Ako vybrať bežecký pás na chudnutie či zlepšenie kondície? Recenzie chvália značku inSPORTline

Vraj neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený športovec. Ak ste si obľúbili beh ako špotovú aktivitu, možno nebudete úplne súhlasiť – hustý dážď alebo sneženie predsa len nie sú príjemné podmienky na túto činnosť.

Ako vybrať najlepší bežecký pás na chudnutie?

Na bežeckom páse však môžete bežať kedykoľvek. Či už máte beh ako voľnočasovú aktivitu alebo ho beriete vážnejšie, poradíme vám, podľa akých kritérií si ten správny model bežeckého pásu pre vás vybrať.

Najobľúbenejšie bežecké pásy na doma

Čo posilňuje bežecký pás

Beh – či už vonku alebo na páse má veľmi priaznivý vplyv na srdcovo-cievny systém, spaľovanie tukov a celkovú fyzickú kondíciu.

Okrem toho posilňuje svaly dolnej časti tela, t. j. stehenné svaly, sedacie svaly a lýtka ale buduje tiež silný stred tela a posilňuje svaly zodpovedné za jeho stabilitu.

Motorový alebo bezmotorový

Najlacnejším variantom sú bezmotorové bežecké pásy. Tie pri používaní ale kladú väčší odpor a musíte ich teda rozhýbať vlastnou silou. Ich odpor môžete nastaviť pomocou magnetického regulačného mechanizmu, preto sa taký model nazýva aj magnetický bežecký pás. Výhodou bezmotorových pásov je vyššia spoľahlivosť, nižšia hlučnosť a tiež nižšia cena.

Motorové pásy majú nastaviteľnú rýchlosť od stredne rýchlej chôdze až po intenzívny beh hraničiaci so šprintom. Obvykle je to rozsah 0 – 16 km/h. Výkon motora by mal byť tým vyšší, čím vyššia je vaša hmotnosť a tým vyšší, čím rýchlejšie chcete na páse behať.

Výkon sa uvádza v konských silách a označuje skratkou HP. Niektorí výrobcovia uvádzajú dve hodnoty – trvalý a krátkodobý maximálny výkon, častejšie ale v špecifikácii modelu nájdete iba jednu hodnotu, ktorá označuje maximálny výkon. Bežecké pásy obvykle disponujú výkonom 1– 6 HP, pričom pre domáce použitie je rozumným minimom výkon 2 HP.

Motorové, bezmotorové, profesionálne aj lacné bežecké pásy nájdete v ponuke eshopu insportline.sk!

Nosnosť bežeckého pásu a jeho vyťaženie

Bežne predávané modely unesú bežca s hmotnosťou 100 – 180 kg. Pri dimenzovaní nosnosti by ste mali vziať do úvahy nielen vašu váhu, ale tiež váhu ostatných členov rodiny, ktorí budú pás používať.

Dôležitá je nosnosť bežeckého pásu

Keďže beh je veľmi dynamickou aktivitou, pri ktorej dochádza k nárazom o zem, resp. plochu, po ktorej bežíte, je vhodné nosnosť pása predimenzovať o nejakých 20 – 30 %. Ak teda vážite 100 kg, siahnite po páse s nosnosťou 120 – 130 kg.

Bežné bežecké pásy na použitie v domácnosti sú dimenzované na použitie po dobu 2 hodín denne. Pri intenzívnejšej záťaži sa ich životnosť skracuje. Bežecké pásy pre profesionálne použitie napr. do fitness centier vydržia pracovať nepretržite po celý deň.

Bežecká plocha

Čím je väčšia, tým máte väčší rozsah pohybu a teda aj vyššiu istotu a pohodlie pri behu. Platí to pre šírku, no plocha by mala byť tým dlhšia, čím máte dlhšie nohy a čím rýchlejšie chcete bežať. Pri intenzívnom behu sa totiž vyšším ľuďom môže predĺžiť krok aj na 1,5 m.

Šírka pásov sa pohybuje v rozmedzí 40 – 56 cm a dĺžka v rozmedzí 1,15 – 1,5 m. Bežcom s priemernou výškou a priemerne dlhým krokom postačí pás s rozmermi 1,15 – 1,3 m × 40 – 46 cm. Vyšší bežci s veľmi dlhým krokom by mali siahnuť po pásoch s dĺžkou 1,3 – 1,5 m a šírkou 45 – 56 cm.

Šírka a dĺžka bežeckej plochy má výrazný vplyv aj na cenu bežeckého pásu, preto budete musieť pri výbere zvoliť vhodný kompromis. Ak je ale vaša telesná výška vyššia a nohy dlhšie, nemali by ste na dĺžke bežeckej plochy šetriť.

Väčšina modelov bežeckých pásov má nastaviteľný sklon bežeckej plochy. Na tých lacnejších sa nastavuje manuálne pred započatím cvičenia, takže musíte pred zmenou sklonu najprv zastaviť. Drahšie modely umožňujú nastavenie elektronicky počas behu. To vám umožní striedať zaťaženie, čo je dôležité pre intervalový tréning. Hodnoty sklonu sa pohybujú v rozmedzí 0 – 20 %.

Dobrý bežecký pás by mal mať aj kvalitné odpruženie. Pri behu totiž vaše telo čelí prudkým nárazom, ktoré vystavujú váš pohybový aparát niekoľkonásobne vyššiemu zaťaženiu, než akému čelí v pokoji. Ak vyberáte bežecký pás do bytu, dbajte taktiež o čo najkvalitnejšie odpruženie, také bežecké pásy sú totiž tichšie.

