Najlepšia dezinfekcia na ruky. Je skladom? Pozri ponuku

zavrieť

Najlepšie babské recepty na otehotnenie

Čoraz viac párov rieši otázku problematického otehotnenia. Ako rýchlo otehotnieť? Prečo nemôžem otehotnieť? Čakanie na vytúžené bábätko stále neprichádza a u mnoho párov prichádza v tejto fáze ku konfliktu, pretože obaja partneri začínajú strácať nádej. Tabletky, cvičenia, čaje, bylinky, vitamíny či rôzne potraviny na podporu plodnosti. My sme pre vás zhromaždili tie najúčinnejšie „ babské recepty“ na to, ako rýchlo otehotnieť a dočkať sa tak vytúženého potomka.

Žena túžiaca otehotnieť sníva o bábätku

Príčin, prečo nemôže žena otehotnieť, môžu byť desiatky. Nie vždy však musí byť chyba na strane ženy. Posledné prieskumy ukazujú, že neplodnosť u mužov vzrastá. Štatistiky preukazujú, že približne v 30 % prípadov môže byť chyba na strane ženy, 30 % na strane muža, v 25 % sú na vine obaja partneri a v približne 15 % je príčina nemožnosti otehotnieť nejasná. Príčin neplodnosti u mužov rovnako ako u žien môže byť viac. Ak je pár netrpezlivý a túži po dieťatku, existujú návody – prípravky, ktoré do značnej miery môžu s otehotnením páru pomôcť. Je to však stále veľmi individuálne.

Obľúbené doplnky výživy na podporu plodnosti

Najčastejšie príčiny problémov s otehotnením

Nájsť univerzálnu odpoveď nie je možné. Rovnako ako na otázku, ako otehotnieť, keď sa nedarí, nemožno odpovedať všeobecne. Na úspešnosť otehotnenia vplýva množstvo faktorov na oboch stranách. Či ide o muža alebo ženu. Príčiny môžu prameniť z medicínskeho hľadiska, no takisto môže ísť o externé faktory, ktoré pri dlhodobom vplyve môžu mať negatívny dopad na plodnosť muža alebo ženy.

 • Nepriechodnosť vajíčkovodov (žena)
 • Problematické semenovody (muž)
 • Vplyv hormonálnych liečiv alebo doplnkov stravy (steroidy)
 • Časté zápaly a infekcie (maternica a jej sliznica, vaječníky...)
 • Geneticky vrodená neplodnosť
 • Problémy s erekciou (muž)
 • Pohyblivosť, množstvo a zdravie spermií (muž)
 • Vystavovanie sa permanentnému stresu
 • Sexuálne prenosné ochorenia (AIDS, chlamýdie...)
 • Nadmerné fajčenie cigariet (preukázateľne ovplyvňuje plodnosť u mužov i žien)
 • Nevysvetliteľná (idiopatická)

Čo ovplyvňuje šance na otehotnenie?

Mnoho párov si kladie otázku, či niečo nerobia zle, keď sa im ani po pol roku či roku pokusov nedarí otehotnieť. Rýchlosť počatia bábätka ovplyvňuje napríklad vek partnerov, zdravotný stav, pravidelnosť sexu, obdobie, kedy je pohlavný styk realizovaný a mnoho iných faktorov.

Mladý pár majúci problém s otehotnením

Najdiskutovanejším faktorom je práve spomínaný vek jednotlivých partnerov. V 9/10 prípadov platí, že ak má žena do 35 rokov a obaja partneri sú zdravotne v poriadku, dokážu do jedného roka prirodzenou cestou počať potomka. Ženy vo veku 19 až 26 rokov majú približne 92-percentnú šancu otehotnieť do jedného roka. Do veku 35 rokov je táto šanca na úrovni 82 percent. Tieto hodnoty uvádza Britská národná zdravotná služba.

Britská gynekologická a pôrodnícka služba však pracuje s číslami, ktoré sa zameriavajú na plodnosť oboch partnerov. Ich čísla hovoria o veku 20 až 35 rokov, kedy ženy vo väčšine prípadov nemajú problém s otehotnením. Tento vek sa týka i mužského pohlavia. Do roka otehotnie približne 75 percent žien do veku 30 rokov a 66 percent žien do veku 35 rokov. Vo vyššom veku prirodzene šanca otehotnieť klesá.

Kedy začať problém riešiť?

Mnohé páry sa pokúšajú o počatie dva, tri či štyri roky a bez úspechu. Až potom sa odhodlajú problém riešiť. Niekedy však vyhľadajú pomoc príliš neskoro. Ak sa vám nedarí počať potomka pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku dlhšie ako tri roky, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc.

Ako otehotnieť, keď sa nedarí?

