Koronavírus vs. Chrípka – rozdiely, príznaky, úmrtnosť

Asi jedna z najaktuálnejších tém, ktoré sa v súčasnosti rozoberajú a ovplyvňujú životy mnohých z nás, je práve koronavírus. Toto ochorenie bolo prvýkrát identifikované v Číne na konci roka 2019. Odvtedy sa rozširovalo najprv po celej Ázii a postupne do celého sveta. Momentálne je na svete veľmi málo krajín, v ktorej by sa tento vírus neobjavil. Koronavírus je kvapôčková infekcia, čo ho robí nebezpečným a nevyspytateľným.

Koronavírus sa podobá na chrípku. Ako ich od seba odlíšiť?

Ďalšou nevýhodou tohto vírusu je, že sa veľmi podobá na obyčajnú chrípku. Predsa len je však medzi prejavmi týchto dvoch chorôb rozdiel a my sa vám budeme snažiť obe tieto choroby dopodrobna vysvetliť. Vďaka tomu nebudete musieť zbytočne panikáriť. Tiež vám v tomto článku vysvetlíme, ako sa pred koronavírusom chrániť a na aké opatrenia by ste určite nemali zabúdať.

Všetko o chrípke a jej prejavoch

Chrípku spôsobujú vírusy, ktoré napádajú dýchacie cesty, čiže nos, priedušky, hrdlo a niekedy zasiahnu aj pľúca. Pri chrípke to je naozaj „rýchle a zbesilé“, väčšinou trvá 5 až 7 dní. Ľudia sa najčastejšie liečia z chrípky bez lekárskej pomoci.

Chrípku spôsobuje vírus typu A, B alebo C. Typ A sa ako jediný zo spomenutých vyskytuje aj u ľudí, aj u zvierat a ďalšou jeho charakteristickou črtou je veľmi častá premenlivosť. Chrípka má u väčšiny z nás ľahký priebeh. Pár dní si poležíme, vypijeme čaje, vypotíme ju a môžeme sa znova vrátiť do bežného života. V niektorých prípadoch prebieha chrípka omnoho ťažšie. Vtedy nastupuje silná bolesť hrdla, svalov, únava, suchý kašeľ a horúčka.

Nie je taká nevinná, ako sa zdá

Počas chrípkovej sezóny priemerne ochorie na Slovensku až 2 milióny ľudí, čo je na našu malú krajinu dosť veľa. Čo ste možno netušili, tak aj na chrípku ľudia umierajú a nie je to žiadna rarita. Len v USA na chrípku ročne zomrie 36-tisíc ľudí. Samozrejme, často sa tieto úmrtia spájajú s veľmi ťažkým priebehom, oslabenou imunitou, ďalšími zdravotnými problémami alebo vyšším vekom. Čím viac z týchto faktorov je u pacienta, tým je pre neho liečba choroby ťažšia. Podľa New York Times toto číslo predstavuje približne 0,1 % zo všetkých nakazených ľudí.

K príznakom chrípky patrí zvýšená teplota

Chrípkou sa dokážete nakaziť veľmi ľahko. Keďže si väčšina z nás pri chrípke povie, že to nič nie je a nemá čas to vyliečiť kvôli vyťaženosti, tak ju prenášame jednoducho všade, kam prídeme. Podobne ako koronavírus, tak aj „obyčajná“ chrípka sa dokáže prenášať bez príznakov. Hlavne u takých ľudí, ktorí majú vybudovanú silnú imunitu. Choroba u nich neprepukne, sú len nositeľmi, no stále sa šíri ďalej. Počas hlavnej sezóny epidémie je to viac ako 40 % takto infikovaných osôb. Ak sa príznaky u nakazenej osoby prejavili, tak bola najviac nákazlivá v začiatkoch ochorenia a vysoko nákazlivá je aj pri ťažkom priebehu.

