Koronavírus v Španielsku: Začiatok ochorenia, aktuálna situácia, počet úmrtí

Viac než 20 000 nakazených, vyše 1 000 úmrtí – taká je momentálna situácia vo Španielsku. Španielsko je druhou krajinou, ktorá je na tom v počte nakazených v Európe najhoršie – hneď po Taliansku.

Koronavírus v Španielsku

Na koronavírus nebol nikto pripravený, no ako je možné, že sa stav v tejto krajine zhoršil tak rýchlo? Pripravili sme časovú os vývinu udalostí vo Španielsku od prvého potvrdeného prípadu až po súčasnú situáciu.

15. – 20. marec – preplnené nemocnice, vyprázdnené mestá

Ulice Madridu zívajú prázdnotou. Podobne sú na tom aj ďalšie mestá Španielska. Pohyb obyvateľov monitoruje polícia prostredníctvom hliadok a dronov. Porušenie zákazu vychádzať sa trestá finančnou pokutou vo výške od 100 EUR alebo zatknutím v prípade, že dotyčný kladie odpor. Nemocnice nestíhajú, chýba im materiál aj personál. Vláda preto povolala na pomoc aj lekárov na dôchodku a študentov končiacich ročníkov medicíny. Firmy schopné výroby alebo dodania zdravotníckeho materiálu ako diagnostické testy, ochranné rúška, masky, okuliare a rukavice, musia o tom upovedomiť vládu, inak im hrozí pokuta. K 20. marcu je v Španielsku 20 410 nakazených a 1 041 podľahlo nákaze.

Španielsko takto tvrdo dopláca na jednak neskoré reakcie vlády a neskoro prijaté opatrenia, ale aj nevôľu Španielov zachovať na verejnosti odstup, nezúčastňovať sa verejných podujatí a nevôľu izolovať sa. Vláda tak na poslednú chvíľu zachraňuje, čo sa dá. Preplnené nemocnice nápor nezvládajú, preto začala vláda znárodňovať súkromné nemocnice a kliniky. Krajina však stále čelí nedostatku lôžok, respiračných prístrojov aj personálu. V neprospech Španielov je aj fakt, že až pätina 50-milionóveho národa má nad 65 rokov a v prípade nakazenia môže vyžadovať intenzívnu starostlivosť.

14. marec – vyhlásenie núdzového stavu 

V krajine platí núdzový stav, Španielsko definitívne uzatvorilo hranice na 15 dní. Letecká a námorná doprava je obmedzená. Obyvatelia majú dodržiavať zákaz vychádzania. Domov smú opustiť len v najnutnejších prípadoch – na nákup potravín, liekov, návštevu nemocnice, prepravu do práce (ak je to nevyhnutné) či venčenie psa. Zatvárajú sa všetky školy, predškolské zariadenia, reštaurácie, kaviarne, bary, obchody, ktoré nepredávajú potraviny a nevyhnutný tovar, kiná, múzeá, galérie a športové centrá. Otvorené smú zostať len supermarkety, novinové stánky, lekárne a kaderníctva. Kto môže, bude pracovať z domu. Mnohé služby sú zatvorené, preto zamestnanci ostávajú doma alebo si berú voľno. Čísla sa vyšplhali na 6 391 nakazených a 196 zosnulých.

13. marec – piatok 13. priniesol obrovský nárast nakazených

Počet nakazených politikov stúpa, viacerí sa ocitli v karanténe. V Madride sa zatvorili bary, pozastavila sa činnosť niektorých inštitúcií a niektorých súdov, uzatvorili sa katalánske prístavy, v Castile sa zrušili nadchádzajúce oslavy veľkonočných sviatkov. Vo viacerých regiónoch je naplánované zatvorenie obchodov od nasledujúceho dňa. Piatok 13. so sebou priniesol doteraz najvyšší nárast nakazených. Španielsko má 5 232 nakazených a 133 obetí koronavírusu a vyhlasuje stav núdze. V krajine panuje panika, nemocnice sú preplnené a nestíhajú ani najväčšie nemocnice s Madride a Barcelone. Ľudia sa zásobujú trvanlivými potravinami a dezinfekčnými a hygienickými pomôckami, regály v obchodoch sú poloprázdne.

