Savo dezinfekcia na podlahy, pranie i na plesne: zloženie, cena, účinky

Dezinfekcia domácnosti je veľmi dôležitým úkonom, aj keď ani s ňou to netreba preháňať. Niektoré mikroorganizmy sú škodlivé, no niektoré i nápomocné, preto by sme sa ich nemali snažiť zbaviť za každú cenu.

Savo na dezinfekciu domácnosti

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na starú dobrú klasiku, teda na výrobky Savo, ktorými naše domácnosti čistíme a dezinfikujeme už takmer 50 rokov.

Čo je Savo?

Prípravky Savo by sa dali v skratke opísať ako univerzálne čističe povrchov (podlahy, obklady, predmety atď.) a bielizne, a taktiež ako dezinfekcia úžitkovej vody a bazénov. Ich hlavnou výhodou je schopnosť ničiť baktérie, vírusy, riasy aj huby. Výrobcom Sava je česká firma BOCHEMIE, a. s, ktorá ho vyrába už od roku 1973. V súčasnosti jeho distribúciu zabezpečuje firma Uniliver. Tá je, mimochodom, výrobcom známych značiek, ako napr. Dove, AXE, Magnum či Cornetto. Savo je pomerne lacné, za každý výrobok zaplatíte najviac pár eur, pritom voči nečistotám a baktériám vskutku účinné.

Zloženie Sava

Účinnou látkou Sava v skutočnosti nie je chlór, ako si mnohí myslia, ale látka s názvom chlórnan sodný. Ten je zlúčeninou sodíka, chlóru a kyslíka. Má kvapalnú formu a pomerne silný leptavý účinok. Druhou zložkou je hydroxid sodný, ktorý sa používa aj na výrobu klasického mydla na osobnú hygienu. Kombinácia týchto zložiek dokáže narúšať ochranné obaly väčšiny vírusov a baktérií, rias a mikroskopických húb, čím ich zároveň likviduje.

Jednou z účinných látok Sava je hydroxid sodný

Savo: účinky a použitie

Úlohu hlavného bojovníka proti nebezpečným mikroorganizmom zohráva v Save Chlórnan sodný. Ten sa vo vode rozkladá na aktívny kyslík a chlorid sodný. Dezinfekčnú úlohu zohráva práve aktívny kyslík, ktorý je práve tou látkou, ktorá dokáže narušiť obaly vírusov, baktérií a plesní, čím ich v podstate zneškodní. Chlorid draselný taktiež nie je úplne zbytočný, ako určite viete, v soli prežije len máločo

Savo ničí napríklad:

  • Baktériu Escherichia coli
  • Baktériu Pseudomonas aeruginosa – baktéria spôsobujúca pneumóniu, infekciu popálenín, osteomyelitídu a pyelonefritídu
  • Baktériu Staphylococcus aureus (Zlatý stafylokok)
  • Vírus HIV
  • Vírus HBV (vírus hepatitídy B)

Savo je podľa druhu možné používať na dezinfekciu podláh, keramických obkladov, umývadiel či toaliet. Pri predmetoch, ktoré neprichádzajú do kontaktu s potravinami alebo nie sú určené na jedenie či osobnú hygienu, Savo nemusíte po umytí oplachovať. Spomínané predmety, samozrejme, dôkladne opláchnite pod teplou tečúcou vodou, avšak až po 30 minútach. To je doba, počas ktorej Savo začne účinkovať naplno. Ako sme si povedali, účinné zložky sa rozložia na aktívny kyslík, ktorý potrebuje ešte nejaký čas, aby účinne zlikvidoval všetko, čo má.

Savo – koncentrácia podľa spôsobu použitia:

  • Pri čistení povrchov: 0,5 l Sava na 4,5 l vody
  • Pri deznfekcii úžitkovej vody (studňa): 40 ml na 2 m3 (2 000 l)
  • Pri použití v bazénoch: 160 ml na 3 m3
  • Savo prípravky na pranie alebo bez chlóru rieďte s vodou podľa návodu, ktorý nájdete priamo na obale

Tipy na Savo výrobky vhodné na dezinfekciu vody, povrchov a likvidáciu plesní

Málokto vie, že Savo sa používa nielen na čistenie, ale aj na dezinfekciu vody. S týmito výrobkami pohodlne vyčistíte všetky povrchy, dezinfikujete vodu a zbavíte sa plesní:

Je Savo bezpečné?