Ako sa môžete chrípkou nakaziť

Keďže väčšina ľudí ani nevie o tom, že má v sebe vírusy chrípky, veselo ju roznáša ďalej. A aj keď sa nejaké príznaky objavia, tak to mnohí považujú za nepodstatné liečiť. Vírusy sa k vám môžu dostať dvoma spôsobmi. Prvý je priamy. Ide o prípady, kedy si niekto chorý kýchne alebo zakašle. Vy následne tieto uniknuté kvapôčky vdýchnete. Ich dolet môže byť až dva metre, preto je napríklad také jednoduché nakaziť sa v autobuse alebo obchode. Po vyschnutí ich môžete tiež vdýchnuť spolu s rozvíreným prachom.

Druhý spôsob, ktorým sa chrípka prenáša, je nepriamy – dotknete sa predmetu, ktorého sa dotýkala nakazená osoba. Aj kvôli tomuto sa odporúča neustále si umývať ruky a hlavne sa nedotýkať tváre. Tak sa totiž opäť dostávajú tieto kvapôčky do slizníc a dýchacích ciest.

Príznaky a rozdiel medzi sezónnou a pandemickou chrípkou

Chrípku spoznáte podľa jej príznakov hneď. Zo začiatku sú veľmi mierne, no zrazu sa váš zdravotný stav zhorší a chrípka vás položí. Ak sa poriadne liečite, tak sa jej dokážete zbaviť už za pár dní. Pri neliečenej chrípke to býva o niečo dlhšie a ak chrípku poriadne nepreliečite, tak sa v niektorých prípadoch môže zmeniť na niečo oveľa vážnejšie.

Sezónna chrípka – príznaky

Ako spoznáte chrípku? Pri chrípke sú typické tieto príznaky:

 • Horúčka (nad 38 stupňov)
 • Kašeľ (2. – 4. deň choroby)
 • Bolesť hrdla
 • Nádcha (počas celého trvania choroby, často práve jeden z prvých príznakov)
 • Bolesť hlavy (hlavne prvé dni)
 • Bolesť kĺbov a svalov
 • Zimnica
 • Únava

Sú 2 základné typy chrípky, a to je sezónna a pandemická. Sezónna chrípka sa vyskytuje každý rok. Keďže je to choroba, ktorá sa neustále vracia, tak si ľudia už na ňu vytvorili protilátky a sú sčasti odolní. Tento typ ohrozuje hlavne starších, vážne chorých a malé deti. Na druhej strane je pandemická chrípka, ktorá sa nevyskytuje každý rok, a preto na ňu nemajú ľudia vytvorenú v tele protilátky. Ohrozuje všetkých, a to aj mladých a úplne zdravých ľudí.

Všetko o koronavíruse a jeho prejavoch

Koronavírus je ochorenie dýchacích ciest, ktoré je spôsobené novým vírusom COVID-19. Prvýkrát sa táto choroba objavila v Číne, v meste Wuhan. Predtým nebol tento vírus u ľudí zaznamenaný a predpokladá sa, že je jedným z tých, ktoré sa preniesli zo zvieraťa na človeka. Vedci predpokladajú, že ide o nákazu od netopierov. Pri tejto téme treba brať hlavne do úvahy, že tento typ vírusu je nový a nie je dostatočne preskúmaný. Môže sa teda stať, že sa budú neustále objavovať nové fakty a informácie, prípadne sa môžu vyvrátiť tie, ktoré považujeme v súčasnosti za pravdivé.

Koronavírus a jeho prejavy

Koronavírus je pomenovaný po ostňoch, ktoré vedci objavili pri skúmaní tohto vírusu. Vychádzajú z nich membrány, ktoré pripomínajú solárnu koronu. Táto skupina vírusov má širokú paletu mutácií. Čiže sa môže stať, že aj koronavírus opäť zmutuje a bude odolný voči vynájdeným liečivám. Mutácie majú potom rôzne prejavy intenzity choroby. Čiže to môže byť bežné nachladnutie alebo smrteľné ochorenie, ako napr. SARS, ktorý v roku 2003 napadol tisíce ľudí a približne 800 ľudí tomuto ochoreniu podľahlo.

