Grapefruitová diéta a chudnutie – výhody, nevýhody, vhodné potraviny

Nedarí sa vám zhodiť posledných pár kíl? Hľadáte spôsob, ako konečne schudnúť? Možno ste aj vy narazili na grapefruitovú diétu. Patrí k známym módnym diétam z 30. rokov minulého storočia. Aj po takmer storočí si však stále nachádza priaznivcov.

Grapefruitová diéta a chudnutie – funguje?

V tomto článku sa pozrieme na to, v čom spočívajú jej princípy, aké výhody má konzumácia grapefruitu aj na to, čo vám môže diéta priniesť a aké má riziká.

Princíp grapefruitovej diéty

Ako už z názvu vyplýva, hlavnú rolu v prípade tejto diéty zohráva grapefruit. Na rozdiel od diét, ktoré sa zameriavajú len na jedinú suroviny, ako sú mrkvová alebo ryžová diéta, tento stravovací plán vás neobmedzuje len na konzumáciu grapefruitu. Toto ovocie sa však konzumuje niekoľkokrát v priebehu dňa. Aj keď jestvuje viacero verzií grapefruitovej diéty, najčastejšie sa stretnete s týmito princípmi a zásadami:

 • Diéta sa drží krátkodobo, to znamená 7 až 14 dní. Nie je určená na dlhodobé stravovanie sa podľa tohto plánu.
 • Grapefruit sa konzumuje s každým jedlom dňa. Vybrať si pritom môžete, či zjete polovicu grapefruitu alebo pohár grapefruitovej šťavy. Tá by mala byť čerstvá, najlepšie vami odšťavená. Vyhnite sa grapefruitovým džúsom z obchodu s pridaným cukrom.
 • Počas držania diéty je potrebné obmedziť kalorický príjem na 800 – 1 000 kcal denne.
 • Konzumujú sa len 3 jedlá – raňajky, obed a večera. Mali by ste sa vyhnúť maškrteniu medzi jedlami. Povolené je len jedno jedlo navyše po večeri, a to v podobe pohára odtučneného mlieka alebo paradajkového džúsu.
 • Dôležité je dodržiavať pitný režim. Odporúča sa vypiť 2 – 2,5 l vody počas dňa, čím môžete zahnať prípadný hlad.

Vhodné potraviny

Aj keď sa nemusíte obmedzovať len na grapefruity, škála povolených jedál a potravín je pomerne malá. Počas držania diéty môžete jesť:

 • grapefruity a čerstvú šťavu z nich,
 • nesladenú kávu, čaj a vodu,
 • vajíčka,
 • slaninu,
 • celozrnné pečivo,
 • chudé mäso ako kurča, ryby,
 • calát a varenú zeleninu.

Grapefruitová diéta – aké sú vhodné a nevhodné potraviny?

Nevhodné potraviny

Grapefruitová diéta je pomerne obmedzujúca. Na zozname zakázaných jedál sa nachádza viac položiek:

 • ovocie okrem grapefruitu,
 • sladkosti a čokoľvek s pridaným cukrom,
 • biele pečivo,
 • cestoviny a výrobky z bielej múky,
 • polotovary,
 • mliečne výrobky,
 • mastné mäso,
 • vyprážané a mastné jedlá,
 • sladené nápoje, sirupy a džúsy.

Príkladný jedálniček

Uvádza sa aj príkladný jedálniček, ktorý môžete vyskúšať v prvý deň a podľa jeho vzoru si navoliť stravu v ďalšie dni.

 • Raňajky: ½ grapefruitu alebo pohár grapefruitovej šťavy, 2 vajíčka uvarené na tvrdo, 2 plátky slaniny
 • Obed: ½ grapefruitu alebo pohár grapefruitovej šťavy, chudé mäso so šalátom
 • Večera: ½ grapefruitu alebo pohár grapefruitovej šťavy, chudé mäso s varenou zeleninou
 • Druhá večera (voliteľná): pohár odtučneného mlieka alebo paradajkovej šťavy

Jedálniček je pri grapefruitovej diéte pomerne obmedzený

Pre koho je vhodná

Grapefruitová diéta nie je vhodná pre každého. Držať by ju mali len zdraví a dospelí jedinci. Keďže sa počas diéty prijíma obmedzené množstvo kalórií, nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, diabetikov a ľudí s chronickými ochoreniami, ktorým obmedzený príjem kalórií môže spôsobovať ťažkosti. Grapefruit je citrusovým ovocím, ktoré zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav a môže spôsobovať pálenie záhy, preto by sa jej mali vyhnúť aj ľudia s refluxom a inými ochoreniami žalúdka. Ak si nie ste istí, či je táto diéta vhodná pre vás, vždy sa najprv poraďte so svojím lekárom.

