Ako predĺžiť životnosť rúška a respirátora? Pomôže sterilizácia

Rúška či respirátory vám poskytnú ochranu len dočasne. Správnou starostlivosťou a občasnou dezinfekciou však môžete ich životnosť zásadne predĺžiť.

Ako predĺžiť životnosť rúška/respirátora?

Pozrite sa, ako predĺžiť ich životnosť bez toho, aby ste tieto ochranné pomôcky nechtiac poškodili a znížili ich účinnosť.

Je dezinfekcia rúšok a respirátorov efektívna?

Určite je, avšak iba do istej miery. Je dobré pripomenúť, že jednorazové chirurgické rúška z papiera nie je možné dezinfikovať. Aj chirurgické rúška z látky by mali po použití skončiť v koši, no ak je to skutočne nevyhnutné, dajú sa teoreticky vydezinfikovať. Ako, to si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Samostatnou kategóriou sú respirátory s ochrannými filtrami. Dezinfekcia filtrov nepredĺži ich životnosť, ktorú uvádza výrobca. Po jej skončení viete pravidelnou dezinfekciou respirátory využívať rovnako ako rúška, teda iba ako akúsi mechanickú ochranu, ktorá však ochráni hlavne tých okolo vás.

POZOR: Aby bola dezinfekcia týchto pomôcok účinná a nie kontraproduktívna, musíte ju vykonávať správne.

Sterilizácia v mikrovlnnej rúre

Webový portál VietnamNews.vn pred pár dňami zverejnil článok, v ktorom Dr. Doãn Ngọc Hải, riaditeľ Ústavu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, tvrdí, že i jednorazové chirurgické rúška je možné sterilizovať v mikrovlnnej rúre. V testoch, ktoré previedli, v mikrovlnke sterilizovali len látkové chirurgické rúška, papierové takto možné sterilizovať nie je, pretože by mohli začať horieť. Následne Inštitút vykonal inšpekciu, na základe ktorej potvrdil, že táto metóda je skutočne účinná. Podľa Dr. Doãn Ngọc Hải-a je základom, aby ste dodržali presný postup sterilizácie:

 • Rúško najprv nastriekajte dezinfekčným prípravkom alebo alkoholom.
 • Vložte ho do mikrovlnnej rúry tak, aby strana, ktorú ste nastriekali, smerovala nahor.
 • Rúško musíte sterilizovať pri výkone 800 W, a to počas 1 minúty.
 • Po vybraní z mikrovlnky počkajte, kým rúško vychladne.
 • Celý proces môžete zopakovať ešte raz, pričom dezinfekčný prostriedkom nastriekajte na druhú stranu rúška.

Tento postup môžete využiť aj pri podomácky vyrobených rúškach a respirátoroch, avšak iba v prípade, že nie sú vyrobené z horľavých materiálov. Tento údaj by ste mali nájsť priamo na štítku, v príbalovom letáku alebo na obale. Klasická bavlna by mala takúto sterilizáciu vydržať bez problémov. Do mikrovlnky nedávajte ani respirátory a rúška s kovovými časťami (napr. pliešok, ktorými si ich upínate okolo nosa). Problémom môže byť tiež plast (napr. výdychový ventil na respirátoroch), ktorý sa môže v mikrovlnke roztaviť.

POZOR: Dr. Doãn Ngọc Hải upozorňuje, že sterilizácia rúšok nemá prebiehať v mikrovlnke, kde si ohrievate jedlo. Ak by ste teda mali v pivnici odložený nejaký starší vyradený spotrebič, využívajte určite ten.

Dezinfekcia alkoholom a UV lampou

Dezinfekcia alkoholom je vhodná pri rúškach, ktoré nemôžete prať, žehliť alebo sterilizovať v mikrovlnke. Tento spôsob však nemusí byť stopercentne účinný. V podstate ide o takú „babskú“ alternatívu. Alkohol by mal mať viac ako 60 % (ideálne čo najviac). Niektorí odborníci však tvrdia, že je pri likvidácií vírusov účinný už 50 % alkohol.

Ochranné rúško môžete dezinfikovať alkoholom

Rúška alebo respirátory si po príchode domov zložte, nastriekajte ich alkoholom a nechajte preschnúť na radiátore. Podobne účinné by malo byť i dezinfikovanie pomocou UV lampy alebo horského slnka. Ani tento spôsob však nie je oficiálne propagovaný žiadnou z organizácií, ktoré sa problematike koronavírusu venujú.

TIP: Nevýhodou dezinfikovania rúk či rúšok s alkoholom je, že vírus musíte v etanole doslova utopiť, v preklade, použite väčšie množstvo alkoholu.