Mnoho párov tento problém rieši príliš neskoro a spoliehajú sa, že ak to nepôjde prirodzenou cestou, pomôže umelé oplodnenie. Aj v takom prípade sa však môže stať, že umelé oplodnenie už bude neefektívne. Vajíčkovody môžu byť často „vyčerpané“, čo je tiež jeden z dôvodov, prečo sa nedarí páru otehotnieť. Na Slovensku 15 až 20 percent párov nemôže počať dieťa bez pomoci medicínskych prípravkov. Neplodnosť stále narastá a hlavne u mužov, čo je často spôsobené zlou životosprávou a pracovným vyťažením. Práve to má negatívny vplyv na potenciu u mužského pohlavia.

Prípravky na podporu plodnosti mužov

Prípravky na podporu plodnosti žien

Tento krok by mal byť rozhodne tým prvým. Na ceste za vaším vytúženým bábätkom je odborná pomoc to najdôležitejšie. Ideálne je, ak v takomto prípade túto návštevu absolvujú obaja partneri. Dôležité je lekára informovať o zrejmých faktoch, no i detailoch z oblasti intímneho života.

Okrem stránky samotného zdravia je dôležité hovoriť aj o psychickom stave. Psychika je pri snahe otehotnieť veľmi dôležitá u oboch partnerov. Neraz zámer otehotnieť zlyháva práve v tom, že jeden z partnerov to chce viac ako ten druhý. Dôležité sú krvné a genetické testy a takisto texty na sexuálne-prenosné choroby a infekcie, aby sa vylúčil i tento aspekt. Ako často vykonávate pohlavný styk, ako dlho trvá a všetko podstatné, čo môže mať vplyv na otehotnenie. Ak sa vám to javí ako nepríjemné, mali by ste tieto obavy vynechať, pretože gynekológ vám môže dať neoceniteľné rady.

Nechajte si skontrolovať kvalitu spermií

Okrem návštevy gynekológa u ženy, je dôležité po zdravotnej stránke, vyšetriť genetický materiál, ktorý muž produkuje. Kvalita spermií zohráva extrémne dôležitú úlohu. Vždy sú na to dvaja, preto by muž toto vyšetrenie nemal podceňovať. Zvlášť s rastúcim trendom neplodnosti mužského pohlavia.

Kontrola - vyšetrenie spermiogramu

Vyšetrenie sa nazýva spermiogram, pri ktorom je mužovi odobraná vzorka ejakulátu a je podrobená dôkladným testom. Vďaka tomu muž zistí všetko podstatné o svojich spermiách, a teda aj to, že sú jeho „bojovníci“ v poriadku. Pri vyšetrení sa zisťuje:

 • Pohyblivosť spermií
 • Objem ejakulátu
 • Počet spermií
 • Počet schopných spermií
 • Obsah látok (fruktózy) v ejakuláte
 • Množstvo bielych krviniek v ejakuláte
 • Kyslosť/zásaditosť ejakulátu

Ak sú spermie nižšej kvality, neznamená to, že muž nebude schopný plodiť deti. Môže to však trvať dlhšie alebo je potrebné tomu pomôcť lepšou stravou, dopĺňaním vitamínov a látok, ktoré napomáhajú zvýšeniu kvality spermií. Preto sú kvalitné spermie omnoho lepším genetickým materiálom.

Bylinky, potraviny a vitamíny na podporu plodnosti

Dopomôcť k zvýšeniu plodnosti môžu i bylinky, potraviny a dopĺňanie vhodných vitamínov. Vaše telo pracuje s tým, čo má. Ste tým, čo jete. Pre podporu plodnosti sú teda vhodné liečivé bylinky. Od nepamäti sú to napríklad šípky, rebríček, rumanček, ženšen, materina dúška, oregano, alchemilka alebo čakanka. Zmes týchto bylín najčastejšie dostanete v podobe čajov alebo výživových doplnkov.

Citrusové plody, ryby, morské plody, ľanové semienka, špenát, avokádo, ananás, čierny sezam, cesnak a množstvo ďalších potravín, ktoré možno dostať kúpiť, môžu telu doplniť potrebné živiny, enzýmy, minerály, tuky a vitamíny, ktoré prispejú páru k zvýšeniu šancí na otehotnenie. Vitamín D, E, C, B a minerály hlavne zinok, železovápnik a jód.

V lekárňach dostanete zakúpiť i doplnky výživy (prípravky), ktoré sú určené na podporu plodnosti u mužov alebo žien. Siahnite však po takých, na ktoré máte dostupné referencie a poznáte ich zloženie.

