Šalvia lekárska – tinktúra aj olej má účinky na vlasy, hrdlo aj rany

Šalvia lekárska alebo "Salvia officinalis" je čím ďalej tým viac známa bylinka. Má široké uplatnenie, používa sa ako prísada do kozmetických prípravkoch, ako ochucovadlo studených a teplých jedál.

Čaj z čerstvej šalvie lekárskej

Svoje využitie má však ale aj v liečiteľstve, v aromaterapii a vo výživových doplnkoch. Prečo je taká vzácna? Čítajte a dozviete sa o nej všetko podstatné.

Obľúbené produkty s obsahom šalvie

Niečo málo o Šalvii

Šalvia je polokríkom a pôvodne pochádza z južnej Európy. Nie je náročná na pestovanie, čo dovoľuje Šalviu pestovať aj doma. Je to viacročná rastlinka, tzv. trvalka, ktorá narastie približne do výšky okolo 60 cm. Šalvia má fialkasté kvietky a kvitne začiatkom leta (máj, jún). Pre liečivé a kulinárske účely sa zbierajú listy šalvii, približne 2-krát do roka. Tie sa spracúvajú sušené alebo čerstvé. Kvety sa využívajú na prípravu šalviového octu.

Látky, ktoré obsahuje

Šalvia sa využíva v alternatívnej medicíne, v ľudovom liečiteľstve a vo farmácií, pretože súbor látok, ktoré obsahuje spoločne fungujú ako jeden "liečivý orchester" - sú vo vzájomnej synergii, navzájom sa dopĺňajú a podporujú. Toto prírodné zloženie Šalvii je zostavené z nasledujúcich látok:

 • Fytoestrogény = ktoré sa svojimi účinkami v ľudskom tele podobajú na ľudské pohlavné hormóny. Preto je Šalvia účinná pri odstraňovaní komplikácií s menštruáciou, s menopauzou. Sú to látky, ktoré posilňujú plodnosť oboch partnerov.
 • Flavonoidy = sú látky v rastlinách, ktoré môžu za ich sfarbenie. Na človeka pôsobia ako silné antioxidanty, majú protizápalové a protirakovinové účinky. Chránia a podporujú kardiovaskulárny systém a celkovo zbavujú telo od baktérií.
 • Saponíny = sú látky, ktoré chránia rastliny pred mikróbami a hubami, spôsobujú horkastú chuť rastlín. V tele človeka upravujú resp. znižujú hladinu zlého cholesterolu, zabraňujú korózii ciev, zvyšujú imunitu a sú súčasťou mnohých vakcín.
 • Vitamíny a minerály = A, B1, B2, B3, B6, C, E, K; draslík, vápnik, meď, železo, horčík, mangán, zinok, selén, kyselina listová.
 • Iné = vláknina, sacharidy, bielkoviny, lipidy, luteín atď.

Benefity Šalvie lekárskej

Šalvia má mnoho liečivých účinkov, ktoré možno využívať na vonkajšie aj na vnútorné zdravotné ťažkosti. Na vnútorné použitie sa s ňou liečia mnohé ochorenia a pri vonkajšom hojí rôzne zranenia, rany, uštipnutie hmyzom.

Šalvia a angína, či chrípka

Mnoho ľudí ju používa pri prechladnutí a chrípke, či pri angíne, kedy sa pije čaj pripravený zo Šalvii, najlepšie 2-x denne. Môže sa používať aj ako kloktadlo, pretože vďaka antibakteriálnym a protizápalovým účinkom odstraňuje zápal, infekcie (biele povlaky) a bolesť hrdla. Urýchľuje priebeh ochorenia a uzdravenia.

Šalvia pre ženskú a mužskú plodnosť

Vďaka fytoestrogénom, ktoré obsahuje, dokáže pravidelné pitie Šalvii regulovať menštruačný cyklus, odstrániť predmenštruačné bolesti, zmierňuje príznaky menopauzy a keďže má protipazické účinky, aj bolesť v oblasti bruška a krížov. Hoci sa neodporúča piť tehotným a dojčiacim ženám, pred počatím zvyšuje plodnosť oboch partnerov a to tak, že prekrvuje celú pohlavnú sústavu.

