Tekvicový olej – dávkovanie, zloženie, účinky na pleť, vlasy, štítnu žlazu

Tekvicu určite všetci dobre poznáte. Pripravujú sa z nej polievky, omáčky či prívarky. Na jeseň slúži ako výzdoba domácností. V kuchyni má všestranné využitie. Vedeli ste však, že tekvicový olej má ešte všestrannejšie využitie a je zdraviu prospešný? Vyrába sa z jadierok a má hnedozelenú farbu. Pekne vonia a používa sa ako v teplej, tak aj studenej kuchyni. A môže sa konzumovať so sladkými i slanými jedlami.

Tekvicový olej

Jadierka tekvice sa zbavia šupky a jemne sa opražia. Následne na to sa lisujú za studena a získava sa vzácny olej. Na výrobu jedného litra oleja je potrebných 2,5 kg tekvice. A na jednom hektári sa dá dopestovať len 500 kg tekvice. Preto je tento olej aj pomerne vzácny. Tekvica je jednoročná rastlina, ktorá má hmotnosť približne 30 kg. Tekvice sa už pred stáročiami pestovali v Mexiku. Výroba tekvicového oleja sa však začala v Európe, keďže Európania zistili, že má pozitívne účinky na ľudské zdravie. Lekári chceli olej pôvodne používať len do mastičiek, pretože ho považovali za veľmi vzácny. Neskôr sa dostal na verejnosť a dnes má široké využitie najmä v kulinárstve.

Vedeli ste, že niektoré odrody tekvíc môžu mať až 400 kg? Taká je napríklad odroda, ktorá sa volá Atlantic Giant.

Tekvicový olej má využitie aj v zdravotníctve. Je veľmi dobrým antioxidantom, podporuje trávenie, hojí rany a poradí si aj so suchou pokožkou. Obsahuje veľa účinných látok, podporuje chudnutie a je účinný na prostatu.

Tekvicový olej má typickú farbu a vôňu. Na trhu je však veľa nekvalitných olejov, preto musíte byť pri výbere opatrní. Najlepším testom je kvapka oleja na tanieri. Ak sa olej neroztečie, tak je to pravý tekvicový olej.

Tekvicový olej do studenej i teplej kuchyne

Zloženie tekvicového oleja

Tekvicový olej je bohatý najmä na antioxidanty a fytosteroly. Obsahuje aj veľké množstvo vitamínov a minerálov. Lisovanie za studena spôsobuje, že sa v ňom zachovajú všetky účinné látky. Neobsahuje žiadny cholesterol, čo ho robí nielen zdravým, ale pre naše telo aj ľahko stráviteľným.

Organický tekvicový olej plný vitamínov a antioxidantov

Fytosteroly obsiahnuté v oleji slúžia na zabránenie ukladania zlého cholesterolu a zabraňuje jeho vstrebávaniu do organizmu. Pomáhajú s prostatou a zmierňujú vypadávanie vlasov. Antioxidanty zase zachytávajú v tele voľné radikály a slúžia ako prevencia pred nádormi. Z vitamínov sú v tekvicovom oleji obsiahnuté vitamíny A, B1, B2, B6E. Vitamín E je najdôležitejší a podporuje obranyschopnosť pokožky pred vonkajšími vplyvmi. Minerály sú zase dôležité pre správne fungovanie organizmu. Sú to najmä železo, magnézium, sodík, vápnik, draslík, fosfor, meď, mangán, zinok a selén. Práve selénu je v tekvicovom oleji najviac. Posiluje srdce a pamäť, účinný je na starecké škvrny. Bohatý je na kyselinu listovú, pantoténovú a omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny

Účinky tekvicového oleja

Čo sa účinkov týka, najviac sa spomína tekvicový olej  v súvislosti s prostatou. Nezanedbateľný je tekvicový olej aj pri chudnutí. Účinný je pri nezhubnom zväčšení prostaty. Je to ten stav, ktorý vyvoláva časté nutkanie na močenie alebo bolesti počas neho. Pri pravidelnom užívaní tekvicového oleja sa tieto príznaky zmenšujú. Tekvicový olej pozitívne vplýva na metabolizmus a tým pádom je skvelým pomocníkom pri chudnutí. Ak je tekvicový olej obohatený o jód, tak vplýva pozitívne na štítnu žľazu, ktorá je často dôvodom toho, že sa nedarí schudnúť.

Tekvicový olej sa získava z tekvicových jadierok

Tekvicový olej a jeho ďalšie účinky:

 • vyživuje a regeneruje suchú pokožku,
 • je účinný proti lupinám,
 • pomocník pri depresiách a pozitívne vplýva na mentálne zdravie človeka,
 • znižuje stres a zlepšuje náladu,
 • pozitívne vplýva na srdcovo-cievny systém,
 • zmierňuje nepríjemné príznaky spojené s menopauzou,
 • podporuje hojenie rán,
 • má protizápalové účinky,
 • pozitívny vplyv na pamäť,
 • pomáha pri zápaloch močových ciest,
 • slúži ako prevencia pred nádormi, zabraňuje im a spomaľuje ich rast,
 • zabraňuje lámaniu nechtov.

