Ako sa zbaviť chuti na sladké? Ako ho obmedziť a prestať jesť?

Poznáte ten pocit, keď v supermarketoch z každého regálu na vás "kričí" čokoláda "Kúp si ma a zjedz ma!" alebo v lete na vás číhajú samé zmrzlinové stánky a vo vás sa odohráva boj, či si dať alebo nie? Sladkému pokušenie prepadne z času na čas každý človek. Taká sladká dobrota vždy poteší.

Ako sa zbaviť chuti na sladké?

Problém však nastáva, keď prijímame veľké množstvo nezdravých sladkých pochúťok. Stávame sa závislými, priberáme a problém je na svete. Zbavte sa chuti na sladké, schudnete a vyhnete sa chorobám z cukru.

Obľúbené čaje a prípravky na potlačenie chuti na sladké

Prečo mávame chuť na sladké?

Existuje mnoho príčin, prečo nás priťahuje cukor. Podľa vedcov je sladká chuť najpreferovanejšia chuť už od narodenia. Jednou z príčin je, že sladkosti uvoľňujú hormóny šťastia ako sérotonín, endorfín a dopamín, čo spôsobuje uvoľnenie mozgu. Medzi ďalšie príčiny patrí nedostatok bielkovín, nadbytok cukrov v tele, ale aj depresia a, samozrejme, hormonálne zmeny, najmä pred a počas menštruácie a tehotenstva. Cukor je však zložka, ktorá sa dá prijímať mnohými zdravšími spôsobmi, nielen sladkosťami.

Sami budujeme zlozvyky

Telo si na rôzne veci navyká rýchlo, na to príjemné rýchlejšie a čím ďalej pýta viac. S cukrom je to podobne. Výskumy ukázali, že odvykanie si od čohokoľvek trvá dlhú dobu, no kľúčových je prekonať prvých 21 dní, kedy sa telo zbavuje akýchkoľvek zvyškov po droge, ktorú už nedostáva. Po uplynutí abstinenčných 21 dní, by sa chuť na sladké mala stratiť alebo výrazne minimalizovať a závislosť aj na čokoláde bude "fuč".

Najdôležitejšie je prekonať prvých 21 dní.

Aké jedlo zvyšuje túžbu po sladkom?

Akékoľvek živinami nevyvážené jedlo s vysokým obsahom kalórií, nezdravých tukov a s vysokým glykemickým indexom zvyšuje túžbu po sladkom. Prečo? Pretože hoci tieto potraviny sú s vysokým podielom kalórií, a teda aj vysokým doplňovačom energie, čo sa týka živín, sú prázdne. Telo ich nepotrebuje, a preto žiada to, čo ho skutočne zasýti.

Nie sú cukry ako cukry

Na všetkých potravinách nájdete podiel sacharidov a cukrov, čo nie je to isté. Sacharidy sú zložené cukry, tzv. komplexné cukry, ktoré dodávajú telu potrebnú energiu pre telo a mozog. Z tela sa uvoľňujú postupne, a preto vás zasýtia na dlhú dobu. Nehrozí pri nich náhly hlad a podľahnutie sladkým pokušeniam. Pričom cukry, sú jednoduché cukry, ktoré spôsobujú jedine to, že vám v krvi rýchlo vyletí cukor, dodajú rýchlu energiu, ktorá následne aj rýchlo klesne, čo spôsobuje neustály hlad a únavu.

Je rozdiel medzi sacharidmi a cukrami.

Cukor potrebujeme, ale!

Nadmerné prijímanie sladkostí spôsobuje zdravotné problémy. S nadmerným príjmom cukru sa najčastejšie spája cukrovka, pri ktorej dochádza k upchávaniu ciev, neprekrveniu orgánov a v tých najhorších scenériách aj transplantácia orgánov. Preto s cukrom buďte opatrní, na druhej strane však nie je ani zdravé úplne sa cukru vyhýbať. Telo potrebuje aj jednoduché, aj zložené cukry. Hoci jednoduché cukry nájdeme predovšetkým v sladkostiach, zdravým jednoduchým cukrom je aj fruktóza, ktorá sa nachádza v ovocí. Úplné vyhýbanie sa cukru a sacharidom spôsobuje zdravotné problémy ako sú nervozita, únava a nespavosť. Takže všetko s mierou.

13 tipov, ako zastaviť chuť na sladké

Tlmičov chuti na sladké je mnoho, ale koniec koncov všetko závisí od vašej pevnej vôle. Mohlo by vám pomôcť pár tipov.

