Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií, mýtov a poplašných správ. Zorientovať sa v takomto množstve informácií môže byť niekedy náročné.

Aké sú najčastejšie mýty o COVID-19?

Preto vám prinášame tie najčastejšie šírené mýty o koronavíruse (ktoré "tradovali" v čase písania článku – 03/2020) a prečo im nemožno veriť.

Koronavírus a prekrútené pozorovania

Niekedy je pravda len mierne prekrútená a pred slovíčko môže sa dá len slabika NE, prípadne naopak.

Deti sa MÔŽU nakaziť koronavírusom

Z momentálne dostupných informácií o koronavíruse vieme, že s ohľadom na vek patria k najohrozenejšej skupine starší ľudia, najmä ľudia nad 65 rokov. U detí platí opak – je to skupina, ktorá má v prípade nákazy zatiaľ najmiernejšie príznaky, prípadne žiadne príznaky. Z tohto pozorovania vznikol mýtus, že deti sa nakaziť nemôžu. Keďže vieme, že najmladší pacient s koronavírusom je novorodenec, táto informácia je mýtus.

Na druhej strane, aj keď väčšina detí zvláda toto ochorenie veľmi dobre a príznaky sú len mierne, koronavírus netreba podceňovať. V niektorých prípadoch totiž detskí pacienti bez akýchkoľvek predchádzajúcich zdravotných problémov potrebovali intenzívnu starostlivosť. U detí je teda rovnaká možnosť nákazy, pričom u detí mladších ako 12 mesiacov sa táto možnosť zväčšuje.

Koronavírus sa NEprenáša len vtedy, ak má nakazený príznaky

Koronavírus, podobne ako chrípka a ďalšie vírusové ochorenia, sa prenáša vzduchom, kvapôčkami, ktoré nakazený najviac rozširuje ak kašle, kýcha, na ústa si prikladá dlaň, ktorou potom chytá ďalšie predmety. Kvôli tomuto sa začal šíriť mýtus, že koronavírus môže prenášať len ten, kto zjavne vykazuje príznaky nákazy.

Prenášačom môže byť aj človek, ktorý nemá zjavné príznaky nakazenia koronavírusom

Nie je to celkom tak. Aj keď človek so zjavnými príznakmi nákazy má väčšiu šancu šíriť vírus ďalej, koronavírus môže prenášať aj nakazená osoba, ktorá má asymptomatický priebeh ochorenia. Práve preto prijímajú mnohé štáty striktné opatrenia na zabránenie príliš blízkemu kontaktu ľudí a to aj vtedy, ak žiadne príznaky nevykazujú. Asymptomatický človek totiž tiež môže šíriť nákazu v príliš blízkom kontakte, pri rozprávaní, podávaní rúk, chytaní predmetov a podobne.

Koronavírus NIE je „len“ chrípka

Príznaky koronavírusu sú podobné príznakom chrípky – suchý a dráždivý kašeľ, horúčka, únava, dýchavičnosť. Na prvý pohľad je ľahké si vírus s chrípkou pomýliť, a to najmä počas chrípkovej sezóny. Ide však o úplne iný vírus, iný priebeh ochorenia aj úmrtnosť.

Koronavírus má podobné príznaky ako chrípka

Kým na bežnú chrípku zomrie približne 0,1 % nakazených, tiež prevažne vo vyššom veku alebo pri oslabenej imunite, úmrtnosť pri koronavíruse je vyššia – až 3,5 %. Toto číslo nie je konečné, keďže ide o nový vírus a všetky údaje o nakazených, úspešne vyliečených a zosnulých ešte nie sú úplne známe. Rozdiel medzi chrípkou a koronavírusom je aj v tom, že na chrípku jestvuje očkovanie a keďže je medzi nami už dlhšiu dobu, vieme ju úspešnejšie liečiť. Vakcína proti koronavírusu sa pritom ešte len vyvíja a podobne je to aj s liekmi.