Čo sa týka nakazenia, tak keďže je forma tohto vírusu rovnaká ako pri chrípke, tak ani spôsob nakazenia nie je odlišný. Stačí, aby ste vdýchli kvapôčky s vírusmi do dýchacieho ústrojenstva a choroba môže vypuknúť. Preto nepodceňujte rúška, dostatočnú hygienu ani domácu izoláciu.

Príznaky a vážnosť choroby

Prečo porovnávame chrípku a koronavírus? Pretože je podobný ich spôsob prenášania, majú rovnakého „predka“ a majú aj veľmi podobné prejavy. Aký vážny je koronavírus? Stačí sa pozrieť na štatistiky a zistíte, aké vážne to je. V súčasnosti je na tom najhoršie Taliansko a Španielsko. Tam sa denne nakazia tisícky ľudí a stovky ľudí chorobe podľahnú. Treba poznamenať, že chorobe najviac podliehajú ľudia, ktorí už majú určité zdravotné problémy, v minulosti bojovali s nejakou zákernou chorobou a ohrozenou skupinou sú hlavne ľudia vo vyššom veku.

V štúdii z 18. februára v čínskom denníku CDC vedci zistili, že miera úmrtnosti na COVID-19 je približne 2,3 % v pevninskej Číne. Ďalšia štúdia približne 1 100 hospitalizovaných pacientov v Číne, zverejnená 28. februára zistila, že celková miera úmrtnosti bola nižšia, iba približne 1,4 %. Zo súčasných informácií vieme, že percentuálna úmrtnosť sú približne 3 %, aj napriek tomu, že sa to líši u jednotlivých krajín.

U nás, našťastie, nie sú zatiaľ žiadne prípady úmrtia spôsobené vírusom COVID-19 a väčšina nakazených ľudí ma len mierny priebeh. Ako to bude vyzerať na Slovensku v najbližších mesiacoch záleží od toho, ako budú ľudia rešpektovať opatrenia vlády. Práve v krajinách ako USA, Veľká Británia alebo Španielsko môžeme vidieť, aké môžu mať následky ľahostajnosť voči chorobe i nedostatočné opatrenia. Všetky z týchto krajín už opatrenia zaviedli, avšak nakazených môže byť oveľa viac ľudí, než je v súčasnosti známe. Pri tomto type choroby je rýchlosť a pripravenosť naozaj kľúčová.

Aj pri koronavíruse je jedným zo symptómov zvýšená teplota

Teraz poďme k príznakom choroby. Jediný 100% spôsob, ako zistíte, že máte koronavírus, je otestovanie sa. Keďže má táto choroba podobné prejavy ako chrípka, tak je ťažké tieto dve ochorenia odlíšiť. S tým sa aj spája to, že každý z nás si môže prejsť inou intenzitou koronavírusu. COVID-19 má širokú škálu prejavov ochorení dýchacích ciest:

 • Ľahký priebeh (kašeľ, zvýšená teplota)
 • Mierny priebeh (vysoká horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov)
 • Ťažký priebeh (ťažký zápal pľúc a zlyhanie obličiek, ktoré sa môžu končiť smrťou)

Chrípku a koronavírus môžete odlíšiť napr. tým, že pri chrípke sa vyskytuje nádcha a skôr hlienovitý kašeľ. Pri koronavíruse je to skôr silná bolesť hlavy, bolesť svalov celého tela alebo nevoľnosť. Aj napriek týmto rozdielom je tieto dve choroby veľmi ťažké odlíšiť a ak by ste mali niektorý z týchto príznakov, je najlepšie požiadať o vykonanie testu. Rozdiel medzi chrípkou a koronavírusom je aj v tom, že koronavírus je pandemický a chrípka je (vo väčšine prípadov) sezónna. Preto väčšina z nás obyčajnú chrípku zvládne bez akýchkoľvek komplikácií, máme už na ňu vybudované protilátky a aj liečivá, pričom s koronavírusom je to vážnejšie, keďže je to nová choroba.

