Jednorazové ochranné sterilné rúška na tvár bez filtra. Aká je ich účinnosť?

Niektorí tvrdia, že rúško má mať každý, kto vyjde z domu, druhí zas to, že rúška musia nosiť len chorí. Jednorazové rúška na tvár navyše mnohí pokladajú za veľmi neúčinnú ochranu.

Jednorazové ochranné rúško na tvár – účinnosť

Ako to teda s rúškami bez filtra je v skutočnosti? Ochránia vás, môžu sa používať opakovane alebo je ich nosenie úplne zbytočné?

Ako správne používať jednorazové rúška

Môžete to vidieť každý deň v televízii. Predstavitelia vlády, niekedy dokonca aj samotní lekári či hygienici, nosia jednorazové rúška nesprávne. Ak si ich nasadíte pod nos alebo tak, že budete vzduch vydychovať aj vdychovať cez medzery, ktoré vzniknú okolo rúška, jeho nosenie skutočne stráca akýkoľvek zmysel. Dôležitý je tiež postup, akým si rúško nasadíte a zložíte.

Ako rúško nasadiť:

  • Pred nasadením rúška si umyte ruky mydlom pod tečúcou vodou (mimo domova použite dezinfekčný sprej alebo gél).
  • Priložte si rúško k tvári (ak sa na ňom nachádza kovový pliešok, má smerovať nahor).
  • Upevnite si ho gumičkou za ušami alebo zaviažte šnúrky na zadnej strane hlavy.
  • Nakoniec ho vytvarujte tak, aby vám čo najlepšie priľnulo k tvári po celom obvode (nos, lícne kosti aj brada).
  • Kovový pliešok vytvarujte tiež, mal by vám čo najlepšie obopnúť nos.

Ako rúško nosiť:

  • Rúško si nesmiete skladať a opäť nasádzať, nasaďte si ho a zložte až vtedy, keď prídete domov či na iné miesto, kde jeho nosenie nie je nevyhnutné.
  • Počas nosenia rúška by ste sa ho nemali ani dotýkať, ak je to nutné, vždy si dopredu umyte alebo vydezinfikujte ruky.

Ako rúško zložiť:

  • Rúško si nikdy neskladajte tak, že chytíte jeho prednú časť a potiahnete (nahromadené patogény si doslova „strelíte“ do nosa, očí a úst).
  • Najprv uvoľnite gumičky alebo šnúrky a rúško si pomaly zložte z tváre.
  • Vyhoďte ho do koša a umyte si ruky.

Jednorazové ochranné rúška (3-vrstvové) sú dostupné v ✅ internetovej lekárni Dr.Max.

Jednorazové rúško na tvár – účinnosť

Dvaja poprední českí infektológovia z Nemocnice na Bulovce, Ladislav Machala a Jiří Beneš, spísali veľký manuál o koronavíruse. Okrem toho, ako sa chrániť a čo nepodceňovať, v manuáli rozoberajú aj nosenie jednorazových ochranných rúšok. „Jednoduché papierové alebo látkové rúška poskytujú čiastočnú ochranu niekoľko desiatok minút, presnejšie do tej doby, kým pôsobením vlastného dychu zvlhnú.“ Vo všeobecnosti platí, že jednorazové rúško dokáže ako čiastočná ochrana fungovať maximálne 20 – 30 minút.

Jednorazové rúško chráni len čiastočne a krátkodobo

Ďalším dôležitým faktom je, že jednorazové rúška nechránia pred vírusom toho, kto ich má nasadené, ale tých „naokolo“. Tieto rúška neobsahujú žiaden filter, takže v podstate slúžia len ako mechanická ochrana, cez ktorú sa do prostredia nedostanú kvapôčky, cez ktoré sa COVID-19 prenáša.

Jednorazové rúška na tvár s filtrom

Jednorazové rúška na tvár s filtrom v podstate neexistujú. Ak má rúško filter, hovoríme o respirátore. Ten vás skutočne pred koronavírusom dokáže ochrániť, no taktiež len po určitú dobu. Každý filter má svoju životnosť, preto respirátor, ktorý nosíte denne niekoľko hodín, nemusí byť účinný už po týždni.

Určite ste navyše postrehli výzvy hygienikov, lekárov či predstaviteľov štátu, aby ľudia nevykupovali respirátory. Môže sa totiž veľmi ľahko stať, že neostanú pre tých, ktorí ich skutočne potrebujú, teda pre lekárov, vojakov či iných zástupcov záchranných a obranných zložiek, ktorí sú aktuálnej hrozbe vystavení v omnoho väčšej miere.