Používanie nosových sprejov a kanvičiek NEpôsobí preventívne pred koronavírusom

Ďalší samozvaní internetoví odborníci uverili tomu, že pravidelné vyplachovanie nosa nosovými sprejmi na báze minerálnej vody (ako napríklad Vincentka) alebo kanvičkami so soľnými roztokmi dokážu vírus doslova spláchnuť, tak zabrániť jeho prichyteniu a infikovaniu sa. Aj v tomto prípade ide o nepodloženú teóriu.

Vyplachovanie nosa nie je proti koronavírusu účinné

Vyplachovanie nosa vás rozhodne nedokáže zbaviť vírusu. Tieto prostriedky sú však účinné pri zmierňovaní príznakov ochorení horných dýchacích ciest, a teda sú v boji s virózou účinné. Rozhodne ich však nemožno pokladať za zázračné prostriedky, ktoré dokážu zabrániť prichyteniu vírusu a nákaze.

Fámy medicínske

Aj napriek tomu, že niektoré informácie, ktoré nájdete na internete, pôsobia dôveryhodne, nemusia byť pravdivé. 

Dýchacie cvičenia NIE sú účinnou diagnostikou

Na internete sa objavil tzv. 10-sekundový test. Ak dokážete zadržať dych na 10 sekúnd bez zakašľania alebo diskomfortu, mali by ste byť v poriadku. Ak testom neprejdete, vraj máte koronavírus. Tento test už na prvý pohľad zaváňa neodbornosťou. Aj keď je koronavírus spájaný s kašľom a dýchavičnosťou, nejde o jedinú diagnózu s týmito symptómami. Testom nemusí prejsť ani niekto s nádchou, chrípkou, zápalom pľúc, astmou a ďalšími respiračnými ochoreniami, ľudia s hyperventilačným syndrómom, alergici či tuhí fajčiari. Takáto diagnostika nemá žiadnu výpovednú hodnotu, nedozvieme sa z nej, či má človek v krvi protilátky, a vôbec – dĺžka zadržania dychu sa dá jednoducho nacvičiť.

Koronavírus NEvyliečia antibiotiká

V dobe, kedy sme každý chorobu zvyknutí liečiť antibiotikami, prišlo mnohým na um, že si tieto lieky poradia aj s koronavírusom. Antibiotiká však ničia baktérie a koronavírus COVID-19 nie je baktériou, ale vírusom. Naň sú teda antibiotiká úplne neúčinné. Týmto argumentom by sme mohli diskusiu uzavrieť, no nedá nám nepodotknúť ešte jednu dôležitú skutočnosť. Nadmerným používaním antibiotík sa tieto lieky stávajú v boji proti baktériám menej účinné, pretože baktérie si vybudujú odolnosť. Navyše, užívaním antibiotík ničíme aj dobré baktérie, ktoré nám napríklad pomáhajú s trávením a vytvárajú zdravú črevnú mikroflóru. Častým a neopodstatneným užívaním antibiotík si teda nielen ničíme dobré baktérie, ale oslabujeme aj imunitný systém.

Antibiotiká si s koronavírusom neporadia

Koronavírus NEmusí znamenať celoživotné poškodenie zdravia

Často šíreným mýtom, ktorý vyvoláva strach a paniku medzi ľuďmi, je fáma, že všetci ľudia, ktorí prekonajú nákazu koronavírusom, budú mať poškodené pľúca a doživotné zdravotné následky. Ide o falošnú informáciu. V skutočnosti až 80 % ľudí nakazených COVID-19 má len ľahké príznaky a z ochorenia sa vylieči bez akejkoľvek lekárskej pomoci a bez poškodenia pľúc alebo iných orgánov.

O poškodení pľúc alebo zdravia môžeme hovoriť u pacientov, ktorí vyžadujú intenzívnu starostlivosť a pomoc lekárov. Pri takomto ťažkom priebehu je možné, že dôjde aj ku komplikáciám, prípadne poškodeniu orgánov. Ide však o veľmi individuálne prípady, ktoré zatiaľ nemožno generalizovať bez ďalšieho vedeckého skúmania. Preto rozširovať informáciu, že každý pacient, ktorý koronavírus prekoná, bude znášať doživotné zdravotné následky, je nesprávne a vyvoláva zbytočné obavy.

