Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Tento všestranný liek používali naši starí rodičia, rodičia a teraz aj my. Vďaka svojmu širokému spektru využitia a spoľahlivým účinkom získal tento rastlinný lieh obrovskú popularitu.

Alpa je dostupná vo forme bylinného roztoku, krému či gélu

Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v tejto recenzii.

Obľúbená Alpa ako bylinný roztok, gél a krém

Alpa Francovka – rokmi overený všeliek

Alpa je v našich končinách taká známa, že ju snáď nijako špeciálne ani netreba predstavovať. Vedeli ste však, že Alpa má už vyše 100 rokov? Na trh prišla v roku 1913 s ochrannou známkou Alpa. Jej história však siaha o niečo hlbšie, do čias Napoleóna. Traduje sa, že keď v roku 1805 opúšťali Napoleonovi vojaci Viedeň, nezanechávali za sebou len spúšť, ale aj sudy s likérom z bylín s výraznou arómou. Viedenčanom zvyknutým na vínko tieto elixíry nijako zvlášť nechutili, no čoskoro objavili ich liečivé účinky, keď si nimi začali potierať pokožku. A tak začala ich vlastná výroba rastlinných likérov, ktoré nazvali Francovka.

Jedinečnosť Alpy je určite v tom, že svoju Francovku dodnes vyrába podľa tradičnej receptúry. Originál Francovka má základ v alkoholickom roztoku éterických olejov, siliciach, vonných látkach a prírodnom mentole. Alpa si zakladá na vysokej kvalite a uspokojovaní vysokých nárokov dnešných spotrebiteľov. Okrem originálu Alpy Francovky prináša táto značka aj rôzne masážne krémy, bylinné varianty, vlasovú a pleťovú kozmetiku, detskú kozmetiku, kozmetiku určenú mužom, športovcom, prípravky ústnej hygieny, repelenty, opaľovacie prípravky a poteší aj darčekovými setmi.

Zloženie

 • 60 % etanol – je alkohol, bezfarebná horľavá kvapalina, ktorá má povzbudivé účinky pre nervový systém; používa sa na výrobu alkoholu, v medicíne na výrobu dezinfekcií, tinktúr, ale aj výrobu voňaviek a čistiacich prostriedkov
 • mentol – uvoľňuje svalové napätie a kŕče, pôsobí ako mierne lokálne anestetikum, zmierňuje príznaky nádchy, chrípky a respiračných problémov, pomáha aj pri kožných ochoreniach, mierni svrbenie a zápal
 • etylacetát – organická zlúčenina je charakteristická sladkým zápachom, používa sa ako rozpúšťadlo, ale aj na dekofeinizáciu kávy a čaju
 • etylformiát – ide o bezfarebnú horľavú kvapalinu, látka je známa charakteristickou rumovou arómou, používa sa na výrobu tuzemského rumu, na výrobu rozpúšťadiel, tlmí nervovú sústavu
 • cinnamal ­– žltá olejová tekutina má sladkú, korenistú vôňu, je rozpustná v etanole, má antibakteriálne a antimikrobiálne účinky, používa sa na hubenie plesní
 • eugenol – bezfarebná olejovitá tekutina je extrahovaná z esenciálnych olejov, má príjemnú korenistú vôňu, používa sa do parfumov, ako lokálne antiseptikum a anestetikum
 • voda
 • parfum

Účinky a použitie

Rastlinný likér má v domácnosti široké spektrum účinkov a v domácej lekárničke nesmie chýbať. Alpa Francovka je známa svojimi priaznivými účinkami pri rôznych druhoch bolestí, stačí ju natrieť a vmasírovať na boľavé miesto alebo priložiť ako obklad:

 • bolesti spojené s reumou, bolesti kĺbov a svalov
 • bolesti hlavy, migrény – vmasírovať do spánkov
 • bolesti zubov – vatový obklad

Alpa Francovka – účinky na zdravie

Alpa pomáha aj pri sezónnych a respiračných ochoreniach:

 • kloktanie pri bolesti hrdla – zopár kvapiek Alpy sa zriedi v pohári vody
 • inhalácia éterických olejov z Alpy pri nachladení, chrípke a problémoch s dýchaním

Liehový roztok je účinný aj pri únave a záťaži:

 • únava po náročnom dni
 • fyzicky ťažká práca
 • športový výkon
 • namáhané svalstvo
 • únava pri šoférovaní

Alpa je vďačným pomocníkom aj pri rôznych úrazoch:

 • výrony
 • narazeniny
 • vyvrtnutia
 • dezinfekcia rán a oderov
 • obklady

Alpu využijete aj pri relaxácii a hygiene:

 • reflexné masáže
 • osviežujúci kúpeľ
 • ústna voda a výplachy ústnej dutiny (pri infekciách úst, zápaloch, paradentóze, krvácaní ďasien, vytrhnutí zuba alebo na osvieženie dychu)
 • voda po holení
 • očistenie pleti – po zriedení alebo vmiešaní do krému
 • kúpeľ nôh pri nadmernom potení

Vyberáme z nášho katalógu

Ako ešte možno Alpu využiť?

Alpu je možno využiť aj na rôzne ďalšie účely v domácnosti. Staré mamy ju bohato využívali pri upratovaní. Alpa ako lieh sa zriedila s vodou a používala na čistenie a leštenie rôznych povrchov v domácnosti, skla, okien a zrkadiel namiesto Okeny, umývadiel a batérií a prakticky čohokoľvek. Veľmi známe je aj využitie Alpy ako repelent proti dotieravému hmyzu. Receptov je niekoľko – v Alpe môžete lúhovať klinčeky, citrónovú kôru alebo šťavu, bylinky ako rozmarín či levanduľu a primiešať éterické oleje. Roztok sa lúhuje aspoň 48 hodín a dá sa použiť v rozprašovači. Alpa má však aj svoje vlastné repelentné spreje (aj pre deti), repelentný gél a gél po bodnutí hmyzom.

