Ako si správne umývať ruky? Bez mydla to nepôjde

Umývanie rúk, to je taká banalita, že? Viaceré prieskumy ukázali, že umývanie rúk pre niektorých nie je až takou samozrejmosťou. Navyše, mnohí z nás si ruky neumývajú správne.

Ako si ruky umývať správne?

Pozrite sa, ako môžete pomocou obyčajného mydla a vody znížiť riziko infekčnej či vírusovej nákazy až o polovicu.

Ako často si umývať ruky

Presný počet umývania rúk nie je stanovený, takže je to len vaše rozhodnutie. Vo všeobecnosti platí, že by sme si ruky mali umývať vždy pred jedlom, po použití toalety, po príchode domov, po práci na záhrade (hlavne pri kontakte s hlinou) a po kontakte so zvieraťom, po upratovaní (zmývanie, utieranie prachu, vysávanie, čistenie mačacích toaliet). Takpovediac rizikovou činnosťou je aj práca s počítačom, keďže klávesnica nepatrí k najčistejším povrchom. Ruky si určite umyte vždy pred prípravou jedla, pred samotným jedením a taktiež v priebehu varenia, hlavne keď pracujete so surovým mäsom.

V čase, keď ste chorí, by ste mali ruky umývať skutočne každú chvíľku. Dôvodom nie ste ani tak vy, ale vaše okolie, ktoré takto dokážete uchrániť pred nákazou. Samostatnou kategóriou sú diabetici, ktorí majú na prstoch neustále drobné ranky (meranie glykémie). Tí by si mali ruky umývať taktiež o čosi častejšie. Umývaniu rúk venujte väčšiu pozornosť aj v obdobiach, keď je zvýšený výskyt vírusových ochorení (napr. chrípka, virózy) a keď je chorý niekto z vášho okolia, a to ako doma, tak v práci.

Pokiaľ je pre vás umývanie rúk závislosťou, tak pre vaše zdravie tiež nerobíte to najlepšie. Na pokožke sa okrem „zlých“, nachádzajú aj „dobré“ mikroorganizmy, ktoré príliš častým umývaním rúk ničíte. Navyše, prehnaná čistota nie je nápomocná ani pre budovanie imunity. Ruky si teda umývajte, takpovediac, „přiměřeně“.

Aké účinné je umývanie rúk v studenej vode

„Umývanie rúk v studenej vode je ekvivalentom k neumývaniu rúk.“ Alebo žeby predsa len nie? Takmer všade sa môžete dočítať informácie o tom, že umývanie rúk je efektívne len pod teplou vodou. Podľa štúdie zverejnenej v Journal of Food Protection z roku 2017, ktorú vypracovali vedci z americkej Rutgers University, je umývanie rúk v studenej vode s použitím mydla účinné úplne rovnako ako ich umývanie teplou vodou.

Umývanie rúk v studenej vode je rovnako účinné ako v teplej vode

V rámci štúdie vedci naniesli na ruky testovaných osôb baktérie E. coli. Následne si ich s použitím 2 – 3 ml klasického mydla umyli pod vodou s teplotou 15, 26 a 38 °C. Výsledky ukázali, že teplota vody nemala absolútne žiaden vplyv na to, koľko baktérií ostalo na dlaniach. Naopak, ako rozhodujúca sa ukázala doba umývania rúk. Ako dostačujúci čas sa ukázalo 10 sekúnd.

Má umývanie rúk bez mydla zmysel?

Umývate si ruky bez mydla? Niekoľkosekundové opláchnutie dlaní pod tečúcou vodou vás v skutočnosti nezbaví takmer žiadnych baktérií či iných nebezpečných mikroorganizmov. Nepotvrdzuje to len vyššie spomenutý výskum, ale i obyčajná sedliacka logika. Drvivá väčšina baktérií hynie až pri teplote okolo 100 °C. Niektoré dokonca pri 130 °C. Voda, ktorú pocitovo pokladáme za teplú, má v priemere maximálne 36 °C. 50 °C voda je už na dotyk neznesiteľná. To znamená, že takto nízkou teplotou mikróby skutočne nezabijeme. Hlavnú úlohu preto skutočne zohráva mydlo, nie teplota vody.