Očkovanie proti pneumónii NEdokáže ochrániť pred koronavírusom

Na internete sa začali objavovať informácie, že očkovanie proti pneumónii, chrípke a ďalším ochoreniam postihujúcim respiračný systém, by mohli byť účinné v boji proti koronavírusu. Opäť ide o mýtus. Vírus COVID-2019 patrí ku skupine koronavírusov a očkovanie proti týmto ochoreniam nie je účinnou prevenciou.

Očkovanie proti pneumónii vás pred koronavírusom neochráni

Jestvujú však dohady, že takéto očkovanie môže predsa len pomôcť, a to v prípade, ak ochorenie koronavírusu skomplikujú ďalšie pridružené ochorenia. Je známe, že niektorým nakazeným skomplikuje priebeh ochorenia práve pneumónia a v tomto prípade by skutočne toto očkovanie malo význam.

Slepačia polievka pre dušu... a proti koronavírusu

Babské rady a prírodné alternatívne lieky môžu síce posilniť vašu imunitu, s koronavírusom si však neporadia.

Cesnak a slepačia polievka NIE sú zázračným liekom

Všetci dobre vieme, ako dobre padne počas chrípky teplá slepačia polievka, v zime zas preventívne konzumujeme cesnak. Tieto a mnohé iné prírodné všelieky, bylinné čaje a zelené doplnky výživy sa v týchto časoch predkladajú ako tá správna zbraň proti COVID-19. Má ich konzumácia vôbec zmysel? Určite áno. Slepačia polievka je výborným zdrojom živín, počas choroby zahreje, hydratuje a pôsobí príjemne na boľavé hrdlo. Cesnak je zas prírodným antibiotikom a antioxidantom, ktorý dokáže naštartovať imunitný systém. A presne takto by sme rady starých mám mali vnímať – dokážu dodať potrebné vitamíny, minerály, podporiť imunitu a možno zmierniť príznaky. No v žiadnom prípade nejde o nejaký tajomný všeliek, ktorý si dokáže poradiť s hocičím, aj s vírusom COVID-19.

Ak budete piť obrovské množstvo vody, koronavírus tým NEspláchnete

Reťazové správy priniesli aj také skvosty, ako mýtus o pití vody každých 15 minút. Vraj sa vírus najprv usadí v hrdle, nose či ústnej dutine a tým, že sa každých 15 minút napijete, predídete jeho vstupu do pľúc. Pohárom vody vírus jednoducho spláchneme do žalúdka, kde si s ním poradia žalúdočné kyseliny, a je pokoj. Nuž, stačí snáď povedať toľko, že ak by zvýšené pitie vody naozaj predchádzalo nákaze, neocitli by sme sa v celosvetovej pandémii. Hoci je nespochybniteľné, že hydratácia je potrebná, najmä počas choroby, takto jednoducho to zrejme nebude fungovať. Na pitný režim preto myslite, no nezabudnite dodržiavať potrebné opatrenia.

Pitie vody je dobré pre pitný režim, na koronavírus nemá vplyv

Alkohol možno „vypáli červa“, ale rozhodne NIE koronavírus

Na Slovensku sa už stalo pomaly tradíciou liečiť alkoholom takmer všetko. „Vypáliť červa“ sa snažia mnohí ľudia aj v týchto ťažkých časoch. Alkohol, hlavne 60 a viac %, je predsa známy svojimi dezinfekčnými účinkami, tak prečo by to nefungovalo aj na koronavírus? Je smutné, ak sa popíjanie alkoholu stane národným športom, či už kvôli tomuto nepravdivému tvrdeniu, alebo jednoducho z nudy v karanténe. Odborníci sa zhodujú – popíjanie alkoholu si nechajte na neskôr. Je totiž vedecký dokázané, že konzumácia alkoholu oslabuje imunitný systém. Nehovoriac o tom, že v tejto snahe o prevenciu sa už našlo pomerne dosť ľudí, ktorí skončili s otravou alkoholom v nemocnici, pričom niektorí otrave aj podľahli.