Využiť Alpu môžete aj pri probléme s potením nôh. Kúpeľ pre nohy si pripravíte zriedením niekoľkých kvapiek Alpy s vodou, čo vás určite zbaví nepríjemného zápachu. Alpu možno na nohy aj natierať pri stvrdnutej koži, ktorú dobre zjemní, ak si Alpu primiešate do krému. Pri potení nôh ešte zostaneme – Alpu môžete nechať pôsobiť aj v topánkach, pretože dokáže pohltiť a eliminovať pach potu. Navyše nezmäkčuje len kožu nôh, ale pomôže aj pri tlačiacich topánkach so stvrdnutou kožou. Stačí potrieť Alpou a nechať na pár minút pôsobiť.

Alpa Francovka, masážný gél a konopný balzam

Alpa sa dá využiť aj ako osviežovač alebo voňavka. Stačí ju povariť s citrónovou kôrou, klinčekmi alebo esenciálnymi olejmi podľa vášho výberu. V rozprašovači ju môžete aplikovať napríklad v aute alebo v interiéri tam, kde sa fajčí. Alpa priestor nielen prevonia, ale zbaví aj nepríjemného cigaretového zápachu. A keďže Alpa obsahuje 60 % alkohol, v týchto dňoch sa začala využívať aj na dezinfekciu, napríklad dezinfekciu mobilu, kľúčov a povrchov po príchode domov, alebo na výrobu dezinfekčných gélov na ruky. 60 % etanol je totiž dostatočne silný dezinfekčný prostriedok na to, aby zahubil nielen baktérie a mikroorganizmy, ale aj obávaný koronavírus Covid-2019.

Cena

Alpa Francovka je okrem svojej kvality a spoľahlivého účinku známa aj veľmi priaznivou cenou. Dá sa zakúpiť v kamenných a internetových lekárňach aj drogériách. Stredne veľké 160 ml balenie Alpy sa pohybuje v cenovom rozmedzí od 1,70 do 3,60 eura. Na výber však máte aj menšie 30 ml balenie a pre skalných užívateľov je tu veľké 1 l balenie. Bylinný liehový roztok nie je viazaný na lekársky predpis, a preto je voľnopredajný.

Skúsenosti

Alpa je rokmi overená klasika, ktorá si za tie desaťročia pôsobenia na slovenskom, českom, ale i zahraničnom trhu získala nemalé množstvo priaznivcov. Ľudia v každom veku ju využívajú na rôznorodé účely, chvália si rýchly nástup účinku, spoľahlivosť, jej nízku cenu oproti iným masážnym krémom, krémom proti bolesti a iným prípravkom. Užívatelia sa k Alpe radi vracajú, mnohí ju používajú dlhodobo a na jej účinky nedajú dopustiť.

Ľudia využívajú Alpu skutočne na všeličo. Užívateľka s boľavými kĺbmi a svalmi si pochvaľuje, ako Alpa tíši bolesť aj potom, ako už vyskúšala kadejaké drahé masti z lekárne, ktoré nezabrali. Tiež si spomína na to, ako u nich doma v lekárničke nikdy nechýbala a ako pomohla jej matke so zlomenou rukou po zložení sadry. Nie je jediná, ktorá si tieto účinky pochvaľuje – spoľahlivé tlmenie bolesti spomenuli viacerí užívatelia.

Recenzie a skúsenosti s bylinkovým liehovým roztokom Alpa Francovka

Produkt si pochvaľovali aj športovci a ľudia s ťažkou manuálnou prácou. Alpa im totiž priniesla úľavu a osvieženie po namáhavom dni a uvoľnila bolesť stuhnutých svalov. Niekoľko užívateliek si pochvaľuje aj jej účinok pri bolesti hlavy a migréne. Pomáha im natrieť si Alpu na spánky a bolesť hlavy sa stratí či zmierni. Medzi užívateľmi Alpy sa našli aj kreatívci, ktorí si z nej vyrábajú aj iné prípravky, napríklad na čistenie alebo prírodný repelent proti komárom a kliešťom. Bylinkári si zas Alpu nevedia vynachváliť pri výrobe rôznych bylinných tinktúr.

Záverečné zhodnotenie

Alpa Francovka je rokmi overený všeliek, na ktorý si zvyklo už niekoľko generácii. Všestrannosť využitia, rýchly nástup účinku, možnosť dlhodobého užívania a prijateľná cena – to sú hlavné výhody Alpy, vďaka ktorým si získala toľko fanúšikov. Alpa do domácich lekárničiek jednoducho patrí ako základná výbava. Možno ju totiž použiť na tíšenie bolesti, pri respiračných ochoreniach, na úľavu od únavy, regeneráciu svalstva, masáže a dokonca aj na čistenie a rôzne ďalšie účely, stačí byť kreatívny.

Variácie produktu

Alpu si môžete kúpiť vo forme masážneho krému či gélu, vo forme bylinkového roztoku s obsahom mentolu a výťažku z ihličia. Každý z produktov tejto značky má pochvalné recenzie.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?

Pôst nie je dobre známym pojmom len medzi veriacimi. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. Aké sú plusy a mínusy postenia sa?

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...