Ako dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečba

Kýchanie, kašeľ, svrbenie očí – aj toto sú príznaky, ktoré dobre poznajú milióny ľudí trpiaci alergickou nádchou. Zdanlivo neškodné ochorenie vie však pacienta poriadne potrápiť, znepríjemniť mu každodenné fungovanie až znížiť kvalitu života.

Alergická nádcha dokáže poriadne potrápiť. Aké sú jej príznaky?

V tomto článku sa pozrieme na to, čo je to alergická nádcha, ako sa prejavuje a aké sú možnosti liečby.

Prvá pomoc pri alergickej nádche

Čo je to alergická nádcha

Alergická nádcha, nazývaná aj senná nádcha, je zápalové ochorenie vznikajúce ako reakcia tela na alergény vo vzduchu. Tie sa do ľudského tela dostanú vdychovaním cez nos alebo ústa a spôsobujú podráždenie nosa, úst, hrdla a očí, ktoré sa prejavujú ako kýchanie, upchatý nos či svrbenie očí. Alergická nádcha nie je nákazlivé ochorenie, no trpí ním zhruba 15 až 20 % populácie. Toto ochorenie sa vyskytuje najčastejšie na prelome jari a leta, kedy je vo vzduchu veľa peľov, no pacienta môže potrápiť kedykoľvek, keď je vystavený alergénom, napr. prachu v domácnosti či srsti psa alebo mačky.

Príznaky alergickej nádchy

Príznaky alergickej nádchy sa môžu objaviť buď sezónne, alebo kedykoľvek počas roka v závislosti od toho, aké alergény u vás spúšťajú nádchu. Symptómy sú veľmi podobné bežnej alergickej reakcii a prejavia sa hneď po vystavení sa alergénu. Ide predovšetkým o nasledovné prejavy:

 • kýchanie,
 • kašeľ a dýchavičnosť,
 • upchatý nos a opuch slizníc,
 • výtok z nosa,
 • šteklenie v hrdle a bolesť hrdla,
 • podráždené červené oči, slzenie, svrbenie a opuch,
 • tlak v ušiach,
 • svrbenie pokožky a ekzém,
 • bolesť hlavy,
 • únava a vyčerpanie,
 • zhoršený spánok.

Niektorí pacienti nezažívajú príznaky okamžite, ale až po dlhšom alebo väčšom vystavení sa alergénu. Príznaky ako únava, bolesti hlavy a nespavosť sú taktiež spojené s dlhším vystavovaním sa alergénom, ktoré takto vplývajú aj na celkovú kvalitu života.

Najčastejšie alergény

Ak trpíte alergickou nádchou, je dobré poznať, čo vám spôsobuje problémy. Ak odhalíte svoje alergény, budete sa im vedieť efektívnejšie vyhnúť, vďaka čomu si aj lepšie poradíte s príznakmi. Alergickú nádchu najčastejšie spôsobujú:

 • pele,
 • trávy,
 • prach,
 • roztoče,
 • pleseň,
 • zvieracia srsť (lupiny),
 • zvieracie sliny a moč.

Okrem alergénov si treba dávať pozor aj na rizikové faktory, teda vplyvy, ktoré môžu prejavy alergickej nádchy zhoršiť. Ide predovšetkým o zmeny teplôt a vlhkosti prostredia. Nepríjemný môže byť aj vietor, klimatizácia a prievan. Pacienti bývajú citliví na pachy a vône, cigaretový dym, parfumy a osviežovače. Dýchacie cesty môže podráždiť aj kozmetika alebo niektoré chemické látky.

Najčastejšie sú dôvodom alergickej nádchy pele, prach a zvieracia srsť

Alergická vs. nealergická nádcha

Okrem alergickej nádchy poznáme aj celoročnú nealergickú nádchu. V prejavoch sú si podobné, avšak sú medzi nimi rozdiely. Pri alergickej nádche telo reaguje na alergény vtedy, keď sa vyskytnú, napr. ako sezónna nádcha v období zvýšeného výskytu peľov alebo kedykoľvek počas roka pri kontakte s alergénmi (napr. prachom, srsťou zvierat). Pri celoročnej nádche sa symptómy môžu vyskytnúť kedykoľvek počas roka a nemusia byť spojené s alergénmi. Často trvajú dlhšie než 4 týždne a opakujú sa pravidelne.

Ako sa diagnostikuje

Ak máte podozrenie, že trpíte alergickou nádchou, navštívte svojho lekára. Ten vás na základe anamnézy a vyšetrenia odporučí na kožný alergénový test. Ide o najrozšírenejšiu metódu zisťovania alergie a prebieha za pomoci ihličiek a kvapalných látok. Alergénový roztok sa nanesie na predlaktie a malou ihličkou sa urobí vpich, aby sa látka dostala cez pokožku do tela. Po vpichu je potrebné 20 minút počkať a následne zhodnotiť výsledky. Ak v mieste vpichu vznikol alergický prejav (opuch, začervenanie), pacient je na danú látku alergický. Testuje sa niekoľko rôznych látok, čím sa zistí alergia na rôzne pele, prach, roztoče, srsť mačiek a psov a podobne.