Kravský moč a hnoj NEzabraňujú šíreniu koronavírusu

Tvrdenie, že kravský moč a hnoj dokážu zabrániť šíreniu koronavírusu, vzniklo, prekvapivo, v Indii. Politička strany Bharatiya Janata Party vyjadrila názor, že striekanie kravského moču a hnoja dokáže prečistiť vzduch a byť veľmi účinné v boji proti šíreniu koronavírusu. Svetová zdravotnícka organizácia sa k tomuto výroku vyjadrila a takéto počínanie rozhodne neodporúča. Moč a výkaly môžu byť zdrojom rôznych patogénov a vírusov, preto tento nápad skutočne neskúšajte. Koniec koncov, nejde o veľmi príjemný či voňavý spôsob prevencie, ktorý by snáď nikto doma ani neaplikoval.

Sauna a horúci kúpeľ NEzahubia koronavírus

Niekoľko internetových expertov prišlo s názorom, že koronavírus v tele dokáže zaručene zahubiť sauna alebo horúci kúpeľ. Taká sauna predsa dosahuje teplotu 70 – 100 °C, v závislosti od typu sauny, a horúci kúpeľ okolo 40 – 50 °C. Takéto vysoké teploty predsa musia mať vplyv aj na koronavírus, alebo nie? Pravda je opäť niekde inde.

Dokáže horúci kúpeľ zahubiť koronavírus?

Kým teplota sauny dosahuje skutočne vysoké stupne, tento horúci vzduch sa cestou do pľúc ochladzuje a približuje k vašej telesnej teplote. Veď predsa ak by sme vdychovali taký horúci vzduch, popálili by sme si pľúca. Pri kúpeli ide o rovnaký princíp. Kým voda v kúpeli dosahuje 40 – 50 °C, naše telo má stále normálnu telesnú teplotu (aj keď vplyvom tepla o čosi vyššiu). Ak by naše telo skutočne dosiahlo takú teplotu, akú má horúca voda, toto teplo by nezničilo len vírus, ale vážne poškodilo aj naše orgány.

Koloidné striebro či MMS NEdokážu vyliečiť koronavírus

Okrem dobre mienených rád s cesnakom a slepačou polievkou je internet plný samozvaných odborníkov a liečiteľov, ktorí sa, bohužiaľ, rozhodli zarobiť na ľudskej naivite aj v týchto neľahkých časoch a ponúkajú na predaj koloidné striebro, MMS a ďalšie zázraky na počkanie, ktorých zloženie môže mať pre vaše zdravie devastujúci účinok. Tieto prípravky sľubujú antiseptické, antibakteriálne a antimykotické účinky a zaručene vás vraj zbavia vírusu. Pravdou je, že v zložení týchto výrobkov sa často skrývajú nebezpečné toxické látky, ktoré vám môžu spôsobiť hnačky, vracanie, dehydratáciu či poškodenie pečene. Kúpu a užívanie takýchto výrobkov si preto radšej dobre zvážte, pretože vám môžu spôsobiť oveľa vážnejšie zdravotné problémy ako samotný koronavírus.

Covid konšpiračné teórie

Konšpiračné téorie si najčastejšie spájame s politikou, neobchádzajú však ani zdravotníctvo či historické udalosti. Koronavírus preto nie je výnimkou.

Koronavírus NEbol vyrobený účelovo v laboratóriu

Tento mýtus je veľmi obľúbený medzi internetovými konšpirátormi a alternatívnymi médiami, ktoré prinášajú neoverené, konšpiračné správy. Mnoho ľudí tak uverilo tomu, že ktosi v laboratóriu stvoril koronavírus ako biologickú zbraň proti preľudnenej populácii planéty. Táto fáma je nepravdivá, a to z jednoduchého dôvodu.

