Koronavírus COVID-19: príznaky, prejavy, liečba, aktuality

Čína hlási desiatky mŕtvych a tisícky nakazených. Počet obetí aj nakazených bude pravdepodobne stúpať. Reč je o novom, vysoko nákazlivom víruse s príznakmi zápalu pľúc, ktorý sa medzičasom rozšíril už aj do Európy, Severnej Ameriky a Austrálie.

Koronavírus z Číny - prenos, príznaky, liečba

Čo je koronavírus, aké má príznaky a dá sa proti nemu účinne brániť? Vyskytol sa už aj na Slovensku?

Čo je koronavírus

Keď hovoríme o súčasnej epidémii koronavírusu, hovoríme vlastne o víruse s názvom 2019-nCoV. Koronavírusy tvoria totiž skupinu vírusov z čeľade Coronaviridae, ktoré spôsobujú u niektorých ľudí príznaky podobné nádche, u iných omnoho závažnejšie postihnutie dýchacích ciest. Do tejto čeľade vírusov patria vírusy, ktoré sú patogénne najmä pre zvieratá, no koronavírusy sa môžu vyvíjať a predstavovať nové hrozby.

Ku koronavírusom paria aj niekdajšie epidémie MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrom) pôvodne zo Saudskej Arábie, ktorý vypukol v roku 2012 s úmrtnosťou 10 % a SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) z Ázie, ktorý vypukol v roku 2002 a mal podobnú úmrtnosť – 10 %. Podobne ako pri MERS-CoV a SARS, inkubačná doba koronavírusu je 2 – 14 dní, no symptómy sa môžu prejaviť dokonca až do 14 dní.

Kde a ako epidémia vypukla

Za zdroj nákazy koronavírusov sa považuje trhovisko s morskými plodmi a živými zvieratami v Čínskom meste Wuhan. Epidémia vypukla v decembri, pravdepodobne medzi 12. a 29. decembrom a aj keď zdroj nákazy nie je doposiaľ potvrdený, nezávislé štúdie označili za pôvodcov vírusu hadov a netopierov – zvieratá predávané na trhu. Vírus sa zo zvierat na ľudí šíril jednoducho kontaktom, v ľudskom tele koronavírus zmutoval a takto bol roznášaný ďalej z človeka na človeka, až prepukol do epidémie.

Ako sa prenáša

Koronavírus sa prenáša z človeka na človeka a šíri sa pomerne rýchlo. Prenos je možný:

 • zo vzduchu, ak nakazený kašle a kýcha
 • z kontaktu s nakazeným pri dotyku
 • z vecí – ak sa vírus nachádza na povrchu objektu, ktorý chytíme a následne si ruku priložíme k ústam alebo k nosu
 • fekáliami, no nákaza je málo pravdepodobná

Jeden nakazený jedinec dokáže v krátkom čase nakaziť stovky ľudí – už len tým, že na nachádza v dave ľudí, kde kašle, rukami sa chytá sedadla v lietadle či autobuse alebo si v obchode prezerá tovar, ktorý vráti naspäť.

Koronavírus - rizikové skupiny, symptómy, prenos

Ako rýchlo sa koronavírus šíri

Koronavírus sa síce objavil v Čínskom Wuhane, no mesiac po objavení prvých nakazených je už vírus rozšírený nielen v okolitých krajinách, ale aj na ďalších kontinentoch. Keďže prvé príznaky ochorenia sa podobajú obyčajnej nádche alebo chrípke, a tie sa v tomto ročnom období na severnej pologuli bežne objavujú, je ťažké spoznať nakazeného a ani on sám v prvých dňoch nemusí tušiť, že sa jedná práve o koronavírus. Preto a pre ľahký a rýchly prenos z človeka na človeka sa koronavírus šíri veľmi rýchlo.

K 27. januáru 2020 stúpol v Číne počet obetí na 80 a počet nakazených na 2300. Odborníci však varujú, že tieto čísla sú pravdepodobne vyššie, než chcú čínske úrady pripustiť, a odhadujú, že v 11-miliónovom meste Wuhan je nakazených aspoň 4000 ľudí. Vírus už zaznamenali na Tajvane, v Južnej Kórei, Vietname, Japonsku, Thajsku, Nepále, no nakazení sa objavili aj v USA, Austrálii a v Európe, konkrétne vo Francúzsku. Letická po celom svete preto zavádzajú prísne kontroly zdravotného stavu najmä pre lietadla z Číny. Najväčšie riziko nakazenia majú ľudia nachádzajúci sa v oblastiach, kde epidémia prepukla, lekári, zdravotné sestry a personál a cestujúci.

