Bielkovinová diéta ako ničiteľ tuku: V čom spočíva?

Väčšina z nás to pozná. Snažíme sa, nejeme, dodržiavame diétu. Schudneme, no po ukončení diéty sú kilá hneď späť. Niekedy ich je ešte viac, ako predtým.

Bielkovinová diéta je účinným spôsobom, ako schudnúť. Zdroj: Profidiet.sk

Diéty spôsobujú odvodnenie organizmu – váha nás môže oklamať a my si myslíme, že sme schudli z tuku. Bielkovinová diéta je však iná. Prečítajte si, čo stojí za jej úspechom.

Čo je to bielkovinová diéta?

Proteínová, ketogénna či bielkovinová diéta – všetky tieto výrazy označujú jedno a to isté. Proteínovú diétu využívame ako nástroj na chudnutie. Konzumujeme pri nej vysoký obsah bielkovín a nižší obsah sacharidov a tukov. To spôsobí, že sa telo dostane do stavu tzv. ketózy a chudne z tuku.

Ketóza

Ketóza je stav tela, ktorý vzniká vďaka výraznému zníženiu príjmu sacharidov. Počas ketózy telo začína meniť tuky na ketóny, ktoré sa stávajú zdrojom energie namiesto sacharidov. Telo vtedy spaľuje výlučne tuky, čo spôsobuje chudnutie z tukových zásob.

Do stavu ketózy sa zdravý človek dostane za 3 – 5 dní, niekedy to však môže trvať aj dlhšie. Závisí to od aktivity, metabolizmu, veku či príjmu jednotlivých makronutrientov (tuky, sacharidy, bielkoviny).

Vďaka proteínovej diéte sa dostanete do stavu ketózy. Zdroj: Profidiet.sk

Indikátormi, že ste v stave ketózy, môžu byť zvýšený smäd, bolesť hlavy, sucho v ústach, častejšie močenie, acetónový zápach z úst, úbytok na váhe či mnohé ďalšie. Najspoľahlivejšie je však zistiť, či sa zvýšil obsah ketónov v moči. Testovacie prúžky na moč je možné kúpiť v lekárni.

Proteíny

Pri redukcii váhy sú dôležité tiež proteíny, teda bielkoviny. Proteíny sú základnou živinou pri bielkovinovej diéte, majú mnohé výhody, potláčajú hlad a zabezpečujú, že sa pri chudnutí nestrácajú už nadobudnuté svaly. Proteíny sú nevyhnutné aj pre rast svalov, sú ich základnými stavebnými jednotkami. Pokiaľ do diéty zahrniete aj silové cvičenie, nezabudnite na poriadnu dávku bielkovín. Aj v prípade, keď silovo necvičíte (čo by ste však mali), by ste mali proteíny do svojej stravy zahrnúť, keďže okrem budovania svalov ich aj udržiavajú.

Pri bielkovinovej diéte netrpíte hladom. Zdroj: Profidiet.sk

Hlad

Okrem tvorby svalov sú bielkoviny aj účinnými zabijakmi hladu. Zvýšený príjem bielkovín potláča chuť na jedlo, zvyšuje pocit sýtosti a rýchlosť metabolizmu. Je teda riešením aj na náladovosť, ktorá je počas diét bežná. Však to poznáme, keď sme hladní, nie sme to my. Hlad ustupuje aj vďaka stavu ketózy, o ktorej sme písali vyššie.

Vyštartujte za svojou vysnívanou postavou a lepším zdravím už dnes. Pozrite si ponuku proteínovej diéty od Profidiet.Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Grapefruitová diéta a chudnutie – výhody, nevýhody, vhodné potravinyGrapefruitová diéta a chudnutie – výhody, nevýhody, vhodné potraviny

V čom spočívajú princípy grapefruitovej diéty, aké výhody má konzumácia grapefruitu, čo vám môže diéta priniesť a aké má riziká?

Raw diéta – účinky, jedálniček, skúsenostiRaw diéta – účinky, jedálniček, skúsenosti

Počuli ste už pojem „raw diéta“? Okrem zásad raw stravy sme sa pozreli na jej pôvod, výhody a nevýhody, ako by mal vyzerať váš jedálniček a aké sú možné riziká tejto stravy.

Diéta Štefana Margitu – skúsenosti, jedálničekDiéta Štefana Margitu – skúsenosti, jedálniček

Počuli ste už o diéte Štefana Margitu? Ide o pomerne prísny jedálniček pozostávajúci len z 3 jedál denne, ktorý výrazne obmedzuje kalorický príjem.