Umývanie rúk po použití toalety, práci v záhrade či príchode domov po ceste verejnou dopravou, by malo vyzerať úplne rovnako. Žiadne „rýchle opláchnutie rúk vodou“ nie je účinné, takže takýto úkon vlastne robíte úplne zbytočne. Je veľmi pravdepodobné, že ste zatiaľ ani vy tejto samozrejmosti nevenovali extrémnu pozornosť. To by ste však mali zmeniť a ruky si vždy umývať podľa tohto návodu.

 • Pred umývaním rúk si zložte všetky prstene, aj pod nimi sa nachádzajú mikróby, a to pomerne vo veľkom množstve.
 • Ruky si najprv poriadne namočte.
 • Naneste na ne malé množstvo mydla (ak zvyknete používať polovicu balenia, umývanie rúk nebude o nič efektívnejšie).
 • Mydlo poriadne napeňte, a to dôkladným šúchaním dlaní o seba (takto sa zbavíte baktérií, nie vírusov).
 • Nezabudnite na „vydrhnutie“ každého prsta aj palcov a priestoru medzi nimi, vrchnej časti rúk a tiež nechtov – na vyčistenie nechtov vám najlepšie pomôže kefka.
 • Nakoniec si ruky dôkladne opláchnite vodou – tejto činnosti venujte minimálne 10, ideálne až 20 sekúnd (pri tomto úkone z vašich rúk zmyjete vírusy, ktoré sú odolné voči mydlu). Niektoré zdroje dokonca uvádzajú 40 až 60 sekúnd. V tomto prípade platí, čím dlhšie, tým lepšie.
 • Po umytí rúk nezabudnite na ich vysušenie.
 • Ak chcete mať ruky skutočne dokonale čisté, vodovodný kohútik by ste mali zatvoriť pomocou uteráka alebo papierovej servítky (kohútik vždy najprv chytíte špinavými rukami, takže sa na ňom nachádza rovnaké množstvo mikróbov ako na záchodovej doske).

Obrázkový návod na správne umývanie rúk

Čím a ako usušiť ruky

Možno sa vám to bude zdať prehnané, no i spôsob, akým si ruky po umytí usušíte, rozhoduje o ich čistote. Ak by ste si ich neutreli vôbec, celé umývanie ste realizovali viac-menej zbytočne. Vlhká pokožka je totiž živnou pôdou pre všetky „zlé“ mikroorganizmy.

 • Za najefektívnejšie a najhygienickejšie sú považované jednorazové papierové utierky. Áno, určite ide o mierne neekologický prístup. Môžete si však kupovať recyklované utierky, ktoré sa dajú navyše jednoducho kompostovať.
 • Na druhom mieste sa nachádzajú klasické textilné uteráky, ktorým by ste sa však mali na verejných toaletách jednoznačne vyhýbať. Pri ich používaní v domácnosti dbajte na to, aby každý z jej členov mal svoj vlastný uterák. Dôležité je tiež ich pravidelné vymieňanie (minimálne 2-krát za týždeň).
 • Rôzne fény alebo sušiče s tryskami sa ukázali ako najhorší spôsob sušenia rúk. V ich okolí sa totiž nachádza obrovské množstvo mikróbov (v priemere až o 60 % viac). Po ich použití si teda ruky môžete umyť znova.

Pri umývaní rúk nezabúdajte na nechty

Asi len málokto z nás pri umývaní rúk myslí aj na dôkladné vydrhnutie nechtov, resp. priestoru pod nimi. Hlavne ženy s dlhými nechtami by nemali na tento úkon zabúdať. Pod nechtami je tma, teplo, vlhko a navyše všetka špina, s ktorou prídu naše ruky do kontaktu, sa pod nimi udrží omnoho dlhšie ako na pokožke. Áno, priestor pod našimi nechtami je skutočným rajom pre množenie baktérií, plesní a vírusov.