Ako sa chrániť

Čo sa týka ochrany pred koronavírusom, tak je potrebné, aby ste si určité pravidlá zaviedli už doma, a to ohľadom osobnej hygieny. Zamedzte zdieľané používanie uterákov, riadov a iných osobných predmetov členov rodiny. Je potrebné si pravidelne umývať ruky mydlom alebo dezinfekčným gélom. Snažte sa zakrývať si ústa pri každom kýchnutí a zakašľaní, nekýchajte si do dlaní, ale do lakťového ohybu a po použití vreckovky ju okamžite vyhoďte do uzavretej odpadovej nádoby a pod. Je dôležité dbať aj na čistotu povrchov, ktorých sa často dotýkate. Je to napríklad telefón, klávesnica na notebooku, kľučky, stôl, ovládač či kľúče. Na toto obdobie je dobré obmedziť nosenie náramkov a iných predmetov na rukách.

Kýchajte si radšej do lakťového ohybu ako do dlaní

Keď vyjdete von, tak je vašou povinnosťou dať si na seba rúško. Tak ochránite seba aj ostatných. Tiež by ste mali dodržiavať osobný odstup najmenej jeden meter a zbytočne si nepodávať ruky. To platí napríklad aj v obchodoch, kde by ste v radoch mali držať dostatočný odstup. Ideálne je chodiť do obchodu s rukavicami. V prípade akýchkoľvek príznakov je potrebné, aby ste zostali doma a ako poistku by ste doma mali mať aj lieky na zníženie horúčky. Ak sa váš zdravotný stav zhorší, tak kontaktujte lekára alebo Úrad verejného zdravotníctva SR. V žiadnom prípade nenavštevujte ambulanciu alebo pohotovostnú službu.

Nepravdivé informácie ohľadom koronavírusu

Čo sa týka koronavírusu, internetom krúžilo už niekoľko desiatok „hoaxov“, ktoré sa objavovali na najrôznejších webov. Treba preto myslieť kriticky a zvažovať dôveryhodnosť informácií. V nasledujúcich riadkoch uvedieme pár mýtov a objasníme vám, ako to je v skutočnosti.

 • 1. Koronavírus sa neprenáša v oblastiach s vyššími teplotami a vlhkým počasím – faktom je, že COVID-19 sa môže prenášať vo všetkých oblastiach sveta, bez ohľadu na to, v akom podnebnom pásme sa nachádza alebo aké tam je ročné obdobie. Preto je dôležité všade dodržiavať ochranné opatrenia.
 • 2. Na koronavírus sú dostupné lieky – k dnešnému dňu sa neodporúčajú žiadne lieky a o žiadnom liečive nebolo oficiálne potvrdené, že by koronavírus liečilo. Na druhej strane viete priebeh choroby zmierňovať dobrou starostlivosťou.
 • 3. Horúci kúpeľ ochráni pred vírusom – horúci kúpeľ vás naozaj neochráni pred nákazou. V skutočnosti je to práve naopak a príliš horúca voda vám môže ublížiť. Najlepším spôsobom, ako sa pred vírusom COVID-19 ochrániť, je časté umývanie a dezinfikovanie rúk, spojené s nosením rúška kamkoľvek pôjdete.
 • 4. Sušiče rúk sú účinné pri zabíjaní koronavírusu – účinné sú jedine voči mokrým rukám. Aj napriek tomu, že vysoká teplota zo žehličky zabíja tieto baktérie z rúška, tak pri rukách to nestačí. Po prvé sušič rúk nedokáže vyvinúť takú teplotu ako žehlička, ak by aj áno, len by ste si jeho používaním ublížili. Za druhé sú sušiče rúk na verejných miestach plné baktérií, preto nie je vo všeobecnosti vhodné ich používať. Namiesto ochrany pred chorobou by vás mohli, naopak, nakaziť.
 • 5. Vakcíny na zápal pľúc sú proti koronavírusu účinné – žiadne očkovacie látky proti pneumónii neposkytujú ochranu pred koronavírusom. Vírus je úplne nový a odlišný, takže naň klasické vakcíny nezaberajú. Vedci sa momentálne snažia vakcínu proti koronavírusu vyvíjať a jej použitie do praxe sa predpokladá približne na konci tohto roka.

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...