Bodliakový olej na pečeň i vlasy – cena, účinky, použitie, skúsenosti

Bodliakový olej, teda olej z rastliny Pestrec mariánsky (Silybum marianum), je považovaný za najúčinnejší prírodný liek na liečbu pečene. Okrem toho má pre organizmus aj mnohé ďalšie pozitívne prínosy.

Bodliakový olej priaznivo pôsobí na pečeň, vlasy i imunitu

Zvyšuje nízky krvný tlak, pôsobí ako antioxidant, má protizápalové účinky a podporuje imunitu. Vítaný je tiež v kozmetike, konkrétne pri starostlivosti o pokožku a vlasy.

Obľúbené oleje z pestreca mariánskeho

Bodliakový olej – účinky

Olej z Pestreca mariánskeho je využívaný hlavne pri liečbe pečene (nielen v ľudovej medicíne). Tak ako iné rastlinné oleje, má priaznivý vplyv na zdravie srdca a ciev (celého kardiovaskulárneho systému), pretože obsahuje omega-3, 6 a 9 nenasýtené mastné kyseliny.

Hlavnou zložkou rastliny je látka sylimarín (60 – 80 %), ktorá má silné antioxidačné, antivírusové a protizápalové vlastnosti. V ľudovej medicíne je využívaný na podporu tvorby materského mlieka, liečbu porúch pečene a žlčníka a otráv alkoholom, jedlom, hubami či dokonca otráv od hadieho uhryznutia.

Olej z Ostropestreca mariánskeho:

 • Urýchľuje regeneráciu pečene
 • Podporuje liečbu hemoroidov a kŕčových žíl
 • pozitívny prínos pre dvanástnik a žlčník
 • Reguluje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivosť na inzulín
 • antioxidačné, protizápalové a antivírusové vlastnosti
 • Údajne urýchľuje liečbu Bérecových vredov (vred predkolenia)
 • Chráni obličky pred vznikom rôznych ochorení
 • Napomáha pri liečbe akné, lupienky, ekzémov, žihľavky a ďalších kožných alergií
 • Reguluje hladiny cholesterolu (znižuje „zlý“ cholesterol) a krvný tlak (tlak zvyšuje)
 • Môže podporovať tvorbu materského mlieka
 • Slúži ako prevencia pred vznikom nádorových ochorení – môže pomôcť aj pri ich liečbe
 • Stimuluje mineralizáciu kostí (prevencia proti vzniku osteoporózy)
 • Podporuje funkcie mozgy (prevencia pred vznikom Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby)
 • Zlepšuje obranyschopnosť organizmu
 • Pomáha lepšie zvládať histamínovú intoleranciu

Bodliakový olej na vlasy a nechty

Bodliakový olej vám môže pomôcť so suchými, poškodenými a unavenými vlasmi. Použitie je jednoduché, po umytí si kvapnite olej do rúk a naneste na pokožku hlavy aj vlasy. Je dobré, keď ho necháte účinkovať počas noci. Na druhý deň si musíte vlasy umyť opätovne, predsa len, je to olej, takže vaša hlava bude jednoducho mastná.

Bodliakový olej – účinky, použitie, skúsenosti

Bodliakový olej sa využíva aj pri starostlivosti o nechty. Má regeneračné a spevňujúce účinky, preto ho ocenia najmä tí, ktorý majú slabé a lámavé nechty. Môžete si ho vtierať do nechtového lôžka alebo si ním natierať celé dlane.

Bodliakový olej na pleť

Olej z Pestreca mariánskeho má antioxidačné účinky, čím chráni pleť pred oxidačným stresom a starnutím kožných buniek. Preukázateľne pleť hydratuje, vyživuje do hĺbky a pomáha ju rozjasniť. Podľa niektorých zdrojov môže predchádzať aj liečiť akné, ekzémy a iné nedokonalosti na pokožke. Pri liečbe akné sa ukazuje účinný aj pri vnútornom používaní, kde zohráva dôležitú úlohu látka sylimarín.

Môžete ho používať aj pri pravidelnej starostlivosti o pokožku tváre a celého tela. Je dokonca vhodný i pre ľudí s mastnou pokožkou. Stupeň komedogenity bodliakového oleja je totiž 1. To v preklade znamená, že takmer vôbec neupcháva póry.

