Ako urýchliť pomalé hojenie modrín? Pomôžu krémy, masti aj zubná pasta

Modriny každého z nás prenasledujú už od útleho detstva, kedy sú následkom pádov a iných úrazov spôsobených nemotornosťou. Mnohí ľudia sa im nevyhnú ani v dospelosti, pričom ich hojenie často trvá týždeň, pokojne i dva.

Veľká modrina na lakti

Poradíme vám, ako sa najrýchlejšie zbaviť modriny, prečo modriny vlastne vznikajú a ako im predchádzať. Odporučíme aj zopár babských receptov či voľnopredajných prípravkov z lekární.

Obľúbené produkty na modriny

Nie je modrina ako modrina

Modrinou nazývame sprievodný efekt pomliaždeniny, pri ktorom sa na postihnutom mieste vytvorí pod kožou škvrna modrej, fialovej, fialovočervenej či fialovožltej farby (v závislosti od štádia modriny). Táto škvrna je v podstate krvný hematóm, ktorý je následkom krvného výronu – ten vzniká v dôsledku prasknutia kožných a podkožných ciev. Pri drobných pomliaždeninách sú poranené iba najdrobnejšie cievky (kapiláry), no pri závažnejších úrazoch aj žily a tepny

Modriny najčastejšie vznikajú po úraze s tupým nárazom (modriny po páde, modrina na hornom viečku alebo tzv. „monokel“ po údere do oblasti oka), no časté sú aj modriny po operácií, po odberoch krvi alebo tzv. „cucfleky“. Na veľkosti nemusí až tak záležať, ani povrchová modrina s veľkou plochou nemusí predstavovať závažný stav.

Modrina na ruke

Pri silných tupých nárazoch, aké vznikajú vo vysokých rýchlostiach napr. pri športoch ako futbal či hokej, prípadne pri páde z bicykla či motocykla môže ale krvný výron zasiahnuť svalstvo až ku kosti. Veľký vnútorný výron krvi potom môže tlačiť na cievu v končatine, čím znemožní jej zásobovanie krvou. To môže viesť až k odumretiu končatiny. Ešte horšie sú výrony v oblasti hlavy, kedy krv môže tlačiť na mozog a ohroziť aj život postihnutého.

Ako sa krvný hematóm vstrebáva, modrina mení svoj farebný odtieň. Modrina sa môže pod kožou dokonca presúvať, pretože krvný hematóm klesá medzi svalmi a kožou vplyvom gravitácie do nižších polôh v tele. Ak si teda udriete napr. rameno, môže modrina klesnúť do ruky, ak sa udriete v oblasti sedacieho svalu, môže modrina klesnúť do stehna.

Kedy ísť s modrinou k lekárovi

Bežná modrina by sa mala vstrebať do cca 3 týždňov. Ak vám po údere začne noha, ruka či postihnuté miesto opúchať, mali by ste navštíviť lekára bez ohľadu na veľkosť modriny. To isté platí aj v prípade, že pri modrine vznikla aj väčšia odrenina alebo poranenie kože. Cez toto miesto totiž môžu do tela vnikať mikróby, čo celú situáciu ešte zhorší.

Závažnosť stavu, ktorý vašu modrinu vyvolal, sa môže líšiť podľa spôsobu, akým modrina vznikla, ale aj podľa miesta na tele, vášho zdravotného stavu a veku. Ohrození sú najmä ľudia s cievnymi problémami, zlou zrážanlivosťou krvi alebo s cukrovkou. Hojenie modrín spomaľujú aj lieky na riedenie krvi ako napr. warfarín, prípadne lieky proti bolesti – aspirín či ibuprofén.

Modrina na kolene po páde

Mladším ľuďom sa modriny hoja rýchlejšie, u starších ľudí sú zväčša výrazne viditeľné po dlhšiu dobu. Starnutím sa totiž koža stáva tenšou a viac priesvitnou.

K pomalšiemu hojeniu modrín prispieva aj nedostatok vitamínu B12, ktorý napomáha krvotvorbe, časté a intenzívne opaľovanie, ktoré poškodzuje kožu, a tiež poruchy pečene. Pečeň je okrem iného zodpovedná za tvorbu bielkovín napomáhajúcich zrážaniu krvi.

Lekára by ste mali vyhľadať aj v prípadoch, že modriny sa vám tvoria príliš ľahko, samy sa šíria, prípadne sa vám tvoria modriny bez zjavnej príčiny. Môže ísť o príznaky nejakého ochorenia.

Prvá pomoc pri modrinách

Ak nechcete, aby sa vám po úraze vytvorila veľká modrina, mali by ste aplikovať prvú pomoc čo najskôr.

V prvom rade by ste mali mierne obmedziť prítok krvi. To urobíte tak, že poranenú končatinu zdvihnete nad úroveň srdca. Znížiť prekrvenie pomôžu aj ľadové či studené obklady – prikladajte ich na postihnuté miesto na max. 10 min., po 20 min. môžete postup opakovať.

Modriny často vznikajú bez príčiny

Po 2 dňoch chladenia môžete, naopak, podporiť prekrvenie tak, že 3-krát denne po dobu 10 min. budete na postihnuté miesto prikladať nahriaty uterák alebo teplý obklad. Na druhý deň od úrazu si môžete začať modrinu niekoľkokrát denne jemne masírovať.

Babské rady na modriny a monokel:

  • Bylinna masť alebo obklad – pomáhajú masti a obklady z arniky horskej alebo hamamelu. Ešte lepšie účinkujú masti s prídavkom vitamínu K. Masť však nemôžete aplikovať do otvorených rán, ktoré by podráždila. Na modriny je účinný aj kostihoj a nechtík lekársky.
  • Ocot na modriny – chladný alebo teplý obklad (podľa času od úrazu) môžete skombinovať s octovým roztokom, ktorý vytvoríte zmiešaním octa s vodou v pomere 1:1. Octový obklad na modriny môžete prikladať niekoľkokrát denne.
  • Bylinné obklady – rovnako, ako ocot pomôžu aj obklady z materinej dúšky, skorocelu, pagaštanu konského, slezu či zo šťavy z koreňa čakanky.
  • Petržlenová vňať – rozmixujte ju alebo nadrobno nasekajte, zabaľte do gázy, priložte na modrinu a omotajte. Obklad meňte 3-krát denne.
  • Med – vstrebávanie modrín podporí aj potieranie medom v tenkej vrstve niekoľko dní po sebe.
  • Cibuľa na monokel – niektoré babské rady odporúčajú na monokel či modrinu priložiť aj plátky cibule. Dajte si ale pozor, aby sa vám cibuľa nedostala do otvoreného oka.

Top 3 prípravky na urýchlenie hojenia modrín


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Popraskaná a suchá pokožka (čo ju spôsobuje, ako sa jej vyvarovať)Popraskaná a suchá pokožka (čo ju spôsobuje, ako sa jej vyvarovať)

Viete spoznať, čo sa môže skrývať za suchou pokožkou a kedy je potrebné vyhľadať dermatológa? Pozreli sme sa, čo najčastejšie spôsobuje suchú pokožku.

Otlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzaťOtlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzať

Zlá obuv vedie k vzniku bolestivých pľuzgierov alebo otlakov. Viete, ako nosiť topánky bez otlakov? A ako sa ich čo najrýchlejšie a najšetrnejšie zbaviť?

Tvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradkuTvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradku

Trápia vás vrásky v okolí úst, ovisnuté horné viečka či dvojitá brada? Pre mladistvý vzhľad nemusíte utekať hneď pod skalpel. Na spevnenie kontúr tváre i vyhladenie vrások vám pomôže...