajú predovšetkým na rukách, na prstoch, okolo nechtov, na nohách, ale tiež na krku, tvári, chrbte alebo v oblasti genitálií. Ich odstránenie je realizovateľné niekoľkými metódami, či už v oblasti medicíny alebo prostredníctvom domácej liečby. Záleží však na tom, o aký druh bradavíc konkrétne ide a v akom štádiu vzniku sa nachádzajú.

Účinné produkty proti bradaviciam

Bradavice nielen na nohe a rukách - vznik a delenie

Jednotlivé druhy bradavíc sa líšia veľkosťou, tvarom, farbou a polohou. Vzniknúť môžu jednotlivo, ale aj v zhlukoch.

Prenášajú sa:

  • priamym kontaktom
  • prostredníctvom predmetov, ktoré boli kontaminované spomínaným vírusom

Jeho ideálnymi podmienkami na prežitie je teplé a vlhké prostredie, a teda bazény, sprchy, ale tiež oblečenie. Človek, ktorý je náchylný na tento druh kožnej nákazy má zvyčajne drobné poranenia, ranky či trhlinky na koži, zádery okolo nechtov alebo oslabenú imunitu. Bradavice sa pritom nemusia objaviť ihneď. Ich inkubačná doba od priameho vírusového prenosu môže byť aj niekoľko mesiacov.

Rozlišujeme: 

  • Obyčajné (pravé) bradavice sa najčastejšie nachádzajú na rukách u detí a dospelých do tridsať rokov. Tvrdý vyvýšený útvar sa postupne zväčšuje, no môže zmiznúť aj samovoľne, čo nie je v tomto prípade neobvyklé.
  • Plantárne bradavice sú druhom bradavíc objavujúcim sa prevažne na chodidlách. Aj preto sú často sprevádzané bolesťami, keďže chodením je na ne vyvíjaný pomerne silný tlak. Zo začiatku sú len malým výrastkom s hladkým povrchom. Ten však postupne rohovatie a napokon pripomína mozoľ.
  • Ploché bradavice majú okrúhly a plochý tvar svetloružovej farby, zvyčajne malej veľkosti. Tá je vykompenzovaná ich väčším množstvom, keďže sa môžu po tele rozniesť aj škriabaním.Nájdete ich najmä u detí, no nevyhýbajú sa ani dospelým osobám.
  • Genitálne bradavice postihujú prostredie pohlavných slizníc. Pôvodne malé útvary ružovkastej farby sa spájajú do väčších hlukov. K ich prenosu dochádza pohlavným stykom.
  • Nitkovité bradavice sa najčastejšie vyskytujú na tvári, v okolí očí a pier. Ich úzky a pretiahnutý tvar často spôsobuje odtrhnutie a následné krvácanie, vďaka ktorému dochádza k ďalšiemu rozširovaniu.

Bradavica na tvári pri nose

Bradavice na tvári, krku, chrbte aj v podpazuší

Buďte opatrní pri holení. To platí pre ženy aj mužov. Výskyt jednej bradavice na tvári totiž poškodením počas holenia môže spôsobiť jej roznesenie. Pozor! Nie je bradavica ako bradavica. Aj keď sa môže vyskytovať tiež na krku či v podpazuší, práve v týchto oblastiach sa zamieňajú s kožnými výrastkami, ktoré sa akoby držia na tenkej stopke.

Ide o tzv. fibrómy, ktoré vznikajú najmä s pribúdajúcim vekom. Okrem spomínaných miest sú prítomné aj na viečkach či pod prsiami. Hlavným rozdielom je, že nie sú infekčné.

Kožný výrastok - fibróm na koži

Liečba je účinná, bez návratnosti kožných výrastkov. Realizuje sa tzv. elektrokauguláciou. Stretnúť sa však môžete aj s domácim riešením v podobe podviazania fibrómu niťou, ktoré však predstavuje určité riziko.

