Moringa olejodarná – liečebné účinky, zloženie, dávkovanie

Označovaná za zázračnú rastlinu, ktorá dokáže ľudom pomôcť v rôznych oblastiach života. Ide o na pohľad obyčajný strom, ktorý ale v každej svojej časti skrýva látky, obsahujúce vitamíny, minerály, proteíny a množstvo iných zložiek, ktoré možno zužitkovať. Prevaha ľudí o Moringe počuje prvýkrát, no v Ázii a Afrike sa už stáročia používa na liečebné účely.

Moringa olejnatá

Dokáže Moringa skutočne nášmu telu pomôcť? Aké má Moringa účinky? V akej forme a ako sa Moringa olejodarná užíva? Dá sa za pomoci Moringy schudnúť?

Obľúbené produkty s obsahom Moringy

Čo to vlastne Moringa olejodarná (Moringa oleifera) je?

Ide o tropický - subtropický strom z čeľade moringovitých, ktorý dorastá do výšky maximálne dvanásť metrov. Pri pestovaní Moringy sa udržiavajú stromy vo výške približne dva metre. Ročne narastá až o tri metre. Pôvodným biotopom sú južné úpätia pohoria Himaláje, no postupne sa rozšírila rastlina aj do Indie, Saudskej Arábie, Afriky či do oblasti Karibského mora (Moringa karibská). Existuje viac druhov Moringy, ktoré sú na liečebné účely využívané.

Olejček z Moringy olejodárnej

Moringa olejodarná bola pred niekoľkými rokmi označená za superpotravinu. Dôvodom je fakt, že rastlina obsahuje najvyššiu koncentráciu živín (vitamíny, minerály, proteíny) na svete. Označenie pojmom „zázračný strom“ potvrdzuje tým, že strom obsahuje v prirodzenej podobe všetky živiny, ktoré ľudské telo potrebuje. Z rastliny možno zužitkovať predovšetkým listy, plody, kvety či dokonca korene. V našom prostredí nemožno túto rastlinu dopestovať s takou účinnosťou, keďže vyžaduje špecifický druh pôdy ako i klimatické podmienky. Kvety, korene, plody či listy možno konzumovať aj surové. Na Slovensku je rastlina dostupná v podobe výživového doplnku (kapsuly, čaj, prášok, olej).

Čím je Moringa olejodarná taká špecifická?

Okrem liečivých účinkov, ktoré si predstavíme je Moringa špecifická predovšetkým látkami, ktoré obsahuje. Množstvo rastlín podobné látky obsahuje tiež, no ani jedna ich neobsahuje v takej vysokej koncentrácii ako práve Moringa. Špecifická je už tým, že ani jedna časť rastliny nevyjde nazmar. Listy, kvety, plody, korene či dokonca kôra stromu. A čo vlastne Moringa obsahuje?

Tento strom ukrýva ž 18 esenciálnych aminokyselín (valín, leucín, izoleucín), 46 antioxidantov a 10 dôležitých vitamínov. Minerálne látky ako vápnik, horčík, draslík, železo, zinok, mangán alebo fosfor. Zo spomenutých desiatich vitamínov má samotný strom extrémne vysokú koncentráciu vitamínu A (beta-karotén) a vysoké zastúpenie má aj vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, ktoré sú súčasťou B-komplexu. Nechýba však ani vitamín E, vitamín D či vitamín C. Omega-3, -6, -9 podporujú imunitný systém a obsahuje ich predovšetkým kvet Moringy. Dôležitou látkou je aj tzv. zeatín, ktorý v našom tele pôsobí ako transportný prvok. Slúži na prenos všetkých látok v našom organizme a zabezpečuje to, aby boli telom lepšie prijaté.

Priaznivé účinky Moringy

Práve vysoký obsah prospešných látok, ktoré Moringa ponúka, je základným predpokladom toho, že na naše telo bude mať Moringa unikátny účinok. V našich končinách je Moringa dostupná ako doplnok výživy v podobe prášku, oleja alebo dostanete najčastejšie kúpiť Moringa kapsuly (tablety). Možno však dostať i sušené listy, z ktorých možno pripraviť Moringa čaj.

Prírodné účinné látky, ktoré napomáhajú nášmu organizmu, nemajú pri užívaní žiadne vedľajšie účinky. Moringa olejodarná sa pri dlhodobom užívaní osvedčila ako prevencia voči civilizačným chorobám. Napomáha vyrovnávanou hormonálnej hladiny u mužov i žien. Prospieva našej pleti, ktorá je sviežejšia a farebnejšia (obsah vitamínu E), takisto odďaľuje starnutie buniek. Najsilnejším faktorom je zvyšovanie obranyschopnosti nášho organizmu,a teda zlepšenie našej imunity. Telo napomáha z tela odstraňovať aj toxíny.

Čaj z Moringy olejodárnej

Priaznivý vplyv na náš organizmus aj počas zvýšenej fyzickej záťaže. Okrem iného prírodné látky napomáhajú nášmu mozgu k zvládaniu stresu a prekonávaniu únavy. Potvrdili sa aj priaznivé účinky v prípade chronických ochorení, ktoré súvisia s vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou. Práve látky ako vitamín C, D, E, A vápnik a ďalšie živiny spôsobujú to, že nutrične podporuje funkciu metabolizmu (trávenie, myslenie) a pri správnom stravovaní napomáha k stabilizácii inzulínu v tele, a teda pomáha pri „liečení“ diabetesu.