Dobre odpružený pás je k rámu priepevnený gumovými tlmiacimi blokmi, ktoré tlmia nárazy nôh oň a v konečnom dôsledku odľahčia váš pohybový aparát. Beh tak zaťaží vaše telo menej, než keby ste behali vonku. Najslabšie odpruženie majú pásy určené pre chôdzu, na nich radšej neskúšajte behať.

Náš tip na kvalitný bežecký pás

Ako sa ovláda bežiaci pás

Takmer každý bežecký pás je vybavený počítačom, ktorý sleduje parametre cvičenia a zobrazuje ich na displeji. Detailnosť poskytovaných informácií závisí od ceny bežiaceho pásu. Základnými parametrami sú rýchlosť, čas cvičenia a prejdená vzdialenosť. Drahšie modely dokážu sledovať aj váš pulz pomocou externého senzora či spálené kalórie.

Displej bežeckého pásu na chudnutie

Displej je umiestnený na prednej časti rámu spolu s ovládacími prvkami, pomocou ktorých si nastavíte rýchlosť či sklon. Pokročilejšie modely majú tiež prednastavené programy, resp. profily trás, ktoré dokážu automaticky meniť sklon i rýchlosť a tým aj vaše zaťaženie počas cvičenia.

Tie najluxusnejšie modely vám dokážu cvičenie spríjemniť napr. vstavaným prehrávačom hudby či ventilátorom, ktorý cás bude ovievať príjemným vánkom.

Skladovanie a údržba

Ak máte doma málo priestoru, oceníte model, ktorý sa dá sklopiť do vertikálnej polohy. V tom prípade ho viete uložiť aj do užšieho priestoru na výšku. Bežecké pásy sú väčšinou robustné a zaberajú v interiéri dosť miesta. Ak ho máte málo, ideálnym pre vás bude mini bežecký pás.

Zaťaženie behom vedie k opotrebovaniu bežeckej plochy, preto by ste sa o ňu mali starať. Pomôže vám s tým špeciálny olej na mazanie pásu, ktoré výrobca k zariadeniu pribaľuje, prípadne ho môžete kúpiť aj zvlášť podľa odporúčania výrobcu. Olej chráni povrch pásu pred popraskaním a povrchovým poškodením, v dôsledku ktorého by sa mohol po čase roztrhnúť.

Bežecký pás – cena

Bezmotorový bežiaci pás zoženiete už za cenu 150 eur, tieto modely sú však vhodné skôr na tréning chôdze.

Ceny pásov s motorom začínajú na sume 200 eur, avšak často majú slabý motor a max. rýchlosť do 12 km / h, čo môže byť pre niekoho málo. Ceny kvalitnejších modelov začínajú na úrovni 400 eur.

Najobľúbenejšie bežecké pásy na domaPublikované dňa: 25.01.2019
Hodnotenie článku:
(96.8%)

Komentáre

18/02/2019 15:34
JKB

mam doma bezecky pas insportline, pouzivam ho uz 3. rok a musim ho pochvalit - je kvalitny a nie su na nom vidiet ani znamky opotrebenia. tieto pasy nie su najlacnejsie, su vsak kvalitativne na urovni znamych (a ovela drahsich) zahranicnych znaciek. vyhodou je aj to, ze mate vyrobcu "po ruke" a mozete ho kontaktovat, celkom rychlo odpisuju aj na online chate. u mna top predajca pasov na slovensku, ak budem riesit ine sportove vybavenie, tak asi zas v insportline

13/03/2019 10:41
Maritn

My sme si na vianoce s manzelkou kupili jeden z top pasov na heureke - Klarfit Pacemaker X3 a sme s nim velmi velmi spokojni. Obaja sme rekreacni bezci, takze nase naroky nie su az take vysoke, preto si myslim ze tento pas je idealnou volbou na domace pouzitie. Je relativne tichy, velmi lahko sa obsluhuje, ma fajn funkcie, da sa lahko zlozit. Tento pas odporucam ludom, ktori si chcu zabehat aj v chladnejsich mesiacoch a do pasu nechcu investovat prilis vela penazi.

20/03/2019 09:36
julca

suhlas, aj my ho mame doma a je velmi dobry pre bezcov, ktori chcu trochu zabehat 2-3x tyzdenne v pohodli domova :)

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Yum yum protein – recenzia srvátkového proteínu na chudnutie Yum yum protein – recenzia srvátkového proteínu na chudnutie

Srvátkový proteín Yum Yum Whey je vďaka komplexu tráviacich enzýmov ľahko stráviteľný, čo zabezpečuje rýchle nasýtenie bez zaťaženia žalúdka. Proces chudnutia je efektívny, cesta ku...

Somatodrol recenzia – cena, dávkovanie, účinky, skúsenosti Somatodrol recenzia – cena, dávkovanie, účinky, skúsenosti

Poznáte ten pocit, keď ste telom aj duchom neustále v posilňovni a nebadáte výsledky. Bez kvalitných doplnkov výživy to nepôjde. Pomôže vám Somatodrol?

Konopný proteín aj na chudnutie. Najlepší má Kompava aj GymBeam? Konopný proteín aj na chudnutie. Najlepší má Kompava aj GymBeam?

BIO, vegetariánsky a vegánsky konopný proteín je skvelým zdrojom rastlinných bielkovín. Nehovoriac o priaznivých účinkoch konopných semiačok. O konopnom proteíne sa v článku dozviete...