Dezinfekcia v práčke, vyváraním a pláchaním v mydlovej vode

Všetky spomínané spôsoby sú vhodné len pri dezinfekcii látkových rúšok, ktoré ste si vyrobili doma, poprípade odniekiaľ objednali. Chirurgické jednorazové rúška alebo respirátory by takéto zaobchádzanie s najväčšou pravdepodobnosťou neprežili.

 • Rúška perte na minimálne 60 ° (myslite na to aj pri ich výrobe a nepoužívajte látky, ktoré takúto teplotu neprežijú, ideálna je hrubá bavlna).
 • Po vypraní ich vysušte v sušičke bielizne na najsilnejšom režime, ak sušičku nemáte, rúška dôkladne vyžehlite.
 • Vyváranie je asi najistejší spôsob likvidácie všetkých patogénov: pri tomto spôsobe rúška varte aspoň 5 minút – je lepšie, ak budete používať hrniec a varechu, s ktorými si nepripravujete jedlo.
 • Veľmi účinné je aj opakované pláchanie v mydlovej vode: mydlo narúša lipidové obaly vírusov, čím ich síce priamo neusmrtí, ale znehybní, pomocou čistej tečúcej vody ich následne z látky spláchnete – pláchanie by ste mali opakovať minimálne 4-krát za sebou.

Kedy začať s dezinfekciou rúšok?

V prípade jednorazových chirurgických rúšok ich musíte vydezinfikovať po každom použití, resp. po príchode domov. To isté platí aj pri látkových podomácky vyrobených rúškach. Pri respirátoroch je dobré počkať až do chvíle, kedy doslúži životnosť ich ochranného filtra. Pri častej aplikácii alkoholu alebo sterilizácii v mikrovlnke by ste ho totiž mohli poškodiť. Niektoré, hlavne drahšie, typy respirátorov je možné dezinfikovať aj priebežne. Takéto kúsky by mali byť označené písmenom R, zároveň však musí byť na ich obale alebo v príbalovom letáku uvedený presný spôsob, ako ich dezinfikovať.

Niektoré typy respirátorov môžete dezinfikovať priebežne

Ako predĺžiť životnosť respirátorov počas nosenia

Životnosť respirátorov nie je závislá od toho, či používate filter FFP2 alebo FFP3. Ak na respirátoroch nájdete označenie NR, ich priemerná životnosť sa pohybuje okolo 8 hodín. Táto skratka znamená, že sú určené na jedno použitie, čo je väčšinou jedna klasická 8-hodinová zmena v práci. Respirátory s označením R môžete používať dlhšie, koľko presne, musí byť uvedené priamo na ich obale.

Je dôležité si uvedomiť, že aj filter, ktorý by mal byť účinný počas 30 hodín, stratí svoju efektivitu pri nesprávnom nosení a skladovaní. Toto sú kroky, ktorými môžete filtrom zásadne predĺžiť ich životnosť:

 • Pred nasadením respirátora si dôkladne umyte alebo vydezinfikujte ruky.
 • Počas jeho nosenia sa ho zbytočne nedotýkajte, nevhodné je aj opätovné skladanie a nasádzanie.
 • Po príchode domov ho nechajte dobre preschnúť.
 • Potom respirátor odložte do mikroténového vrecúška, ktoré dobre zatvorte.
 • Respirátory nesmú byť pohodené „voľne v priestore“, kde na ne padá prach – takto sa ich filter opotrebuje omnoho rýchlejšie.

Kedy respirátory a rúška definitívne vyhodiť

Respirátorov s výdychovým filtrom by ste sa mali zbaviť ihneď potom, ako je ich ochranný filter neúčinný. Neochránia totiž vás, no ani tých naokolo, keďže budete cez ventil vydychovať „neprečistený“ vzduch. Pri chirurgických rúškach si všímajte ich stav. Ak je materiál poškodený, ošúchaný alebo sa na nich nachádzajú malé dierky, rúška vyhoďte. Pri látkových rúškach platí to isté, poškodená alebo deravá látka už neslúži ako dostatočná ochrana.

TIP: Účinnosť podomácky vyrobených rúšok môžete zvýšiť aj priamo pri ich nosení. Stačí ich ušiť tak, aby sa na vnútornej strane nachádzala malá kapsička, do ktorej vložíte papierovú vreckovku. Tá bude absorbovať vlhkosť, takže rúško zvlhne neskôr.


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

27/03/2020 15:07
Ľudka

Vzhľadom na nedostatok rúšok dobrý článok. My sme sa nezásobili vopred a trochu nás prekvapilo nariadenie, že treba nosiť rúško všade. Kúpili sme si látkové, ale prať to po každom nosení je des. Čistenie v mikrovlnke znie dobre.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...