Senovka grécka na rast pŕs aj ženské problémy. Má nežiaduce účinky?

Určite ste si všimli, že mnohé produkty na podporu tvorby pohlavných hormónov, zvýšenie plodnosti, zväčšenie poprsia, pre ľahší pôrod a tvorbu materského mlieka či produkty na chudnutie obsahujú Senovku grécku.

Senovka grécka - semená a listy rastliny

Prečo je to tak, čo to je za rastlinku, akými benefitmi či rizikami disponuje a ešte oveľa viac, nájdete v tejto recenzii.

Senovka grécka vo forme kapsúl či čaju

Ako vyzerá Senovka grécka?

Trigonella foenum-graecum je latinský názov Senovky gréckej. Medzi jej ľudové názvy patrí napr. pískavica alebo Grécke seno. Je to bylinka s mnohými liečebnými účinkami. Rastie od 30 do 60 cm, má dlhú priamu stonku, z ktorej vyrastajú trojpočetné obrátenovajcovité listy. Kvety sú sfarbené dožlta a zdrojom jej najúčinných látok je dlhý mnohosemenný struk. V každom struku sa nachádza okolo 15 semienok vo veľkosti 5 milimetrov. Tie sú oválneho tvaru, žtohnedej farby, majú štipľavkastú chuť a silnú aromatickú vôňu. 

Výskyt a zber

Pôvodne pochádza zo západnej Ázie a Stredozemného mora, ale je možné ju pestovať aj v našich podmienkách. Najlepšie sa jej darí v ľahkej vápnitej pôde, s dobrou spodnou závlahou a dobrým slnečným svetlom, preto sú najväčšími pestovateľmi Egypťania, Angličania a Maročania. Senovka grécka kvitne od júna do júla. V tomto čase sa počas kvitnutia zberajú aj plody a to tak, že sa pokosí celá bylinka a semienká sa nechajú uschnúť v prírode.

Senovka grécka vo voľnej prírode

Tradičné využitie

Senovku grécku poznali už v Antike. Používali ju ako prírodné dochucovadlo jedál. Egypťania ju používali na balzamovanie mŕtvol, pri rozličných obradoch, ako aj  farbivo na zafarbenie oblečenia. Dôležité je si uvedomiť, že hovoríme o jej využití v čase okolo roku 3000 pred Kristom. Jeden z jej názvov je aj Grécke seno, možno azda preto, že Gréci a Rimania ju používali ako krmivo pre dobytok. Pestovala sa aj v záhradách cisára Rímskej ríše Karola Veľkého. Okrem korenia a obživy pre zvieratá ju už v tomto čase používali ako liek na choroby pečene, obličiek, pri strate zraku, pri rozličných otravách. Jej sušené listy sa používali ako prírodný repelent na odlákanie hmyzu.

Zaujímavosťou je, že sa používala na vyvolanie pôrodu a produkcie mlieka počas dojčenia.

Využitie dnes

Dnes sa Trigonella, hlavne jej plody a listy, používajú na mnohé, hlavne liečebné účely. V gastronómii sa jej pražené a pomleté semienka používajú ako korenie a to hlavne v Afrike a na Blízkom východe a je súčasťou indického karí. V Egypte a v Etiópii sa pridáva pre lepšiu chuť a arómu do chleba. Využíva sa ako prísada do mnohých cukroviniek, pečiva, zmrzliny, žuvačiek do nealkoholických nápojov. Dokonca z jej pražených semien v niektorých krajinách dostanete aj kávu. Vďaka látkam, ktoré obsahuje, predovšetkým steroidné sapogeníny (diosgenín, yamogenín, gitogenín, neotigogenín, alkaloid trigonelín) sa používa na výrobu rozličných doplnkov stravy a výživy pre udržanie zdravej reprodukčnej sústavy muža, ale aj ženy.

Semená Senovky gréckej

Najcennejšie účinky Senovky gréckej

Možno povedať, že Senovka grécka je "dar" od prírody. Má všestranné využitie a naozaj je ju možné použiť na čokoľvek.

Rast pŕs a laktácia

Niektoré bylinky v sebe skrývajú schopnosť zväčšiť prsia, ale len máloktorá to dokáže tak účinne ako práve Senovka grécka. Tej to umožňuje hlavne diosgenín, ktorý pôsobí ako rastový stimulant prsných buniek. Preto sa nachádza aj v tabletkách pre ženy na zväčšenie a spevnenie poprsia. Keď už sme pri tých prsiach, využívajú ju aj ženy po pôrode, pretože podporuje proces tvorby materského mlieka. Dokonca sa ju odporúča užívať aj krátko pred pôrodom, pretože uľahčuje pôrod.