Pokiaľ vám kožný alergický test vyjde negatívny, no pravidelne pociťujete symptómy nádchy, môže ísť o nealergickú chronickú nádchu. Tá sa diagnostikuje na základe ďalších vyšetrení, ako rinoskopia či röntgen prínosových dutín. Okrem kožného alergénového testu sa používa aj vyšetrenie krvi, na základe ktorého možno zistiť protilátky v organizme ako reakciu na určitý alergén.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie nádcha

Liečba

Liečbu alergickej nádchy nasadzuje lekár na základe príznakov a ich závažnosti. Môže pritom ísť o kombináciu niekoľkých liečiv alebo len o lokálne liečivá podľa potreby. Pri nádche sa používajú predovšetkým spreje do nosa, dekongestíva v tabletkovej forme, antihistaminiká, ale aj kortikosteroidy či imunoterapia.

 • Antihistaminiká – Používajú sa na zmiernenie alergických prejavov tým, že zamedzia tvorbe histamínu. Môžu byť orálne v tabletkovej forme alebo lokálne v podobe spreja do nosa, pričom lokálne účinkujú rýchlejšie, no krátkodobejšie. Dostupné sú na lekársky predpis, ale aj v lekárni na voľný predaj.
 • Dekongestíva – Pod týmto názvom sa ukrývajú liečivá, ktorá uvoľňujú upchatý nos a tlak v prínosových dutinách. Najznámejšie dekongestíva sú nosové spreje, ktoré poznáme z lekární na voľný predaj. Väčšina je však návyková a nesmie sa používať dlhšie ako týždeň. Jestvujú aj dekongestíva v tabletkovej podobe, ktoré sa taktiež dajú zakúpiť bez predpisu. Pokiaľ však máte dlhodobé problémy, nespoliehajte sa len na voľnopredajné lieky, ale obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám môže predpísať účinnejšie dekongestíva, ktoré je možno užívať aj dlhodobo.
 • Kortikosteroidné nosové spreje – Používajú sa pri chronickej nádche, keďže bežné nosové spreje nemožno užívať dlhodobo. Kortikosteroidné spreje znižujú opuch nosovej sliznice, čím znižujú pocit upchatého nosa. Nevýhodou je, že je potrebné brať ich niekoľko dní, kým začnú naozaj účinkovať. Môžete ich však brať podľa potreby aj dlhšie obdobie.
 • Očné kvapky – Ak vaša alergická nádcha ovplyvňuje aj oči a pociťujete podráždenie, siahnuť môžete po očných kvapkách. Z krátkodobého hľadiska možno nájsť voľnopredajné očné kvapky v lekárni, no v prípade dlhodobých problémov sa poraďte so svojím lekárom.
 • Imunoterapia – Imunoterapia sa odporúča ľuďom s vážnejšími prejavmi alergickej nádchy, ktorým bežná liečba neúčinkuje dostatočne efektívne. Pri imunoterapii ide o dlhší liečebný proces, kedy sa telo v malých dávkach vystavuje alergénom, aby si vybudovalo lepšiu odolnosť a vedelo sa pred nimi viac brániť.

Tipy k pomocnej liečbe

Okrem medikamentóznej liečby si môžete pomôcť aj zmenou životného štýlu a babskými radami, ktoré môžu vašu liečbu dopĺňať, nie nahrádzať.

 • Počas peľovej sezóny majte okná zatvorené a vetrajte skôr skoro ráno alebo neskoro večer, kedy je alergénov v ovzduší menej. Na ochladenie priestoru používajte radšej klimatizáciu, ale dávajte si pozor na jej pravidelné čistenie, aby ste necirkulovali alergény po miestnosti.
 • Pri pobyte vonku sa rukami nedotýkajte tváre, keďže takto by ste si mohli alergény zaviesť priamo do okolia nosa a úst. Po príchode domov si ruky vždy dôkladne umyte a prezlečte si oblečenie.
 • Znižujte alergény v domácnosti častým upratovaním, praním oblečenia (hlavne po návrate zvonku) a posteľnej bielizne. Snažte sa udržať aspoň spálňu ukážkovo čistú a nevpúšťajte do nej domáce zvieratá.
 • Používajte HEPA filtre vo vysávači alebo filtráciu vzduchu. Vlhkosť vzduchu udržiavajte na úrovni 40 – 50 %. Použite zvlhčovač vzduchu alebo odvlhčovač podľa potreby.
 • Používajte nosovú kanvičku alebo nosové spreje s morskou vodou, ktoré sa používajú na výplach nosa, čím sa zníži množstvo alergénov na nosovej sliznici. Sliznica sa tak očistí a hydratuje, čím bude v lepšej kondícii.
 • Ak fajčíte, prestaňte, keďže fajčenie môže alergické prejavy výrazne zhoršiť.

Prvá pomoc pri alergickej nádche

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.

Glykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexomGlykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexom

Glykemický index je nástroj, ktorý sa často používa na podporu lepšej regulácie hladiny cukru v krvi. Môže pomôcť zvýšiť povedomie o tom, čo si dávate na tanier.