Betakarotén tablety – užívanie, dávkovanie, účinky, recenzie

Chystáte sa na dovolenku k moru a dúfate, že vám krásny bronz vydrží čo najdlhšie? Chcete získať prirodzené a predovšetkým zdravé opálenie? Doprajte svojej pokožke tú správnu starostlivosť s dostatkom betakaroténu.

Oranžové ovocie a zelenina obsahujú množstvo betakaroténu

Prečo by ste si ho mali zaobstarať? O jeho účinkoch sa dozviete v článku.

Najobľúbenejší betakarotén v tabletkách

Čo je betakarotén

Betakarotén je provitamín vitamínu A patriaci do skupiny karotenoidov. Náš organizmus dokáže premeniť jednu molekulu tohto žltočerveného farbiva až na dve molekuly vitamínu A. Ak však telo má dostatočné množstvo vitamínu A, táto premena sa znižuje, preto predávkovanie betakaroténom nehrozí – namiesto zdravotných problémov sa dostaví skôr dočasné sfarbenie pokožky naoranžovo. Vedľajšie účinky vo forme zdravotných problémov vás teda nemusia trápiť.

Žltočervené farbivo Betakarotén nájdete aj v mrkve

Význam betakaroténu

Betakarotén je antioxidantom, ktorý má pre naše telo množstvo pozitívnych účinkov. Patria k nim:

  • ochrana pred škodlivými voľnými radikálmi,
  • prevencia vzniku rakoviny,
  • priaznivý vplyv na správne fungovanie imunitného systému,
  • ochrana pokožky pri opaľovaní a prirodzené opálenie,
  • prevencia proti vráskam, spomalenie starnutia pokožky,
  • podpora zdravého zraku a regenerácie očného farbiva,
  • prevencia vzniku kardiovaskulárnych chorôb.

Kto by ho mal užívať

Betakarotén chráni oči pred nepriaznivým vplyvom prostredia, preto sa odporúča najmä ľuďom, ktorí svoj zrak často namáhajú. Sú to ľudia, ktorí pracujú často s počítačom, vodiči alebo tí, ktorí pracujú v znečistenom prostredí.

Betakarotén je pomocníkom aj pri opaľovaní. Mali by ho teda užívať hlavne ľudia s citlivou pokožkou a kožnými ochoreniami, ale aj každý, kto plánuje pobyt na slnku, ako prevenciu pred škodlivým vplyvom voľných radikálov. Tento antioxidant sa tiež odporúča ľuďom s fyzicky namáhavou prácou, športovcom a ľuďom pracujúcim vonku.

Na betakarotén by ste nemali zabúdať pri opaľovaní sa

Kto by sa mal betakaroténu vyhnúť

Aj napriek priaznivým účinkom betakaroténu by sa mu mali vyhnúť fajčiari. Podporuje totiž tvorbu kyslíkových radikálov v pľúcach a zvyšuje možnosť vzniku rakoviny pľúc. Fajčiarom sa teda odporúča dopĺňať zásoby vitamínu A z prírodných zdrojov. Kvôli zníženej schopnosti organizmu premieňať betakarotén by mali jeho užívanie obmedziť aj diabetici.

Tehotenstvo a deti

V tehotenstve sa odporúča vyhýbať jedlám ako sú pečeň a paštéty. Obsahujú také množstvo vitamínu A, ktoré by mohlo plodu uškodiť. Betakarotén je preto vhodnou alternatívou, ktorá môže prospieť zdravému vývinu dieťatka. Pri užívaní betakaroténových prípravkov je však vždy potrebné skontrolovať si vhodnosť pre tehotné a dojčiace ženy. Väčšina prípravkov je vhodná pre deti až od troch rokov. Pre tieto skupiny je však najvhodnejšou alternatívou betakarotén v prírodnej forme – napríklad v mrkve, paradajkách či sladkých zemiakoch.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie betakaroten

Ako užívať betakarotén

Denná dávka betakaroténu pre dospelých je 6 – 15 mg, pričom tehotné ženy by nemali prekročiť 10 mg. Ak však prijímate betakarotén v koncentrovaných prípravkoch, riaďte sa odporúčaniami na príbalovom letáku. S dávkovaním sa neváhajte poradiť so svojím lekárom či lekárnikom.

Betakarotén v prírodnej forme

Betakarotén možno užívať v prírodnej alebo v syntetickej forme. Betakarotén v potravinách sa nachádza v zelenine (mrkva, paprika, paradajka, tmavá listová zelenina, tekvica, bataty) aj v ovocí (marhule, broskyne, žltý melón, jahody mango, papája). Obsah betakaroténu v ovocí a zelenine závisí od ich zrelosti alebo ročného obdobia. V surovej forme sa však horšie vstrebáva, vhodnejšie sú preto tepelne upravené pokrmy. V syntetickej podobe máte na výber zo širokej ponuky prípravkov vo forme tabliet a kapsúl, ktoré možno dostať v lekárni.

Skúsenosti s užívaním betakaroténu

Prípravky s betakaroténom si pochvaľujú najmä ľudia s alergiou na slnko a precitlivenou pokožkou, ktorým tieto problémy pomáha výrazne znížiť. Tí, ktorí si leto nedokážu predstaviť bez pobytu na slnku, si zase pochvaľujú nielen pekné bronzové sfarbenie pleti, ale predovšetkým jej pružnosť a zdravý stav pokožky.

Aj keď betakarotén sa dá prijímať v potrave, pred a počas dovolenky si ho mnoho ľudí dopĺňa vo forme tabliet ako prevenciu komplikácií s pokožkou počas horúcich slnečných mesiacov. Betakarotén sa ukázal aj ako skvelý pomocník pri zhoršenom zraku u ľudí pracujúcich s počítačom a s citlivými očami.

Recenzie a skúsenosti s prípravkom GS Betakarotén Forte s nechtíkom

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 18.07.2019
Hodnotenie článku:
(91.8%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Tvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradkuTvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradku

Trápia vás vrásky v okolí úst, ovisnuté horné viečka či dvojitá brada? Pre mladistvý vzhľad nemusíte utekať hneď pod skalpel. Na spevnenie kontúr tváre i vyhladenie vrások vám pomôže...

Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?

S tetovaním sa nenesie len radosť, ale aj starostlivosť. O tetovanie sa musíte adekvátne starať a to okamžite od ukončenia práce tetovača, najlepšie až do konca života.

Ako si správne holiť nohy a starostlivosť o nohy po holeníAko si správne holiť nohy a starostlivosť o nohy po holení

Leto je pomaly za dverami a nosíme odhalenejšie oblečenie, holenie nôh je preto nevyhnutnou súčasťou. Pri akomkoľvek type holenia by ste ale mali poznať postup správnej starostlivosti o...