Ako sa zbaviť mrle detskej? Liečba u lekára + babské rady

Máte doma škôlkarov a školákov, ktorých trápi svrbenie a nepokojný spánok? Môže ísť o mrľu detskú – parazita, ktorý sa najmä v detskom kolektíve šíri pomerne rýchlo.

Mrľa detská a jej symptómu u detí a dospelých

Príčinou sú aj hygienické návyky, ktoré si deti ešte dostatočne neosvojili. Ak ich už máte doma, nakaziť sa môže aj zvyšok rodiny. Mrle sú často opakujúci sa problém. Ako teda mrliam predchádzať a ako ich liečiť?

Parazit Mrľa detská

Mrle sú parazity, ktoré sa vyskytujú v čreve nakazeného. Tieto červy majú 0,5 až 1,2 centimetra a prežívajú v tráviacom trakte, do ktorého sa dostanú vo forme vajíčka. Dospelé samičky mrlí totiž počas spánku putujú z hrubého čreva ku konečníku, v okolí ktorého kladú vajíčka. Keďže to svrbí, dieťa sa škrabe a vajíčka sa dostanú na prsty a za nechty a odtiaľ ďalej na spodnú bielizeň, pyžamo, posteľnú bielizeň, osušky, na rôzne predmety a časti toalety, kúpeľne, ale aj jedálne, na riad a na hračky a iné predmety, ktoré dieťa používa.

Mrľa detská - príznaky, symptómy, prenos infekcie

Takýmto spôsobom sa parazit šíri ďalej a tieto vajíčka môže opäť prehltnúť dieťa, ale aj iní členovia rodiny a detského kolektívu. Vajíčka sa dostanú do tráviaceho traktu a v tenkom čreve sa mrle vyliahnu. Tento proces sa opakuje a nakazený začína pociťovať príznaky.

Symptómy – ako zistiť mrle u detí aj dospelých?

Najčastejšími príznakmi nakazenia mrľami sú svrbenie v oblasti konečníka a nepokojný spánok, počas ktorého samičky kladú vajíčka. Môžu sa vyskytnúť aj vyrážky, bolesť v oblasti konečníka a nevoľnosť. U dievčat sa mrle môžu rozšíriť aj do oblasti vagíny a spôsobovať nepríjemné problémy. Škrabaním si deti navyše môžu spôsobiť drobné ranky na pokožke, čo môže viesť k bakteriálnej infekcii.

Okrem týchto príznakov môžete mrle spozorovať aj voľným okom. Sú to malinké biele červíky, ktoré možno vidieť priamo v okolí konečníka, keď dieťa spí, ale aj na jeho bielizni rovno po prebuden, ale aj v stolici.

Ako sa mrľa lieči?

Ak sa s problémom rozhodnete vyhľadať lekársku pomoc, lekár vášmu dieťaťu predpíše lieky proti parazitom a masť, ktorá pomôže zmierniť svrbenie konečníka. No aj bez lekárskeho predpisu možno dostať lieky a prípravky, ktoré vaše dieťa zbavia mrlí. Podľa veku dieťaťa môžete siahnuť po kvapkách alebo tabletkách. Mnohé sú na rastlinnej báze.

Lieky proti mrliam bez receptu

Pri liečbe však pamätajte na to, že svrbenie môže pretrvávať ešte niekoľko dní po užití medicíny. No liečba mrlí nekončí pri užití liekov. Dôležité je vykonať preventívne opatrenia, aby sa mrle dieťaťu nevrátili a nešírili aj ďalej na ostatných členov rodiny. Základom je striktné dodržiavanie hygienických zásad a preventívnych opatrení.

Prevencia a hygienické opatrenia

  • časté umývanie rúk, najmä po použití toalety
  • umývanie rúk teplou vodou a mydlom
  • udržiavanie čistých nechtov, najlepšie je ostrihať ich nakrátko
  • dbajte na to, aby si dieťa neohryzovalo nechty
  • častá výmena spodnej bielizne a posteľnej bielizne
  • časté pranie oblečenia, najmä spodnej bielizne, osušiek a pyžama
  • žehlenie oblečenia i posteľnej bielizne
  • časté sprchovanie/kúpanie

Ako na mrle babskými radami

Niekoľko babských rád máme pre tých, ktorí sa snažia zbaviť mrlí prírodnou cestou, čo slúži ako podporná liečba, alebo ak nie je možné ísť cestou medikamentóznej liečby. V rámci babských rád proti mrliam dominujú najmä odporúčania konzumovať cesnak, medvedí cesnak a cibuľu. Cesnak možno roztlačiť a konzumovať s teplým mliekom ráno pred raňajkami. Pomôcť môže aj kyslá kapusta, cvikla, čerstvá nastrúhaná mrkva, kôpor.

Babské rady a prírodné lieky proti mrle detskej

Niektorým pomáha pitie jablčného octu, kokosového a tekvicového oleja. Odporúča sa aj konzumácia ľanových semienok a orechov. Zo škrupín vlašských orechov môžete uvariť odvar. Ak máte mrle, obmedzte konzumáciu sladkostí. Z byliniek je vhodná palina, z ktorej sa dá pripraviť čaj. Vhodný je aj teplý kúpeľ s pridaním soli, ktorý zmierni svrbenie konečníka.

Časté otázky

Ako liečiť mrle v tehotenstve?

Aj tehotná žena sa môže nakaziť mrľami. Keďže na vývoj bábätka nemajú vplyv, v prvom trimestri sa odporúča mrle liekmi neliečiť a medikamentóznu liečbu začať až v druhom trimestri po konzultácii s lekárom.

Môžu mrle prenášať aj psy, mačky alebo iné domáce zvieratá?

Nie, mrľa detská (aj mrľa ľudská) je parazit, ktorý sa vyskytuje len u človeka. Zvieratá sa ňou nenakazia, a teda nebudú ju ani prenášať.

Ako sa dá najrýchlejšie zbaviť mrlí?

Najrýchlejšou cestou je kombinácia medikamentóznej liečby so striktným dodržiavaním hygienických zásad a preventívnych opatrení. Tie musia dodržiavať aj členovia rodiny, ktorí žijú v rovnakej domácnosti, aby sa predišlo šíreniu parazitov.

Aké opatrenia urobiť, aby sa nenakazili aj ostatní členovia rodiny?

Okrem dodržiavania hygienických zásad je potrebné dôkladné a častejšie upratovanie domu. To znamená častejšie vysávanie, vytieranie podláh a čistenie spoločne užívaných predmetov, umývanie toalety a kúpeľne.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačkeDubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.

Jedno granátové jablko denne? Účinky na zdravie v tehotenstve a na diabetes, zloženie, cenaJedno granátové jablko denne? Účinky na zdravie v tehotenstve a na diabetes, zloženie, cena

Granátové jablko je významným zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Čo je na ňom také výnimočné a prečo by ste ho mali zaradiť do svojho jedálnička? Všetky informácie o zložení a...