Koronavírus: Ako naložiť s použitými rúškami, respirátormi a rukavicami?

Papierové vreckovky, jednorazové rúška, respirátory či gumené rukavice. Mnohým behá po rozume otázka, ako nakladať s týmto dopadom, čo v posledných dňoch začali aktívne riešiť aj samosprávy.

Čo s použitými rúškami a rukavicami?

Stanovisko Úradu verejného zdravotníctva SR nateraz znie, že má tento odpad skončiť v klasickom komunálnom odpade.

Rúška a vreckovky patria do zmiešaného odpadu

20. marca 2020 Úrad verejného zdravotníctva SR na svojich webových stránkach zverejnil informáciu, ako majú ľudia, ale i zdravotnícky personál, nakladať s odpadom, ktorý sa v našich domácnostiach aktuálne hromadí kvôli vírusu COVID-19. „Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča likvidovať použité rúška a vreckovky z domácnosti ako bežný komunálny odpad v zmysle platnej legislatívy.“ ÚVZ SR ďalej odporúča verejnosť upozorniť na fakt, že papierové vreckovky ani jednorazové rúška nepatria do nádob určených na triedený zber papiera, čo však platí aj vtedy, keď verejnosť neohrozuje pandémia koronavírusu.

Čo s plastovými rukavicami?

Plastové rukavice podľa týchto nariadení taktiež nepatria k nebezpečnému odpadu, preto s nimi nemusíte zaobchádzať ako s biologickou zbraňou. Plastové rukavice majú skončiť tiež v komunálnom zmiešanom odpade. Guma ani latex totiž nepatria medzi plasty alebo iný materiál, ktorý je recyklovateľný. Pokiaľ však separujete o dušu, môžete si pre istotu skontrolovať príslušnú značku na obale vašich gumených rukavíc. Následne ich „zlikvidujte“ spôsobom, aký odporúča výrobca.

Plastové rukavice ani použité rúška nepatria do nebezpečného odpadu

Podľa WHO odpad a voda nie sú nebezpečné

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) publikovala začiatkom marca dočasné usmernenie pre vodohospodárov, sanitárov a poskytovateľov služieb, v ktorom je uvedené, že zatiaľ nebolo preukázaná súvislosť medzi nákazou a kontaktom s odpadom. Rovnaké je to aj v prípade pitnej či odpadovej vody. V technickej správe s názvom „Water sanitation hygiene and waste management for Covid-19“ od WHO sa taktiež píše, že doteraz nebola zaznamenaná nákaza niektorého z pracovníkov, ktorí manipulujú priamo s odpadom z nemocníc.

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Ani dnes nevie nikto s určitosťou povedať, ako presne a ako dlho dokáže vírus COVID-19 prežívať v prostredí alebo na predmetoch. Podľa najaktuálnejších informácií vedeckej skupiny z CDC, UCLA, National Institute of Health a Princeton University sú to: 4 hodiny – meď, 24 hodín – kartón, plast a nehrdzavejúca oceľ – 48 – 72 hodín. Napríklad v Bratislave vydali ešte predtým, ako ÚVZ SR zverejnil vyššie uvedené stanovisko, odporúčanie, že osoby s potvrdenou diagnózou majú tento odpad zabaliť do plastového vreca a vyhodiť až po uplynutí 72 hodín.

Aj napriek tomu, že slovenské ani svetové úrady a organizácie nenariaďujú žiadny špeciálny prístup pri použitých rukaviciach, rúškach či hygienických vreckovkách, určite nie je dobré, aby sa nám tieto predmety povaľovali po domácnosti alebo v aute. Urobíte najlepšie, ak po použití skončia čo najrýchlejšie v smetnom koši, a aby ste zbytočne neohrozovali tých, ktorí odpad vynášajú, plastové vrecia pre istotu dobre zaviažte.


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

27/03/2020 15:10
Laura

Neviem si predstaviť, že by som mala rúška a rukavice hádzať do nebezpečného odpadu. Rukavíc teraz používam dosť veľa, snažím sa nepoužívať iba gumené, ale aj také tie tenké na zimu. Mám pocit, že životné prostredie teraz dostane dosť zabrať aj bez toho, aby som každý deň vyhadzovala jednorazové rukavice do plastu.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...