Bodliakový olej – použitie

Bodliakový olej môžete užívať čisto ako výživový doplnok alebo ho pridávať do jedla. V prvom prípade sa odporúča konzumovať 1 čajová lyžička ráno nalačno a 1 večer, ideálne asi hodinku pred spaním. Olej je vhodný pri už existujúcich zdravotných problémoch, no taktiež ako prevencia, keďže patrí k antioxidantom a má regeneračné účinky na mnohé orgány.

Chuť bodliakového oleja je veľmi príjemná, preto ním môžete dochucovať pokrmy. Má veľmi príjemnú, slabú orieškovú chuť. Bodliakový olej by ste nemali nikdy zahrievať, je teda vhodný hlavne na použitie v studenej kuchyni. Za seba môžem odporúčať jeho použitie v šalátoch. Je veľmi príjemný napríklad v kombinácii s paradajkami, rukolou, avokádom a klíčkami.

Vyberáme z nášho katalógu

Bodliakový olej – cena, ako ho vybrať

Cena bodliakového oleja nie je najnižšia. V „lepšom“ prípade za 250 ml fľaštičku zaplatíte okolo 5 eur, bežne je to však 7 – 10 eur. Pri jeho kúpe sa však neoplatí šetriť. I keď je len málo pravdepodobné, že natrafíte na rafinovaný bodliakový olej, jeho kvalita záleží aj od iných faktorov.

Dôležité je napríklad miesto, kde bola pestovaná samotná rastlina. Najsilnejší účinok má údajne Ostropestrec mariánsky pestovaný v jeho prirodzenom prostredí, teda v Stredomorí. Ten „náš“ nie je určite zdraviu škodlivý a nepochybne má i mnoho pozitívnych vlastností na organizmus, niektoré látky sa v ňom však môžu nachádzať v menšom množstve.

Pri kúpe si taktiež všimnite informáciu o tom, z ktorej konkrétnej časti rastliny je olej vyrobený. Želaný efekt majú výhradne oleje lisované zo semien Ostropestreca. Áno, bohužiaľ, na trhu natrafíte aj na rôznych „šikovných“ obchodníkov, ktorí predávajú veľmi lacné produkty z iných častí tohto bodliaka, napríklad z koreňa. Tie však neobsahujú látku sylamarín, ktorá je zodpovedná za väčšinu pozitívnych vlastností bodliakového oleja.

Možné vedľajšie účinky bodliakového oleja

Ostropestrec mariánsky (olej, čaj aj drvené semená) je považovaný za bezpečnú rastlinu. Podľa štúdie, ktorá prebehla v roku 2010 na talianskej Univerzite Magna Graecia, pri dlhodobej konzumácii vysokých dávok bodliakového oleja boli vedľajšie účinky pozorované len u 1 % testovaných osôb.

Bodliakový olej lisovaný zo semien Pestreca mariánskeho

Z vedľajších účinkov pri jeho používaní sú najčastejšie hlásené tráviace problémy ako hnačka či nadúvanie. Akékoľvek výrobky z Ostropestreca nie sú vhodné pre ľudí, ktorí trpia alergiami na rastliny z čeľade Astrovité. Zároveň môžu mať estrogénne účinky, ktoré môžu u niektorých ľudí spôsobiť hormonálnu nerovnováhu.

Kedy sa poradiť s lekárom:

 • Tehotenstvo a dojčenie: I keď bodliakový olej môže podporovať tvorbu materského mlieka, počas tehotenstva aj dojčenia je jeho konzumáciu potrebné prekonzultovať s lekárom. V zásade by vám nemal nijako uškodiť, v tomto období by ste sa však nemali na vlastnú päsť púšťať do užívania žiadnych výživových doplnkov či liekov.
 • Diabetes: Pestrec mariánsky môže mať vplyv aj na znižovanie hladiny cukru v krvi a citlivosť organizmu na inzulín. Táto vlastnosť je na jednej strane pozitívna, na druhej môže u ľudí s diabetom spôsobiť výraznejší pokles glykémie. Je síce málo pravdepodobné, aby vám len samotný olej z Ostropestreca spôsobil závažnú hypoglykémiu, zároveň to však nie je ani vylúčené.
 • Deti: V prípade detí je užívanie oleja vhodné od 5 rokov, niektoré zdroje však uvádzajú už vek 3 roky. Preto sa radšej taktiež poraďte s pediatrom.
 • Vysoký krvný tlak: Bodliakový olej má priamy vplyv na tlak, pričom ho môže mierne zvyšovať. Pri dodržaní odporúčaného dávkovania by vám nemal spôsobiť problémy, nie je to však vylúčené. Opatrní by mali byť najmä ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom.
 • Užívanie liekov: Bodliakový olej môže spôsobiť kontraindikácie s inými liekmi. Opatrní buďte najmä vtedy, keď užívate: hormonálnu antikoncepciu, Halotán, antipsychotiká (napr. chlórpromazín, haloperidol, flufenazín, prometazín), Antianxiečné lieky, lieky na vysoký krvný tlak, alergie a riedenie krvi, pri liečbe rakoviny (akýmikoľvek liekmi a metódami).

Bodliakový olej – Ostropestrec mariánsky: skúsenosti

Olej z Pestreca mariánskeho užívam pravidelne. Pred niekoľkými rokmi som mala problémy s pečeňou, keď som sa „liečila“ len prírodnými výživovými doplnkami, pričom práve Ostropestrecový olej bol jedným z nich. Zdravotný stav sa mi výrazne zlepšil v priebehu cca 3 mesiacov, resp. pečeň bola úplne v poriadku aj hladiny triglyceridov sa dostali do normálu. Nemôžem však na 100 % potvrdiť, že za tým stál výhradne pestrecový olej, keďže som razantne zmenila stravu a užívala aj mnohé iné prírodné doplnky, vrátane čaju a drvených semien z Ostropestreca.

Ako diabetik by som mala vedieť zhodnotiť aj vplyv na reguláciu cukru. V tomto smere zastávam názor, že jeden jediný olej alebo akýkoľvek iný výživový doplnok nedokáže s glykémiou alebo citlivosťou organizmu na inzulín urobiť zázraky sám. Vždy ide o kombináciu strava + pohyb + psychika. Môžem potvrdiť to, že ak človek trošku rozmýšľa nad tým, čo dáva do úst a užíva viacero prírodných „liekov“, ktoré majú byť nápomocné v tomto smere, určite to urobí svoje. Pripomínam, že som iba diabetik, nie doktor, takže ide o môj subjektívny pohľad na vec.

Určite môžem potvrdiť pozitívny vplyv na pokožku. Bojujem skôr so suchou a celkom citlivou pleťou. Bodliakový olej používam namiesto klasického krému. Veľmi rýchlo sa „vpije“, pokožka je hydratovaná, a to bez akýchkoľvek alergických reakcií. Ak vás zaujímajú názory iných, pri menšom prieskume na internetových diskusných fórach narazíte takmer výhradne na pozitívne ohlasy. Tie nepozitívne väčšinou hovoria len o tom, že daní ľudia na sebe nespozorovali žiadne účinky oleja.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Marhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodencaMarhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodenca

Počuli ste už o marhuľovom oleji? Je určený na vonkajšie a vnútorné použitie, môžu ho používať dospelí, deti aj bábätká.

Olej z pšeničných klíčkov na pleť, na opaľovanie – účinky, použitie, cenaOlej z pšeničných klíčkov na pleť, na opaľovanie – účinky, použitie, cena

Olej z pšeničných klíčkov sa lisuje za studena, takže sa jeho výživné látky nezničia teplotou. Môžete ho konzumovať, ale tiež aplikovať na pokožku. Aké je zloženie oleja, s čím pomáha?

Harmančekový pleťový a esenciálny olej – účinky, skúsenosti, receptHarmančekový pleťový a esenciálny olej – účinky, skúsenosti, recept

Harmanček si zvykneme dopriať v podobe čaju, z tejto byliny sa vyrába aj harmančekový esenciálny olej. O jeho účinkoch, spôsoboch využitia a zaujímavostiach sa dočítate v článku.