V prvom rade vieme, že vírus vznikol prírodnou cestou zmutovaním, nákazou zo zvieraťa na trhovisku v čínskou Wuhane. Aj keď nie je potvrdené, či sa na človeka preniesol z netopiera alebo plaza, je zrejmé, že nákaza začala práve tak, a nie v nejakom laboratóriu. Ďalšia vec, na ktorú konšpirátori nemysleli, je, že ide o pandémiu, teda ochorenie, ktoré zasiahlo celý svet. Je teda otázne, kto by takúto „biologickú zbraň“ vôbec vypustil, keďže sa rozšírilo celosvetovo a v ohrození nákazy je naozaj každý.

Koronavírusom nás NEnakazili zásielky z Aliexpresu

Mnohí konšpirátori radi tvrdia, že COVID-19 bol akýsi plánovaný útok, veď každý si dnes objednáva lacný tovar z Aliexpresu a ďalších čínskych predajných portálov. Preto sa mnohí ľudia preventívne rozhodli svoje objednané zásielky ani neprebrať. Je vôbec možné, aby vám čínsky predajca spolu s tovarom „pribalil“ aj koronavírus? Nie, je to vysoko nepravdepodobné. Je pravda, že vírus neprežíva len v živom organizme, ale aj na povrchoch a predmetoch. Bez toho, aby sa dostal do tela, však na povrchoch vydrží len niekoľko hodín, maximálne dní v závislosti od povrchu. Aj na tých najpriaznivejších povrchoch sa však uživí tak 72 hodín, čo je primálo času na to, aby dorazil až k vám domov. Veď cesta z Číny trvá aj mesiac, dva a niekedy aj dlhšie.

V balíku z Číny vám koronavírus domov určite neprišiel

Prostredníctvom 5G siete nás NEinfikujú koronavírusom

Jednou z najnovších obľúbených konšpirácií je tá o prenose vírusu prostredníctvom 5G sietí. 5G sieť sa týka mobilných technológií, ktoré sľubujú rýchlejšie, stabilnejšie a kvalitnejšie pripojenie. Konšpiračná teória si zakladá na výskume z roku 2011, ktorý tvrdí, že baktérie dokážu komunikovať prostredníctvom elektromagnetických signálov. A keďže čínsky Wuhan bol jedným z prvých miest, ktoré 5G sieť spustilo, teória bola na svete. Aj vďaka nej sa na rôznych miestach po svete stáva, že neznámi „hrdinovia“ ničia a zneškodňujú 5G vysielače. Konšpirátori si však opäť pomýlili jablká s hruškami a na vyvrátenie tejto teórie hádam stačí pripomenúť, že štúdia vravela o komunikácii baktérií, nie o vírusoch, ku ktorým patrí aj vírus COVID-19.  

Dezinfekciou proti vírusom aj vlastnému zdraviu

Dezinfekcia rúky aj povrchov je dôležitá, nič však netreba preháňať.

Potieranie alkoholu, chlóru alebo dezinfekčných prípravkov po tele NEzahubí vírus

Tento mýtus pokladáme rozhodne za jeden z najnebezpečnejších, ktoré kolujú po internete. Tak, ako pri každom mýte, aj tento začína kúskom pravdy. Je pravda, že dezinfekčné prípravky s obsahom alkoholu (minimálne 60 %) zabíjajú koronavírus. Tieto dezinfekcie sa používajú na dezinfikovanie povrchov v domácnosti.

Čo však nie je pravda a na čo si treba dať veľký pozor, je potieranie týchto prípravkov na pokožku. Tieto prípravky nie sú na to určené, môžu spôsobiť podráždenie alebo vážne poškodenie pokožky a privodiť zdravotné komplikácie. A čo je ešte horšie, v prípade zasiahnutia očí, úst, slizníc, prípadnej konzumácii dezinfekčných prípravkov dochádza k vážnemu poškodeniu zdravia, ktoré má často fatálne následky. Dezinfekčné prípravky preto nikdy neaplikujte na pokožku a ani žiadnu časť tela a už vôbec tieto látky nekonzumujte a držte ich mimo dosahu detí.

