Bobkový list a zdravie – proti dne, na kĺby, trávenie, na akné

Bobkový list nie je len chutným korením do rôznych pokrmov, ale taktiež liečivou rastlinou. Využijete ho pri chudnutí, zápaloch, nachladení či chrípke, pomôže vám taktiež s kožnými problémami a má silné upokojujúce a relaxačné účinky.

Bobkový list má priaznivé účinky na zdravie

Bobkový list alebo ak chcete, Vavrín, si jednoducho zamilujete.

Vavrín v kvetináči, ako esenciálny olej i korenie

Čo obsahuje bobkový list

Bobkový list obsahuje malé množstvo bielkovín, minimum tukov, sacharidy a vlákninu. Nachádzajú sa v ňom aj všetky dôležité stopové prvky, no v pomerne malých dávkach. Za zmienku stojí hlavne vápnik, draslík, fosfor a magnézium. Z vitamínov sa v ňom vo vyššej miere nachádza len vitamín C. Za spomenutie stoja aj antioxidanty, organické zlúčeninyenzýmy.

1 gram bobkového listu obsahuje (jedno klasické balenie bobkového listu váži 5 g)

  • vláknina = 0,23 mg, tuky = 0,03 mg, bielkoviny = 0,07 mg, sacharidy = 0,65 mg
  • draslík = 5,4 mg, vápnik = 8,7 mg, železo = 0,47 mg, magnézium = 1,31 mg, fosfor = 1,2 mg, zinok = 0,04 mg, meď = 0,009 mg, sodík = 0,26 mg, mangán = 0,09 mg,
  • B1 = 0,03 mg, C = 0,47 mg
  • Ďalšie látky by sa na jeden gram prepočítať nedali, pretože už v množstve 100 gramov bobkového listu sa nachádzajú v skutočne minimálnych množstvách. Ide o vitamíny B2 (0,5 mg), A (0,3 mikrogramu), kyselinu listovú (190 mikrogramov), selén (3 mikrogramy).

Bobkový list a zdravie

Účinky bobkového listu na zdravie sú otázne. Škodiť, určite neškodí, a nie je ani toxický, no keďže mu do dnešného dňa neboli venované žiadne rozsiahlejšie štúdie, väčšina jeho zdravotných benefitov pochádza skôr z pozorovania alebo menších vedeckých štúdií vykonaných na malej skupine ľudí. Nasledujúce informácie teda berte ako možné zdravotné benefity bobkového listu. Jediná oblasť, kde sú jeho pozitívne účinky potvrdené aj vedecky, je použitie v aromaterapii a kozmetike.

Bobkový list vo forme esenciálneho oleja

Ako užívať bobkový list

Všetci vieme, že konzumácia celých listov bobkového listu nie je možná. Dlho sa síce verilo tomu, že sú jedovaté, no dnes už vieme, že to tak nie je. Dôvodom, prečo nemôžete hltať celé listy, je ich tvrdá štruktúra a ostré hrany, ktoré by mohli poškodiť tráviaci trakt alebo by ste sa nimi mohli zadusiť. Pri používaní bobkového listu ako liečivej rastliny, preto musíte zvoliť iný spôsob konzumácie.

  • Prvým spôsobom je jeho vyvarenie v jedle alebo príprava čaju či odvaru.
  • Z bobkového listu si môžete pripraviť aj olej.
  • Na vonkajšie použitie sa využíva éterický olej z listov.

Ako si pripraviť odvar a olej z bobkového listu

Odvar si pripravíte rovnako ako pri iných liečivých rastlinách. 3 listy sušeného vavrínu vložte do 0,5 litra vodynechajte variť na miernom ohni 15 minút. Vodu stiahnite zo sporáka a nechajte všetko ešte chvíľu lúhovať. Nakoniec bobkový list sceďte a odvar ochuťte citrónom alebo medom.

Príprava odvaru z bobkového listu

V zahraničí sa olej z bobkového listu predáva pomerne bežne. U nás naň, bohužiaľ, nenatrafíte. Jeho výroba je však možná i doma, samozrejme, podomácky vyrobený olej bude mať o čosi slabšie účinky. Na 400 ml kvalitného olivového, repkového alebo slnečnicového oleja lisovaného za studena použite asi 30 gramov sušeného bobkového listu. Ak túto rastlinu pestujete, môžete ju použiť aj v čerstvom stave. Všetky suroviny vložte do sklenenej uzatvárateľnej fľaše a odložte na teplé a tmavé miesto. Olej bude na konzumáciu pripravený asi po mesiaci.

Bobkový list na trávenie

Jednou z najviac cenených vlastností bobkového listu sú jeho účinky na gastrointestinálny systém, teda na trávenie. Toto tvrdenie môžeme brať v podstate ako fakt. Veď každý vie, že bobkový list v jedle zabraňuje nadúvaniu. Táto schopnosť je zapríčinená správnou kombináciou enzýmov. Organické zlúčeniny sú zas prospešné pri detoxikácii organizmu, a to vďaka svojej schopnosti odvádzať z tela toxínysilným močopudným účinkom.

