Najlepší krém na opaľovanie? Recenzie a test poradia, ako vybrať

Všetkého veľa škodí a intenzívne opaľovanie na slnku nie je výnimkou. Viete, ako sa správne opaľovať tak, aby to na vašej koži nezanechalo nepríjemné následky?

Krém na opaľovanie

Poradíme vám, ako na to, ako si vybrať ten správny prípravok na opaľovanie pre váš typ pokožky a odporučíme vám 4 najlepšie prípravky na opaľovanie.

Obľúbené krémy na opaľovanie

Základom je ochranný faktor

Ochranný faktor je prvý a zároveň najdôležitejší parameter, ktorý nás pri výbere prípravku na opaľovanie zaujíma. Označuje sa aj skratkou SPF z anglického „sun protection factor“.

Hodnota SPF sa udáva číslom (najčastejšie dvojciferným) a vyjadruje účinnosť ochrany pred UVB žiarením. Dôležité však je, aby prípravok na opaľovanie poskytoval tiež ochranu pred UVA lúčmi.

Optimálnu úroveň SPF by ste mali voliť podľa fototypu vašej pokožky (pozri nasledujúci odstavec) a s prihliadnutím na situáciu, resp. miesto pobytu. Mnohí ľudia si uvedomujú, že u nás na Slovensku je intenzita slnečných lúčov slabšia a silnejší ochranný faktor by mali voliť pri pobyte pri mori v južnejších krajinách.

U nás stačí nízky ochranný faktor len pri pobyte v nížinách. Na horách dokáže byť slnko zradné, pretože intenzita slnečných lúčov so stúpajúcou nadmorskou výškou stúpa tiež. Pri lyžovaní je ešte silnejšia, pretože lúče sa odrážajú od veľkých bielych zasnežených plôch.

Pri výbere prípravku na opaľovanie je dôležitý ochranný faktor

Ochranný faktor v podstate predlžuje dobu, po ktorej pokožka zareaguje na intenzívne slnečné žiarenie sčervenaním. Napr., ak sa vaša pokožka spáli bez použitia prípravku na opaľovanie po 10 min., pri SPF 10 sa táto hodnota násobí desiatimi a vaša pokožka s týmto prípravkom sa spáli po 100 min. pobytu na slnku. SPF rozhodne nepreceňujte, pretože pokožka môže byť slnečným žiarením zasiahnutá už pred opaľovaním. V praxi preto výrobcovia odporúčajú počítať iba s 60 % hodnoty ochranného faktora.  

Pre alergikov, deti i ľudí s mastnou pokožkou

Osobitnou skupinou sú krémy na opaľovanie pre alergikov. Majú špeciálne zloženie, ktoré potláča prejavy alergie na slnko. Opaľovací krém pre deti má zasa často špeciálne zloženie, ktoré je šetrné k citlivej detskej pokožke.

Na trhu nájdete aj prípravky na rýchle opálenie. Obsahujú látky, ktoré aktivujú prirodzené pigmenty v pokožke, vďaka ktorým sa môžete opáliť až 2-krát rýchlejšie.

Špeciálny opaľovací krém na mastnú pleť zasa obsahuje látky, ktoré absorbujú kožný maz a zmatňujú pokožku. Lesklý efekt mastnej pleti s nimi jednoducho potlačíte.

Viete, aký ste fototyp?

Ľudia na celom svete majú 6 základných fototypov pokožky, pričom každý z nich reaguje na pobyt na slnku inak. My, Európania to máme o niečo jednoduchšie – náš kontinent pôvodne obývajú iba ľudia so 4 fototypmi pokožky.

Fototyp by mal byť vaším základným vodítkom pri výbere vhodného prípravku na opaľovanie. Fototypu by ste mali tiež prispôsobiť dĺžku vášho pobytu na slnku.