Na pokožku nepoužívajte dezinfekciu určenú na dezinfikovanie povrchov v domácnosti

UV lampa NIE je dobrým prostriedkom na dezinfekciu rúk

S chýbajúcimi dezinfekciami v obchode začali pribúdať odborníci s alternatívnymi dezinfekčnými prostriedkami. Jednou z možností je vraj vydezinfikovať si ruky prostredníctvom UV lampy. NA prvý pohľad neškodný nápad, ale čo na to odborníci? UV žiarenie sa už nejaký ten čas používa v laboratórnych podmienkach na dezinfekciu rôznych predmetov. Dokáže zahubiť baktérie a patogény, huby, vírusy, dokonca aj koronavírus. Prečo je ale používanie UV lampy na ruky zlým nápadom? UV žiarenie je pre pokožku nebezpečné – práve preto sa v lete natierame od hlavy až po päty opaľovacími krémami s faktorom SFP 50+. Použitie UV lampy na ruky či ďalšie časti tela môže viesť k podráždeniu či poškodeniu pokožky, preto si ruky radšej umyte vodou a mydlom.

Kontaminované zvieratá

Prenášajú koronvírus aj zvieratá? Túto otázku si kladú mnohí milovníci psov a mačiek. Aká je pravda? 

Koronavírus NEprenášajú psy, mačky a domáci miláčikovia

Tento mýtus vznikol pravdepodobne preto, že zdroj koronavírusu pochádza z čínskeho trhoviska so zvieratami vo Wuhane. Mýtus len posilnila udalosť, kedy sa v Hong Kongu nakazil koronavírusom aj pes, ktorého majiteľ bol infikovaný, pričom pes bol asymptomatický. Tento prípad je však nesmierne ojedinelý a skutočne nie je potrebné z neho robiť závery, že zvieratá dokážu COVID-19 prenášať. Je totiž známe, že COVID-19 patrí do skupiny koronavírusov, ktoré sa bežne vyskytujú u zvierat a spôsobujú črevné problémyVýskyt koronavírusu u zvieraťa preto nemusí znamenať, že ide o COVID-19 a už vôbec nie to, že by ho domáci miláčikovia mohli prenášať na ľudí.  

Koronavírus NEmôžete dostať, ak vás uštipne komár alebo iný hmyz

Chrániť sa pred dotieravým hmyzom a jeho štipnutiami nie je nikdy zlý nápad. No niekde sa zrodila myšlienka, že komáre dokážu prenášať práve koronavírus, a preto je potrebné sa proti nim dôkladne chrániť. Ide o mýtus. Síce je pravda, že komáre dokážu prenášať niektoré ochorenia, napríklad maláriu, žltú zimnicu, horúčku dengue, ktoré sa vyskytujú prevažne v Afrike, niektorých častiach Ázie či Južnej Ameriky. Koronavírus však medzi ne nepatrí. Prenáša sa cez kvapôčky z úst alebo nosa, napríklad kýchnutím a zakašľaním.

Komáre koronavírus neprenášajú

Počasie nás zbaví koronavírusu

S príchodom teplého počasia sa naskytá otázka, či to bude mať na koronavírus vplyv. Porazí COVID-19 horúce počasie?

Horúce (alebo studené) počasie NEpomôže zastaviť šírenie koronavírusu

Obľúbenou teóriou mnohých, ktorí dúfajú, že sa s prichádzajúcim jarným počasím a letom zastaví šírenie koronavírusu, bolo, že práve horúce letné dni pomôžu vyhubiť vírus. Na druhej strane sú zas zástancovia názoru, že vírus vyhubí chlad a studené počasie. Tak teda teplo alebo chlad? Na ktoré ročné obdobie sa môžeme tešiť?