Výhody diéty

Hlavnou výhodou tejto diéty sú nutričné benefity, ktoré grapefruit ponúka. Keďže sa konzumuje niekoľkokrát denne, určite si ho počas diéty dostatočne užijete. Grapefruit obsahuje veľmi málo kalórií, preto je na redukčnú diétu ako stvorený. Na druhej strane je plný vody – nachádza sa v ňom až 88 % vody, takže vám pomôže zostať dobre hydratovaní. Konzumácia tohto ovocia je preto skvelou napr. v lete, keď často zanedbávame pitný režim.

Grapefruit obsahuje rôzne mikroživiny ako vitamín A a C, magnézium, draslík alebo folát. Vysoký obsah vitamínu C môže prispieť k podpore imunitného systému a vitamín A zase pomôže redukovať zápaly v tele. Konzumácia grapefruitu môže byť prospešná pre ľudí so zvýšeným krvným tlakom a cholesterolom, kde môže postupom času dôjsť k zníženiu týchto hodnôt.

Ďalšou výhodou je pitný režim, ktorý sa odporúča dodržiavať aspoň na úrovni 2 l denne, čo je vždy prospešné pri chudnutí. A v neposlednom rade sú výhodou aj samotné výsledky. Pri dôkladnom dodržiavaní diéty je určite možné zhodiť pár kilogramov z pôvodnej váhy. Preto ak je vaším cieľom rýchlo schudnúť, tento cieľ sa vám s grapefruitovou diétou pravdepodobne podarí dosiahnuť.

Grapefruitová diéta má množstvo výhod, ale aj nevýhod

Nevýhody a riziká

Je len málo výživových poradcov, ktorí by grapefruitovú diétu úprimne odporúčali. Spája sa s ňou totiž rad nevýhod. Diéta je veľmi obmedzujúca. Odporúča konzumovať len do 1 000 kcal denne, čo je menej, než sa odporúča, ak si chcete zachovať zdravie. Pri redukčných diétach je síce potrebné obmedziť kalorický príjem, ale nie tak drasticky. Naše telo predsa stále potrebuje energiu na bežné fungovanie orgánov a ak ju nedostane, nastane problém.

Diéta je obmedzujúca aj v tom, čo je možné konzumovať. Z povolených surovín je ťažké zostaviť si kvalitný jedálniček tak, aby ste boli zasýtení a aby ste skonzumovali dostatok bielkovín, tukov aj sacharidov, nehovoriac už o vitamínoch a mineráloch. Cez deň tak budete pociťovať hlad, ktorý môžete zahnať akurát tak pitným režimom, čo často vedie k nárazovému vyjedaniu chladničky v noci. Vaše telo zároveň nedostane dostatok živín, napr. bielkovín, takže sa môže stať, že chudnúť budete aj zo svalov.

Pri takýchto krátkodobých diétach je navyše veľké riziko jojo efektu, ktorý sa dostaví po skončení diéty a prechode na bežnú stravu. Keďže vaše telo bolo 7 – 14 dní v stave hladu a nedostatku živín, po prechode na bežnú stravu si začne tvoriť tukové zásoby na horšie časy. Po diéte tak môžete nabrať viac hmotnosti než ste schudli. Aj keď s grapefruitom sa spájajú mýty, ako ten, že pri jeho trávení spálite viac kalórií, než jeho konzumáciou dostanete, nie je to pravda. S nadmernou konzumáciou tohto ovocia skôr môžu mať zdravotné problémy ľudia náchylní na pálenie záhy a horšie trávenie. Je totiž veľmi kyslý a váš žalúdok môže vo veľkom množstve podráždiť.

Vyberáme z nášho katalógu

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Reduxin Forte – tabletky na chudnutie (skúsenosť)Recenzia: Reduxin Forte – tabletky na chudnutie (skúsenosť)

Recenzia: KetoMix – ketónová diéta na 4 týždne. Skvelá skúsenosť!Recenzia: KetoMix – ketónová diéta na 4 týždne. Skvelá skúsenosť!

Ketónovú diétu Ketomix pozná (minimálne z počutia) mnoho z nás. Nie každý ju však skúsil. Aké boli reálne skúsenosti našej redaktorky, ktorá vyskúšala balíček na 4 týždne? Prečítajte si...

Raw diéta – účinky, jedálniček, skúsenostiRaw diéta – účinky, jedálniček, skúsenosti

Počuli ste už pojem „raw diéta“? Okrem zásad raw stravy sme sa pozreli na jej pôvod, výhody a nevýhody, ako by mal vyzerať váš jedálniček a aké sú možné riziká tejto stravy.