 • Jednou z baktérií, ktorá nechty skutočne miluje, je Zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus). Táto baktéria je sama osebe neškodná a je prirodzenou obyvateľkou nášho tela. Problém nastane až vtedy, keď sa dostane do otvorenej rany na pokožke (nezabúdajte, že nechty používame aj na „poškriabanie sa“). Vtedy dokáže spôsobiť celý rad kožných problémov, vnútorných infekcií, zápal orgánov, dokonca otravu krvi.
 • Štúdia tureckých vedcov z roku 2007 potvrdila, že až 60 % ľudí, ktorí si ohrýzali nechty, mali v tele prítomnú baktériu Escherichia coli, známejšiu pod názvom E. coli.
 • Pod nechtami sa preukázateľne nachádzajú aj baktérie salmonely a Klebsielly, ktoré spôsobujú infekcie močových ciest a pľúc.
 • Štúdia spoločnosti Infectious Disease Society of America potvrdila, že už pod nechtami dlhými okolo 3 milimetrov sa nachádza niekoľkonásobne viac choroboplodných zárodkov ako na samotných prstoch. Okrem baktérií pod nimi nájdeme aj celý rad kvasiniek a húb.

Vyberáme z nášho katalógu

Aké mydlo je najúčinnejšie

V tejto oblasti doteraz nebolo vykonané dostatočné množstvo štúdií. Mnohí odborníci však tvrdia, že si ruky stačí umývať klasickým mydlom. Pokiaľ netrpíte alergiou, nemáte vyslovene podlomené zdravie či slabý imunitný systém, obyčajné mydlo by pre vás malo byť postačujúce. Uprednostniť by ste mali jednoznačne mydlá tekuté. Na tých tuhých majú mikróby doslova párty, ktorá sa pri ich použití presunie priamo na vaše ruky.

Ľudia, pre ktorých „špina“ predstavuje zdravotné riziko, by sa mali poobzerať po špeciálnych antibakteriálnych mydlách. Samozrejme, informácia, že ničia 99,9 % baktérií, nemusí byť úplne pravdivá, no i napriek tomu by mali vaše ruky vydezinfikovať o čosi lepšie. Pri výbere antibakteriálneho mydla pozerajte aj na zložky, ktoré obsahuje. Niektoré produkty z tejto kategórie môžu nadmerne vysúšať pokožku rúk.

Tipy na antibakteriálne mydlá šetrné k pokožke

Ak si ruky umývate skutočne často, máte pokožku citlivú na vysúšanie alebo si váš zdravotný stav vyžaduje pravidelné používanie špeciálneho antibakteriálneho mydla, tu je niekoľko tipov na produkty, ktoré by vám mohli vyhovovať. Všetky slúžia na každodenné umývanie rúk a obsahujú zložky, ktoré vašu pokožku chránia pred nepríjemným vysychaním.

Čistiace gély a obrúsky – sú účinné?

Ánoantibakteriálne gély a obrúsky určené na umývanie rúk bez vody a mydla, sú skutočne účinné, avšak nie všetky. Ich masový predaj spôsobila pandémia prasacej chrípky v roku 2009. Vynájdené a patentované boli však omnoho skôr, a to zdravotnou sestrou Lupe Hernandez z Kalifornie.

Odborníci poukazujú na fakt, že jedinou účinnou zložkou takýchto prípravkov je alkohol. Ten je navyše jediným antibakteriálnym prostriedkom, ktorý je pri boji s mikroorganizmami na našich rukách skutočne účinný. Aby vám gél alebo obrúsok pomohol, musí obsahovať minimálne 60 % alkoholu, ideálne však viac.

Antibakteriálne produkty bez alkoholu, ktoré sú určené pre ľudí s citlivou pokožkou, teda v skutočnosti nie sú až také účinné. Odborníci taktiež upozorňujú, že gély a obrúsky sú efektívnejšie pri boji s baktériami. Vírusy toho totiž vydržia omnoho viac, preto s nimi nedokážu úspešne bojovať. Pri porovnávaní gélov a obrúskov s klasickým umytím rúk pomocou mydla a vody, sa druhý spôsob ukázal ako omnoho účinnejší. Tieto prípravky by ste preto mali používať skutočne len vtedy, keď nemáte inú možnosť.