Afrodiziakum

Senovka je často súčasťou mnohých prípravkov na skvalitnenie sexuálneho života, pretože vďaka fytoestrogénom dokáže regulovať a zvyšovať hladiny hormónov testosterónu a estrogénu. Tie následne dráždia libido, čím sa zvyšuje sexuálna túžba. Tým, že čistí cievy od zlého cholesterolu, prispieva aj k lepšiemu prekrveniu všetkých orgánov, vrátane penisu, čo možno vidieť na pevnej erekcii. Okrem toho zinok, ktorý obsahuje, prispieva k vyššej produkcii spermií a zvyšuje plodnosť u oboch pohlaví.

Olej zo Senovky gréckej

Rýchly metabolizmus

Trigonella je vďaka saponínom známa aj svojimi účinkami na trávenie. Aminokyseliny podporujú tvorbu žalúdočných štiav, ktoré urýchľujú spracovanie potravy, čím zvyšuje aj chuť do jedla. Podporuje normálnu činnosť tráviacich orgánov (žalúdka a čriev). Žalúdok nedráždi, práve naopak, vďaka sodíku zabraňuje prekysleniu organizmu. Je súčasťou mnohých čajov na chudnutie, ale aj čajov na zmiernenie koliky a žalúdočných kŕčov. Čistí hrubé črevo od škodlivín, a tak znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

Hladina cukru a cholesterol

Methi, čo je ďalší názov Senovky, obsahuje aminokyseliny, ktoré pomáhajú pri liečbe a prevencii cukrovky. Tým, že zvyšuje hladinu inzulínu v krvi prispieva k správnemu metabolizovaniu cukru v krvi. Podporuje tvorbu dobrého cholesterolu a znižuje hladiny zlého cholesterolu, čím čistí cievy a zlepšuje prietok krvi.

Dýchanie

Pri problémoch s kašľom sa odporúča piť čaj zo Senovky, ktorý odhlieňuje a podporuje vykašliavanie, upokojuje a uzdravuje sliznice dýchacích ciest. Čaj sa používa aj na bolesti hrdla a hnisavú angínu ako kloktadlo či obklady na hrdlo. Znižuje horúčku a celkovo zvyšuje imunitu.

Čaj zo Senovky gréckej

Hojenie rán 

Zábaly, kaše a obmývanie rán z odvarov Senovky sú účinné pri hojení rán a zápalov kože. Urýchľujú regeneráciu kože, pomáhajú pri liečbe exzémov, akné, svalových bolestiach, hoja rany po uštipnutí.

Upokojenie

Vitamíny B, magnézium a mangán prispievajú k správnej činnosti nervovej sústavy. Senovka tak upokojuje, znižuje nervozitu, odstraňuje náladovosť, plačlivosť a posilňuje organizmus voči vonkajšiemu stresu. 

Ďalšie účinky

Niektoré výskumy preukázali, že dokáže znížiť oxalát vápenatý v obličkách, ktorý zapríčiňuje močové kamene. Upokojuje pokožku a odstraňuje exzémy, zmierňuje bolesti svalov a kĺbov, má protizápalové účinky, zabezpečuje lepšiu látkovú výmenu, čistí krv, odstraňuje problémy s menštruáciou a s predmenštruačný syndrómom, posilňuje vlasy a odstraňuje lupiny.

Hlavné benefity Senovky pre ženy 

 • Urýchľuje metabolizmus, čím zjednodušuje chudnutie
 • zvyšuje hladinu estrogénu, 
 • odstraňuje menštruačné bolesti a problémy spojené s predmenštruačným syndrómom,
 • podporuje sexuálnu vitalitu,
 • podporuje rast pŕs,
 • pri dojčení podporuje tvorbu mlieka,
 • urýchľuje dobu rekonvalescencie po pôrode,
 • zvyšuje úspešnosť otehotnenia
 • zjemňuje pokožku, 
 • posilňuje vlasy a pokožku,
 • telu dodáva energiu a vitalitu,
 • odstraňuje zvýšený tlkot srdca.

