Návod, ako správne nosiť a zložiť rúško. Len správne nasadené rúško vás ochráni pred vírusmi

Ochrana nosa a úst môže mnohým ľuďom zachrániť život. V momentálnej situácii sú rúška nedostupným tovarom a to nielen na území Slovenska, ale na celom svete. Tí, ktorým sa rúško neušlo, si ho svojpomocne ušili sami.

Ako správne nosiť rúško?

Je veľmi dôležité ovládať techniku, ako správne nosiť rúško, ako si ho nasadiť a zložiť najbezpečnejšie, poprípade ako ho vydezinfikovať a kedy ho už vyhodiť do koša. To všetko a ešte o niečo viac sa dozviete práve tu a teraz.

Jednorazové ochranné rúška (3-vrstvové) sú dostupné v ✅ internetovej lekárni Dr.Max.

Čo je to maska na tvár alebo ochranné rúško?

S maskou na tvár sa už všetci stretli u svojho zubára. Doteraz nebol dôvod nato, aby sme takéto rúško nosili aj pri bežnej vychádzke vonku. Situácia sa však zmenila, keď sa svetom začal šíriť nebezpečný koronavírus COVID-19. Tieto rúška nesú názvy aj ako zubné, izolačné, laserové, lekárske, zákrokové alebo chirurgické masky. Vyrábajú ich rôzne spoločnosti v rôznych farbách a v rôznych stupňoch ochrany. Najkvalitnejšie rúška sú filtračné masky (respirátory) typu FFP2 a FFP3. Nie každé rúško vás však ochráni, dokonca aj to najlepšie rúško na svete má svoju životnosť. 

Prečo používať rúška?

Bez ohľadu na šíriaci sa COVID-19, je rúško bežnou ochranou úst a nosa pred výparmi, baktériami a vírusmi, ktoré sa prenášajú vzduchom pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní. Týmito spôsobmi sa šíria kvapky, ktoré, ak je človek chorý, obsahujú baktérie a vírusy. Mnoho ľudí tieto rúška nosí aj v práci, čím sa chránia pred výparmi napr. nechtárky, ktoré dýchajú denne lepidlá a chemikálie.

Kedy je čas na nasadenie si rúška?

Hoci sa to nepraktizuje, ale rúško by ste mali nosiť vždy, keď ste chorí a opúšťate svoj domov. Teda keď kašlete, máte teplotu, nadmernú tvorbu hlienu alebo inú chorobu, ktorou by ste mohli nakaziť ostatných ľudí. Mala by to byť samozrejmosť, hlavne pri návšteve lekára a to nielen, keď ste chorí a potrebujete vyšetriť, ale aj keď ste zdraví. Chránite tým seba a aj druhých.

Návod, ako si správne nasadiť ochranné rúško

Ako si nasadiť rúško na tvár?

Len správne nasadené rúško vás ochráni pred vírusmi a baktériami. Znamená to, že i keď máte rúško s najvyššou ochranou, pri nesprávnom nasadení nebude fungovať tak ako má. Preto sa v prvom rade riaďte pokynmi uvedenými na obale od rúška alebo ak nie je takýto návod k rúšku k dispozícii, riaďte sa nasledovnými krokmi.

Postup, ako si správne nasadiť rúško

Úplný základ je si pred každou manipuláciou s rúškom dôkladne umyť ruky odporučeným spôsobom. Po umytí postupujte nasledovne.

  • Vyberte masku a uistite sa, že maska je neporušená, na jej ochrannej časti sa nenachádza žiadna trhlina alebo diera. Akokoľvek poškodená maska už nie je spoľahlivou ochrannou pred vírusmi.
  • Prezrite si masku a určite, ktorá strana je predná. Väčšinou strana, ktorá je zafarbená, je predná a biela strana je zadná. Pri nasadení sa má dotýkať vašej tváre.
  • Ak máte masku s ušnými slučkami, uchopte slučky oboma rukami s 3 prstami (palcom, ukazovákom a prostredníkom). Slučky umiestnite okolo každého ucha.
  • Rúško so zväzovaním uchyťte za horné viazanie, preneste do úrovne nosa a zaviažte za hlavou, nad ušami. Následne chyťte spodné viazanie a rovnako uviažte.
  • Ak máte rúško s pásikmi (s gumičkami), uchyťte medzi končeky prstov horný pásik, priložte rúško správnou časťou na tvár a prevlečte gumičku ponad hlavu a pásiky umiestnite do úrovne uší. Potom pretiahnite spodný popruh tak, aby sa obtieral o krk.
  • Ak je vaše rúško vybavené aj pevným prúžkom v oblasti nosa, pritlačte ho k nemu.