Faktom je, že koronavírus nevyhubí ani leto, ani zima. Doposiaľ nejestvuje žiaden vedecký výskum a dôkaz o tom, že by teplé, resp. studené počasie dokázalo vplývať na životaschopnosť koronavírusu. Proti týmto teóriám svedčí aj to, že sa v súčasnosti koronavírus rozšíril takmer do celého sveta, a to vrátane krajín s teplou a studenou klímou. Ak sa koronavírus dokáže šíriť aj v týchto krajinách, znamená to, že ani zmena ročného obdobia v našich končinách nebude mať na priebeh šírenia výrazný vplyv.

Slnečné lúče vám dodajú vitamín D, NIE imúnnosť

Aj počasie sa stalo hlavnou témou mnohých internetových epidemiológov, virológov a meteorológov v jednom. Tí sa tešia z príchodu jari a nevedia sa dočkať horúceho teplého počasia. Tvrdia, že teploty na 25 °C dokážu zničiť koronavírus a zastaviť nekontrolovateľné šírenie. Opäť raz ide len o mýtus. Veď koronavírus sa šíri po celom svete, bez ohľadu na to, aká klíma je v krajine. Vyskytuje sa aj v krajinách, kde teplota siaha na 25 °C a toto počasie vírus nezastavilo. Takéto tvrdenia sú nebezpečné, pretože dodávajú falošný pocit istoty. Ak by sme všetci uverili, že na slniečku k prenosu COVID-19 nedôjde, mohli by sme sa húfne vybrať do parku, na letné terasy, do prírody. A o týždeň-dva by sme zaznamenali enormný nárast nakazených.

Chlad NEzmrazí koronavírus

Alternatívnym tvrdením je zas to, že koronavírus zastaví až pravá zima s mrznúcim počasím pod nulou a snehom. Veď keď mráz vyštípe nás, určite si poradí aj s koronavírusom, však? Zase raz ide o mylné tvrdenie. Opäť sa dostávame k argumentu, že vírus sa šíri po celom svete, bez ohľadu na počasie. Okrem toho je vhodné podotknúť, že aj ak sme v zime a v chlade vonku, sme zahalený hrubou bundou, šálom, čiapkou, na rukách máme rukavice a nohy nám chránia čižmy. Telesná teplota človeka sa aj v zime pohybuje okolo 36 – 37 °C. Ak by výrazne klesla, znamenalo by to podchladenie, čo by ovplyvnilo naše životné funkcie. Chladom proti koronavírusu teda skutočne nemožno bojovať.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

10/06/2020 22:38
Alexander Borsík

Povod, vznik a skutocny "potencial" SARS-CoV2 nevieme. Zarucena "pravda" aj v tomto radoby odbornom clanku je vyvracana samotnym linkom v texte ohladom povodu tohoto virusu, pricom v texte tohoto linku je uz tato "zarucena pravda" vyvratena. Rovnako mnozstvo dalsich tvrdeni v tomto clanku je mininalne zavadzajucich a na urovni opakovame spominanych "konspiracii".

11/06/2020 06:56
Redakcia NaseZdravie.sk

Dobrý deň,
ďakujeme za názor. Článok sa netvári a ani sa nechce tváriť odborne. Ide o mýty zozbierané z internetu, ktoré sa v čase vydania článku o koronavíruse "tradovali".

11/06/2020 10:07
Alexander Borsík

Stalo sa ale to, ze niektore informacie povazovane vseobecne za "myty" pripadne tak ako my v Terchovej hovorime "hoaxy" sa medzicasom ukazali ako pravda.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...

Ako predĺžiť životnosť rúška a respirátora? Pomôže sterilizáciaAko predĺžiť životnosť rúška a respirátora? Pomôže sterilizácia

Rúška či respirátory majú istú životnosť, správnou starostlivosťou a občasnou dezinfekciou im však viete životnosť zásadne predĺžiť. Pozrite sa, ako na to.