Hlavné benefity Senovky pre mužov

 • Zvyšuje a udržuje hladinu testosterónu
 • dráždi libido, 
 • zvyšuje sexuálny apetít, 
 • skvalitňuje a urýchľuje spermie, 
 • zvyšuje plodnosť
 • urýchľuje metabolizmus, 
 • prispieva k zdraviu prostaty a k zdraviu celkového reprodukčného systému, 
 • posilňuje vlasy a zabraňuje ich vypadávaniu, 
 • odstraňuje lupiny,
 • znižuje nervozitu.

Látky, vďaka ktorým je taká výnimočná

Senovka grécka je bylinka, ktorá obsahuje veľké množstvo účinných látok, ktoré navzájom pracujú tak, aby bol účinok ešte lepší.

Medzi tie najdôležitejšie patrí:

 • Diosgenín je "inteligentný" steroidný saponín, ktorý je najaktívnejšou zložkou Senovky. Inteligentný preto, pretože je fytoestrogénovou látkou, ktorá podporuje v tele ženy produkciu ženského hormónu estrogénu a v tele muža produkciu testosterónu. Diosgenín tým, že dráždi estrogén, stimuluje aj rast prsného tkaniva a tvorbu materského mlieka. Má protirakovinové účinky a je aj súčasťou mnohých liekov na liečbu predmenštruačného syndrómu. 
 • Flavonoidy sú látky, ktoré zapríčiňujú sfarbenie potravín zo zelenej napr. na červenú ako je to u paradajok. Sú to veľmi silne pôsobiace antioxidanty prírodného pôvodu. Ľudský organizmus chránia pred pôsobením voľných radikálov, zabraňujú tvorbe nádorov, prostredníctvom nich je možné liečiť aj kŕčové žily. Majú protizápalové a protinfekčné účinky a pôsobia ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení
 • Niacín alebo vitamín B3 či kyselina nikotínová, dokáže znížiť hladinu zlého (LDL) cholesterolu a zvýšiť hladinu dobrého (HDL) cholesterolu. Je nevyhnutným vitamínom pre energetický metabolizmus buniek. Zmierňuje ochorenia a bolesť kĺbov, podporuje pamäť a myslenie, telu dodáva energiu, spôsobuje upokojenie, zlepšuje stav pokožky. 
 • Saponíny sú tzv. mydlá (z latinského "sapor"), ktoré čistia tráviaci trakt, hlavne hrubé črevo. Všetky škodliviny, ktoré sa dostanú do čriev, saponíny spolu s vodou doslova zmyjú. Takto pôsobia ako prevencia proti vzniku rakoviny hrubého čreva. Mnoho štúdií hovorí, že imunita sa nachádza v hrubom čreve, tým, že saponíny čistia hrubé črevo, zvyšujú aj imunitu. Okrem toho, znižujú aj hladinu cholesterolu.
 • Kyselina listová alebo vitamín B9, je potrebná pre všetky procesy v tele človeka, pretože ju potrebujú všetky bunky na zdravý a prirodzený rast, ako aj pre správne bunkové delenie. Ešte dôležitejšia je pred a počas tehotenstva. Medzi jej ďalšie pozitívne vplyvy patrí odstraňovanie bolesti hlavy, posilňuje rast vlasov, podporuje tvorbu spermií a zvyšuje plodnosť u žien, ale aj u mužov. Používa sa aj ako doplnková liečba pri tvorbe cysty na vaječníkoch či myómoch. 
 • Ďalšie látky, ktoré obsahuje, sú dôležité minerály a vitamíny ako vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, selén, mangán, zinok, sodík, meď, vitamín A, vitamín B, vitamín C.

Vyberáme z nášho katalógu

Formy Senovky

Senovka grécka sa predáva v rozličných formách. Môžete si ju zakúpiť v podobe tabletiek, čajov, práškov, kozmetických prípravkov, ale aj v podobe sušených listov. To akú formu si zvolíte, závisí len od vašej chuti. Najúčinnejšou formou je, samozrejme, extrakt Senovky, ktorý obsahuje to najlepšie a najúčinnejšie, čo Senovka môže poskytnúť pre vaše zdravie. 

Klíčky

Netradičnou formou, vhodnou na konzumáciu, sú klíčky Senovky gréckej. Používajú sa ako prísada do šalátov a ďalších jedál. Pripravíte si ich tak, že semienka namočíte na približne 6-15 hodín, následne ich umiestníte na slnečné miesto, najlepšie na vatu a necháte naklíčiť asi 5 dní. Pred pridaním do pokrmov ich ešte raz zľahka opláchnite. Takéto semienka nájdete v mnohých kamenných, ale aj internetových BIO obchodoch.