Ako si správne zložiť ochranné rúško?

Závisí od toho, či nosíte jednorazové rúško alebo rúško, ktoré ste si vyrobili doma. Totiž, ak máte rúško z lekárne, ktoré nemá žiadne označenie, ako napr. FFP3 a pod., pravdepodobne máte jednorazové rúško, ktoré je potrebné po jednom použití hodiť do koša. Postup, ako si správne sňať rúško, pozostáva z pár krokov, ktoré je dôležité dodržiavať. Len správnym spôsobom eliminujete šancu infikovania sa vírusom.

Postup, ako si správne zložiť rúško

Pred akýmkoľvek dotykom vašich rúk s rúškom, keď aj len letmým, si ruky poriadne očistite doporučeným spôsobom. Následne, bez toho aby ste sa dotkli prednej strany masky (keďže je znečistená), uchyťte slučky, remienka alebo pásiky, ktoré držia masku na tvári a postupujte podľa nasledovných krokov.

  • Rúško s ušnými slučkami alebo s gumičkami uchyťte za slučky 3 prstami oboch rúk (palcom, ukazovákom a prostredníkom), nadvihnite a zložte masku.
  • Rúško s uväzovaním dáte dolu tak, že najprv uvoľníte spodné viazanie, potom uvoľníte horné viazanie, ktoré nepustíte, ale držíte a masku dáe dole smerom od seba.
  • Rúško s pásikmi – najprv prevlečte cez hlavu spodný pásik a potom horný.

Môžem rúško používať viackrát?

Rúška sú rôzne. Niektoré sa môžu používať viackrát a niektoré len jeden raz. Rúška, ktoré vás rovnako dobre ochránia aj po niekoľkých použitiach, sú tie, ktoré obsahujú mikrovlákna alebo molekuly koloidného striebra. Takéto striebro má vysokú účinnosť proti baktériám, plesniam a vírusom. Nejde však o rúško, ktoré si vyrobíte doma a nanesiete naň nejaký prípravok s obsahom koloidného striebra. Medzi ďalšie takéto rúška, patria aj masky, ktoré sa po istom čase, napr. po 18 hodinách, musia dať sterilizovať a pod.

Jednorazové rúška a ich viacnásobné použitie

Vo väčšine prípadov sa dajú kúpiť len jednorazové rúška. To znamená, že po jednom použití by ste mali takéto rúško zahodiť a nasadiť si nové. Viacnásobné používanie jednorazových rúšok sa neodporúča, avšak v prípade, že nemáte inú možnosť, treba sa oň starať. Ošetrujte ho dezinfekčným sprejom, ktorý letmo nastriekate predovšetkým na vrchnú časť masky. Tým istým spôsobom môžete použiť aj minimálne 3-percentný peroxid vodíka alebo silný domáci alkohol. Podotýkame, že nejde o spôsoby, ktoré by rúško zbavilo na 100% všetkých kvapôčok.

Jednorazové rúško môžete v prípade potreby použiť viackrát, treba však dodržať isté pravidlá

POZOR! Dezinfekčným sprejom sa rozumie sprej na vonkajšie použite, napr. na ruky. Určite nepoužívajte dezinfekčné prostriedky, s ktorými upratujete.

Ako sa starať o doma vyrobené rúško?

Domáce rúško sa odporúča očistiť vždy pred tým, ako si ho nasadíte. Rúško treba prať s dezinfekčnými pracími prostriedkami alebo prežehliť z jednej aj druhej strany pod vysokou teplotou. Týmto spôsobom zvýšite funkciu látkového rúška. 


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...