Pre koho je pre koho nie je vhodný

Tekvicový olej je vhodný na vonkajšie i vnútorné použitie. Je obzvlášť dobrý aj pre tehotné ženy. Slúži proti nežiaducim kŕčom a kontrakciám v bruchu. Zo všetkých olejov má totiž najvyšší obsah organicky viazaného zinku. Aplikuje sa masážou v podbrušku. Ak ženy v tehotenstve trpia väčšou lámavosťou nechtov, tak sa takisto odporúča potierať ich tekvicovým olejom. Vhodný je tiež pre dojčiace ženy a pre deti. Pre deti sa tiež odporúča, ale maximálne v polovičnom dávkovaní. Z vyššie spomenutých účinkov je zrejmé, že je veľmi dobrým pomocníkom aj pre mužov a starších ľudí.

Ako sa užíva tekvicový olej

Tekvicový olej má široké využitie ako dochucovadlo v kuchyni. Je vhodný do šalátov, dresingov, polievok a do omáčok. Vhodný je aj do nátierok. V sladkej kuchyni je vhodné pár kvapiek pridať do koláčov. Na vonkajšie použite slúži na masáže alebo na potieranie postihnutého miesta (pokožka hlavy pri lupinách, lámavé nechty atď.)

Okrem dochucovania pokrmov sa odporúčajú pri liečbe dve lyžice oleja denne, jednu ráno nalačno a jednu večer pred spaním. Ako prevencia sa tekvicový olej odporúča konzumovať ráno aj večer jedna čajová lyžička. Pre deti sa odporúča polovičná dávka.

Tip: Urobte si svoj obľúbený šalát a zalejte ho olejom. Stačí napríklad pokrájať paradajky, olivy a bazalku. Pridajte tekvicový olej. Recepty na šaláty sa dajú obmieňať a olej dotvorí tú správnu chuť.

Vyberáme z nášho katalógu

Kde a ako sa dá kúpiť tekvicový olej

Tekvicový olej sa dá kúpiť na internete v e-shopoch alebo v lekárňach. Takisto v bioobchodoch, ale nie je neobvyklé nájsť ho aj v potravinách. Pol litra oleja stojí približne 12 eur. Tekvicový olej je drahší, pretože je vzácny. Pri kúpe dbajte na to, aby to bol pravý tekvicový olej lisovaný za studena. Tekvicový olej má často prívlastok štajerský. Je to tak preto, lebo pochádza z južného Štajerska v Rakúsku. Každý štajerský tekvicový olej má certifikát pôvodu a je chránený Európskou úniou. Tekvicový olej zo Slovenska je takisto kvalitný, lisovaný za studena a má výnimočnú chuť. Tekvicový olej sa dá kúpiť aj v gélových kapsulách. Na trhu je aj tekvicový olej s organicky viazaným jódom, ktorý podporuje funkciu štítnej žľazy. 

Tekvicový olej sa predáva v tmavej fľaši a skladovanie sa odporúča na chladnom mieste.

Tekvicový olej by sa mal predávať v tmavej fľaši

Skúsenosti s užívaním tekvicového oleja

Skúsenosti s tekvicovým olejom sú pozitívne. Veľa ľudí si ho kupuje práve vďaka jeho vôni a chuti. Používa sa na dochucovanie šalátov a pozitívne účinky sú často akýsi „bočný efekt“. Veľmi obľúbený je tekvicový olej s jódom. Ľudia ho užívajú na ochorenia štítnej žľazy, ako aj na prostatu. Tekvicový olej často odporúčajú aj lekári. Podľa môjho názoru má tento olej všestranné využitie. Je vhodný ozaj pre každého a nemá žiadne nežiadúce účinky. Odporúčané dávkovanie je však potrebné dodržiavať, pretože pri predávkovaní by sa určite dostavili bolesti brucha tak ako pri každom inom oleji. Ak človek netrpí žiadnym ochorením, tak je určite vhodné užívať ho ako prevenciu minimálne v rozpätí dochucovadla do šalátov a studených pokrmov. Mne osobne veľmi chutí a určite by som ho odporúčala vyskúšať.

Recenzie a skúsenosti s Fortuna Vitae Tekvicovým olejom s jódom heureka.sk

Top 3 tekvicové oleje

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

27/06/2019 14:58
Lucka

tekvicovy olej je super do hraskovej polievky! vyskusajte a budete sa zalizovat :-)

04/07/2019 15:06
Ľudmila

Tekvicový olej konzumujeme celá rodina. Manželovi pomáha s prostatou, ja som spokojná s jeho účinkami na moju pokožku a metabolizmus. Používam ho v studenej kuchyni i do polievok.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Prírodný olej z čiernej rasce – účinky, cena, užívanie. Vhodný je na pleť i na vlasyPrírodný olej z čiernej rasce – účinky, cena, užívanie. Vhodný je na pleť i na vlasy

Olej z čiernej rasce má množstvo priaznivých zdravotných účinkov. Všetko podstatné o tomto liečivom oleji vám prezradíme v článku.

Bodliakový olej na pečeň i vlasy – cena, účinky, použitie, skúsenostiBodliakový olej na pečeň i vlasy – cena, účinky, použitie, skúsenosti

Bodliakový olej je považovaný za najúčinnejší prírodný liek na liečbu pečene. Okrem toho má pre organizmus aj mnohé ďalšie pozitívne prínosy.

Hroznový olej na pleť i vlasy – dávkovanie, použitie, cena, skúsenostiHroznový olej na pleť i vlasy – dávkovanie, použitie, cena, skúsenosti

Hroznový olej  –  zázrak alebo podfuk? Pozrite sa, čo hroznový olej skutočne dokáže, a v čom vám až tak nepomôže.