 • Dajte si len trochu – mnohí dietológovia a poradcovia na zdravú výživu radia neobmedzovať absolútny prísun cukru. Veľmi častým prípadom je, že sa okľukou dlhý čas vyhýbate cukru a následne zjete tony sladkostí. Radšej si dajte každý deň, najlepšie každý druhý, nejakú malú drobnosť. Je to oveľa zdravšie akoby ste mali zjesť celú bonboniéru.
 • Zdravé maškrty – naučte sa zdravo variť a piecť. Existuje mnoho receptov na koláče a zákusky, ktoré obsahujú len zdravé, ovocné cukry. Budú vám chutiť rovnako, a možno aj viac ako tie nezdravé. Okrem toho, ak máte chuť na čokoládu, trochu investujte a kúpte si tú, s 80- až 90-percentným obsahom kakaa. Samozrejme, že ju  nezjedzte celú na posedenie.
 • Dajte si žuvačku – žuvačka, či sladká alebo štipľavá, nielenže potlačí chuť na sladké, ale potlačí aj chuť do jedla, pretože mozog si myslí, že niečo chrúmate. Mimochodom, keďže vaše ústa produkujú viac slín, urýchľuje aj metabolizmus a podporuje sústredenie.
 • Jedzte ovocie – ovocie obsahuje zdravý cukor, ktorý vaše telo spotrebuje na energiu a neukladá sa vám na bokoch. Preto, keď vás "lapne" chuť na sladké, majte doma po ruke vždy nejaké ovocie, najlepšie ak aj v sušenom stave.
 • Nekupujte sladkostičo nemáte doma, to vás neláka. Hneď ako si kúpite v supermarkete nejakú sladkosť, neustále myslíte na to, kedy ju zjete. Preto ich vôbec nekupujte.

Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť chuti na sladké, je sladkosti vôbec nekupovať.

 • Zmeňte myšlienky – ak vás prepadne chuť na sladké, dajte si predsavzatie, že v tomto momente vždy niečo urobíte, aby ste "zažehnali" svoju túžbu. Napr. vždy, keď vás prepadne sladká žravosť, urobte pár drepov alebo sa choďte prejsť.
 • Pravidelná strava bohatá na bielkoviny – v boji proti sladkostiam vám určite pomôže pravidelné stravovanie s vyšším prísunom bielkovín a s obsahom vlákniny. Jedzte každé 3 hodiny a zakaždým niečo iné.
 • Nekombinujte – časté kombinácie niekoľkých surovín v jednom chode spôsobujú rýchly nárast cukru v krvi, ale aj rýchly pokles, kedy si vaše telo pýta ďalší cukor. Radšej si na raňajky dajte len jogurt a na desiatu banán.
 • Nenakupujte hladní – nikdy nechoďte na nákup potravín hladní. Je vedecky dokázané, že kúpite veľké množstvo nepotrebných vecí, veľa sladkostí. Ak pôjdete tesne po jedle, kúpite len to, čo potrebujete, vyhnete sa nákupu "somarín" a navyše ušetríte veľa peňazí.
 • Dodržujte pitný režim – prirovnanie "Hlad je prezlečený smäd" má svoje opodstatnenie. Chuť na sladké môžete "pochovať" aj vypitím pohára vody. Ak sa vám čistá voda protiví, vyžmýkajte si do nej citrón. Keď sme už pri tej vode, ďalším spôsobom, ako prestať mať chuť na sladké je, že sa "zalejete" vodou. Vaše brucho sa naplní a nebudete mať chuť jesť nič, nielen sladkosti a denné prijímanie minimálne 3 litrov vody podporuje trávenie a chudnutie.
 • Dostatok spánku – nespavosť, každodenný krátky spánok prispievajú k nervozite, čo ide "ruka v ruke" s pažravosťou a chuťou na sladké. Sladkosťou si totiž upokojujeme rozladený nervový systém aspoň na chvíľku, dostaví sa pocit šťastia, uvoľnenie a zároveň energia, ktorá telu chýba.
 • Šport – u mnohých ľuďoch pôsobí šport ako detox od cukru. Zabijete tak niekoľko múch jednou ranou. Odvyknete si od cukru, navyknete si na šport, schudnete a budete zdravší. 
 • Nikdy nehladujte – pravidelná strava je veľmi dôležitá a obzvlášť raňajkovanie. Príliš veľký hlad spôsobuje, že by ste zjedli všetko, čo vám oči vidia. Ak budete systematicky pravidelne jesť, nemôže sa vám to stať.

Vyskúšajte bylinky a korenie

V chuti na sladké vám pomôže stévia. Môžete si ju zasadiť doma na záhradke, ale aj do kvetináča priamo v kuchyni. Má sladké lístky, z ktorých si môžete pripraviť čaj alebo si s nimi oslaďte čaj, použite ich do koláčov ako náhradu cukru. Ďalšou bylinkou, ktorá blokuje chuť na sladké, je Senovka grécka. Pomôže aj škorica a muškátový oriešok, koreniny ktoré pripomínajú sladkastú chuť, ale neobsahujú žiadne škodlivé cukry. Niektorí odporúčate aj žutie surového zázvoru.

Pomôže vám aj


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Natiahnutý alebo natrhnutý sval – príčiny, príznaky, liečbaNatiahnutý alebo natrhnutý sval – príčiny, príznaky, liečba

Základom natiahnutia či pretrhnutia svalu je preťaženie svalu alebo dlhodobé opakované používanie rovnakej svalovej partie. Tieto zranenia však nie sú identické.

Ako dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečbaAko dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečba

Zdanlivo neškodné ochorenie vie pacienta poriadne potrápiť, znepríjemniť mu každodenné fungovanie až znížiť kvalitu života. Čo je to alergická nádcha, ako sa prejavuje a aké sú možnosti...

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...