12. marec – pribudla ďalšia tisícka nakazených   

Potvrdené prípady z radu politikov pribúdajú. 12. marca bola pozitívne testovaná ministerka spravodlivosti Irene Montero aj s manželom, členka Senátu Carmen Leyte a ministerka územnej politiky Carolina Darias. Autonómne regióny pristúpili k zatvoreniu škôl a predškolských zariadení. V Španielsku pribudlo množstvo pozitívne testovaných – 3 146 nakazených a 86 úmrtí.

11. marec – čísla nakazených stúpajú

Svoje aktivity pozastavila Katalánska vláda, regionálny madridský a regionálny andalúzsky parlament a Španielsky kongres, kvôli potvrdeným prípadom nákazy z vlastných radov. Zatvárajú sa školy v Álave a ministerstvo kultúry zatvára múzea. Španielsko zaznamenáva 2 277 nakazených a 55 úmrtí, no ďalšie školy, bary, reštaurácie a podniky zostávajú otvorené.

V Španielsku je pre koronavírus vyhlásená karanténa

10. marec – začínajú sa prijímať prvé opatrenia

Koronavírus si nevyberá – pozitívne testovanie na koronavírus hlásili niektorí vysokopostavení hodnostári v krajine. Prestávku si dala španielska kráľovská rodina, Ústavný súd aj niektoré univerzity. Vláda zakázala zhromaždenia ľudí s viac než 1 000 účastníkmi. Čísla nakazených stúpli na 1 695.

9. marec – počet nakazených sa vyšplhal na trojciferné číslo

Pozitívne testované prípady začali pribúdať. Každým dňom ich bolo zhruba o 30 % viac než v predchádzajúci deň. A s počtom nakazených začali pribúdať aj prípady úmrtí. Ku dňu 9. marca prekročilo Španielsko po prvýkrát trojcifernú hranicu s 1 231 potvrdenými prípadmi. V niektorých častiach Španielska pristúpili k zatvoreniu škôl a predškolských zariadení.

Február 2020 – prvé prípady v Madride a Barcelone

Koronavírus dorazil najprv na španielske ostrovy – už spomínané Kanárske ostrovy a 9. februára aj na Malorku. No na pevninskej časti Španielska ho zaznamenali až 26. februára, a to rovno v dvoch mestách – v Madride a Barcelone. V španielskych najväčších a najvýznamnejších mestách sa vírus začal šíriť bez väčších problémov. Podľa viacerých odborníkov za to mohol spôsob života Španielov – nočný život, účasť na veľkých podujatiach a zhromaždeniach, spoločenský život v baroch – ale aj nedostatok opatrení a nešťastné rozhodnutia vlády. Na začiatku marca napríklad povolili športové podujatia ako futbal s návštevnosťou tisícok divákov a feministický pochod, ktorého sa zúčastnilo 120 000 ľudí. Koncom februára však ešte nikto netušil, že k takému scenáru dôjde. Koniec koncov, k 29. februáru zaznamenalo Španielsko len 59 prípadov nakazených a jedno úmrtie.

Január 2020 – prvý prípad na Kanárskych ostrovoch

Kým Čína spoznala nový vírus COVID-19 už v decembri 2019, Španielska sa táto dnes už pandémia začala týkať až koncom januára. V posledný januárový deň zaznamenali španielske Kanárske ostrovy prvý potvrdený prípad nákazy. V rovnaký deň sa španielska vláda rozhodla evakuovať občanov Španielska z čínskeho Wuhanu a pasažieri pristáli v Madride.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...