Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac, preto by si v týchto dňoch na seba mali dávať najväčší pozor, čo platí i pre ich okolie.

Seniori sa, čo sa koronavírusu týka, radia do ohrozenej skupiny

Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na všetky preventívne opatrenia a ochranné pomôcky.

Obľúbené antibakteriálne čistiace gély a spreje

COVID-19 a seniori

Koronavírus ohrozuje najviac ľudí vo veku nad 60 rokov. Podľa aktuálnych štatistík vyzerajú percentuálne čísla úmrtí podľa veku takto:

 • 60 – 69 rokov: 3,6 %
 • 70 – 79 rokov: 8,0 %
 • 80 +: 14,8 %

Dôvod, prečo COVID-19 končí tragicky práve v týchto vekových kategóriách, je jednoduchý. Obranyschopnosť organizmu starne spolu s človekom. Starší ľudia navyše mnohokrát trpia aj inými ochoreniami, ako sú dýchacie problémy, vysoký cholesterol a tlak či kardiovaskulárne ochorenia. To je dôvod, prečo by sa aktuálne mali proti koronavírusu chrániť najmä starší.

Prevencia vonku a doma

Aj napriek tomu, že by ste z domu mali vychádzať čo najmenej, môže dôjsť k situáciám, kedy to bude nutné. Vonku nezabúdajte na tieto zásady:

 • Noste rúško alebo respirátor
 • Vhodné sú tiež gumené, poprípade i látkové rukavice, ktoré po príchode domov okamžite vyhoďte.
 • Na škodu nie sú ani okuliare.
 • Dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť od ostatných ľudí – 3 metre.
 • Vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí (hromadná doprava, preplnené obchody, lekárne atď.).
 • Priebežne si dezinfikujte ruky gélom, sprejom alebo čistým alkoholom.
 • Nedotýkajte sa predmetov, ktorých sa dotýkať nemusíte.

Na preventívne opatrenia nezabúdajte ani doma:

 • Umývajte si pravidelne ruky mydlom a pod tečúcou vodou.
 • Vetrajte byt (vírusy milujú vydýchaný vzduch).
 • Perte oblečenie, ktoré ste na sebe mali mimo vášho bytu.
 • Dezinfikujte byt a najmä tie predmety, ktorých sa dotýkate najčastejšie (kľučky, vypínače, vodovodné batérie, kľúče atď.).

Bez rúška ani na krok

Ešte pred pár dňami bolo nosenie rúšok iba odporúčané, teda dobrovoľné, aktuálne nám ho ukladá nariadenie vlády. Ľudia vo veku nad 60 rokov by bez rúška alebo respirátora skutočne nemali ísť ani len vyniesť smetný kôš. Ak sa vydáte na prechádzku do lesa, kde nie sú iní ľudia, pokojne si ho zložte, po ceste do a z prírody, teda všade tam, kde ľudia sú, majte rúško stále nasadené.

Nosenie rúšok je v súčasnosti nariadené vládou

Dajte si záležať, aby ste túto ochrannú pomôcku nosili správne – musí vám priliehať tesne k tvári vo všetkých častiach. Nezabudnite ju pravidelne dezinfikovať, a to praním na vysokých teplotách alebo sterilizáciou v mikrovlnnej rúre (papierovú rúška dezinfikovať nie je možné).

Ak ste si rúško nestihli kúpiť, vyrobte si ho sami, čím zároveň zabijete voľný čas. Na internete nájdete množstvo strihov a postupov ako na to. Ak nie ste zruční, poproste niekoho z vašej rodiny alebo ochotnú susedu, riešením je aj kúpa ručne vyrobených rúšok z internetových obchodov s ručnými výrobkami, kde je ich ešte stále dosť.

Ostaňte doma

Premiér Igor Matovič v uplynulých dňoch informoval aj o štatistike železníc Slovenskej republiky, podľa ktorej počas víkendu využili vlakovú dopravu desiatky seniorov smerujúcich do Tatier. Aj keď samotní lekári či virológovia radia, aby ľudia nesedeli doma a chodili do prírody, je lepšie si vyberať miesta, na ktoré nemusíte cestovať hromadnou dopravou.

V týchto dňoch by starší ľudia nemali chodiť ani na poštu a už vonkoncom nie na úrady. Zásielky, ktoré sú pre vás životne dôležité, si preto radšej nechajte doručiť susedom alebo niekým z rodiny. Dôchodok poštári doručujú priamo k vám domov. Ak by ste sa z nevysvetliteľného dôvodu minuli (nezabúdajte, že máte byť doma), telefonicky si môžete dohodnúť iný termín doručenia dôchodku.