Šalviu možno užívať vo viacerých formách (čaj, tinktúra, kvapky či šalviový esenciálny olej)

Šalvia na nervy

Jedným z mnohých účinkov je aj schopnosť Šalvii upokojiť váš nervový systém, zbaviť vás nadbytočného stresu. Vlastne ide o to, že prostredníctvom Šalvii sa znižuje tvorba produkcie stresových hormónov a vy sa môžete ľahšie koncentrovať, uvoľniť a vnímať realitu objektívnejšie. Cez psychiku a pokojnejšiu náladu navodzuje aj ľahšie zaspávanie.

Šalvia a cukrovka

Boli vykonané výskumy, ktoré dokázali, že Šalvia dokáže znížiť hladinu cukru v krvi. Dôležité je však popri liečbe cukrovky konzultovať pitie čaju zo Šalvie s lekárom, ktorý nariadi častejšie sledovanie cukru a poprípade upraví užívanie liekov alebo dávkovanie čaju. Z dôvodu schopnosti znížiť cukor sa neodporúča užívať Šalviu pred plánovanou operáciou minimálne 2 týždne.

Ďalšie účinky

 • znižuje hladinu cholesterolu a čistí cievy,
 • zlepšuje krvný obeh,
 • zvyšuje prietok krvi v reprodukčných orgánoch, čím zvyšuje potenciu,
 • reguluje správnu produkciu pohlavných hormónov,
 • má protizápalové účinky,
 • pomáha liečiť močové cesty a problémy s mechúrom,
 • podporuje imunitu,
 • spomaľujú starnutie buniek a teda aj samotné starnutie,
 • je účinná v boji proti Alzheimerovi,
 • znižuje riziko rakoviny pľúc,
 • odstraňuje nadmerné potenie sa počas dňa aj v noci,
 • podporuje trávenie - odstraňuje žalúdočné problémy, zápchu, zvracanie, nadúvanie, plynatosť,
 • zmierňuje vypadávanie vlasov,
 • lieči kožné ochorenia,
 • znižuje tvorbu materského mlieka,
 • podporuje psychiku človeka.

Formy

Vzhľadom na to, že žijeme v uponáhlanej a pohodlnej spoločnosti, existujú rozličné prevedenia Šalvii a to pevné (tabletky) alebo tekuté (tinktúry, kvapky, čaje ...) Niektoré formy sú účinnejšie, niektoré pohodlnejšie. To ktorú si zvolíte závisí na vás a na vašom liečebnom cieli.

Šalvia ako čaj

Čaj zo Šalvii si môžete kúpiť ako sypaný alebo porciovaný. Najlepšou a najsilnejšou voľbou v oblasti čaju je, ak si bylinku vypestujete doma a z nej si pripravíte čaj. Zo sušených listov si môžete urobiť aj odvar, zápar alebo kloktadlo, ktoré môžete použiť aj ako obklad. Pri príprave odvaru Šalviu nelúhujte viac ako 15 min. Cena čajov sa pohybuje od 2 € až do niekoľko desiatok eur, závisí od gramáže, od spôsobu spracovania a pod.

Ako tinktúra alebo kvapky

Výhodou tinktúry a kvapiek je, že hoci si ju viete v takejto podobe zakúpiť v rôznych obchodoch, ktoré fungujú na princípe homeopatie, môžete si ju pripraviť aj doma. Je veľmi silná, dávkuje sa väčšinou 2x denne pred jedlom spolu s vodou. Pripravíte si ju tak, že 50 gramov sušenej alebo čerstvej šalvii zalejete kvalitným, silným alkoholom, najlepšie domácou pálenkou a necháte 14 dní odstáť. Precedíte a môžete používať. Cena Šalvii tinktúry v obchodoch je okolo 7 €.