Keďže Savo obsahuje chlór, resp. chlornan draselný, otázka o jeho bezpečnom používaní je v skutočnosti namieste. Táto látka má silné leptavé účinky, takže môže spôsobiť zranenia na pokožke a slizniciach, a to hlavne v neriedenej forme.

V Save koncentrácia chlornanu draselného nepresahuje 4,7 %, preto by vám nemalo na pokožke spôsobiť vážne poleptania, čo však neznamená, že ho nie je potrebné užívať so všetkou opatrnosťou. Namieste sú najmä ochranné gumené rukavice, a to už od chvíle, kedy budete Savo otvárať a liať do vody. To je zároveň ďalší dôležitý bezpečnostný prvok. Prípravky nikdy nepoužívajte neriedené, ale v koncentráciách, ktoré sme si uviedli vyššie. Nájdete ich samozrejme aj priamo na obale Savo výrobkov.

Chlór môže spôsobovať problémy hlavne ľuďom s citlivou pokožkou a alergiami. Pokiaľ do tejto skupiny patríte, je dobré siahnuť po Savo výrobkoch bez chlóru.

Tipy na Savo výrobky bez chlóru

V prípade, že vám chlór prekáža, siahnite po jednom z nasledujúcich Savo produktov:

Savo a životné prostredie

Pokiaľ pri používaní Sava riešite jeho ekologickú stránku, môžete byť viac-menej pokojní. Áno, na obale nájdete značku s mŕtvou rybou, čo v preklade znamená, že výrobok patrí k toxickým a poškodzuje vodné organizmy. Kľúčová je opäť látka chlórnan sodný, ktorá by prírode nemala škodiť zásadným spôsobom.

Chemická značka chlórnanu draselného je NaClO. Ako sme si povedali, ide o zlúčeninu sodíka (Na), chlóru (Cl) a kyslíka (O). Všetky tieto látky nájdeme aj v prírode. Chlór sa v nej navyše vyskytuje takmer zásadne ako zlúčenina, no a konkrétne zlúčeninu NaCl (chlór a sodík) konzumujete každý deň aj vy, keďže hovoríme o chloride sodnom, teda kuchynskej soli.

Chlorid sodný, teda soľ, sa nachádza vo vysokých koncentráciách napríklad v moriach a oceánoch, pričom ju určite nemôžeme považovať za škodlivú pre životné prostredie. Samozrejme, pri príliš vysokých koncentráciách týchto látok dôjde k vyhubeniu všetkého živého (pozrite sa napríklad na také Mŕtve more). Z toho nám logicky vyplýva, že Savo skutočne nie je pre prírodu žiadnou veľkou katastrofou, avšak iba pri jeho používaní v primeraných dávkach.

Savo a COVID-19

V dnešných „časoch“ nemôžeme vynechať ani otázku týkajúcu sa účinkov Sava pri dezinfekcii domácnosti, ktorú vykonávame v rámci ochrany pred vírusom COVID-19. Podľa odborníkov je chlórnan sodný pri boji s vírusmi účinný rovnako ako 70 % alkohol. Savo je preto určite vhodné aj na pravidelnú dezinfekciu kľučiek, vypínačov, kuchynskej linky, jedálenského stola či iných predmetov, ktorých sa často dotýkame.

V tomto prípade ho používajte zriedené v koncentrácií 0,5 litra na 4,5 litra vody, teda rovnako ako pri čistení podláh a iných povrchov. Najlepší účinok Sava dosiahnete tak, že ho necháte na danom povrchu či predmete pôsobiť aspoň 30 minút, potom ho opláchnete vodou alebo pretriete navlhčenou handrou.


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...