Umývanie rúk po WC

Z umývania rúk po použití toalety by sa malo stať božie prikázanie! Ak si hovoríte, že po tomto svete nemôže chodiť človek, ktorý by si po použití WC neumyl ruky, budete veľmi prekvapení. 15. október je oficiálnym dátumom Globálneho dňa umývania rúk. V roku 2015 pri tejto príležitosti zverejnila Bradley Corporation (medzinárodná spoločnosť z USA, vyrábajúca komerčné výrobky na umývanie rúk) prieskum, podľa ktorého si po návšteve verejnej toalety ruky umyje len o niečo viac ako 60 % Američanov. 70 % v prieskume uviedlo, že na to niekedy zabudnú a niekedy si ruky len narýchlo opláchnu vodou bez použitia mydla.

Umývanie rúk po použití toalety je nesmierne dôležité

Ak k tejto skupine obyvateľstva patríte i vy, mali by ste vedieť o ďalšej štúdii. Tentoraz na nej pracovali odborníci z Americkej spoločnosti pre mikrobiológiu (American Society for Microbiology). Okrem iného zistili, že na verejných toaletách „žije“ v priemere viac ako 77 000 rôznych baktérií, vírusov a ďalších nebezpečných mikroorganizmov.

Mikroorganizmy sa nenachádzajú len na záchodovej doske, ale i vo vzduchu, na kohútikoch v umývadle či na kľučkách. Do prostredia sa dostanú priamo z výkalov. To, že po sebe spláchnete, vám v tomto smere nijako nepomôže. Väčšina fekálnych baktérií sa do okolitého prostredia začne „uvoľňovať“ okamžite po vykonaní potreby.

Čo všetko „žije“ na našich toaletách

Spomínaná štúdia bola síce prednostne zameraná na verejné toalety, no podľa odborníkov je zloženie tých, ktoré sa nachádzajú u nás doma, takmer totožné. Rozdiel spočíva, samozrejme, v ich počte. Na toaletách sa najčastejšie vyskytujú baktérie:

 • Chrípky
 • Streptokokov
 • E. coli
 • Hepatitídy
 • Zlatého streptokoka (Staphylococcus aureus)
 • Salmonely
 • Norovírusu: Ide o skupinu vírusov, ktoré sú extrémne odolné voči vonkajšiemu prostrediu, a stoja za drvivou väčšinou epidémií gastroenteritíd vírusového pôvodu u dospelých osôb.
 • Shigelly: Spôsobujú vysoko infekčné hnačkové ochorenie, takzvanú bacilovú dizentériu, ktoré je sprevádzané vodnatou stolicou, niekedy s prímesou krvi, a vracaním.
 • Fekálne baktérie

Problémom toaliet, a to ako verejných, tak tých domácich, je tiež veľmi rýchly proces rekontaminácie, teda opätovného „zamorenia“ prostredia po dôkladnej dezinfekcii. Podľa výskumu vedcov zo San Diego State University v Kalifornii sa už necelú hodinu po vyčistení toaliet na nich nachádzal takmer rovnaký počet mikróbov a baktérií.

Umývanie rúk pri bábätku

Ak máte doma malé bábätko, ruky by ste si mali nepochybne umývať častejšie. Jeho imunitný systém ešte nie je dostatočne silný na to, aby dokázal odolávať vonkajším „hrozbám. Na druhej strane by ste sa však nemali snažiť svoju ratolesť držať v stopercentne sterilnom prostredí. Takto jeho imunite veľmi nepomôžete. Práve naopak, prehnanou čistotou môžete imunitnému systému znemožniť jeho budovanie.