Bobkový list je nápomocný pri slabých otravách, pretože prispieva k vyvolaniu zvracania. Podľa niektorých vedeckých štúdií upokojuje syndróm dráždivého čreva, zabraňuje usádzaniu žalúdočných kyselín v žalúdku a dokáže zmierňovať prejavy intolerancie na lepok. Aby bobkový list pomohol vášmu tráveniu, je potrebné ho konzumovať vyvarený v jedle alebo si z neho pripraviť čaj.

Bobkový list pri dýchacích ťažkostiach

Podľa štúdie skupinky farmaceutov z Univerzity v Okayame v Japonsku má bobkový list silné antibakteriálne vlastnosti, ktoré vám dokážu pomôcť pri zápalových a infekčných ochoreniach horných aj dolných dýchacích ciest. Napomáha vykašliavať hlienbojuje proti niektorým druhom baktérií. V tomto prípade sa listy nepoužívajú vnútorne. Pri dýchacích ťažkostiach vám pomôže inhalácia éterického oleja. Ten môžete pridať aj do mastného krému, ktorý si natriete na priedušky (na hruď). Účinný by mal byť aj obklad z listov, ktoré si rozložíte rovnomerne na hrudník, obviažete elastickým obväzom alebo kúskom látky a necháte ich pôsobiť počas noci.

Bobkový list pomáha napr. pri dýchacích ťažkostiach

Bobkový list proti kardiovaskulárnym a nádorovým ochoreniam

Bobkový list obsahuje aj organické zlúčeniny, kyselinu kávovúrutín, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie srdcacelého kardiovaskulárneho systému. Kyselina kávová patrí medzi prírodné fenoly. V prvom rade znižuje tzv. zlý – LDL cholesterol v krvi. Okrem toho má protizápalové účinky, dodáva telu potrebnú energiu, spomaľuje starnutie buniek a je silným antioxidantom, takže telo chráni pred oxidačným stresom a vznikom nádorových ochorení.

Rutín zodpovedá za zdravie kapilárnych stien srdca, má pozitívny vplyv na krvný tlak a podobné ako kyselina kávová patrí k silným prírodným antioxidantom. Ďalšími látkami v bobkovom liste, ktoré naše telo chránia pred voľnými radikálmi, sú katechíny, terpénový alkohol – linaloolparthenolidy. Voľné radikály patria medi spúšťače rakovinového bujnenia zdravých buniek v organizme.

Protizápalové účinky éterického oleja z listov bobkového listu

Ďalšia štúdia, tentoraz z Inštitútu Pasteur v Iráne, ktorá bola však vykonaná len na potkanoch a myšiach, potvrdzuje aj silné protizápalové vlastnosti bobkového listu. Za týmito vlastnosťami stojí fytonutrient nazývaný parthenolid, ktorý je v ľudovom liečiteľstve využívaný práve kvôli schopnosti liečiť zápaly.

Éterický olej z bobkového listu má protizápalové a analgetické účinky

Testovaný bol konkrétne éterický olej, ktorý vykazoval silné protizápalové a analgetické účinky pri kožných opuchoch vyvolaných formaldehydom. Skupina vedcov vo svojej štúdii dokonca uvádza, že boli porovnateľné s účinkami morfínu a liečivom piroxikam. Na jej konci však dodávajú, že na potvrdenie týchto vlastností bobkového listu je potrebné vykonať omnoho viac testov.

Bobkový list a cukrovka

Štúdia z roku 2009, ktorú vypracovali odborníci z Poľnohospodárskej Univerzity NWFP, z mesta Pešávar v Pakistane, preukázala vplyv bobkového listu na reguláciu cukru v krvi. Vedci veria, že pravidelná konzumácia bobkového listu môže pôsobiť ako prevencia proti vzniku cukrovky 2. typu a u ľudí, ktorí ňou už trpia, dokáže predchádzať vysokej glykémii.

Podobne ako v predošlých prípadoch by na stopercentné potvrdenie týchto účinkov bolo potrebné vykonať viacero väčších štúdií. Isté však je, že ak i bobkový list má priaznivý prínos pre diabetikov, týka sa to len diabetu 2. typu, pri ktorom je diéta omnoho menej prísna a taktiež nie je nutné pichať si pravidelne inzulín.

Detoxikačné účinky bobkového listu a jeho vplyv na chudnutie

Odvar z bobkového listu vám môže pomôcť aj pri detoxikácii organizmu. Za touto jeho schopnosťou stojí najmä vysoký obsah enzýmov, ktoré napomáhajú správnemu tráveniu. Keď vaše telo strávi potravu rýchlo a úplne, nedochádza k tvorbe toxínov, ktoré sa postupne hromadia v tele. Druhým dôvodom, prečo odvar z bobkového listu prečisťuje organizmus, je už jeho spomínaná vlastnosť odvádzať toxické látky preč z organizmu.

