Xiaomi Smartmi respiračné rúško FFP2/PM 2,5 (recenzia)

Spoločnosť Xiaomi sa nám spája s mnohými technologickými vychytávkami. V ich ponuke však nájdete tiež respirátory, rúška a ochranné masky na tvár, ktoré síce neboli vyrobené vyslovene na ochranu proti vírusu COVID-19, no vzhľadom na kvalitu ich filtrov, sú účinné aj v tomto smere.

Xiaomi Smartmi respirátor recenzia

Xiaomi rúška sú cenovo dostupné, pohodlné a ani ich estetická stránka nie je na zahodenie. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na model Smartmi, ktorý by sa už o niekoľko dní mal dostať aj do slovenských e-shopov.

Xiaomi Smartmi respirátor – základné informácie o produkte:

 • Predaj na SK: plánovaný od 24.3. 2020
 • Cena Xiaomi respirátoru na SK: zatiaľ nebola stanovená (v zahraničných e-shopoch: 7 – 15 eur)
 • Záruka: 24 mesiacov
 • Životnosť filtra pri aktívnom používaní: 10 hodín
 • Typ filtra: pasívny, FPP2
 • Dostupné veľkosti: M, L
 • Farba: čierna
 • Materiál: TPU

Xiaomi respirátor: stupeň ochrany

Na ľavej strane respirátora Smartmi je umiestnený pasívny FFP2 filter. Nenechajte sa pomýliť, označenie KN95 označuje rovnaký typ filtra, ide len o čínsku normu. FFP2 je norma európska. Viac ako čísla a skratky vás však bude zaujímať asi skôr to, pred čím vás dokáže takýto filter skutočne ochrániť. FFP2 filtruje 95 – 97 % častíc, ktoré sú veľké 0,3 a viac μm (mikrometra), čo znamená, že vás dokáže ochrániť pred drvivou väčšinou vírusov, baktérií, prachom a, samozrejme, aj väčšími „nečistotami“. Pre lepšiu predstavu, 1 mikrometer sa rovná 0,001 mm. Toto sú priemerné veľkosti niektorých skutočne malých „vecí“:

 • Vírusy: od 0,02 μm do 0,4 μm
 • Spóry húb: 4 – 20 μm
 • Baktérie: od 0,2 do 2,0 μm
 • Zrnko piesku: cca 90 μm
 • Prachové častice: 1 – 100 μm

Xiaomi Smartmi respirátor s pasívnym FFP2 filtrom

Respirátor Xiaomi Smartmi – využitie

Podľa výrobcu je respirátor Xiaomi Smartmi účinný proti aktuálnej hrozbe, vírusu COVID-19, pretože zachytáva dostatočne malé mikročastice. Inak povedané, COVID-19 sa cez jeho filter nedostane priamo k vášmu nosu. Respirátory od Xiaomi síce nestoja celý majland, no ak si nie ste istí tým, či chcete do tejto pomôcky investovať okolo 10 eur, je dobré vedieť, že ju môžete využiť aj po skončení tejto pandémie.

Xiaomi Smartmi môžete používať pri bežných chrípkových epidémiách, ochráni vás napríklad i na dovolenke, na miestach, kde je zvýšený výskyt smogu, či pri veľkom upratovaní povaly. Respirátory sú vhodné aj k pracovným činnostiam, pri ktorých sa nachádzate v nadmerne prašnom prostredí (rekonštrukcie, búranie...).

Životnosť Xiaomi respirátora

Uhlíkový filter FFP2 má životnosť 10 hodín, čo sa môže zdať málo. Táto doba však nezačína plynúť pri jeho odbalení. Ide o čas, pri ktorom ho aktívne využívate, teda cezeň dýchate. Aj odborníci upozorňujú na to, že rúška či respirátory nie je potrebné nosiť v aute, doma alebo na prechádzke v lese, kde nestretnete živú dušu. Mali by ste si ich nasadiť len pri návšteve obchodu, pošty alebo iných miest so zvýšenou koncentráciou ľudí.

Životnosť uhlíkového filtra FFP2 je 10 hodín

Životnosť respirátora predĺžite tiež jeho správnym skladovaním. Po príchode domov si ho zložte, ak je mierne navlhnutý, nechajte ho preschnúť, a odložte do pôvodného plastového obalu alebo mikroténového vrecúška. Po uplynutí doby (10 hodín) ho môžete používať naďalej, bude však účinný už len ako mechanická ochrana.

Všetky respirátory s filtrom FFP2 majú podobne dlhú životnosť. Obyčajné medicínske rúškaúčinné len 20 minút.

Xiaomi ochranné rúško verzus klasické rúška a respirátory

V porovnaní s klasickými respirátormi je Xiaomi Smartmi nepochybne pohodlnejší. Jeho kostra, teda spevnená obvodová časť, ktorá sa dotýka tváre, je vyrobená z mäkkej polyetylénovej hubky. Tá netlačínevytvára na pokožke odtlačky, navyše sa dokonale prispôsobí tvaru vašej tváre. Tým, že k nej dokonale priľne, sa celková efektivita respirátora výrazne zvyšuje. Z rovnako mäkkého materiálu sú vyrobené aj remienky slúžiace na upevnenie respirátora, preto netlačí ani za ušami či na zadnej strane hlavy. Ďalším plusom Xiaomi masky je dostatočne veľký priestor medzi ňou a vašou tvárou, vďaka čomu by ste nemali cítiť žiadne obmedzenie pri dýchaní.  

