Ako podporiť tvorbu materského mlieka počas dojčenia?

Čo robiť, keď strácam materské mlieko? To je otázka, na ktorú hľadá odpoveď nemalé množstvo dojčiacich matiek. Rôznymi odporúčaniami sa internet doslova hemží a zorientovať sa v nich nemusí byť jednoduché. Ktoré sú naozaj účinné? Ponúkame vám tipy na zvýšenie laktácie, ktoré vychádzajú zo skúseností mamičiek a laktačných poradkýň.

Dojčenie a tvorba materského mlieka

Skôr, ako sa budeme venovať konkrétnym prípravkom a babským receptom podporujúcim tvorbu mlieka, potrebujeme ozrejmiť jednu dôležitú vec. Pokiaľ technika dojčenia medzi matkou a bábätkom nebude zladená, dieťa nebude správne sať alebo nebude pravidelne prikladané k prsníku, čakanie na vznik materského mlieka bude márne.

Obľúbené produkty na podporu tvorby materského mlieka

Čo ovplyvňuje tvorbu mlieka?

Spustenie mlieka po pôrode nie je automatickou záležitosťou. Prvým dôležitým podnetom je stimulácia bradavky ústami dieťaťa po pôrode (ideálne do hodiny), kedy je jeho sací reflex najsilnejší, čím sa znásobuje predpoklad na správne zachytenie bradavky. V tomto momente nezáleží na tom, či matka má alebo nemá mlieko.

Jeho tvorbu následne ovplyvňuje pravidelné prikladanie k prsníkom, a to cez deň i v noci. Ide o proces, ktorý sa prispôsobuje potrebám dieťaťa. Nepísaným pravidlom je dopriať dieťaťu to, čo si vyžiada, bez ohľadu na čas a množstvo – stanovenie pravidelných časových limitov sa neodporúča, napriek tomu, že v minulosti tomu práve tak bolo. Ak pije správne, mlieka bude vznikať stále viac.

Dojčenie dieťaťa

Prečo môže dôjsť k zníženej tvorbe mlieka?

Dojčenie nie je vždy harmonické a pre niektoré matky má dokonca stresujúci charakter – predčasné obavy z techniky dojčenia, laktačnej krízy. Aj preto sa môže stať, že reflex odtoku mlieka sa dočasne pozastaví. Ak sa dieťa aj naďalej bude snažiť piť zo zdanlivo prázdneho prsníka, tok mlieka sa obnoví. Ľahko sa to hovorí, ťažšie realizuje. Vtedy sa hlásia o slovo pomocníci v podobe potravín (napr. ovsené vločky, zelená listová zelenina, sezamové semienka a i.), byliniek, výživových doplnkov a pod.

Ako zvýšiť tok mlieka? Obnova tvorby materského mlieka závisí od vyprázdňovania prsníkov. Ak nie sú vyprázdnené dostatočne, produkcia sa zníži. Aj preto je dôležité dojčenie v nočných hodinách (pokiaľ sa dieťa zobudí), prípadne dodatočné manuálne odsatie. Úplné zastavenie nastane len vtedy, ak matka prestane dieťa prikladať k prsníkom. Klesne totiž hladina hormónov riadiacich činnosť mliečnej žľazy.

Doplňujúca informácia: Poruchy v sekrécii materského mlieka sa môžu objaviť aj z príčin celkového vyčerpania po pôrode, kvôli zvýšeným stratám krvi pri pôrode, z dôvodu negatívnych emócií po pôrode, popôrodnej depresie a i.

Čo pomáha na tvorbu materského mlieka?

 • Časté prikladanie dieťaťa na prsník – pokiaľ je dieťa „ochotné“ opakovane prijímať mlieko, táto činnosť spôsobí, že ženské telo začne na potrebu dieťaťa reagovať jeho zvýšenou tvorbou (aj keď nejde vždy o krátkodobý proces). Dojčenie má podľa všeobecných odporúčaní prebiehať bez obmedzovania dĺžky a frekvencie, to znamená, že dieťa je dojčené tak dlho, ako si žiada. Ak už matka nemá v prsníku mlieko, bábätko môže ťahať i naprázdno (niektoré deti to upokojí, iné naopak môžu znervóznieť).
 • Bylinkové čaje – pitie čajov na podporu tvorby mlieka je u mamičiek najrozšírenejšie. Treba však podotknúť, že nie je čaj ako čaj. Pokiaľ sa rozhodnete pripraviť si ho z „vlastného zberu“, bylinky nemusia zodpovedať kritériám lieku. V tomto zmysle je lepšie siahnuť po kupovaných čajoch z ekologického zberu. Je však nutnosťou pozorovať reakcie dieťaťa, pretože sa môže objaviť nadúvanie bruška. Tip: Moringa olejodárna na tvorbu mlieka je čoraz viac odporúčanou bylinou. Dojčenie podporujú aj jastrabina lekárska, senovka grécka, benedikt lekársky, fenikel (môže nafukovať), rasca, aníz a i. Vyvarujte sa šalvii, pretože ňou môžete docieliť opak – zníženie tvorby mlieka.

Matka dojčiaca svoje dieťa

 • Laktačná poradkyňasprávna technika dojčenia je podstatná a ovplyvňuje aj samotnú tvorbu mlieka. Môže sa stať, že jeho nižšia produkcia donúti mamičky dokrmovať dieťatko, čo nie je vždy dobrá voľba, keďže zníženie nemusí mať dlhodobé trvanie. Preto je vhodné poradiť sa v tomto prípade so svojím pediatrom alebo laktačnou poradkyňou. Vyhodnotia, či ide iba o prechodný proces, spôsobený napr. zvyšujúcim sa energetickým výdajom dieťaťa, alebo je tento stav spôsobený inými príčinami.
 • Homeopatiká a výživové doplnky – jedálniček s dostatočným množstvom minerálov a vitamínov je počas dojčenia alfou omegou. Tvorbu mlieka však okrem potravín môžete podporiť i doplnkami stravy a alternatívnou medicínou. Mamičky takúto rýchlu formu dopĺňania telu prospešných látok využívajú čoraz častejšie.