Na bradavice existuje niekoľko účinných odstraňovacích metód

Bradavice môžu vzniknúť aj zaniknúť spontánne, no pravdou zostáva, že ich liečba si vyžaduje trpezlivosť. Účinnou liečebnou metódou na ich odstránenie je kryoterapia, ktorá funguje na princípe „vypálenia“ tekutým dusíkom. Aj laser je dobrý pomocník, no jeho nutnosťou sú opakované ošetrenia. Preto mnohí uprednostňujú chirurgické odstránenie bradavíc. Je potrebné poznamenať, že uvedené metódy môžu byť bolestivé, pričom nevylučujú ani návratnosť tohto vírusového kožného ochorenia.

3 najlepšie prípravky na odstránenie bradavíc

Alternatívou je kozmetika z lekárne. Overené účinky má roztok kyseliny salicylovej alebo mliečnej, ktorým sa potierajú postihnuté miesta. 

Lokálne prípravky sa odporúčajú aplikovať na zmäknuté bradavice, napríklad po kúpeli, kedy je zaručené ich lepšie vstrebanie. Denne by tak malo dôjsť k odlúčeniu vrstiev zrohovatenej kože bradavíc. 

Prípravky proti bradaviciam

Ak v priebehu mesiaca nevidíte žiadne zmeny k lepšiemu, poraďte sa s dermatológom a zvážte iný druh liečby. V každom prípade je základom úspechu podchytiť liečbu včas, a teda vtedy, keď bradavica začne vznikať. Inak je ich eliminovanie stále ťažšie a zároveň rozšírenie tohto kožného ochorenia na tele niekoľkonásobne pravdepodobnejšie.

Keďže ide o infekčné ochorenie, treba mať na pamäti aj určité hygienické opatrenia. K tým základným patrí používanie vlastného uteráku.

Prírodná liečba bradavíc

V boji proti bradaviciam môžeme siahnuť aj po prírodnej kozmetike s esenciálnymi olejmi a výťažkami bylín, ktoré pomáhajú riešiť rôzne kožné defekty. Pomôcť môže napríklad Lastovičník väčší, ktorý tak isto lieči aj kurie oká.

Z recenzií produktu:

Skúsenosti a recenzie Bradavicové mazanie Serafin

Babské rady, ako odstrániť bradavice domácou liečbou

Zhluk zrohovatených kožných buniek, zvyčajne s malými čiernymi bodkami sa dá liečiť aj prírodnou cestou. Než začnete na postihnuté miesta aplikovať tzv. babské recepty, uistite sa, či ide skutočne o bradavice. Ich podoba je totiž zameniteľná s ďalšími typmi kožných ochorení. K osvedčeným prostriedkom patrí napríklad citrónová kôra namočená v jablčnom octe. Priložte ju na bradavicu, prelepte náplasťou a nechajte pôsobiť celú noc. Počas dňa ju nechajte „dýchať“. Postupne by sa mala rozleptať a zmiznúť.

Citrónová kôra proti bradaviciam

Vytvoriť môžete i pastu z ricínového oleja a sódy bikarbóny. Nanášajte ju denne dvakrát a prelepte náplasťou. Rozdrvený cesnak priložený na bradavice a prekrytý obväzom na dvadsaťštyri hodín často dokáže zázraky. Poslednou babskou radou proti bradaviciam je banánová šupa, ktorú by ste previazanú obväzom mali nechať pôsobiť celú noc.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Otlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzaťOtlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzať

Zlá obuv vedie k vzniku bolestivých pľuzgierov alebo otlakov. Viete, ako nosiť topánky bez otlakov? A ako sa ich čo najrýchlejšie a najšetrnejšie zbaviť?

Tvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradkuTvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradku

Trápia vás vrásky v okolí úst, ovisnuté horné viečka či dvojitá brada? Pre mladistvý vzhľad nemusíte utekať hneď pod skalpel. Na spevnenie kontúr tváre i vyhladenie vrások vám pomôže...

Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?

S tetovaním sa nenesie len radosť, ale aj starostlivosť. O tetovanie sa musíte adekvátne starať a to okamžite od ukončenia práce tetovača, najlepšie až do konca života.