Príznaky koronavírusu

Príznaky koronavírusu sa podobajú príznakom bežných ochorení dýchacích ciest, neskôr zápalu pľúc, preto je zo začiatku ťažko rozpoznať, že ide práve o tento vírus.

 • bolesť hrdla
 • kašeľ
 • horúčka
 • výtok z nosa
 • kýchanie
 • pocit slabosti
 • bolesť hlavy
 • závraty
 • bolesť kĺbov
 • sťažené dýchanie

Dá sa nakazenie koronavírusom vyliečiť?

Na liečbu koronavírusu (zatiaľ) nejestvuje žiadna liečba ani vakcína. Čína ale už zaznamenala pacientov, ktorí sa z koronavírusu vyliečili – k dnešnému dňu je to 38 osôb, ktoré toto ochorenie prekonali. Liečba pozostáva skôr z tlmenia príznakov a podobných opatrení, ako pri vírusových ochoreniach. Pacient je teda pod dohľadom lekárov a dodržiava nasledujúce opatrenia:

 • pacient leží a odpočíva
 • pije dostatok tekutín
 • užíva lieky na zmiernenie kašľu, opuchu a bolesti hrdla, zníženie horúčky a podobne
 • používa zvlhčovač vzduchu
 • horúcou sprchou alebo kúpeľom zmierňuje príznaky
 • v niektorých prípadoch je potrebné nasadiť antibiotiká a prístroje, ktoré pomôžu pacientovi dýchať

Zdravý človek by sa mal pri dodržiavaní spomenutých opatrení vyliečiť po niekoľkých dňoch sám. Ohrození sú však starší ľudia a ľudia s chronickými ochoreniami, pre ktorých môže byť nakazenie smrteľné.

Ako sa dá brániť pred šírením nákazy

 • vyhnite sa cestovaniu do miest, v ktorých už epidémia prepukla alebo sa vyskytli nakazení
 • pri cestovaní dodržiavajte prísne hygienické zásady a noste rúšku zakrývajúcu nos a ústa (trieda filtrácie FFP3)
 • často si mydlom umývajte ruky alebo používajte antibakteriálny krém s obsahom alkoholu
 • veci a predmety, ktoré používajú aj iní ľudia, dezinfikujte
 • dbajte na hygienu potravín
 • pri cestovaní si rukami nepretierajte nos, ústa a oči
 • vyhnite sa kontaktu s ľuďmi, ktorí vykazujú známky nákazy (najmä kašeľ)
 • pri kašľaní či kýchaní si ústa zakryte hygienickou vreckovkou
 • ak ste chorí, zostaňte doma v izolácii, aby ste nešírili nákazu ďalej
 • pri podozrení na nákazu koronavírusom vyhľadajte bezodkladne lekársku pomoc

Ako to vyzerá vo Wuhane

Situácia vo Wuhane je vážna, tisícky nakazených ľudí je hospitalizovaných, počet úmrtí pribúda, Čína kvôli nedostatočným kapacitám stavia nové nemocnice, no vírus sa šíri ďalej. Mesto Wuhan je uzatvorené, zastavené sú lety aj železničná doprava, ľudia nesmú opustiť mesto. Hliadky kontrolujú cestujúcich a dopravu.

O závažnosti situácie informoval aj obyvateľ Wuhanu, ktorý vo videospovedi opísal situáciu v tomto Čínskom meste. Mladík sa rozhodol varovať pred vážnosťou situácie, hovorí o výpadkoch internetu, pozastavení verejnej dopravy či zatvorených čerpacích staniciach. Ak niekto potrebuje lekársku pomoc, mestskou dopravou sa nikam nedostane a pohonné látky si na čerpacích staniciach nekúpi. Linky záchranných zložiek sú neustále preťažené, preto v prípade potreby záchrannej služby sa obyvatelia jednoducho nedovolajú.

Prevencia proti koronavírusu - dostatočná hygiena a rúško na tvár

Ak už obyvateľ Wuhanu má podozrenie, že sa vírusom nakazil, v nemocnici ho čakajú hodiny čakania, nemocnice sú maximálne vyťažené a pacientom sa nedostáva liečba. Mladík sa sťažuje aj na úrady, ktoré zjavne nekonajú. Na vlastné oči videl, ako sa neinformovaní ľudia prechádzajú v meste a prichádzajú do kontaktu s inými ľuďmi bez toho, aby vôbec nosili ochranné rúška. Vláda o dôležitosti ochranných rúšok informovala až 23. januára. Situáciu prirovnáva k nákaze SARS z roku 2003, aj keď rozsahom môže byť ešte horšia.