Senovka grécka - klíčky a semená

Čaje

Senovku vo forme čaju nájdete v sypanej forme, ale aj vo vrecúškovej, teda balenej. Môžete si zakúpiť čaj s pomletými alebo celými semienkami. Praktickejšie a rýchlejšie je samozrejme vrecúčkové balenie, ktoré zalejte vriacou vodou. Príprava sypaného čaju nie je síce o nič náročnejšia, ale časovo dlhšia. Jednu čajovú lyžičku zmesi zalejete s 250 ml vody a privediete do varu. Následne necháte asi 15 min. vylúhovať. Čaj sa môže použiť na vnútorné použitie alebo aj na kloktanie (pri zápaloch ústnej dutiny, bolesti hrdla). Denná dávka je 1-2 šálky. Medzi čaje s obsahom Senovky na tvorbu mlieka v čase dojčenia patrí aj Weleda Čaj na podporu dojčenia.

Odvary a kúpele

Rastlinu možno použiť aj na vonkajšie použite vo forme odvarov a kúpeľov. Oba sa pripravujú povarením čajovej zmesi. Odvary sa využívajú na obklady, ktoré sa prikladajú na poranené miesta. Minimálna dĺžka pôsobenie odvaru na postihnutom mieste je 30 minút. Používa sa aj proti horúčke alebo angíne. Kúpeľ sa využíva hlavne na zmiernenie bolesti kĺbov a svalov.

Kaša

Z mletej Senovky, teda z prášku, je možné pripraviť kašu, ktorá má podobné použitie ako odvary. Prikladá sa na rany, z ktorých vyťahuje hnis. Používa sa na zábaly, ktoré sú účinné proti stvrdnutej a suchej pokožke. Možno ju prikladať aj na stuhnuté svaly a šľachy. Je výborným prostriedkom proti zápalovému akné.

Semená Senovky gréckej vo forme v tvare srdca

Korenie

Tradičné a pôvodné využitie Senovky vo forme korenia sa zachovalo aj dodnes. Najčastejšie ju používajú v indickej kuchyni. Používa sa na prípravu jedál, pri pečení koláčov, kde pôsobí nielen ako zdravé ochucovadlo, ale aj ako afrodiziakum. Keďže ide o silné a aromatické korenie, narábajte s ním opatrne. Nie je cenovo náročné, za 50-gramové balenie zaplatíte okolo 2 €. Korenie je aj častou prísadou v čajoch na chudnutie.

Tinktúra

Tekutý výťažok zo semien Senovky nájdete vo forme tinktúry. Používa sa hlavne na posilnenie obličiek, ale predpisuje sa aj pri liečbe cukrovky.  Keďže ide o veľmi silnú formu Senovky, neodporúča sa užívať tehotným a dojčiacim ženám. Užíva sa v maximálnom množstve 20 kvapiek raz za deň.

Tabletky a kapsuly

Najčastejšie využívanou formou Senovky sú kapsuly alebo tabletky. Môžete si vybrať tabletky len so zložkou Senovky alebo s obsahom Senovky a ďalších látok.  Sú praktické, pretože nevyžadujú žiadnu prípravu (ako je to pri čajoch) a ani žiadne pomôcky (ako je to pri tinktúrach). Stačí vám len voda na zapitie. Obvykle sa dávkujú 2- až 3-krát denne.

Kozmetické produkty

Jedným z účinkov Senovky gréckej je aj vyživovanie vlasovej pokožky a zbavovanie sa lupín, preto ju nájdete aj vo forme šampónov, masiek, kondicionérov a pod. Zväčša ide o bio produkty a hoci sú tieto produkty drahšie, o to sú aj účinnejšie. Jedným z nich je aj 210 ml Khadi šampón proti lupinám. Keďže Senovka omladzuje pokožku a dokáže eliminovať výskyt drobných vrások využívajú ju výrobcovia aj v rozličných krémoch na vrásky

Denná dávka 

Dávkovanie Senovky závisí od formy, ktorú si vyberiete, ale predovšetkým od vášho zdravotného stavu. Ak si zakúpite produkt so Senovkou, riaďte sa dávkovaním na obale. Medzi všeobecné pokyny pri dávkovanie patrí:

 • horúci alebo ľadový čaj zo Senovky gréckej v kombinácii s Benediktom lekárskym sa odporúča piť 3x denne po dobu 3 dní a následne si dajte 3-dňovú pauzu – 1 kávovú lyžičku zalejte s 250 ml vody a povarte na ohni asi 10 minút, preceďte;
 • odvary používajte 2 až 3x denne – v 1 litri vody povarte približne 20 minút hrsť semien;
 • kúpele si doprajte podľa potreby – pripravíte ho 20-minutovým povarením (2 hrste zmesi);
 • mleté semienka užívajte v priebehu dňa v množste 2 až 4 kávové lyžičky (na spríjemneniu chuti použite med, môžete nasypať aj do jogurtu);
 • s tinktúrou radšej neprekročte jednorázovú dennú dávku 20 kvapiek;
 • tabletky a kapsuly sa najčastejšie užívajú 2 – 3 ks 2x za deň;
 • prášok dávkujte v množstve 5 až 30 gramov 3x denne, najlepšie s jedlom.

Rýchla rada: Ak ste sa rozhodli prestať užívať Senovku, urobte tak postupne znižovaním dávky.

Zaujímavosťou je, že sa používala na vyvolanie pôrodu a produkcie mlieka počas dojčenia.

Senovkový čaj

Pre koho nie je Senovka určená?

Konzultáciu s lekárom o užívaní tejto rastlinky v akejkoľvek forme, by mali zvážiť hlavne ľudia, ktorí trpia nízkou hladinou cukru v krvi, pretože Senovka ju znižuje, tehotné ženy a dojčiace mamičky. Senovka nie je určená pre všetkých, a to hlavne pre:

 • tých, ktorí sú alergickí na nejakú látku obsiahnutú v bylinke, 
 • tehotné ženy – obsahuje oxytocín, ktorý stimuluje maternicu, môže vyvolať kontrakcie, predčasný pôrod. Pri vysokom užívaní môže spôsobiť vývinové problémy plodu. 

Vedľajšie a nežiaduce účinky 

Senovka je bylinka ako každá iná. Disponuje nielen pozitívnymi účinkami, ale môže viesť aj k tým negatívnym. V nadmernom množstve môže spôsobiť aj nežiaduce účinky. Snažte sa teda neprekračovať maximálnu dennú dávku, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam. V prípade, ak sa u vás prejaví nadmerné potenie alebo časté neprirodzené močenie, radšej znížte dávku. Okamžite kontaktujte lekára, ak sa u vás vyskytnú:

 • žalúdočné problémy (hnačka, nadúvanie),
 • hypoglykémia – príliš nízka hladina cukru v krvi (trasenie rúk, nervozita, rýchly tep, potenie),
 • alergické reakcie (vyrážka, svrbenie, opuchy tváre a jazyku)
 • závraty,
 • problém s dýchaním,
 • krvácanie.

Skúsenosti so Senovkou gréckou

Senovka grécka má mnoho nadšených priaznivcov. To je zrejme aj dôvod, prečo ju mnoho výrobcov pridáva do výživových doplnkov. Samozrejme, že účinnosť jednotlivých foriem závisí od pridaného množstva Senovky a od náročnosti zákazníka. Ak ešte stále neviete aký výživový doplnok s obsahom Senovky zvoliť, možno vám pomôžu nasledovné produkty, ktoré sme v skratke zhodnotili v kladoch a v záporoch.

Skúsenosti s výživovým doplnkom Organika Senovka grécka

Pestovanie doma

Nevýhodou tejto rastlinky je, že ide o jednoročku, to však neznamená, že si ju nemôžete vypestovať aj doma. Potrebujete na to dostatočne vlhké a teplé podmienky, s dostatočným slnečným svetlom. Semienká sa sadia na jeseň alebo na jar, do hlinitej vápenatej pôdy, ktorú preferuje. Hoci má rada vlhkosť, dbajte na to aby pôda nebola príliš premočená. Môžete ju mať aj vo vnútri bytu, ale v takom prípade odporúčame zasadiť ju do sklenej nádoby, aby ste videli, či je zabezpečený dostatočný prísun spodnej závlahy. Umiestnite ju pod okno na parapetnú dosku, kde vám preniká čo najviac slnka. Je silne aromatická, takže vyberte miesto, kde vás nebude rušiť jej prenikavá vôňa. 

Produkty s obsahom Senovky


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?

Pôst nie je dobre známym pojmom len medzi veriacimi. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. Aké sú plusy a mínusy postenia sa?

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...