Aplikácia krému na opaľovanie na pokožku

  • Keltský typ (fototyp 1) – má nápadne svetlú pokožku s pehami, hrdzavé vlasy a modré oči. Jeho pokožka sa nikdy neopáli a nepigmentuje, vždy iba sčervenie. Týmto typom sú obdarené cca 2 % európskej populácie. Pokožka im poskytuje prirodzenú ochranu pred spálením v trvaní 10 – 15 min. a odporúčaný ochranný faktor pre nich je 20 – 25 na Slovensku, 30 – 40 pri mori.
  • Európan so svetlou pleťou (fototyp 2) – spoznáte ho podľa tmavšej pleti, riedkych pieh, blond vlasov a šedých, modrých či zelených očí. Jeho pokožka po opálení najskôr sčervenie a neskôr zhnedne. Poskytuje mu prirodzenú ochranu pred spálením po dobu 10 – 20 min. Ak máte tento typ pokožky, mali by ste používať prípravok na opaľovanie s ochranným faktorom 20 na Slovensku a 20 – 25 pri pobyte pri mori. Týchto ľudí je v Európe asi 12 %.
  • Európan s tmavou pleťou (fototyp 3) – jeho pleť je svetlohnedá a bez pieh. Má tmavohnedé vlasy a hnedé alebo sivé oči. Jeho pokožka sa pri opálení mierne začervená a potom rýchlo zhnedne. Prirodzená ochrana pokožky mu poskytuje imunitu pred spálením na cca 20 – 30 min. Ak ste sa v tomto popise našli, ste jedným zo 78 % Európanov s týmto typom pokožky. Pri opaľovaní na Slovensku vám postačí prípravok s ochranným faktorom 15, pri mori siahnite radšej po dvadsiatke.
  • Stredomorský typ (fototyp 4) – Je ich cca 8 % a spoznáte ich podľa hnedej či olivovej pleti, tmavých očí a tmavohnedých vlasov. Slnko ich opáli priamo do hneda, bez prechodného začervenania. Pokožka im poskytuje ochranu pred spálením po dobu 40 min. Ak máte tento typ pleti, mali by ste používať prípravok s ochranným faktorom 10 na Slovensku a 15 pri mori.

Okrem krému aj mlieko, sprej a olej

Kozmetika na opaľovanie môže mať viacero podôb. Vhodná konzistencia prípravku na opaľovanie závisí od situácie, kedy ho budete používať. Čo sa týka ochranného faktora, rovnaké číslo má vždy rovnaký význam pri každom druhu opaľovacieho prípravku – napr. krém na opaľovanie s ochranným faktorom 10 vám poskytne rovnakú ochranu ako olej na opaľovanie s ochranným faktorom 10.

Rozdiel je v jednoduchosti aplikácie a v odolnosti voči vonkajším vplyvom.

  • Krém na opaľovanie – je pomerne hutný, ťažšie sa rozotiera a na pokožke vám po ňom zostane hrubšia vrstva mastného filmu. Jeho aplikácia zaberie viac času – opaľovacie krémy sú teda vhodné na použitie pri odpočinkových aktivitách (pobyt pri vode, opaľovanie v záhrade a pod.), pri ktorých budete mať na jeho dôkladné rozotretie dostatok času.
  • Mlieko na opaľovanie – je redšie ako krém, jednoduchšie sa rozotiera a rýchlejšie sa vstrebáva. Neostáva po ňom na pokožke príliš hrubá vrstva, ako je to pri kréme na opaľovanie. Alternatívou k mlieku je gél na opaľovanie, ktorého konzistencia je niekde medzi krémom a mliekom. 
  • Olej na opaľovanie  – najčastejšie je číry, prípadne slabo zafarbený. Nanáša sa podobne ako mlieko, no je redší a príjemne hydratuje pokožku. Oleje na opaľovanie sa spravidla nevyrábajú s vysokými ochrannými faktormi.
  • Sprej na opaľovanie – ide v podstate o olej s rozprašovačom. Práve vďaka rozprašovaču ho nanesiete na všetky časti tela rovnomernejšie než bežný olej na opaľovanie a vyhráva taktiež v pomyselnej súťaži o rýchlosť aplikácie. Opaľovacie spreje po aplikácií už totiž spravidla nemusíte rozotierať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie opaľovacie krémy a oleje

Dobrý prípravok nestačí – viete, ako sa správne opaľovať?