Odvar z bobkového listu prečisťuje organizmus

Odvar z bobkového listu v kombinácii so zeleným čajom a škoricou je nápomocným doplnkom pri chudnutí. Všetky tri rastliny prečisťujú organizmus a do istej miery „nakopávajú“ metabolizmus. Bobkový list navyše urýchľuje spaľovaniu tukov. Nápoj na chudnutie si pripravíte z dvoch lyžičiek kvalitného sypaného zeleného čaju, troch bobkových listov a jedného kúska celej cejlónskej škorice. Všetko zalejte asi 0,5 litrom 80 °C vody a nechajte lúhovať cca 15 minút. Čaj môžete piť teplý aj studený.

Bobkový list proti dne

Bobkový list môže pomôcť pri očiste kĺbov, teda aj pri dne, pri problémoch s močovým mechúrom alebo strate libida. Na internete nájdete viacero receptov na ozdravné kúry. My sme pre vás vybrali postup, ktorý sa spomína v knihe Je možné žít 150 let od autora Michaila Tombaka. Kúru by ste mali absolvovať počas 3 dní, a to dvakrát ročne. Ak by vám nepomohla, môžete ju po týždňovej prestávke zopakovať opäť. Je však dobré podotknúť, že nie je na škodu sa dopredu poradiť so svojím lekárom.

Jediné, čo budete potrebovať, je cca 15 gramov sušených alebo čerstvých bobkových listov. Každý deň si z 5 gramov a 300 ml vody pripravíte odvar. Ten by ste mali následne popíjať počas dňa, a to každú polhodinu. V priebehu kúry vynechajte všetky mäsové aj mliečne výrobky. Ak by ste pocítili akýkoľvek náznak toho, že s vami niečo nie je v poriadku, s kúrou radšej prestaňte. Medzi časté vedľajšie účinky sa radí mierne zvýšená teplota alebo bolesti kostí.

Bobkový list v kozmetike

V kozmetike sa listy tejto rastliny využívajú prevažne v korenistých parfumoch a vo vode po holení, v ktorej zastupujú úlohu antiseptickej zložky. Nájdete ho aj v penách do kúpeľa, sprchových šampónoch a krémoch určených na citlivú pokožku. Vy môžete na kozmetické účely využiť olej z bobkového listu. Pomôže vám pri lámavých a slabých nechtoch. V takomto prípade si ho denne vtierajte do nechtového lôžka. Dokáže taktiež urýchliť hojenie drobných vyrážok alebo raniek na pokožke a stiahnuť nepekne vyzerajúci červený odtieň pleti.

Prírodné mydlo s obsahom olivového oleja a bobkového listu

Bobkový list na vlasy

Táto rastlina sa využíva aj v predávaných šampónoch a vlasových kondicionéroch. U nás je to však menej bežné. Nezúfajte, jej účinky môžete vyskúšať i napriek tomu. Vďaka svojím upokojujúcim a antiseptickým vlastnostiam je vývar z bobkového listu vhodný ako prostriedok proti vypadávaniu vlasov a na udržiavanie zdravej pokožky hlavy. Pomôže vám aj vtedy, keď máte lupiny alebo iba extrémne suchú vlasovú pokožku.

Tonikum z bobkového listu si pripravíte zaliatím jednej hrste lístkov tejto rastliny, 400 ml vody. Čím dlhšie ho necháte lúhovať, tým silnejší účinok bude mať. Ak chcete, aby malo toto tonikum pozitívne účinky na rast vlasov, spolu s bobkovým listom nechajte lúhovať čerstvé alebo sušené orechové listy. Upokojujúce účinky zvýšite pridaním Rumančeka pravého alebo Šalvie lekárskej.

Využitie bobkového listu v aromaterapii

Ako sme si už povedali, blahodarné účinky bobkového listu v aromaterapii patria k tým, ktoré sú preukázané. Tento éterický olej bežne dostanete aj u nás, takže to môžete skúsiť na vlastnom nose. Vonný olej s príjemnou korenistou vôňou sa získava z listov rastliny, a to parnou destiláciou. Napomáha pri strese, únave či nadmernej vyčerpanosti. Dokáže taktiež zmierňovať silné bolesti hlavy a migrény. Je vhodný na relaxačné masáže, pri ktorých napomáha uvoľneniu svalstva a odbúrava bolesť kĺbov, chrbtice i šliach.

Upokojujúce účinky bobkového listu môžete otestovať aj bez éterického oleja. Stačí zapáliť jeden lístok, ktorý vložíte do sklenenej nádoby, a ktorý necháte celý prehorieť. Potom vojdite do miestnosti a pocit uvoľnenia by sa mal dostaviť do 10 minút.

Obľúbené éterické oleje


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...

Camilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenostiCamilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenosti

Prerezávanie zúbkov je prvá ťažká kapitola v živote bábätka. Výborným prostriedkom na tlmenie bolesti je   homeopatický tekutý roztok Camilia, po ktorom sa vášmu dieťaťu uľaví.