Produkty na tvorbu materského mlieka

     

Aj babské recepty poradia, ako zvýšiť tvorbu mlieka v prsníkoch

 • Vinea – podľa reakcií mamičiek v diskusných fórach je Vinea na tvorbu mlieka overeným a účinným tipom. Mnohé z nich radia eliminovať bublinky v nápoji, napr. miešaním. Kvôli vyššiemu obsahu hroznového cukru tiež odporúčajú zriedenie s neperlivou minerálnou vodou. Gro pitného režimu však stále musí tvoriť voda. Pozor! Príjem viac ako 4 litrov tekutín za deň môže znížiť tvorbu mlieka.
 • Polievky so zápražkou – fungujú účinne takmer vo všetkých prípadoch. Overenou spomedzi mnohých je najmä zapražená rascová polievka. Aby vám pribúdalo mlieko a nie kilogramy, nezabúdajte piť dostatok tekutín, predovšetkým vody. Tip: Nastrúhajte mrkvu, orestujte na rastlinnom oleji, pridajte hladkú múku a rascu. Miešajte, pokiaľ sa nevytvorí „ružová múka“. Zalejte ju horúcou vodou, osoľte a po prevretí varte ešte 5 min. (množstvo podľa vlastných preferencií).
 • Masáž prsníkov na tvorbu mlieka – v drogérii či lekárni predávajú oleje určené priamo na tento účel (napr. mandľový s prímesou éterických olejov). Éterické oleje sú vraj podnecujúcim faktorom na tvorbu mlieka, aj preto niektorým mamičkám v byte rozvoniavajú aromalampy. Masáž pôsobí viac stimulačne.
 • Odsávanie mlieka – aj keď táto metóda vyznieva ako paradox, dokáže zintenzívniť produkciu mlieka. Môžete použiť manuálnu alebo elektrickú odsávačku a po každom dojčení odsať aj tie posledné zvyšky mlieka. Áno, aj to málo, čo vám zostalo. Mamičky radia použiť odsávačku i cca 2 hod. po večernom uspaní dieťaťa.

Áno alebo nie?

 • Pivo – podľa babičiek má čierne pivo podporujúce účinky na materské mlieko, avšak treba mať na pamäti, že sa doň zároveň prenáša i alkohol. Malé množstvo chmeľového nápoja si teda môžete dopriať, ale skôr vo forme osvieženia počas letných dní. Tip: Alternatívou môže byť tmavé nealkoholické pivo.
 • Mliečne výrobky – možno ste sa i vy stretli s názorom „koľko mlieka vypiješ, toľko sa ti vytvorí“. Ide však viac o mýtus ako skutočnosť. Výrobky s obsahom mlieka by mali byť súčasťou pestrej a vyváženej stravy, no nie v podobe výdatného príjmu. Mlieko totiž môže spôsobiť nadúvanie dieťaťa.
 • Melta – pomáha bezkofeínová náhrada kávy, ktorá sa vyrába z koreňa čakanky, cukrovej repy, drveného jačmeňa a raže? Je pravdou, že všetky tipy na zvýšenú laktáciu pôsobia individuálne, no v prípade melty obzvlášť. Niektoré mamičky si ju pochvaľujú, ďalšie hovoria v jej neprospech. Očakávané výsledky verzus žiadne účinky vychádzajú približne v pomere 1:1.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Komentáre

08/04/2019 11:32
Kačenka

Mám pocit, že som na podporu kojenia vyskúšala všetko možné, jediné, čo zabralo je Organika Materské mlieko+. Keďže ide o rastlinný produkt - kombináciu troch účinných zložiek, treba si na účinky chvíľu počkať. Ja som s ním spokojná.

08/04/2019 11:38
Anka

Na podporenie tvorby materského mlieka beriem Sunar Gravimilk, ktorý mi poradili v lekárni. Má dobré zloženie, obsahuje dôležité látky pre bábätko, a jednoducho sa pripravuje. vyhovuje mi, že sa dá kúpiť v troch rôznych príchutiach, takže si ho môžem striedať a nezunuje sa mi.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Vhodná strava počas dojčenia: aké ovocie a zeleninu jesť, je vhodné kravské mlieko či mak?Vhodná strava počas dojčenia: aké ovocie a zeleninu jesť, je vhodné kravské mlieko či mak?

Počas dojčenia je potrebné prijímať zo stravy viac energie a zamerať sa aj na to, aby bol jedálniček kvalitný a bohatý na živiny. Pnúkame vám niekoľko tipov a informácií, ako na...

Najlepší gél na intímnu hygienu proti zápachu a svrbeniu pre tehotné i pre mužov – recenzieNajlepší gél na intímnu hygienu proti zápachu a svrbeniu pre tehotné i pre mužov – recenzie

Prečo je intímna hygiena dôležitá? Ako sa o intímne partie starať? Prezradíme vám, čo je najúčinnejšie.

Organika TrioHerb pre dojčiace matky – recenzia, skúsenostiOrganika TrioHerb pre dojčiace matky – recenzia, skúsenosti

TrioHerb podporí tvorbu materského mlieka okamžite a bez toho, aby uškodil mamičke či bábätku. Počuli ste už o ňom?