Koronavírus v Taliansku: Počet obetí, pôvod a dôsledky ochorenia

Šírenie koronavírusu COVID-19 naháňa strach všetkým, ktorí žijú v Taliansku, medzi nimi aj stovkám Slovákom. Prečo je v Taliansku viac infikovaných ľudí ako v Japonsku, ktoré je v tesnej blízkosti s Čínou? Taliansky národ je charakteristický spoločenským a rušným životom, opatrenia ohľadom koronavírusu sa tam začali zavádzať pomerne neskoro a disciplinovanosť ľudí tiež nie je najvyššia. Ako je na tom Taliansko teraz, ako to celé začalo?

Koronavírus v Taliansku

Prečítajte si aktuálne informácie z Talianska. Pozreli sme sa na to, ako to v Taliansku celé začalo i na to, aká je v krajine situácia v súčasnosti.

Priebeh ochorenia koronavírusu COVID-19 v Taliansku

22. marca 2020 zaznamenalo Taliansko pokles úmrtí. Zomrelo "len" okolo 600 ľudí, čo je oproti predošlému dňu o vyše 100 ľudí menej. Do tohto dňa je celkovo nainfikovaných 59 138 ľudí na území Talianska, z toho už 5476 mŕtvych. Najviac postihnutý je sever Talianska.

21. marca 2020 je situácia na území Talianska žalostná. Do tohto dňa je zaznamenaných až vyše 53 000 prípadov chorých na COVID-19, z toho vyše 4 800 úmrtí. Deň predtým bol denný priemer obetí 600 a 21. marca už vyše 800. Situácia v nemocniciach, kde sa nenachádza adekvátny počet lôžok, je kritická. Celý zdravotnícky personál nepretržite pracuje 24 hodín denne. Sestričky nespali už niekoľko dní a nemajú dostatok ochranných odevov a respirátorov. Zriadené sú aj poľné nemocnice, ošetrujú aj lekári, ktorí sú na dôchodku, na materskej dovolenke, a ktorí do tejto chvíle nemali ani tušenie, ako vykonávať zdravotnú starostlivosť na infekčnom oddelení. Pomáhajú dermatológovia, plastickí chirurgovia, detskí pediatri, záchranári a všetci, ktorí môžu.

20. marca 2020 zaznamenalo Taliansko 600 ľudí, ktorí zomreli na COVID-19, nakazených je vyše 47 000 pričom vo štvrtok 19. 3. bol počet infikovaných o 6 000 menej.

10. marca Taliansko zavádza núdzové opatrenia v podobe obmedzenia organizovania a zúčastňovania sa na verejných zhromaždeniach, ale aj pohybovania sa na miestach, kde sa nachádza viac ľudí. Jediná výnimka je povolená v prípade návštevy obchodu, lekára a lekárne. Školy a univerzity, ako aj všetky športové podujatia sú uzavreté, zatiaľ do 3. apríla.

8. marca sa taliansky premiér Giuseppe Conte rozhodol vyhlásiť karanténu celému regiónu Lombardska a aj 14 provinciám na severe krajiny, kde je situácia najkritickejšia. Deň potom je v karanténe už celá krajina a 60 miliónov ľudí má povolený len obmedzený pohyb.

4. marca a počet prípadov v Taliansku na koronavírus rapídne stúpa. I napriek opatreniam, ktoré doteraz prijala Talianská vláda, vzrastá na tomto území počet prípadov najrýchlejšie v celej Európe. Ide o nárast, ktorý sa pokladal za 2. najvyšší, s výnimkou Číny. Za jeden deň pribudlo viac ako 100 nových prípadov. V tento deň v Taliansku zatvorili všetky školy.

22. február je dátum, kedy Taliansko zaznamenáva prvé úmrtie, za ktoré môže koronavírus COVID-19. Po potvrdení prvých prípadov taliansky úradníci zastavili lety do Číny. Bol to krok, ktorý Taliansko urobilo ako prvá krajina v Európskej únii a na letiská umiestnila termálne kamery. Tie sledujú, či niekto nevykazuje vyššiu teplotu ako je norma. V tomto čase je vyhlásených už 11 oblastí, v ktorých je rozšírená epidémia. Sú označené ako "červená zóna" a vláda zakazuje akýkoľvek pohyb ľudí mimo týchto oblastí.

Okolo 23. januára 2020 pricestoval z provincie Hubei turista, ktorý v tomto čase pristál na preplnenom letisku v Miláne. Krátko potom ochorel v Ríme. 6. februára pricestoval z Wuhanu, z centra nákazy, taliansky vedec, spolu s 56-člennou skupinou talianskych študentov a podnikateľov. Približne v rovnakom čase sa občan, ktorému v nemocnici nebola dostatočne venovaná pozornosť, opäť vracia do nemocnice so sťažnosťou na akútnu respiračnú infekciu. Vírusom, ktorý bol krátko potom odhalený v tele pacienta 0, sa infikujú aj ostatní pacienti a zdravotnícky personál.

Prečo sever Talianska?

Severné Taliansko je oblasť plná turistických regiónov a chát, ktorá je navštevovaná viac ako pobrežia Talianska počas letných dní. Na severe sa nachádza mnoho dediniek, ktorých obyvatelia sa dennodenne premiestňujú do okolitých severných veľkomiest za prácou, vzdelaním, nákupmi a za zábavou či lyžami. Sever Talianska je obľúbenou destináciou mnohých lyžiarov a tento rok, keď bolo snehu málo, bolo preplnené turistami. Toľko ľudí pokope z rôznych krajín začalo postupne vírus roznášať do ďalších krajín i po celom Taliansku.

Koronavírus sa rozšíril najprv na severe Talianska

Ubližuje ľuďom, pomáha Zemi

COVID-19 na jednej strane spôsobuje úmrtie mnohým nevinným ľuďom, ale na druhej zachraňuje zem. Pozrite sa na štatistiky, ktoré ukazujú, ako sa znížili emisie v Číne potom, ako sa zastavila výroba niekoľkých kľúčových čínskych fabrík. Ako sa ryby znovu dostali do vodných "ciest" v Benátkach a ako sa vyčistili jednotlivé rieky.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...