K lekárovi len v nevyhnutných prípadoch

Ak užívate lieky, doktor je aktuálne povinný vám ich predpísať na diaľku, prostredníctvom e-receptu. Bohužiaľ, v mnohých ordináciách tento systém ešte nebol zavedený. V takomto prípade vášmu lekárovi zavolajte, no po recept pošlite niekoho z rodiny. To isté platí aj o vyberaní liekov z lekárne. Čakárne, no i lekárne momentálne patria k tým najnebezpečnejším miestam. Nespoliehajte sa na to, že váš lekár ordinuje v rodinnom dome alebo prenajatých priestoroch v paneláku, kde nechodia pacienti s koronavírusom.

Seniori by sa mali návštevám lekárov a lekární vyhýbať

Ak trpíte chronickým ochorením, preventívne kontroly nateraz odložte, platí to i o preventívkach u zubára. V prípade, že sa necítite dobre, zavolajte lekárovi a skonzultujte s ním ďalší postup. V akútnych prípadoch nechoďte do nemocnice, ale zavolajte rýchlu zdravotnú službu.

V súčasnosti by ste sa mali vyhýbať akýmkoľvek aktivitám, pri ktorých sa môžete zraniť alebo si privodiť iné zdravotné problémy.

Zapracujte na vašej imunite

Imunita je základom zdravia, čo platí aj pri ochrane pred koronavírusom. Snažte sa jesť ľahšie jedlá, v rámci možností športujte (napr. zdravotné cvičenia) a nepodceňujte kvalitný spánok. Môžete užívať aj výživové doplnky na podporu imunity, tými nemáte čo pokaziť. Ak užívate iné lieky, určite sa dopredu telefonicky poraďte s vaším lekárom. V neposlednom rade zbytočne nepodliehajte panike a stresu. To nepomáha žiadnemu organizmu.

Kedy nakupovať

Všetky veľké obchodné centrá už stihli zaviesť otváracie hodiny pre seniorov, v každom z nich však platili iné časy. Po novom bude platiť nariadenie vlády, podľa ktorého musia všetky obchodné centrá pre seniorov vyhradiť čas medzi 9.00 a 12.00 hod. Ak patríte do vekovej kategórie 60+, nakupujte skutočne v týchto vyhradených časoch, ak ste mladší, rešpektujte toto nariadenie, buďte ohľaduplní k ostatným a nakupujte v inú dobu.

Ako nakupovať

Aj napriek vyhradeným otváracím hodinám pre seniorov by tí skôr narodení mali obchody navštevovať len v skutočne nevyhnutných situáciách. Ak máte tú možnosť, poproste niekoho z rodiny alebo susedov a nenakupujte sami. Ak takúto možnosť nemáte, snažte sa do obchodu chodiť maximálne raz za týždeň, ideálne ešte menej často. Sadnite si, spíšte si zoznam vecí, ktoré potrebujete, môžete si tiež naplánovať jedálniček, podľa ktorého nakúpite potraviny, a urobte jeden väčší nákup. Ak by ste si v strede týždňa spomenuli, že máte chuť na paradajku, radšej ju oželejte, skutočne sa to neoplatí riskovať. Taktiež nie je zlé mať nejaké tie základné potraviny do zásoby. Ide najmä o múku, mlieko, ryžu, chlieb či zemiaky.

Seniori môžu v obchodoch nakupovať vo vyhradených časoch

Využite dovoz potravín, obedov a online predaj

V týchto dňoch sú síce donáškové služby jedla a potravín maximálne vyťažené, to isté platí aj o všetkých online obchodoch, no ak sa zmierite s tým, že vašu objednávku dostanete o čosi neskôr, aj toto je možnosť. Jediným obchodným reťazcom, ktorý ponúka donášku nákupu potravín v rámci celého Slovenska priamo domov, je Tesco.

V Bratislave momentálne ruku k dielu priložili aj taxi služby, ktoré nemôžu prevážať ľudí, tak za necelých 10 eur rozvážajú potraviny a iný tovar. Ďalej tu máme online službu Edelia.sk, ktorá však funguje tiež iba v rámci západného Slovenska. Na celom Slovensku môžete využiť webstránku potravinydonaska.sk. Váš nákup by vám mal byť doručený do 3 dní.