Nerozumné opaľovanie v podobe niekoľkých hodín na slnku bez ochranného prípravku dokáže narobiť na vašej koži veľké škody. Nielenže tým urýchľujete jej starnutie, ale taktiež zvyšujete riziko vzniku melanómu.

Pri dodržaní niekoľkých zásad však môžete získať bronzovú pokožku aj bez týchto rizík.

V prvom rade, myslite na fototyp svojej pokožky. Ľudia s najbledšou pokožkou trpia na slnku najviac, a preto by mali používať prípravky s vysokým ochranným faktorom a nepreháňať to zbytočne s časom stráveným na priamom a intenzívnom slnku v lete.

Ochranný prípravok by ste mali aplikovať cca pol hodinu pred začiatkom opaľovania. Jedna aplikácia nestačí, ochranný film musíte obnovovať každé 2 – 3 h, prípadne po okúpaní (ak nepoužívate prípravok odolný voči vode).

Opaľovanie na slnku na pláži

Pri opaľovaní myslite aj na slnečné okuliare a pokrývku hlavy – jej ochranný faktor netromfne žiadny prípravok na opaľovanie. Nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim.

Čo sa týka detí, ich pokožka je na spálenie obzvlášť náchylná. Venujte im preto zvýšenú pozornosť, vyberajte pre ne špeciálne prípravky na opaľovanie pre deti, chráňte ich pomocou pokrývky hlavy a strážte čas ich pobytu na intenzívnom slnku.

Nezabúdajte ani na starostlivosť o pokožku po opaľovaní. Rozpálenú pokožku osprchujte, aby ste ju očistili od potu, slanej vody, piesku či chlórovanej vody (pri pobyte na kúpalisku). Nečistoty a odumreté bunky vám pomôže odstrániť jemný peelingový gél. Telo potom ošetrite krémom po opaľovaní – ten pokožku upokojí, zvlhčí a dodá jej elasticitu. Tieto krémy obsahujú látky D-panthenol a vitamín E, ktoré pomôžu pokožku zregenerovať (panthenol sa nachádza aj v niektorých prípravkoch na opaľovanie). V niektorých nájdete aj beta-karotén, ktorý predĺži bronzový vzhľad vašej pokožky po opálení.

Top prípravky na opaľovanie

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

04/06/2019 14:44
Dáša

V článku nespomínate opaľovacie maslo, ja s ním mám veľmi dobré skúsenosoti. Skvelo vonia, rýchlo sa rozotiera a aj sa s ním pekne opálim. Je odolné voči vode, čiže sa nemusím natierať zakaždým po kúpaní.

04/06/2019 14:49
Renča

Mne sa osvedčila značka Daylong. Mám svetlú pokožku a odkedy ho používam, ani raz som sa nespálila. Je vodoodolný a drží po jednom nanesení pri kupaní v sladkej aj slanej vode. Pokožka nie je po natretí mastná, opaľovacie mlieko sa výborne rozotiera, čiže stačí malé množstvo na jedno natretie.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Popraskaná a suchá pokožka (čo ju spôsobuje, ako sa jej vyvarovať)Popraskaná a suchá pokožka (čo ju spôsobuje, ako sa jej vyvarovať)

Viete spoznať, čo sa môže skrývať za suchou pokožkou a kedy je potrebné vyhľadať dermatológa? Pozreli sme sa, čo najčastejšie spôsobuje suchú pokožku.

Otlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzaťOtlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzať

Zlá obuv vedie k vzniku bolestivých pľuzgierov alebo otlakov. Viete, ako nosiť topánky bez otlakov? A ako sa ich čo najrýchlejšie a najšetrnejšie zbaviť?

Tvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradkuTvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradku

Trápia vás vrásky v okolí úst, ovisnuté horné viečka či dvojitá brada? Pre mladistvý vzhľad nemusíte utekať hneď pod skalpel. Na spevnenie kontúr tváre i vyhladenie vrások vám pomôže...