Umývanie rúk pri bábätku

Vo všeobecnosti platí, že umývanie rúk pri bábätku je povinné pri týchto činnostiach:

 • pred a po prebaľovaní,
 • po príchode z práce, obchodu, verejnej dopravy, záhrady atď.,
 • pred manipuláciou s detskou fľašou, cumlíkom, oblečením, hračkami atď.,
 • pred krémovaním dieťatka,
 • pred prípravou jedla,
 • pred kŕmením,
 • pred každým kontaktom s dieťaťom, pred ktorým ste sa dotýkali čohokoľvek „špinavého“ alebo zvieraťa,
 • keď niektorý člen v domácnosti trpí chrípkou, virózou, črevnými problémami alebo inými bakteriálnymi či vírusovými ochoreniami.

Umývanie rúk u detí

Umývanie rúk je v prípade detí dôležité rovnako ako v prípade nás dospelých. Dá sa povedať, že možno i o niečo viac, keďže deti chytajú všetko, čo im príde pod ruku, no a ruka sa veľmi často ocitá priamo v ich ústach. V dôsledku nedostatočnej hygieny rúk u detí najčastejšie dochádza k parazitárnym ochoreniam, ktoré spôsobujú črevné a kožné problémy.

 • Mrle detské sú ďalšou z kategórie „choroby špinavých rúk“. Tieto parazity sa nachádzajú takmer všade okolo nás. Rizikovými miestami sú napríklad pieskoviská, kľučky, oblečenie alebo detské hračky v materskej škole. Vajíčka parazitov sa zachytávajú hlavne pod detskými nechtami.
 • Škrkavky (ľudovo hlísty) sa nachádzajú taktiež na mnohých miestach. Cez ústnu dutinu sa najprv dostanú do čriev, odkiaľ sa drobné húseničky rozšíria do celého tela. Prenášajú sa ako priamym kontaktom s infikovanými predmetmi, tak i neumytými rukami.

Deti by si mali ruky umývať minimálne rovnako často ako dospelí

Deti by si mali umývať ruky:

 • po hre v pieskovisku, resp. po akomkoľvek pobyte vo vonkajšom prostredí,
 • po hre s hračkami v materskej škole,
 • po kontakte so zvieraťom,
 • pred každým jedlom,
 • po použití toalety.

Ako naučiť dieťa umývať si ruky

Pozná to každý rodič, donútiť dieťa, aby si umývalo ruky aj bez upozornenia, nie je vždy jednoduchá úloha. Neustála kontrola je bezpochyby vyčerpávajúca a niekedy i nereálna. Základom teda je, aby ste svoje dieťa naučili si ruky umývať prirodzene. Opakovanie je matkou múdrosti, takže spočiatku budete musieť svoju ratolesť neustále napomínať. Tu je niekoľko tipov, ako túto neľahkú výzvu zvládnuť o čosi jednoduchšie.

 • Choďte svojmu dieťaťu príkladom – ruky si prirodzene a často umývajte aj vy.
 • Vyhnite sa strašeniu. „Keď si neumyješ ruky, spapajú ťa chrobáčiky“, to nie je úplne správny spôsob „výučby“. Omnoho efektívnejšia je pozitívna motivácia.
 • V rámci motivácie môžete vymyslieť odmeňovanie zelenými bodmi alebo veľmi jednoduchý výmenný obchod. „Umyješ si ruky, dostaneš cukrík.“ Uvidíte, dieťa za vami bude behať každých päť minút a chváliť sa svojimi čerstvo umytými rúčkami.
 • Pokúste sa umývanie rúk zatraktívniť. Rôzne nádobky s postavičkami či farebnými obrázkami, ale tiež príjemne voňajúce mydlá urobia svoje.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

peta 11. Mar. 2020
konecne sa slovaci naucia umyvat ruky, na nieco bude tento koronavirus aj dobry...

Odpovedať

Liva 12. Mar. 2020
je to smutné, že ľudia si nevedia normálne umývať ruky a treba im to pripomínať, na verejných toaletách často vidím ženy, ktoré si ruky umývajú iba vodou, aspoň sa konečne dozvedia, že to nestačí

Odpovedať

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...