Nemocnice sú doslova paralyzované a na nával pacientov nie sú pripravené. Nestíhajú robiť testy a nakazených nemajú čím liečiť, preto ich nechávajú v podstate umrieť. Pacientov často pošlú domov s protizápalovými liekmi či hormonálnymi injekciami. Situáciu úrady absolútne nezvládajú, preto sa zúfalý mladík aj napriek riziku trestného stíhania rozhodol správu o závažnom stave vo Wuhane šíriť ďalej.

Koronavírus na Slovensku

V nedeľu (26. 1.) prišla správa o údajne prvom nakazení koronavírusom na Slovensku. Išlo o muža z Bratislavy, ktorý vykazoval príznaky nakazenia koronavírusom. Po izolovaní a vyšetrení sa tieto obavy z nákazy nepotvrdili a Úrad verejného zdravotníctva SR vyhlásil, že na Slovensku doposiaľ nejestvuje žiaden prípad nákazy koronavírusom.

Viac, než kedykoľvek predtým, je však dôležité chrániť sa pri cestovaní pred možným nakazením, dodržiavať prísne hygienické opatrenia, nenakupovať potraviny z miestnych trhov a po návrate zo zahraničia sa nasledujúce 2 týždne sledovať na príznaky koronavírusu, teda najmä horúčku, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť hrdla.

Premiér Pellegrini dňa 27.1.2020 vyzval slovenských občanov na očkovanie proti chrípke, ktorá má podobné príznaky ako nový koronavírus. Zároveň informoval o tom, že Slovensko bude už od budúceho týždňa schopné potvrdiť alebo vyvrátiť výskyt koronavírusu vo svojom štátnom laboratóriu na ÚVZ SR. Momentálne vzorky vyšetrujú zazmluvnené medzinárodné laboratóriá.

Je možné nakaziť sa koronavírusom od psa alebo mačky?

Skupinka koronavírusov, do ktorej 2019-nCoV patrí, je vírusová čeľaď, ktorá postihuje najmä zvieratá, napríklad mačky, psy, králiky, hady a podobne. Tak sa aj tento vírus začal šíriť – zo zvieraťa na človeka. No koronavírus 2019-nCoV sa teraz šíri z človeka na človeka. Aj keď pri návšteve Číny sa odporúča vyhnúť sa kontaktu so živými zvieratami aj konzumácii mäsa, v Európe ani v ďalších kontinentoch nie je dôvod domnievať sa, že sa človek od zvieraťa nakazí. U psov a mačiek sa koronavírusy vyskytujú v podobe črevných vírusov, ktoré trvajú väčšinou krátko a spôsobujú mierne žalúdočné a črevné problémy. Tento druh koronavírusu sa zo zvieraťa na človeka neprenáša, preto obavy nie sú na mieste.

AliExpress a nákupy z Číny – predstavujú riziko nakazenia?

AliExpress predstavuje online priestor, na ktorom môžu menší podnikatelia z Číny i ďalších krajín Ázie (napr. zo Singapuru) predávať svoj tovar do celého sveta. AliExpress patrí k najväčším a najrozšírenejším miestam pre online predaje, no s vidinou nákupu lacného čínskeho tovaru ľudia navštevujú aj ďalšie podobné portály. Otázne však je, nakoľko sú takéto nákupy bezpečné v čase, kedy sa Čína pasuje s prepuknutím epidémie koronavírusu.

Balíček z Aliexpressu - je možný prenos koronavírusu?

Sme teda v ohrození, ak sme si už zásielku z Číny objednali a čakáme na jej doručenie? Odpoveďou je áno aj nie. Pravdepodobnou nakazenia sa koronavírusom je skutočne malá. Zásielky z Ázie putujú na Slovensko aj niekoľko týždňov, čo je pridlhý čas na to, aby vírus prežil. To, či sa môže koronavírus dostať až k vám domov závisí teda predovšetkým od dĺžky cesty zásielky – pri expresne rýchlych doručeniach zostáva malé riziko nakazenia.

Dôležité je aj to, v akých podmienkach sa zásielka nachádza a z akého materiálu je objednaný tovar. Vírus má väčšiu pravdepodobnosť prežiť vo vlhšom prostredí alebo na plaste než v suchom, tmavom prostredí. Podstatné však je, že vírus prežije niekoľko hodín, nie niekoľko dní a už vôbec nie niekoľko týždňov. Pri objednávkach z AliExpressu a podobných stránok buďte preto opatrní, no nie je dôvod na paniku.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...