Aktuálne dovoz potravín, liekov, ochranných rúšok či iných potrebných vecí do domácnosti pre seniorov zabezpečujú aj viaceré komunitné centrá či samotné mestá. Takéto služby fungujú napríklad v Snine, Trenčíne, Martine, Žiline či Prešove. Ak chcete zistiť, či máte podobné možnosti aj vo vašom okolí, zavolajte priamo na mestský úrad, alebo si tieto informácie vyhľadajte na internete. Ak si chcete iba urobiť radosť a nakúpiť veci, ktoré nie sú nevyhnutné pre život, využívajte zásadne online predaj. Ani stretnutie s kuriérom nie je ideálne, no zároveň nepochybne menej nebezpečné ako návšteva preplneného obchodu.

Čo s nákupom a inými predmetmi, ktoré si donesiete domov

Toto je drobnosť, ktorá však v rámci ochrany pred vírusom COVID-19 zohráva veľmi dôležitú úlohu. Koronavírus dokáže preukázateľne prežívať aj na predmetoch, z ktorých sa môžete pri troche neopatrnosti nakaziť. Každý predmet (nákup, pošta, lieky atď.), ktorý si donesiete alebo vám ho niekto donesie domov, by ste preto mali vydezinfikovať, nepotrebné časti, ako sú obaly, vyhodiť a okamžite si dôkladne vyumývať ruky. Na dezinfekciu použite alkohol, riešením sú aj chlórové prostriedky (napr. Savo) zriedené s vodou. Zeleninu a ovocie by ste v týchto dňoch mali jesť len po tepelnej úprave alebo zbavené šupky.

Po každom nákupe i jeho vybaľovaní si treba dôkladne vydenzifikovať ruky

Nepodliehajte panike, depresii a smútku

Ak ste doteraz odmietali pracovať so smartphonom, notebookom, tabletom či počítačom, je ten najlepší čas na zmenu názoru. Samota je náročná pre každého, a to bez rozdielu veku, na druhej strane je dnes akékoľvek stretávanie sa s inými ľuďmi pre tých skôr narodených veľmi veľkým rizikom. Platí to aj v rámci rodín alebo susedov. Preto sa radšej naučte používať Skype, Viber či video hovory cez Facebook. Ak je to na vás naraz veľa, začnite aspoň písomným chatom a určite si navzájom veľa telefonujte. Dnes je ten najlepší čas na nekonečné klebetenie.

V každej vekovej skupine sa nájdu aj takí, ktorí nemajú komu zatelefonovať alebo napísať. Ak je to i váš prípad, nehanbite sa využiť niektorú z liniek pomoci, kde sa s vami porozprávajú odborníci. Takúto formy pomoci ponúka napríklad:

 • Modrý Anjel: 0944 171 272
 • Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva – Linka Ligy za duševné zdravie Nezábudka: 0800 800 566
 • Fórum pre pomoc starším: 0800 172 500

Ako ochrániť pred koronavírusom seniorov

Ochrana seniorov nie je len ich starosťou. Veľkú časť práce urobia najmä tí, ktorých COVID-19 neohrozuje až do takej miery. Či už máte starých rodičov alebo rodičov, susedov či známych vo vyššom veku, snažte sa im pomáhať, ako sa len dá. Okrem toho nezabudnite ani na preventívne opatrenia, ktorými chránite nielen seba, ale najmä zraniteľnejšiu časť populácie.

 • Ak niekomu staršiemu donesiete nákup, dodržiavajte bezpečný odstup 3 metre, nepodávajte si ruky, neobjímajte sa, noste rúško a upozornite ich na to, aby si umyli ruky.
 • Ak máte rodičov alebo starých rodičov, snažte sa s nimi čo najviac komunikovať na diaľku, osobným návštevám sa však vyhýbajte.
 • Noste rúška vždy a všade!
 • Do obchodov choďte len mimo otváracích hodín pre seniorov.
 • Snažte sa pomáhať starším ľuďom vo vašom okolí – ušite im rúško, doneste nákup, lieky či poštu, ak sa nemajú s kým rozprávať, zatelefonujte im.
 • Dodržiavajte všetky ostatné odporúčania a nariadenie hygenikov i vlády SR!

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Ako predĺžiť životnosť rúška a respirátora? Pomôže sterilizáciaAko predĺžiť životnosť rúška a respirátora? Pomôže sterilizácia

Rúška či respirátory majú istú životnosť, správnou starostlivosťou a občasnou dezinfekciou im však viete životnosť zásadne predĺžiť. Pozrite sa, ako na to.