Obyčajné respirátory, či už pracovné alebo medicínske, majú väčšinou v časti, ktorá sa nachádza na nose, ohybný pliešok a v ich okrajoch sa nachádzajú tiež podobne pevné materiály. Tie môžu hlavne pri dlhšom nosení na tvári spôsobovať hlboké otlačeniny, ktoré sú v kombinácii s potom skutočne nepríjemné. Keďže sa nedokážu úplne najlepšie prispôsobiť tvaru vašej tváre, mnohokrát sa stretnete s tým, že pri dýchaní pociťujete nedostatočný prísun kyslíka. Ide skôr o pocit, no pri pravidelnom nosení takejto ochrany tváre to určite nie je najpohodlnejšie.

Obyčajné rúška zas k tvári nepriľnú dokonale, preto sú automaticky o čosi menej efektívne. Okrem toho nie sú vybavené filtrom, takže slúžia vyslovene len ako mechanická ochrana proti väčším časticiam. To platí o rúškach akejkoľvek značky a typu.

Ako si vybrať správnu veľkosť + ako ju nosiť

Xiaomi masku Smartmi dostanete vo veľkostiach M a L. Ak máte menší obvod hlavy a bežne vám vyhovuje „Esko“, mali by vám dobre sedieť aj M-kové veľkosti. Rúško sa totiž upevňuje pomocou plastového háčika s viacerými zarážkami, takže si ho viete nastaviť presne tak, aby vás netlačilo alebo aby vám nepadalo z tváre. Nateraz sa vyrába len v čiernej farbe, ktorá je však veľmi elegantná, takže ak máte s nosením týchto ochranných pomôcok problém práve kvôli ich vzhľadu, Smartmi respirátor by pre vás mohol byť dobrým riešením.

Xiaomi Smartmi je dostupný v 2 veľkostiach

Ako správne nasadiť Xiaomi masku:

 • Plastový háčik so zarážkami upevnite na jeden z remienkov.
 • Masku si priložte na tvár.
 • Remienky určené na upevnenie natiahnite okolo uší, až na zadnú časť hlavy.
 • Nastavte si správnu veľkosť a plastový háčik uchyťte.
 • Nakoniec si masku vyformujte tak, aby vám dokonale priľnula k tvári vo všetkých bodoch (na brade, okolo nosa a na lícach).

Ďalšie modely ochranných respirátorov od Xiaomi

Spoločnosť Xiaomi má v ponuke aj ďalšie dva modely ochranných respirátorov. Momentálne nie sú dostupné priamo na Slovensku, objednať si ich však môžete zo zahraničných e-shopov. Všetky modely Xiaomi respirátorov sú účinné ako ochrana proti aktuálne rozšírenému vírusu COVID-19. Ich využitie je však široké, ochránia vás napríklad pred smogom, prachom, dymom či baktériami.

Xiaomi Purely Anti-Pollution Air Mask s aktívnym filtrom 

Ďalším modelom ochranného rúška od Xiaomi, ktorý si však aktuálne a asi ani v dohľadnej budúcnosti neobjednáte zo žiadneho slovenského e-shopu, je Xiaomi Purely Anti-Pollution Air Mask. Tento respirátor je vybavený elektrickým, nabíjateľným a vymeniteľným aktívnym filtrom PM 2,5, ktorý filtruje až 99 % mikroskopických častíc (norma PM 2,5 je zhodná s filtrom FPP2). V súčasnosti je dostupné napríklad na Aliexpresse, v cene od cca 20 do 40 eur. „Poštovné“ sa pohybuje v cenách okolo 3 eur. Xiaomi Purely Anti-Pollution Air Mask je najdrahšou verziou respirátorov od spoločnosti Xiaomi.

Xiaomi AirPop mask pre dospelých aj deti 

Naopak, najlacnejšou verziou ochranných rúšok od Xiaomi je edícia Xiaomi AirPop mask. Tieto respirátory sú o čosi menej pevné a obsahujú pasívny filter PM 2,5 od značky AirPop. Momentálne taktiež nie sú dostupné v slovenských e-shopoch. Na Aliexpresse si ich môžete objednať za necelých 9 eur. Dostanete ich aj v detskej verzii, a to za cca 4 eurá.


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

20/03/2020 14:55
LenkaS

Nevyzerá zlé a je aj funkčný. Zdá sa mi vhodnejší ako jednorazové či látkové rúška, ktoré si teraz každý šije, lebo už nie sú rúška v obchodoch. Zaujalo ma a keď ho budú mať aj na Slovensku, určite si ho kúpim. Zo zahraničia sa podľa mňa v súčasnosti neoplatí objednávať.

20/03/2020 18:48
Peter

Oplati, ja som pred tromi dnami objednal a buduci tyzden v utorok by malo byt tu... Cena 6 eur s dorpavou 9

22/03/2020 22:55
JK

a cim ti ho dovezu ked komercne lety su zrusene?

24/03/2020 14:24
tombi41

Prosim Vas odkial ste ho objednavali?

28/03/2020 22:37
Adriana

espiratory,ruska,dajú sa kupit(ebay,Amazon,Aliexpress,newchic,)

01/04/2020 13:22
Imrich

Ja som ich objednával z Číny 16.3. a dnes mi došli. Cena bola asi 6,50 za kus.

01/04/2020 14:24
Jano

Aj ja, ale zatila nedosli.... okolo .. som objednal a stalenic...

16/04/2020 14:12
Palo

Bohuzial ani jedna z tych masiek neblokuje Covid-19, ktory ma velkost priblizne 0.125 μm. Su skor urcene proti smogu.

18/04/2020 20:04
Jano

Tak potom doma site ruska su uplne k nicomu.

18/04/2020 21:06
Palo

Bežná bavlna odfiltruje možno 50%,lepšie ako nič. Tieto masky možno trochu viac. Ale stále to neni 99.9%. Najdostupnejsie sú podľa mna nanofiltre

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...