Sex počas plodných dní

Sledovanie menštruačného kalendára môže výrazne zvýšiť šance na otehotnenie. Vypočítať si, ktoré dni sú na oplodnenie vajíčok spermiami najlepšie môže zohrať dôležitú úlohu. Počas, tzv. ovulácie sa vajíčko uvoľňuje z vaječníka a šanca oplodniť ho je teda vyššia.

Plodné dni ženy

Nepísaným pravidlom býva, že žena má počas 14. až 15. dňa od začiatku menštruačného cyklu plodné dni. Plodné dni zvyčajne trvajú 5 až 6 dní. Poradiť sa môžete i s vaším gynekológom, no odsledovať si to vie najlepšie samotná žena. Použiť môžete aj ovulačné testy, ktoré fungujú podobne ako tehotenské testy, ktoré signalizujú, či vo vašom tele ovulácia prebieha alebo nie.

Obľúbené doplnky výživy na podporu plodnosti

Babské rady, ako otehotnieť

 • Ideálne polohy: Hoci sa lekári zhodujú, že ideálna poloha na počatie dieťaťa neexistuje, niektoré páry hovoria, že im pomohli práve overené polohy. Pomôcť spermiám dostať sa k vajíčku pomôžete tak, že pri klasickej misionárskej polohe si dáte pod zadok vankúšik. Rovnako tak po sexe sa dáte do mierneho záklonu a vyložíte si nohy.
 • Prstíková metóda: Možno to znie divne, no niektoré ženy hovoria, že sa im podarilo otehotnieť takým spôsobom, že po sexe za pomoci prstov, dostali spermie hlbšie. Tým pádom sa spermie dostali k vajíčku a oplodnili ho.
 • Kvalita troch dní: Tento princíp sa týka mužského pohlavia. Ide o to, že mnoho párov sa snaží o počatie potomka tak intenzívne, že pohlavný styk praktizujú deň čo deň. Treba myslieť na to, že počatie dieťaťa nie je továrenská výroba. Sex by ste mali mať každé 2 až 3 dni. V tomto časovom horizonte sú spermie muža schopné zregenerovať a nahromadiť správne množstvo kvalitného ejakulátu.
 • Šport a cvičenie: Pravidelný šport napomáha k lepšej srdcovej činnosti a takisto zlepšuje krvný obeh. To pomáha mužom i ženám. Navyše, pri cvičení sa u mužov hromadí testosterón, čo zvyšuje sexuálny apetít.
 • Bez cigariet a alkoholu: Ak sa snažíte o počatie dieťaťa, cigarety a alkoholické nápoje z vášho života odstráňte. Fajčenie, je to vedecky dokázané, znižuje plodnosť mužov i žien. Ide o chemikálie, ktoré cigaretový dym obsahuje. Alkohol nie je takisto žiadna výhra a znižuje kvalitu spermií.
 • Nepoužívajte lubrikačný gél: Ako zvýšiť plodnosť? Určite nie lubrikačným gélom. Ak sa niečo takéto dočítate, okamžite to ignorujte. Množstvo žien odkazuje na to, že keď prestali lubriakčný gél používať, podarilo sa im otehotnieť. Tie svojím zložením spermie ničia, resp. znižujú ich efektivitu.
 • Minimalizujte stres: Možno sa snažíte počať potomka, no nerobte na seba prílišný tlak. Stres a nervozita znižuje vaše sexuálne uspokojenie. Vnímajte pokus o počatie dieťatka ako sex bez limitov. Samozrejme, ide aj o dlhodobý stres, práca, domácnosť, financie a podobne. Vtedy je zvýšená hladina kortizolu. Klesá i sexuálny apetít a tým pádom i plodnosť. Stresu sa preto skúste, čo možno najviac vyhýbať.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

29/05/2019 14:40
Sisa

Keď si človek nevie inak pomôcť, tak prečo nie. Nemyslím si, že sú všetky tie babské recepty účinné, ale vyskúšať ich treba, nikdy neviete, čo zaberie. Šport, minimalizovanie stresu a vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám by však malo byť samozrejmosťou.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Viete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudniteViete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudnite

Vedeli ste, že ak pri praní funkčného športového oblečenia zvolíte nesprávny postup, môžete ho celkom zničiť? Poradíme vám, ako prať športové oblečenie.

Doplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzieDoplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzie

Ako urobiť svoj matrac ešte pohodlnejším, spríjemniť si spánok, keď musíte spať mimo domu alebo vyhovieť ďalším požiadavkám? Riešenie je jednoduché. Stačí si zakúpiť doplnkový matrac...

Očkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelýchOčkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelých

Povinné očkovanie detí a dospelých je stále aktuálne. Kedy, proti čomu a prečo by ste sa mali podľa odborníkov nechať zaočkovať si môžete prečítať v nasledujúcom článku.