Výživové doplnky a tabletky

Šalvia sa predáva aj ako samostatné tabletky alebo ako súčasť zloženia výživového doplnku. V tejto forme sa využíva hlavne sušený extrakt, teda z rastliny sa vytiahne to najlepšie, čo sa potom vloží do tabletiek. Najčastejšie ide o tabletky na podporu potencie alebo tabletky na menštruačné problémy, močové zápaly či cmúľacie pastilky na hrdlo.

Vyberáme z nášho katalógu

Dávkovanie

Šalviu lekársku v akejkoľvek forme a v akomkoľvek prípravku alebo v tabletkách, užívajte podľa pokynov uvedenom na obale. Ak si pripravujete v domácom prostredí čaj z vlastnej bylinky, neprekračujte viac ako 2 šálky denne. Pri odvare max. 1 hrnček denne.

Dôležité: čaj sa pije v pravidelných časových intervaloch, vždy po istom čase (obzvlášť po 3 týždňoch) sa doporučuje týždenná pauza a následné pokračovanie liečebnej kúry.

Šalvia a tehotenstvo - Šalvia obsahuje látku "Tujón", ktorá je jedovatá a v nadmernom množstve spôsobuje problémy ako sú záchvaty, poškodenie pečene, zníženie produkcie materského mlieka. To sú dôvody, prečo sa Šalviu neodporúča užívať počas tehotenstva a dojčenia.

Šalvia a deti - väčšina prípravkov zo šalvie sa neodporúča podávať deťom bez dohľadu lekára. Výnimkou sú cmúľacie pastilky na bolesť hrdla. Čaj pripravujte len podľa potreby v čase chrípky a nachladnutia, dávkovanie stanoví lekár.

Vedľajšie účinky

Šalvia lekárska je bylinka ako každá iná. Znamená to, že s ňou narábajte opatrne, nepreháňajte to s ňou. V nadmernom množstve pôsobí ako toxín. Môžu sa objaviť žalúdočné problémy, zvracanie, vysoký krvný tlak, záchvaty. Aby ste sa vyhli komplikáciám dodržujte nasledovné zásady:

 • neužívajte Šalviu v tehotenstve a počas dojčenia - môže zastaviť tvorbu mlieka,
 • ak ste diabetik, pri užívaní Šalvii si kontrolujte hladinu cukru v krvi - môže výrazne klesnúť,
 • nikdy neprekračujte maximálnu dennú dávku,
 • neužívajte Šalviu s alkoholom,
 • neužívajte Šalviu min. 2 týždne pred operáciou.

Šalvia a jej pestovanie

Pestovanie Šalvie na našom území nie je ničím výnimočným. Mnohí ľudia ju majú v záhradách ako súčasť skaliek, ale aj v bytoch na balkónoch alebo priamo vo vnútri. Plní estetickú aj liečiteľnú funkciu. Medzi základné pravidlá úspešného pestovania patrí zabezpečenie tepla; nesmie byť vystavovaná extrémnemu slnku, ale ani neustálemu tieňu; zalievať sa má podľa potreby a chráňte ju pred voškami a škodcami.

Skúsenosti s užívaním Šalvie

Zistili sme, že Šalviu užívate pri rozličných ťažkostiach. Používate ju nielen na liečenie, ale aj napr. na odstránenie nepríjemného pachu z topánok tak, že lístky alebo vrecúško čaju, umiestnite do topánok. Vráťme sa však späť k jej účinkom. Mnohým z vás pomáha Šalvia zbaviť sa chrípky, nachladnutiu a bolesti hrdla. Používate ju aj na čistenie ústneho priestoru či ako dezinfekciu rany po vytrhnutí zuba. Pozitívne ohlasy máte aj s pitím čaju na predmenštruačné ťažkosti. Niektoré dámy ju používajú aj ako čistiacu pleťovú vodu, ktorá pleť čistí a zbavuje nepríjemného akné.

Skúsenosti s pitím šalviového čaju

Obľúbené produkty s obsahom šalvie


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačkeDubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.