Výhody pri užívaní Moringy olejodarnej:

  • Lepšia funkcia metabolizmu (stres, myslenie, trávenie)
  • Znižuje pocit únavy
  • Zvyšovanie imunity
  • Prevencia voči chronickým a civilizačným ochoreniam
  • Napomáha k strebávaniu živín
  • Vyrovnávanie hormonálnej hladiny
  • Priaznivý vplyv na hladinu glukózy a tvorbu inzulínu v tele
  • Znižuje riziko slepoty
  • Priaznivý účinok pre liečbe reumatických ochorení
  • Znižuje riziko vzniku zápalov, astmy a alergií

Vyberáme z nášho katalógu

Moringa pomáha schudnúť

Pri chudnutí je podstatné spaľovanie tukov. Upozorňujeme, že Moringa olejodarná nie je zázračným prvkom v tom smere, že pri jej užívaní schudnete vytúžených päť kilogramov. Táto zázračná rastlina napomáha chudnutiu v prípade, že dodržiavate vhodnú stravu a takisto máte primeranú fyzickú aktivitu. Príjem zložiek Moringy vám však môže vo výraznej miere pomôcť.

Vďaka Moringe naštartujete metabolizmus, ktorý bude pracovať lepšie a bude budovať lepšie podmienky pre svalové tkanivá. Naopak, napomôže k odbúravaniu tukov. V určitej miere Moringa dokonca vplýva na hladinu glukózy v tele a zabezpečuje návrat glykémie po konzumácii jedla. Zvýšenie hladiny bielkovín spôsobí, že organizmus má pocit sýtosti na dlhší čas. Ešte raz však pripomíname, že Moringa má tieto účinky iba vtedy, ak máte dostatočný pohyb a správnu stravu.

Pre koho je Moringa určená

Prášok, čaj či kapsuly Moringy sú vhodné pre každého, kto má potrebu svoje telo zásobovať výhradne prírodným zdrojom dôležitých vitamínov, minerálov a živín. Vyhnete sa tak zbytočným syntetickým výživovým doplnkom, ktoré sa pri dlhodobom užívaní stávajú neúčinné a časom zaťažujú organizmus. Vhodná je aj pre ľudí, ktorí trpia chudokrvnosťou majú problém s nedostatočnou výživou, bolesťami hlavy (migrény) a pre všetky vekové kategórie.

Tehotné a dojčiace ženy sa Moringy nemusia obávať. Práve Moringa je prírodným zdrojom živín, ktorý môže priaznivo pôsobiť na vývin plodu a činnosť tvorby materského mlieka. Práve pravidelný prísun vitamínov a minerálov je zárukou fungujúceho metabolizmu aj v čase tehotenstva.

Zelený moringový prášok

Moringa je vhodná pre deti od 3 mesiacov v čase, ak už nie sú dojčené. Rovnako v tomto veku má Moringa priaznivý účinok predovšetkým na zvyšovanie imunity. U starších ľudí, seniorov, je tento výživový doplnok či doplnok vhodný ako optimálny zdroj prírodných a vitálnych zložiek pre organizmus.

Špecifickou skupinou sú športovci, ktorí sú vystavení vysokej fyzickej záťaži. Vyvážená strava je v ich prípade veľmi dôležitým faktorom. Moringa im teda napomáha práve k zásobovaniu organizmu dôležitými živinami, ktoré ich metabolizmus potrebuje. Vysoký podiel železa, rastlinných bielkovín či aminokyselín má priaznivý vplyv na rast svalovej hmoty.

Reálne skúsenosti

Väčšina užívateľov, ktorí Moringu vyskúšali, si pochvaľuje predovšetkým príval energie a zvýšenie imunity. Užívatelia potvrdili, že po dvoch mesiacoch užívania sa im po odbore zlepšil krvný obraz a vyrovnala hladina cukru v tele, čo samozrejme ovplyvňuje i strava. Hoci ide o drahší výživový doplnok, Moringa svoj účel plní tak, ako sľubuje.

Existuje viacero výrobcov, ktorí ponúkajú Moringu v práškovej alebo kapsulovej podobe. Takisto nájdete extrakty v podobe olejov. Účinnosť jednotlivých výrobkov však nezávisí od formy, v ktorej sú podávané, ale úspech spočíva v pravidelnosti užívania.

V praxi možno porovnať Moringu s reálnymi potravinami. Napríklad v porovnaní so špenátom Moringa obsahuje 20-krát viac železa. Dokonca obsahuje vyššie percento bielkovín, samozrejem rastlinných, ako mlieko, 3-krát viac draslíka ako banány, 4-krát vaic beta-karoténu ako mrkva dokonca 7-krát viac vitamínu C ako pomaranč. Aj tu vidno reálnu silu Moringy, ktorá vo svojich listoch skrýva všetky tieto telu prospešné látky.

Z recenzií produktov s obsahom Moringy:

Recenzie na olejček na vlasy s obsahom Moringy na heuréke

Dávkovanie

Pri užívaní Moringy vám postačujú dve tablety denne, ideálne pred jedlom, ktoré stačí zapiť vodou. Ide o certifikovaný doplnok výživy, ktorého účinky sú potvrdené. Pri žiadnom výrobku neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. Na rozdiel od mnohých ostatných doplnkov výživy stačí užívať iba dve tablety denne, práve vďaka koncentrovanému extraktu Moringy, ktorý kapsuly obsahujú.

Obľúbené produkty s obsahom Moringy

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bieliace pásiky Crest – recenzia, použitie a skúsenostiBieliace pásiky Crest – recenzia, použitie a skúsenosti

Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?

Pôst nie je dobre známym pojmom len medzi veriacimi. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. Aké sú plusy a mínusy postenia sa?

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?