Ak už doma respirátor máte, pokojne ho používajte, ak ho nemáte, tak skutočne nevykupujte posledné kusy, na ktoré náhodne narazíte. Je dobré si uvedomiť, že najlepšou ochranou proti COVID-19 nie sú rúška ani respirátory, ale sociálna dištancia. Laicky povedané, seďte doma.

Môžu sa jednorazové ochranné rúška na tvár používať opakovane?

Jednorazové ochranné rúška na tvár sa môžu používať len raz, opakovane to možné nie je. Materiál, z ktorého sú vyrobené, nie je určený na pranie. Ak už raz navlhne a „nasiakne“ patogénmi z okolia, nemáte sa ich ako zbaviť. Jednorazové rúška by preto mali ihneď po použití skončiť v uzatvárateľnom koši, ešte lepšie, zabalené v mikroténovom vrecúšku.

Odborníci upozorňujú, že nosenie použitých jednorazových rúšok môže byť dokonca kontraproduktívne. Cez mokrú látku sa nám dýcha automaticky ťažšie. Preto sa nadychujeme omnoho viac „zhlboka“, čím môžeme do svojho nosa nasať i to, čo by sme inak nenasali. Mimochodom, to isté platí aj o respirátoroch. Pokiaľ ich filter stratí účinnosť, môžete si jeho nosením skôr uškodiť, ako pomôcť. Jednorazové rúška preto noste skutočne len raz, respirátory s filtrom len počas doby, ktorú uvádza výrobca.

Jednorazové ochranné rúška sú určené iba na jedno použitie

Pozor, nehovoríme o látkových rúškach, ktoré ste si ušili doma. Tie je potrebné po každom použití vyprať na čo najvyššej teplote (min. 60 °C) s použitím pracieho prášku. Takto sú použiteľné aj opakovane. Látkové rúška môžete po vyschnutí tiež prežehliť.

Nosiť alebo nenosiť jednorazové rúška

Jednorazové rúška sú skutočne prednostne určené pre tých, ktorí sú vírusom COVID-19 nakazení. Neobsahujú žiadne filtre, takže vás nemajú ako ochrániť pred patogénmi, ktoré „lietajú“ okolo vás a ktoré vdýchnete. Na tento účel slúžia respirátory s filtrom.

Práve z tohto dôvodu mnohí virológovia, lekári a iní odborníci v poslednej dobe začali upozorňovať na fakt, že nosenie rúšok je zbytočné. Ak však vezmeme do úvahy, že rúškom síce neochránite seba, no tých okolo vás áno, a taktiež to, že ochorenie na koronavírus môže prebiehať bez zjavných symptómov, nosenie rúšok určite nie je zbytočné.

Navyše, je tu ešte veľmi silný psychologický moment, na ktorý upozornil predseda Lekárskeho odborového združenia MUDr. Peter Visolajský. „Ak ste nútení ísť medzi ľudí, je nevyhnutné, aby všetci a všade mali rúška. Treba si uvedomiť, že ak povieme, aby rúška nosili len chorí, nebude ich nosiť nikto. Chorí sa budú báť, že od nich budú ostatní odstupovať... Za exota má byť na ulici ten, kto rúško nemá, nie ten, ktorý ho má.“ Dodal, že ak rúško nemáte, môžete nosiť čokoľvek, čím si zakryjete nos a ústa, teda látkové rúško, hrubšiu vreckovku alebo golier vytiahnutý až pod oči.

Kde rúška zohnať a koľko stoja

Bohužiaľ, dnes jednorazové rúška s najväčšou pravdepodobnosťou neoženiete. V lekárňach aj v e-shopoch sú beznádejne vypredané, až na pár výnimiek. Pokaľ by ste predsa len narazili na nejaké dostupné kúsky, cena jedného rúška sa normálne pohybuje okolo 0,60 centov, dnes je to od 1 do 2 eur. Desaťnásobne vyššia suma je však skutočne premrštená.

Klasické respirátory s filtrom FFP2 sa normálne predávajú hlavne v obchodoch so stavebným materiálom a pomôckami. Tam ich dnes taktiež kúpite už len výnimočne. Cena respirátora sa v závislosti od kvality filtra pohybuje od cca 4 do 15 eur za kus. Aktuálne si môžete ochranné pomôcky tohto typu kúpiť prevažne zo zahraničných e-shopov, napríklad na AliExprese. Rýchlosť dodania je však otázna. Ak si rúška neviete ušiť sami, popozerajte sa aj po rôznych online obchodoch s hand made výrobkami, kde je momentálne tento tovar v kurze.


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...